Mark Twain, a właściwie Samuel Langhorne Clemens (1835-1910) był i pozostaje niezwykle popularnym amerykańskim pisarzem.
Krótki życiorys Marka Twaina
Mark Twain, czyli Samuel Langhorne Clemens był amerykańskim pisarzem urodzonym 30 listopada 1835 r. w miejscowości Florida, w stanie Missouri. Był szóstym dzieckiem Jane Lampton i Johna Marschalla Clemensa.
Rozpoczął pracę zarobkową już w wieku 12 lat. Pracował wpierw w drukarni, następnie zostając pilotem parostatków na rzece Missisipi. Twain wyjechał później na Zachód, gdzie zarobkował jako górnik w kopalni wydobycia srebra w Nevadzie, a potem będąc poszukiwaczem złota w Kalifornii. W tym też to czasie Twain próbował swoich sił jako dziennikarz.
Mark Twain w 1870 roku pobrał się z Olivią Langdon, która urodziła mu czwórkę dzieci. Ich pierwsze dziecko – syn Landon Clemens zmarł w wieku dwóch lat. Następnie na świat przyszły ich trzy córki: Susy (1872–1896), Clara (1874–1962) i Jean (1880–1909).
Mark Twain wraz z rodziną zdecydował się osiąść w miejscowości Hartford, w stanie Connecticut, gdzie oddawał się pracy pisarskiej. Tam powstały m.in. „Przygody Tomka Sawyera”, czyli słynna powieść dedykowana młodzieży. W 1880 r. pisarz wydał „Włóczęgę za granicą”, natomiast dwa lata później wyszła jego powieść „Książę i żebrak”. W związku i z tym, Mark Twain wkrótce odnalazł się jako wykładowca na amerykańskich uniwersytetach.
Zmarł na serce 21 kwietnia 1910 r. w Reading, w stanie Connecticut.
Rozszerzona biografia Marka Twaina
Tragedie dzieciństwa
Samuel Langhorne Clemens urodził się 30 listopada 1835 r. w Missouri na Florydzie, jako szóste z siedmiorga dzieci urodzonych przez Jane (z domu Lampton; 1803–1890), pochodzącej z Kentucky i Johna Marshalla Clemensa (1798–1847) z Wirginii. Twain był pochodzenia kornwalijskiego, angielskiego i szkocko-irlandzkiego. Tylko troje z jego rodzeństwa przeżyło dzieciństwo: Orion (1825–1897), Henry (1838–1858) i Pamela (1827–1904). Jego siostra Margaret (1830–1839) zmarła, gdy Twain miał trzy lata, a jego brat Benjamin (1832–1842) zmarł trzy lata później. Z kolei jego brat Pleasant Hannibal (1828) zmarł w wieku zaledwie trzech tygodni.
Wczesne inspiracje
Gdy miał cztery lata, rodzina Twaina przeniosła się do miejscowości Hannibal w stanie Missouri, miasteczka portowego nad rzeką Missisipi, które zainspirowało fikcyjne miasto opisane przez niego w „Przygodach Tomka Sawyera” i „Przygodach Huckleberry Finna”. Niewolnictwo było wówczas legalne w Missouri i stało się tematem tych pism. Ojciec Sama był właścicielem jednego niewolnika, a jego wujek kilku. W rzeczywistości to właśnie w gospodarstwie wujka Sam spędził wiele chłopięcych lat, bawiąc się w kwaterach zniewolonych ludzi, słuchając opowieści, którymi będzie się rozkoszował w ciągu swojego życia.
Twain jako drukarz i nie tylko
Jego ojciec był adwokatem i sędzią, który zmarł na zapalenie płuc w 1847 roku, czyli w chwili, kiedy Twain miał 11 lat. W następnym roku Twain zdecydował się opuścić szkołę (po piątej klasie) zostając uczniem w drukarni. W 1851 roku rozpoczął pracę na maszynie do pisania, tworząc artykuły i humorystyczne szkice do gazety Hannibal Journal. Gdy miał 18 lat, opuścił gazetę i podjął pracę w drukarni w Nowym Jorku, później w Filadelfii, St. Louis i Cincinnati, dołączając do nowo utworzonej Międzynarodowej Unii Typograficznej, czyli do związku zawodowego drukarzy. Wówczas to wieczorami Twain kształcił się w bibliotekach publicznych, znajdując szersze informacje niż były do zdobycia w tradycyjnej szkole.
W poszukiwaniu drogocennych kruszców
Mark Twain opisuje swoje dzieciństwo w życiu na Missisipi, stwierdzając, że „był tylko jeden stały cel” wśród swoich towarzyszy, a to taki oto, by: zostać parowcem… W związku z tym to właśnie przyjął się w końcu na pilota parostatków pływających na rzece Missisipi. Później Twain zdecydował się wyjechać na Zachód, gdzie podjął pracę w charakterze górnika w kopalni srebra w Nevadzie. Później zdecydował się zarzucić ten etat na rzecz poszukiwania złota w Kalifornii. Czas ten zbiegł się z jego próbami w dziennikarstwie. W 1865 roku udało mu się wydać dobrze ocenione opowiadanie zatytułowane „O sławnej skaczącej żabie z Calaveras”, by dwa lata później zostać wysłanym jako reporter z grupą turystów płynących do Europy.
Twain – ojciec, pisarz oraz wykładowca
Mark Twain w roku 1870 pobrał się z Olivią, która urodziła mu później czwórkę dzieci. Ich pierwszy syn Langdon Clemens zmarł w wieku dwóch lat z powodu błonicy. Następnie na świat przyszły ich trzy córki: Susy (1872–1896), Clara (1874–1962) i Jean (1880–1909).
Twain wraz z rodziną osiadł w stanie Connecticut, w miejscowości Hartford, gdzie już tylko oddawał się pracy pisarskiej. Tam też powstały m.in. jego słynne „Przygody Tomka Sawyera”, pozycja dedykowana zwłaszcza młodzieży. W 1880 r. pisarz wydał książkę zatytułowaną „Włóczęga za granicą”, dwa lata później natomiast światło dzienne ujrzała jego nietuzinkowa powieść „Książę i żebrak”. W ślad za tym Mark Twain zaczął także wykładać na kilku amerykańskich uniwersytetach.
Zmarł 21 kwietnia 1910 r. w Reading w stanie Connecticut. Powodem śmierci był atak serca. Odszedł kilka miesięcy po śmierci swojej córki Jane.
Ciekawostki o Marku Twainie
- Mark Twain nie ukończył nawet szkoły podstawowej. Nie stanęło to jednak na przeszkodzie, by po swych dziełach mógł wykładać na kilku amerykańskich uniwersytetach.
- W dniu jego narodzin i śmierci pojawiła się na niebie Kometa Halley’a. Autor „Listów z Ziemi” przewidział to rok wcześniej, wypowiadając słowa: „Przyszedłem na ten świat z kometą Halleya i w następnym roku opuszczę go wraz z nią”.
- Mark Twain nie jest jego prawdziwym nazwiskiem, lecz pseudonimem. W młodości bowiem Samuel Langhorne Clemens był pilotem parostatków; a jego przydomek pochodzi właśnie z tego okresu – „mark twain” to okrzyk stosowany wówczas na parostatkach, a oznaczający: „zaznacz dwa”, w tym rozumieniu – chodziło o zaznaczenie dwóch sążni głębokości.
Cytaty Marka Twaina
„Bądźmy wdzięczni, że istnieją wariaci. Bez nich nie moglibyśmy odnosić sukcesów.”
„Zanim przyjechałem [do Niemiec], nie wiedziałem, po co istnieje wieczność. Teraz już wiem. By niektórym z nas dać szansę nauczenia się niemieckiego. Sądzę, że tylko Bóg jest w stanie przeczytać niemiecką gazetę.”
„Klasyka: książki, które ludzie chwalą, ale których nie czytają.”
„Szczęście nie jest rzeczą samą w sobie – jest tylko przeciwieństwem czegoś nieprzyjemnego.”
„Rozkoszowałem się pierwszymi aktami wszystkiego co stworzył Wagner. Efekt był zawsze tak potężny, że jeden akt w zupełności mi wystarczał. Kiedy wysłuchiwałem dwóch aktów, zawsze byłem fizycznie wyczerpany. A gdy odważyłem się wysłuchać całej opery, byłem bliski samobójstwa.”
„Nie jestem obecnie bardziej leniwy, niż byłem czterdzieści lat temu, a to dlatego, że czterdzieści lat temu osiągnąłem szczyt lenistwa. Nie można posunąć się dalej, niż to jest możliwe.”
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Mark_Twain
- https://www.biography.com/people/mark-twain-9512564
- https://www.brainyquote.com/authors/mark_twain
- https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/1102701,Mark-Twain-%e2%80%93-ojciec-amerykanskiej-literatury
- https://marktwainhouse.org/about/mark-twain/biography/
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: