Natalia Partyka (ur. 1989) jest utytułowaną, polską tenisistką stołową, 4-krotną mistrzynią paraolimpijską, 3-krotną uczestniczką igrzysk olimpijskich i reprezentantką kadry narodowej seniorek.
Krótki życiorys Natalii Partyki
Natalia Partyka urodziła się w 1989 roku w Gdańsku, bez prawego przedramienia. Zaczęła grać w tenisa stołowego w wieku 7 lat. Tenis stołowy stał się jej pasją i pełna ambicji oraz zaangażowania rozwijała swoje umiejętności. Po kilku latach treningu dołączyła do Centrum Szkolenia Polskiego Związku Tenisa Stołowego. Studiowała na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Zdobyła medale mistrzostw Polski i Europy wśród osób pełnosprawnych. Dwukrotnie została indywidualnie złotą medalistką Mistrzostw Świata w kat. niepełnosprawnych oraz czterokrotną mistrzynią paraolimpijską w grze pojedynczej. Natalia Partyka jest reprezentantką kadry narodowej seniorek oraz gra w czeskim klubie SKST Hodonin. Po zakończeniu kariery pragnie jeszcze bardziej angażować się w promowanie sportu osób niepełnosprawnych.
Biografia rozszerzona Natalii Partyki
Natalia Dorota Partyka przyszła na świat 27 lipca 1989 w Gdańsku. Urodziła się bez prawego przedramienia.
Dzieciństwo i dorastanie
Natalia Partyka zaczęła grać w tenisa stołowego, gdy miała 7 lat. Stało się to dzięki jej siostrze, która jako pierwsza rozpoczęła trenowanie tego sportu, a rodzice Natalii chcieli by ona również spróbowała swoich sił. Początkowo było to zwykłe odbijanie piłeczki dla zabawy, jednak przerodziło się to w coś więcej. Natalia pierwsze kroki przy stole stawiała w klubie MRKS Gdańsk pod okiem trenera śp. Aleksandra Mielewczyka, a następnie Bronisława Zygmanowskiego. Została równocześnie zgłoszona do gry w klubie dla osób niepełnosprawnych – „ZRYW” Wejherowo. Wykazywała od samego początku duże chęci do trenowania, a już 6 miesięcy od momentu rozpoczęcia swojej przygody z tenisem stołowym miała wystartować w Mistrzostwach Polski Niepełnosprawnych. Natalia z ogromną chęcią chodziła na treningi i uczyła się podstawowych uderzeń, a jej dodatkową motywacją do pracy było konkurowanie ze swoją siostrą, która była lepsza od niej i Natalia nie mogła się pogodzić z tym, że za każdym razem z nią przegrywała. Ambitnie trenowała i startowała w różnego rodzaju turniejach, gdzie ogrywała się i nabierała doświadczenia. Jej umiejętności wzrastały i osiągała coraz lepsze wyniki, co utwierdzało ją w przekonaniu, że chce grać w tenisa stołowego.
Po kilu latach treningu w gdańskim klubie Natalia Partyka dołączyła do Centrum Szkolenia Polskiego Związku Tenisa Stołowego, które było prowadzone przez uznanego zawodnika i trenera Leszka Kucharskiego oraz Jarosława Kołodziejczyka.
Gdy miała 15 lat zdecydowała się całkowicie poświęcić temu sportowi. Marzyła grać jak Chińczycy, którzy mają najlepszą technikę i grają bardzo inteligentnie. Jej wzorem była Guo Yue, która także jest leworęczna.
Natalia Partyka studiowała na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, na kierunku Sport Olimpijski.
Sukcesy
Jeśli już mowa o sukcesach Natalii to zacznijmy od naszego rodzimego podwórka. Natalia Partyka jest trzykrotną srebrną medalistką w grze pojedynczej z zawodniczkami pełnosprawnymi (2007, 2008, 2009).
W mistrzostwach Europy została drużynową srebrną medalistką w 2009 roku i brązową medalistką w roku 2010, a także zdobyła brąz ME w grze podwójnej z Xu Jie w 2008 roku.
Jeśli chodzi o rywalizowanie w kategoriach niepełnosprawnych to Natalia Partyka jest 2-krotną złotą medalistką Mistrzostw Świata w grze pojedynczej (2010, 2014) oraz 4-krotną mistrzynią paraolimpijską (2004, 2008, 2012, 2016).
Natalia Partyka została odznaczona przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2008 roku Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2013 przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia sportowe oraz promowanie naszego kraju na arenie międzynarodowej.
Natalia Partyka 3-krotnie uczestniczyła w igrzyskach olimpijskich (2008, 2012, 2016).
Obecnie
Natalia Partyka jest reprezentantką narodowej kadry seniorek.
Występowała wcześniej w klubie z Tarnobrzegu, a obecnie reprezentuje SKST Hodonin. Na mecze do Czech dojeżdża, a później wraca do Gdańska. W Gdańsku ma rodzinę i znajomych. O własnych dzieciach nie myśli, gdyż jak mówi, musiałaby przewartościować wiele rzeczy. Kiedy skończy grać, chciałaby wszystko nadrobić i podróżować.
Po zakończeniu kariery Natalia Partyka chciałaby wykorzystać swoją pozycję, aby promować sport osób niepełnosprawnych i przekuć swoje sukcesy w stworzenie szansy dla innych oraz intensywniej zająć się stworzonym przez nią funduszem stypendialnym.
Ciekawostki
Natalia Partyka była bohaterką sportowego magazynu telewizyjnego „Trans World Sport” (2011).
Jej hobby to sport, muzyka i psychologia.
Otrzymała wyróżnienie w plebiscycie „Przeglądu Sportowego” na Sportowca Roku 2008.
Córeczka trenera na siłowni podeszła do Natalii, zadała różne pytania na temat jej niepełnosprawności, a później powiedziała jej, że nie warto się martwić, bo pewnie ręka jej odrośnie.
Na pierwsze igrzyska paraolimpijskie pojechała do Sydney w wieku 11 lat. Była maskotką całej ekipy i wszyscy nad nią czuwali. Nie było też wtedy telefonów komórkowych, więc nie miała kontaktu z rodzicami.
Natalia Partyka jest ambasadorem kobiecego tenisa stołowego w Polsce, jako najbardziej rozpoznawalna tenisistka stołowa w naszym kraju.
Cytaty
„Czasami dochodzę do wniosku, że to, co mnie spotkało, to jakiś drobiazg. Za każdym razem na igrzyskach paraolimpijskich chłonę historię innych zawodników i myślę, jakie mam szczęście. Ci ludzie są niesamowicie silni, ich droga do sukcesu wymagała niewiarygodnej wytrwałości i wiary.”
„Niepełnosprawność nie dała mi żadnej taryfy ulgowej.”
Polecamy
Zapraszamy również do przeczytania biografii wybitnego, polskiego tenisisty stołowego, Andrzeja Grubby:
Osoby zainteresowane zakupem sprzętu do tenisa stołowego zapraszamy do sklepu z którym współpracujemy – uStefiego.pl – sklep ze sprzętem do tenisa stołowego.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Agencia Brasil Fotografias. Zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY 2.0.
https://www.niezwykli.pl/natalia-partyka/https://www.gala.pl/artykul/natalia-partyka-kim-jest-niepelnosprawna-tenisistka-z-reklamy-zywca-190319122550
https://sportowefakty.wp.pl/tenis-stolowy/803686/natalia-partyka-nie-drazni-mnie-gdy-ktos-zerka/3
https://www.nataliapartyka.pl/tresc_show.php?id=1
https://pl.wikipedia.org/wiki/Natalia_Partyka
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: