Mata Hari, a właściwie Margaretha Geertruida McLeod, z domu Zelle, przyszła na świat w Leeuwaeden 7 sierpnia 1876 roku. Zmarła w Vincennes pod Paryżem 15 października 1917 roku. Była holenderską tancerką, której udało się pod tym właśnie pseudonimem zdobyć u początku XX wieku sławę w Europie Zachodniej.
Biografia i życiorys Maty Hari
Był córką holenderskiego handlowca Adama Zelle oraz Antje van der Meulen. Gdy miała 6 lat, rodzina podęła się przeprowadzki do holenderskiej miejscowości Lejdy. Wkrótce miało miejsce pasmo nieszczęść – 1891 roku zmarła matka, natomiast ojciec zbankrutował. Lecz dzięki swej konsekwencji, Margaretha Geertruida Zelle mogła wtedy ukończyć studium nauczycielskie. W wieku 18 lat podjęła decyzje by wyjechać z Amsterdamu, a powodem był wywołany przez nią skandal – a ściślej: romans z dyrektorem szkoły. W Hadze, dokąd pojechała, odpowiedziała na ogłoszenie matrymonialne starszego od siebie o dwadzieścia dwa lata oficera holenderskiej marynarki, mianowicie Rudolfa McLeoda (człowieka, który całe niemal swe dorosłe życie spędził w służbie wojskowej w Indiach Wschodnich). W efekcie doszło do intensywnego, lecz całkiem krótkotrwałego związku. Po sześciu dniach para zaręczyła się, a pobrali się formalnie już po czterej miesiącach. Wkrótce zatem na świat przyszedł syn, Norman John, z którym tow maju roku 1897małżeństwo wyjechało do Holenderskich Indii Wschodnich, gdzie McLeod mógł wrócić do służby wojskowej, jaką podejmował wcześniej w kolonii. Margaretha tam tez urodziła następnie córkę, czyli Jeanne Louise, ale małżeństwo nagle rozpadało się z powodu powstałej kłótni. Kres definitywny małżeństwa nastąpił natomiast po śmierci syna.
Na początku XX stulecia tymczasem udała się do Paryża. Jeanne Louise została wówczas z ojcem. W Paryżu Margaretha rozpoczęła swe pozowania, wówczas to jako „księżniczka z Jawy”. Wkrótce została również tancerką egzotyczną, wykonującą tańce stylu orientalnego. Występowała jako słynna już wkrótce Mata Hari, co w języku indonezyjskim oznacza „słońce” lub bardziej dosłownie „oko dnia”. Była też kobietą od luksusowych usług seksualnych, jej kochankami zostali wtedy politycy, czy też oficerowie wojskowi.
W 1917 roku została we Francji oskarżona o szpiegostwo. Miała zgodnie z oskarżeniem działać jako tak zwany agent podwójny – na usługach Francji oraz Niemiec. Jej działalność, zgodnie z ustaleniami prokuratury, miała być przyczyną zawinionej śmierci tysięcy żołnierzy podczas trwającej I wojny światowej. Dowodem w jej sprawie zostały depesze nadawane przez Niemców z Madrytu, a przechwycone przez Anglików. Te dokumenty wysyłane były w trakcie pobytu Maty Hari w stolicy Hiszpanii, a dotyczyły rzekomego agenta oznaczonego tam H-21, który zdołał zainstalować się we francuskim wywiadzie. Dziś można stwierdzić wprawdzie, że szpiegiem była, bo powodowała nią bez wątpienia chęć zysku, to jednak jej wine jako taką zdecydowanie wyolbrzymiono.
3 lutego 1917 roku artystkę aresztowano i z luksusowego pokoju hotelowego przewieziono do celi więziennej. Oskarżono ją o działalność szpiegowską i współpracę z niemieckim wywiadem. Twierdziła przy tym, iż pieniądze otrzymywała w zamian za usługi seksualne. Tymczasem ani obrona jednego z najwybitniejszych adwokatów, mianowicie mecenasa Cluneta, ani wstawiennictwo takich jej sympatii jak sam ambasador Francji w Madrycie czy też Ministerstwa Spraw Zagranicznych w osobie jednego z wysokich urzędników – nie zdołały uratować życia Maty Hari. Uznano ją winną, by następnie, 15 października 1917 roku, wczesnym rankiem, przewieźć tancerkę na strzelnicę w mieszczących się w Vincennes koszarach. Została zatem rozstrzelana przez pluton egzekucyjny dwunastu żołnierzy.
Ciekawostki o Macie Hari
- Podobno syn Maty Hari został otruty przez opiekunkę. Do zbrodni tej miał namówić opiekunkę jej narzeczony, którym był żołnierz pragnący się zemścić na Rudolfie McLeodzie, czyli ojcu chłopca i mężu tancerki, czyniąc to za złe traktowanie, jakie ten przejawiał w czasie służby wobec zlecającego później to zabójstwo.
- Mata Hari pragnęła obronić strzępy swej godności, więc odmówiła w geście cokolwiek romantycznym nałożenia opaski zasłaniającej skazańcowi oczy.
- Jej pseudonim, czyli Mata Hari, w języku indonezyjskim oznacza „Oko Dnia”, tudzież „Słońce”. Było to o tyle adekwatne do całokształtu jej życia i działalności, że była kobietą niezwykle powabną, lecz nawet tak bardzo, że spośród dwunastu żołnierzy strzelających do niej w ramach egzekucji za zdradę stanu, trafił w jej serce tylko jeden ze strzelających, bowiem reszta wolała chybić.
Cytaty Maty Hari
„Nigdy nie umiałam dobrze tańczyć. Ludzie przychodzili mnie oglądać, bo byłam pierwszą, która ośmieliła się publicznie występować zupełnie nago.”
„Prostytutka? Tak. Ale zdrajczyni? Nigdy!”
„To już chomik ma większego, a się tak nie chwali.”
„Zawsze ten sam schemat. On – rozwalony, nagi, wielki, ze sterczącym buhajskim bindasem i ja – jęcząca, zagryzająca wargi, z rozstawionymi nogami, nadstawiająca się na wszystkie sposoby. A mąż: pan i władca; pan – żąda! Utrzymuje, płaci, więc żąda!”
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
https://pl.wikiquote.org/wiki/Mata_Harihttps://pl.wikipedia.org/wiki/Mata_Hari
https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/703426,Mata-Hari-szpieg-w-spodnicy