Muniek Staszczyk (ur. 1963) jest liderem i wokalistą zespołu T.Love, autorem tekstów wielu przebojów, jedną z ważniejszych postaci polskiej sceny muzyki alternatywnej i rockowej lat 80. i 90.
Wzrost: 171 cm
Żona: Marta Staszczyk (od 1990)
Dzieci: Jan (ur. 1990) i Maria (ur. 1993)
Muniek Staszczyk – biografia
Muniek Staszczyk, a tak właściwie to Zygmunt Marek Staszczyk urodził się 5 listopada 1963 w Częstochowie. Wychowywał się w robotniczej dzielnicy Częstochowa – Rakowie. Prapradziadek Muńka działał w Polskiej Partii Socjalistycznej, a jego dziadek był więziony razem ze Stefanem Okrzeją w Cytadeli Warszawskiej.
Muniek uczęszczał do IV Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie. Następnie przeniósł się do Warszawy, gdzie studiował i został absolwentem Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W tym okresie działał na polu muzycznym, występując w zespole Atak, który później przekształcił się w grupę Opozycja.
W 1982 roku Muniek Staszczyk wszedł jako wokalista w skład grupy Teenage Love Alternative. Zespół działał pod tą nazwą przez 5 lat i współtworzyli go jego koledzy z IV LO w Częstochowie. Formacja w 1983 roku wygrała festiwal „Malrock” w Malborku, a rok później zagrała jako jedna z gwiazd na festiwalu w Jarocinie. W 1989 Muniek wyjechał do Wielkiej Brytanii i w związku z tym czasowo zawieszono działalność zespołu.
Muniek wrócił do Polski w 1990 roku i reaktywował zespół w nowym składzie, gdyż z pierwszego składu grupy nikt się nie ostał. W 1991 roku pojawiła się debiutancka płyta T.Love „Pocisk miłości”, zawierająca przebój pt. „Warszawa”. W 1992 roku pojawił się drugi album zespołu pt. „King” oraz kompilacja utworów z lat 80. pod nazwą „Dzieci rewolucji”.
W 1994 roku zespół nagrał płytę „Prymityw”, która czerpała z tradycji muzyki reggae. Znalazł się na niej m.in przebój pt. „Bóg”, który długo utrzymywał się na polskich listach przebojów. Kolejna pt. „Al Capone”, wydana w 1996 roku, została utrzymana w stylistyce glam-rocka. Znalazły się na niej takie utwory jak „1996” i „Jak żądło”.
W 1997 roku zespół T.Love wydał płytę „Chłopaki nie płaczą”, a wraz z nią przyszedł największy komercyjny sukces w historii zespołu. Tytułowy utwór stał się wielkim przebojem. Na płycie znalazła się piosenka „Jest super”, czyli gorzka satyra, opisująca rzeczywistość końca lat 90.
W 2001 roku zespół wydał płytę „Model 01”, którą promował przebój „Nie, nie, nie”. W 2006 roku zespół powrócił do korzeni i nagrał punk-rockową płytę „I Hate Rock and Roll”. W 2007 roku ukazała się książka biograficzna zespołu pt. „Potrzebuję wczoraj”. W 2011 roku zespół wydał płytę pt. Polskie mięso. Rok później pojawiło się wydawnictwo pt. Old is Gold, które zostało nagrodzone platyną. W 2016 zespół wydał ostatnią jak dotąd płytę o nazwie T.Love.
Muniek Staszczyk brał udział również w projektach muzycznych takich jak Szwagierkolaska, Yugopolis oraz Rege Inna Polish Stylee. W 2010 roku wydał pierwszy solowy album pt. „Muniek”.
16 października została wydana książka Muńka pt. King! Autobiografia. O książce mówił: „To jest spowiedź mojego życia, taka suma dotychczasowego życia. [..] Książka zaczyna się w 70. latach, a kończy właściwie moim wylewem, ze szpitalnego łóżka piszę parę słów. Polecam serdecznie moim przyjaciołom i fanom.„
18 października 2019 pojawił się na rynku album Muńka Staszczyka pt. „Syn miasta”.
Najpopularniejsze utwory
Do najpopularniejszych utworów Muńka Staszczyka i zespołu T.Love możemy zaliczyć takie piosenki jak: „Chłopaki nie płaczą”, „Nie Nie Nie”, „IV Liceum”, „Black and Blue”, „Czarnuch”, „Jest Super”, „To wychowanie”, „1996”, „King”, „Bóg”,”Warszawa” czy „Pielgrzym”. Najpopularniejszym utworem Muńka Staszczyka w ostatnim czasie jest utwór pt. „Pola”, który został napisany wspólnie z Dawidem Podsiadło i Aleksandrem Świerkotem. Tytułowa „Pola” jest analogią do naszego państwa. W utworze została przedstawiona jako kobieta, która posiada traumy z dzieciństwa.
Zdrowie – wylew
Muniek Staszczyk podczas pobytu w Londynie dnia 17 lipca 2019 roku doznał wylewu. W szpitalu spędził 2 miesiące. W 3 miesiące po wylewie mówił w pierwszej swojej wypowiedzi publicznej od zdarzenia: „Jestem po wylewie, jak wiecie, ale dzięki Bogu, naprawdę los się ze mną łaskawie obszedł, ponieważ chodzę, mówię, siedzę, rozmawiam, słyszę i widzę. To jest najważniejsze. […] Bardzo wszystkim dziękuję za okazane wsparcie. [..] Ta cała sytuacja wzmocniła moją empatię, miłość do ludzi, zrozumienie, przez cierpienia innych ludzi, ponieważ leżałem z ludźmi na wózkach, bardzo ciężko doświadczonych przez los.„
Muniek Staszczyk – żona, dzieci, nawrócenie
Muniek Staszczyk poznał Martę w 1985 roku. Pięć lat później stanęli na ślubnym kobiercu. Z ich związku na świat przyszedł syn Jan (ur. 1990) oraz córka Maria (ur. 1993). Żona dwukrotnie wybaczyła mu zdradę. W jednym z wywiadów mówił: „Napisałem o tym piosenkę „Dzieje grzechu”… Chyba jest aniołem. Nie znam takiej kobiety.” Przez wiele lat powoli do niego docierało, że wyrządzał przez swoje zachowanie krzywdy swoim bliskim. Również powoli wkraczał na ścieżkę wiary. Zaczął formować swoje wnętrze na nowo poprzez uczestnictwo we mszy świętej i spowiedź. W rozmowie z dominikaninem Wojciechem Jędrzejewskim Muniek opowiadał:
„Przy którejś spowiedzi padło hasło: „Bracie, może ty byś do Medjugorie pojechał? – Ja w sumie mam urlop, to mogę pojechać. No i w Medjugorie na mszy po włosku, żeśmy się popłakali z żoną, nie znając włoskiego. Poczułem działanie Matki Bożej, która tak strasznie mnie kocha. Popłakałem się w ogóle, że taki byłem niedobry i w ogóle, że tak tego nie widziałem.„
Mówił również:
„Moje nawrócenie zaczęło się w roku 1998, które trwa do dziś, proces jest długi.„
Temat wiary i małżeństwa Muńka splata się w jedną całość, gdyż mówił w wywiadzie: „Matka Boska po prostu pokazuje mi, zaczyna mnie uczyć – chłopczyno, jak ty w ogóle kobietę powinieneś traktować.„
Ciekawostki o Muńku Staszczyku
W październiku 2019 w sieci krążyły fałszywe informacje o śmierci Muńka Staszczyka.
Został w 2011 roku odznaczony z ramienia Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
W 2012 roku w Częstochowie miał miejsce koncert z okazji 30-lecia pracy artystycznej wokalisty, na którym wystąpili m.in. Krzysztof Grabowski, Kasia Kowalska, Stanisław Soyka, Marek Piekarczyk, Martyna Jakubowicz i Piotr Machalica.
Był ambasadorem organizowanych w Krakowie Światowych Dni Młodzieży 2016.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu wikimedia.org. Jego autorem jest Piotr Frydecki. Zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Muniek_Staszczykhttps://www.youtube.com/watch?v=qMq8F2ZjQ18
https://dzieje.pl/kultura-i-sztuka/zygmunt-muniek-staszczyk-konczy-50-lat
https://www.youtube.com/watch?v=XZGTKvMaQkA
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: