Michał Bajor (ur. 1957) jest polskim piosenkarzem i aktorem. Bywa nazywany najlepszym aktorem wśród piosenkarzy i najlepszym piosenkarzem wśród aktorów.
Wzrost: 180 cm
Michał Bajor – biografia
Michał Bajor urodził się 13 czerwca 1957 roku w Głuchołazach.
Wczesne lata
Od drugiego roku życia mieszkał z rodziną w Opolu, gdzie dorastał w atmosferze teatru i festiwali. Jego mama Maria była nauczycielką, natomiast ojciec Ryszard był aktorem w teatrze lalek i kilkuletni Michał często miał okazje obserwować jego pracę. Swoją pierwszą rolę zagrał właśnie jako mały chłopiec. Wcielił się w rolę wilka w adaptacji Czerwonego Kapturka. W dzieciństwie pobierał lekcje gry na fortepianie i tańca.
„Nikt z rodziny czy znajomych nie miał wątpliwości, kim będę w dorosłym życiu. [..] Miałem zostać artystą i nim zostałem. Po prostu.” – mówił w jednym z wywiadów.
Michał Bajor wspomina swoje dzieciństwo jako beztroskie i udane. Jednocześnie jego rodzice byli świetnymi fachowcami – mama pedagog, a tata artysta, co stworzyło znakomitą mieszankę, która skutkowała wychowaniem, które wspomina tylko w jasnych barwach.
„Rodzice stworzyli nam idealne warunki dla rozwoju zainteresowań, bez przesadnych zakazów, ze sporą dawką uczucia i pomocy w rozwiązywaniu naszych chłopięcych problemów.” – mówił.
Kariera
Gdy miał 13 lat zadebiutował w 1970 roku w eliminacjach do Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Trzy lata później wygrał na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze dzięki brawurowo wykonanym utworze Siemionowna. Po tym występie zaproszono go do udziału w XIII Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie. W latach 1975-1976 koncertował z orkiestrami Stefana Rachonia i Henryka Debicha.
Został zauważony przez debiutującą Agnieszkę Holland i jako siedemnastolatek zagrał w filmie Wieczór u Abdona obok gwiazdy rodzimego kina – Beaty Tyszkiewicz. Zagrał jej kochanka, co było dla niego ogromnym przeżyciem. W swoim albumie miał jej zdjęcia, który przyniósł na plan i pokazał, co przełamało pierwsze lody. Beata Tyszkiewicz była wtedy muzą westchnień chłopaków w jego wieku.
Michał Bajor marzył o zawodzie aktora. Po ukończeniu szkoły średniej dostał się na studia do Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Zostawił swoje rodzinne Opole i przeniósł się do Warszawy. W 1979 roku, jeszcze w czasie studiów, wystąpił w warszawskim Teatrze Ateneum w znakomitej sztuce P. Schaffera pt. Equus. Spektakl i kreacja, którą stworzył, okazały się ogromnym sukcesem i drzwi do filmu oraz teatru stanęły dla niego szerokim otworem. W kolejnych latach występował w filmach, współpracując z najlepszymi polskimi reżyserami: Bajonem, Sass, Żebrowskim, Falkiem, Kieślowskim i wieloma innymi. Występował m.in. w takich filmach jak Był jazz, Limuzyna Daimler–Benz, W biały dzień, Medium, Ucieczka z kina 'Wolność’, Przeznaczenie. W 1988 roku wziął udział w filmie Hanussen Istvana Sabo, który był nominowany do Oscara.
Michał Bajor odniósł sukcesy na Festiwalach Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (1984 i 1986), po czym już jako gwiazda zaśpiewał na festiwalu sopockim, na którym zdobył nagrodę dziennikarzy dla najlepszego wykonawcy. Jego wielki talent mogła teraz podziwiać publiczność całego kraju.
W 1987 roku nagrał swoją pierwszą płytę pt. Michał Bajor Live, na której znajdziemy m.in utwory belgijskiego autora Jacques’a Brela, z którym powiązał swoją dalszą karierę sceniczną. Na płycie znalazł się przebój Walc na tysiąc pas, który stał się jednym z najważniejszych w jego repertuarze.
W 1989 roku pojawiła się kolejna kaseta artysty Michał Bajor Nowe Piosenki, z utworami Korcza, Młynarskiego, Kofty czy innych równie znakomitych twórców. Później wydał kolędy (1991), utwory dla dzieci (1992) i kasetę Michał Bajor 6 lat później (1992).
Stawał się coraz bardziej popularny. Wyróżniał się dzięki swojemu własnemu charakterystycznemu stylowi, którym do dziś zachwyca wielbicieli nie tylko z Polski, ale i z całego świata. Trzeba pamiętać, że występował już w najdalszych zakątkach globu. Jego nazwisko pojawiało się na afiszach m.in w Essen, Los Angeles i Madrycie. Dla międzynarodowej publiczności w 1994 roku Michał Bajor wydał płytę i kasetę anglojęzyczną pt. Kings & Queens.
W 1993 roku wydaje nową płytę i występuje w spektaklu Bajor w Buffo w reżyserii Janusza Józefowicza. Spektakl staje się kolejnym ogromnym sukcesem artysty. W 1994 roku wciela się w rolę Che w musicalu Evita w chorzowskim Teatrze Rozrywki. Gra również na scenie dramatycznej w znakomitej sztuce Toma Kempińskiego pt. Odchodzić i w spektaklu Głosy umarłych w Teatrze Telewizji.
Michał Bajor nie odsuwa piosenki na dalszy plan, gdyż w 1995 roku wydaje płytę i dwie kasety. W większości jest to rezultat pracy z Piotrem Rubikiem i Andrzejem Ozgą. W wyniku tej współpracy powstały znakomite utwory, które wpisały się na stałe do historii polskiej piosenki, jak Na granicy łez czy Nasza niebezpieczna miłość. W międzyczasie Michał Bajor odnosi kolejne sukcesy teatralne, grając w sztuce Ewa Hitler pali Camele przygotowaną przez gdański Teatr Wybrzeże.
W 1997 wygrywa plebiscyt telewizyjny na najlepszego rozmówcę programu Godzina szczerości. W 1998 roku wydaje dziesiątą, jubileuszową płytę Uczucia – Michał Bajor 1998.
W 2000 roku ukazuje się płyta Kocham jutro, na której znajdziemy refleksje, ale i 'pogodnego’ Michała. W kolejnym roku Michał Bajor wciela się w rolę Nerona w filmie Quo Vadis Jerzego Kawalerowicza.
W 2009 roku wydał płytę „Piosenki Marka Grechuty i Jonasza Kofty”, którą ocenił jako współczesną i nowocześnie zinstrumentalizowaną. Jednocześnie przy jego tworzeniu spotkał się z żonami muzyków: Danutą Grechutą i Jagą Koftą, które opowiadały mu o mistrzach ciekawe anegdoty.
Artysta wydał jeszcze albumy „Od Piaf do Garou” (2011), „Moje podróże” (2013), „Moja miłość” (2015) i „Kolor Cafe: Przeboje włoskie i francuskie” (2019).
Michał Bajor koncertując i nagrywając płyty, zagrał jednocześnie ponad 70 ról filmowych i teatralnych. Mówi, że najbliższa jest mu muzyka, potem film, a na końcu – teatr. Swoją twórczość muzyczną nazywa „literacki pop”. „Tak to nazwałem. Od kilku moich płyt nie jest to już tylko poezja i literatura śpiewana, ale także muzyka i melodia. Mam wiele przebojowych piosenek – oczywiście nie tak masowych, jak repertuar Kayah, Krawczyka, czy Rodowicz, ale już dawno przestałem być artystą niszowym. Zapełniam opery, teatry i filharmonie„.
Michał Bajor – życie prywatne
Michał Bajor mieszka w domu pod Warszawą. Nie założył rodziny. Mówi, że był to jego wybór i intuicja mu podpowiadała, że tak powinien zrobić. Nie czuje się jednak samotny, ma zaufanych przyjaciół, brata, rodziców i bratanicę. Jest także ojcem chrzestnym piątki dzieci. Jeśli czegoś będzie żałował, to tego, że nie usłyszy nigdy „dziadku”.
Poza pracą Michał Bajor spędza wolne chwile i wakacje z przyjaciółmi, chodzi także w granicach rozsądku na siłownie. Cieszy go również odpoczynek na zielonej trawie, czyta wiele książek i uwielbia dobre kino. Poza tym lubi przyglądać się ludziom i tak po prostu uśmiechać.
Michał Bajor – ciekawostki
Jego młodszym bratem jest Piotr Bajor (ur. 1960), który również jest aktorem.
Jego pierwsza randka miała miejsce w liceum. Dziewczyna powiedziała, że zna osobiście Czesława Niemena.
Na jednym z festiwali odniósł porażkę, chociaż liczył na pierwsze miejsce. Miał już na koncie kilka wygranych festiwali i okazało się, że jury podjęło taką decyzję, gdyż bało się, że woda sodowa uderzy mu do głowy.
W nietypowy sposób powstał tekst do utworu „Popołudnie”:
„Otóż utwór powstał w restauracji ZAIKS w Warszawie, kiedy panowie Korcz i Kofta uznali, że przydałoby się napisać coś nowego dla Michała. Kompozytor postawił poecie pięćdziesiątkę wódeczki i oddalił się od stolika. Po kilku minutach wrócił by zapytać czy zamówić coś jeszcze, a Jonasz Kofta wręczył mu papierową serwetkę , na której napisał cały tekst „Popołudnia”. Potem Włodzimierz Korcz skomponował muzykę i utwór stał się żelaznym punktem recitali Michała Bajora”.
Podczas jednego z występów w Pszczynie wykonywał utwór „Do trzech cnót” i zamiast „Gdy koń już dawno w murach Troi” zaśpiewał „Gdy kot już dawno w murach Troi” i łudził się, że ludzie tego nie zauważą, jednak Piotr Rubik przestał grać i pękał ze śmiechu. Michał Bajor kończył utwór a capella, a potem wykonał go raz jeszcze od początku, bez pomyłki i z akompaniamentem. Chociaż publiczność wzrusza się przy tym utworze, to tym razem nie mogła przestać się śmiać.
Michał Bajor – cytaty
„Zawsze byłem wierny sobie i pewnie dlatego tak mocno istnieję zawodowo do dzisiaj. Po tylu latach mam prawo do odrobiny pewności siebie. Czuję się oryginalny na scenie. Nie można mnie pomylić z kimś innym. Moje imię i nazwisko jest znakiem wywoławczym na „tak” lub „nie”. Publiczność przychodzi na spotkania ze mną i wie, że będzie uczestniczyć w artystycznej imprezie z wysokiej półki. Na pewno mogę tak nieskromnie powiedzieć.„
„Trzeba też pamiętać o starej zasadzie, że „kowalem swego szczęścia każdy bywa sam„.
„Cieszę się, że byłem w tamtych czasach, kiedy ta kariera, która była, była naprawdę ogólnopolska. Nie była pstra, nie była taka, jak jest dzisiaj często – celebrycka. Ważniejsze jest dzisiaj w co się ubiera, z kim mieszka, czy się rozwiodła, czy zrobiła operację. Wtedy było ważne co śpiewa i w czym gra„.
„Moja publiczność jest dla mnie ważna. Oni mnie zbudowali, oni się nie wtrącają, potrafią być szczerzy, mili, ale też nie boją się mi zadawać pytań, ani ze mną rozmawiać po koncertach czy przy autografach. Nie ma jakiegoś strachu, jest szacunek. Nowi mają może jakiś strach którzy przychodzą – „Ojejku, chciałem podać rękę” albo coś, ale to naturalne„.
„Uwielbiam kino, gdybym mógł to chodziłbym do kina codziennie. Daje mi to taki nieprawdopodobny oddech i podróż w bajkę, albo w rzeczywistość, albo w jakieś spełnianie marzeń. Kino jest niezwykłe, teatr bardziej wymaga skupienia. W tej wariackości, która dzisiaj jest, w tej nieprawdopodobnej iluminacji, która jest teraz, do teatru, żeby pójść trzeba być bardzo przygotowanym, żeby nie zasnąć i nie dlatego, że jest zła sztuka, tylko nie miga. Wszystko naokoło miga, włączam telewizor – miga, wchodzę na scenę koncertową festiwalu – miga, włączam show – miga. W teatrze stoją wspaniali aktorzy – mówią, grają. Trzeba być niezwykle percepcyjnie przygotowanym na teatr, dlatego tak się cieszę, byłem ostatnio w tatrze, że jest bardzo dużo widzów.„
Źródła
Zdjęcie: wikimedia.org | Autor Ala Siedlok | Licencja: CC BY-SA 3.0
https://www.michalbajor.pl/https://pl.wikipedia.org/wiki/Micha%C5%82_Bajor
https://dzieje.pl/postacie/michal-bajor
https://pl.wikipedia.org/wiki/Piotr_Bajor
https://www.se.pl/wiadomosci/gwiazdy/michal-bajor-nigdy-nie-bede-dziadkiem-aa-GhLi-n2nE-7hbu.html
https://www.pomponik.pl/plotki/news-michal-bajor-nigdy-o-tym-nie-mowil-dzieci-mam-piecioro,nId,2396535
https://gazetakrakowska.pl/michal-bajor-ja-sie-juz-nakochalem/ar/8998974
http://www.bajor.fora.pl/a-ja-taki-niepozorny-pani-wie,12/ciekawostki,92.html
https://www.youtube.com/watch?v=eZZfsxbvBjE
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Zobacz także
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: