Mariusz Pudzianowski przyszedł na świat w Białej Rawskiej, 7 lutego 1977 roku. Jest polskim zawodnikiem MMA (mieszanych sztuk walki). Był strongmanem z wieloma tytułami mistrzowskimi, oraz rugbystą.
Krótki życiorys Mariusza Pudzianowskiego
Jeśli pada nazwisko Mariusza Pudzianowskiego, to za pewne zdecydowana większość zapytanych respondentów odpowie – zawodnik strongman i MMA. Tak i też jest, że Mariusz Pudzianowski dziś jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych osób w sporcie w ogóle. Jest przede wszystkim najlepszym w historii polskim strongmanem i jednym z najlepszych w świecie (zdobywał tytuł najlepszego strongmana pięciokrotnie z rzędu, co uczynił jako pierwszy człowiek w historii). Odbyło się to pewnie za sprawą całkiem wczesnego startu do zadań ściśle sportowych, czy to w zakresie dźwigania samej sztangi, czy też karate i boksu. Owszem, Mariusz Pudzianowski ma na swym koncie doświadczenie, łącznie z tym najtrudniejszym, bo więziennym, ale nie należy spoglądać na sprawy jego życiorysu przez takowy pryzmat – jest bowiem typem człowieka, którego trudne doświadczenia zmieniły zdecydowanie na lepsze, i to po mistrzowsku.
Co się tyczy natomiast walk Pudzianowskiego w MMA, to ma już za sobą doświadczenie, które pozwala go nazwać zawodnikiem absolutnie pełnoetatowym. Mariusz Pudzianowski bowiem z nie jednego pieca chleb już jadł, i jak sam zwykł powiadać, jest prawdziwą „lokomotywą”. Wprawdzie odniósł sporo porażek, ale i ma na swym koncie sławetne zwycięstwa, w tym również te przed czasem. Jeśli natomiast już mowa o szczegółach, datach i nazwiskach – zapraszamy do lektury poniższej biografii rozszerzonej Mariusza Pudzianowskiego.
Biografia rozszerzona Mariusza Pudzianowskiego
Pudzianowski jako strongman
Mariusz Pudzianowski urodził się w Białej Rawskiej. Jego ojciec, Wojciech, był ciężarowcem. Pudzianowski szybko zainteresował się sportem. Od 11 roku życia trenował karate w stylu Kyokushin. Jego obecną klasą jest zielony pas 4 kyu. Rozpoczął trening siłowy w wieku trzynastu lat. Kiedy miał piętnaście lat, Pudzianowski rozpoczął również trening boksu. Pudzianowski zadebiutował w sporcie zawodowym w wieku szesnastu lat, biorąc udział w Mistrzostwach Polski w podnoszeniu ciężarów.
1 maja 1999 roku Pudzianowski wystartował w swym pierwszym konkursie Strongman, który odbył się w Płocku. Po raz pierwszy odniósł wielki sukces na poziomie międzynarodowym w konkursie Najsilniejszy Człowiek Świata 2000, gdzie zajął czwarte miejsce w swoim pierwszym konkursie WSM. Ze względu na karę pozbawienia wolności nie wrócił na konkurs w 2001 roku.
W latach 2000 i 2001 Pudzianowski spędził 19 miesięcy w więzieniu w Łowiczu za napaść. W jednym z wywiadów powiedział, że chciał zatrzymać „lokalnego szefa mafii”. Kilka lat później zorganizował spotkanie resocjalizacyjne dla więźniów w tej samej instytucji karnej.
Pudzianowski powrócił w 2002 roku do WSM (World Strongest Man – Najsilniejszy Człowiek Świata), zdobywając wówczas swój pierwszy tytuł. Zachował swój tytuł w 2003 roku w zawodach na Najsilniejszego Człowieka Świata dzięki największej masie jaką kiedykolwiek osiągnął w konkursie. W marcu 2004 r. został Pudzianowski także mistrzem świata Strongman Super Series.
Początkowo zajął trzecie miejsce w zawodach na Najsilniejszego Człowieka Świata z 2004 r., natomiast później został zdyskwalifikowany za złamanie przepisów. Został zmuszony do zwrotu nagród pieniężnych, pozbawionych punktów Międzynarodowej Federacji Siłowców Sportowców i otrzymał roczny zakaz startowania w podobnych konkurencjach. Mariusz Pudzianowski nie zakwestionował naruszenia przepisów antydopingowych i zrzekł się prawa do zweryfikowania próbki stolca. Później do sportu powrócił, aby wygrać tytuł po raz trzeci w 2005 roku.
W konkursie „Najsilniejszy Człowiek Świata 2006” Mariusz Pudzianowski zajął drugie miejsce. Pudzianowski odzyskał swój tytuł w 2007 roku. Dołączył do Jona Palla Sigmarssona i Magnusa Ver Magnussona jako jedynych mężczyzn, którzy wygrali konkurs cztery razy z rzędu.
W konkursie WSM 2007 Pudzianowski powiedział, że jego celem było stać się jedyną osobą, która wygra turniej pięć razy, co zrobił, wygrywając w 2008 roku w ostatniej imprezie, wyprzedzając Dereka Poundstone’a. Udało mu się to pomimo poważnego urazu łydki, który doznał w Pucharze Mistrzów Polski w 2008 r. Uraz ten jeszcze bardziej pogorszył się podczas rund kwalifikacyjnych WSM, poważnie zagrażając jego szansie na osiągnięcie nawet finału.
Brał udział w konkursie World Strongs Man 2009, który odbył się na Malcie, zajmując drugie miejsce po Žydrūnas Savickas’ie. W wywiadzie Pudzianowski powiedział, że nie będzie kontynuował udziału w wydarzeniach strongman, ze względu na karierę w Mixed Martial Arts (MMA), która wymaga zupełnie innego treningu niż zawody strongmanów.
Pudzianowski w MMA
W 2009 roku Pudzianowski podpisał kontrakt z Konfrontacją Sztuk Walki – polską organizacją mieszanych sztuk walki – na udział w czterech walkach.
Zadebiutował jako zawodnik mieszanych sztuk walki 11 grudnia 2009 r. podczas turnieju KSW 12 w Warszawie, wygrywając z Marcinem Najmanem, zawodowym bokserem (który w tym czasie był również debiutantem MMA). Walka trwała tylko 43 sekundy. Pudzianowski zebrał za tą spektakularną wygraną 200 000 złotych.
W dniu 7 maja 2010 r. podczas imprezy KSW 13 Pudzianowski wygrał swoją drugą walkę z Yusuke Kawaguchi. Walka została opisana jako „niechlujna bijatyka”. Zauważono, że Pudzianowski miał kontrolę nad większością walki, ale został „zneutralizowany” przez Kawaguchiego, i że do drugiej rundy „szukał oddechu”.
21 maja 2010 roku Pudzianowski wziął udział w wydarzeniu Moosin: God of Martial Arts, gdzie walczył z dwukrotnym mistrzem wagi ciężkiej UFC, Timem Sylvą. Pudzianowski złamał śródstopie podczas pierwszej rundy, a następnie wyczerpał swoją wytrzymałość podczas reszty walki, co ostatecznie doprowadziło do pokonania go przez Sylvię przez poddanie się.
Po przegranej z Timem Sylvią w maju Pudzianowski podpisał kontrakt z byłym bokserem wagi ciężkiej i kickboxerem Ericiem Eschem, lepiej znanym jako „Butterbean”. W walce tej Esch, nie mogąc stanąć na nogi podczas ataku, wystukał poddanie się, czyniąc Pudzianowskiego zwycięzcą.
W dniu 21 maja 2011 r. Pudzianowski walczył z Jamesem Thompsonem na KSW XVI, ponosząc porażkę.
We wrześniu 2011 roku Mariusz Pudzianowski rozpoczął profesjonalne szkolenie w znanym obozie MMA w USA – American Top Team.
Pudzianowski walczył na imprezie KSW XVII, która odbyła się 26 listopada 2011 roku. W rewanżu zmierzył się z Jamesem Thompsonem. Wygrał tą walkę decyzją większości sędziów. Decyzja ta wzbudziła kontrowersje, ponieważ Thompson miał praktycznie pełną kontrolę w obu rundach, a po walce Thompson, który był wyraźnie rozgniewany decyzją, wziął mikrofon od spikera i rozpoczął słowny atak skierowany na promocję. W efekcie dwa dni później promocja zmieniła wynik na „No Contest”. Podczas konferencji, która odbyła się 28 listopada, orzeczenie uznano za „błąd sędziego” i wynik walki został zmieniony.
Kolejnym przeciwnikiem Mariusza był Bob Sapp. Walka odbyła się w Łodzi w Polsce na KSW 19. Mariusz wygrał przez TKO w pierwszej rundzie, uderzając w Sappa uderzeniem pięścią i zapewniając obalenie, a następnie zadając więcej ciosów, aby wygrać w 39 sekundzie tej walki.
Następnie Mariusz zmierzył się z Christosem Piliafasem 15 września w głównym wydarzeniu KSW 20. Mariusz wygrał przez TKO w pierwszej rundzie, po zdominowaniu Piliafasa w stójce, a następnie zapewnił obalenie, a w efekcie zwycięstwo. 8 czerwca Pudzianowski walczył z Seanem McCorklem na KSW 23, a Pudzianowski przegrał w pierwszej rundzie z poddaniem. Pudzianowski i McCorkle walczyli ponownie w rewanżu 28 września na KSW 24, a Mariusz Pudzianowski wygrał jednogłośnie. Po drugiej walce z Mariuszem Pudzianowskim Sean McCorkle wyraził zainteresowanie trzecią walką.
W dniu 17 maja 2014 r. Pudzianowski pokonał Oli Thompsona w drugiej rundzie, dzięki jednomyślnej sędziowskiej decyzji. Podczas walki Pudzianowski był w stanie zdobyć punkty, kontrolując całą walkę poprzez ciosy i wielokrotne obalenia. Na koniec Thompson poprosił o rewanż, na co zgodził się Pudzianowski.
W dniu 6 grudnia 2014 r. Pudzianowski pokonał weterana olimpijskiego Pawła Nastulę jednomyślną decyzją o głównym wydarzeniu KSW 29. To była jego trzecia wygrana z rzędu.
Pudzianowski następnie walczył z Rolles Gracie Jr. w KSW 31, 23 maja 2015 r. W Gdańsku. Pokonał go przez KO w pierwszej rundzie. 31 października 2015 r. z kolei Pudzianowski przegrał z Peterem Grahamem przez TKO w drugiej rundzie. A następnie 27 maja 2016 r. w KSW 35 zawalczył przeciwko Marcinowi Różalskiemu, tym razem przegrał także w drugiej rundzie gilotyną. W swojej kolejnej walce w KSW 37 03 grudnia 2016 Pudzianowski pokonał Pawła Mikołaja z TKO w pierwszej rundzie. 27 maja 2017 r. w KSW 39 Pudzianowski pokonał Tyberiusza Kowalczyka poprzez poddanie się ciosom w drugiej rundzie. W dniu 22 października 2017 roku Pudzianowski miał stawić czoła Jamesowi McSweeneyowi w KSW 40. Ostatecznie jednak zmierzył się z Jayem Silvą i wygrał decyzją większości.
9 czerwca 2018 podczas gali KSW 44 w ERGO Arenie w Gdańsku Mariusz Pudzianowski stoczył walkę z Karolem Bedorfem. Walka była eliminatorem do walki o mistrzostwo KSW w wadze ciężkiej. „Pudzian” jednak przegrał w drugiej minucie pierwszej rundy walki przez poddanie (kimura).
23 marca 2019 na gali KSW 47: The X -Warriors Pudzianowski przegrał w pierwszej rundzie z byłym sztangistą Szymonem Kołeckim za sprawą kontuzji zerwania mięśnia dwugłowego uda.
Ciekawostki o Mariuszu Pudzianowskim
- Razem z bratem Krystianem Pudzianowskim, Mariusz założył zespół Pudzian Band.
- Mariusz Pudzianowski został oskarżony o pobicie jak i kradzież złotego łańcucha, w efekcie czego za kratkami spędził 19 miesięcy. Do więzienia trafił będąc całkiem młodym chłopakiem. Zasłużył sobie – jak twierdzi – stając wówczas w obronie 18-latka.
- Oblał maturę za pierwszym razem, jednak uzyskał świadectwo dojrzałości kilka lat później na egzaminie zaocznym.
- Wystąpił w kampanii społecznej pt. „Pomaganie wzmacnia”, jak również komercyjnej ubezpieczeń samochodowych AXA Direct.
- W dniu 09.06.2010 r. z powodzeniem obronił tytuł magistra w łódzkiej Społecznej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania.
- Jeden z testów antydopingowych oblał, co zdyskwalifikowało go odnośnie startu w bieżących zawodach strongman.
Cytaty Mariusza Pudzianowskiego
„Ja się zakochuję cały czas. Szybko się zakochuję, ale jeszcze szybciej odkochuję.”
„Ja uważam, że śpiewam jak dziadek pod kościołem.”
„Liczyłem, że skończę tę walkę najpóźniej po 2–3 minutach. Gdy zobaczyłem, że zaczyna się druga runda, nie wierzyłem własnym oczom.”
„Moja lewa ręka to śmierć, a prawej sam się boję.”
„Tanio skóry nie sprzedam.”
„Tyle ile można, trzeba ze mnie wydołać.”
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Artur Andrzej. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0. https://en.wikipedia.org/wiki/Mariusz_Pudzianowskihttp://pudzian.pl/bio/biografia
https://www.filmweb.pl/person/Mariusz+Pudzianowski-183393/trivia
https://pl.wikiquote.org/wiki/Mariusz_Pudzianowski
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: