Natalie Portman (ur. 1981) jest amerykańską aktorką żydowskiego pochodzenia. Po przodkach ze strony ojca w żyłach Natalie płynie domieszka polskiej krwi. Aktorka znana jest m.in. z filmów: „Leon zawodowiec”, „Czarny łabędź”, „Thor”, „Jackie” itp.
Wzrost: 160 cm
Natalie Portman – aktorka o polskich korzeniach
Jest 9 czerwca 1981 roku. W żydowskiej rodzinie lekarza Avnera Hershlaga i malarki-amatorki Shelley Stevens, mieszkańców Jerozolimy, przychodzi na świat córka. Jest jedynaczką i otrzymuje imiona Neta-Lee. To ona w przyszłości zagra pełną gracji baletnicę w filmie „Czarny łabędź”, ale póki co jeszcze nie chodzi na lekcje baletu (stanie się to kilka lat później), za to wiele podróżuje z rodzicami. Kiedy dziewczynka ma zaledwie trzy latka, państwo Hershlag przenoszą się z Izraela do Waszyngtonu, kiedy ma siedem – jadą do Connecticut, a gdy jest już dziewięciolatką – trafiają na Long Island w Nowym Jorku, gdzie aktorka mieszka do dzisiaj. Podróżowanie mają we krwi.
Matka pochodzi z Cincinnati w Ohio, jako potomkini rodziny Edelsteinów – emigrantów z Austrii i Rosji, ojciec jest potomkiem emigrantów z Polski. Babka – Rumunka – w czasie wojny była brytyjskim szpiegiem, dziadek Zvi Hershlag (ur. w 1914 roku) pochodził z Rzeszowa, a pradziadkowie zginęli w Auschwitz. Prawdziwa mieszanka nacji i kultur, z której Natalie odziedziczyła to, co najlepsze.
Jest bardzo ambitna i uzdolniona. Od 10. roku życia pobiera lekcje baletu i tańca nowoczesnego w American Theater Dance Workshop. Powoli staje się poliglotką. Zna już hebrajski i angielski, a uczy się jeszcze francuskiego, japońskiego i niemieckiego. Później zacznie doskonalić arabski oraz hiszpański. „Byłam inna niż dzieci w moim wieku, byłam bardziej ambitna. Wiedziałam co mi się podoba i czego chcę, więc pracowałam naprawdę ciężko, żeby to osiągnąć. Byłam bardzo poważnym dzieckiem” – wspominała po latach w wywiadach.
Już jako 11 letnia dziewczynka wie, że chce zostać aktorką, czym wprowadza w osłupienie szefa firmy kosmetycznej Revlon, który wypatrzył ją w pizzerii i zaprosił do organizowanego przez siebie pokazu. Rezolutna młoda dama grzecznie odmówiła, ale mężczyzna i tak umówił ją ze specjalistami od castingu. Natalie – nastolatka ma już na koncie nieznaczne rólki w przedstawieniach w Usdan Theater Arts Camp; gra niezbyt rezolutną blondynkę we „Fiorello” czy feministkę w „Annie Get Your Gun”. Po spotkaniu z managerami castingu zagra w jednym z najbardziej znanych filmów wszech czasów – „Leon zawodowiec” (1994) w reżyserii Luca Bessona. Matylda, którą tam kreuje, jest jej rówieśniczką. 13-latka i Jean Reno tworzą kultową kreację.
To po tym filmie zapada decyzja, że Natalie będzie się nazywała Portman. To panieńskie nazwisko babki ze strony ojca, a ona chce w ten sposób chronić prywatność rodziny. Kariera nabiera tempa, ale to nie przeszkadza Natalie w nauce. Mimo że w kultowej serii „Gwiezdne wojny” gra jedną z głównych ról, zamiast spektakularnej premiery w błysku fleszy, wybiera końcowe egzaminy w szkole średniej. Następnie tytułem licencjata kończy psychologię i sztukę na prestiżowym Harvard College w Cambridge, a później także na Uniwersytecie w Jerozolimie. Angażuje się w życie polityczne oraz w działalność charytatywną.
Natalie Portman – filmy u czołowych reżyserów
Kolejne filmowe role już czekają na świetnie debiutującą nastolatkę. Ona ma swoją pierwszą okładkę, a nawet pojawia się na wybiegu w kolekcjach projektanta Isaaca Mizrahi, mimo że wcześniej tak stanowczo od tego się odżegnywała. W późniejszych latach da się jeszcze namówić na udział w kampaniach reklamowych kosmetyków marki Dior.
To jednak krótkotrwały romans z modą i reklamą. Nad artystyczną karierą córki pieczę trzymają rodzice. To oni nie pozwalają na udział nastolatki w namiętnych scenach, a matka wkrótce zostaje agentką dziewczyny. Oni też, jako pierwsi spotykają się z producentem i poznają szczegóły roli. To dzięki ich decyzji Natalie u Ala Pacino w „Gorączce” (1995) wciela się w pasierbicę, w filmie „Marsjanie atakują” (1996) Tima Burtona gra Taffy Dale – córkę amerykańskiego prezydenta. Z Woodym Allenem spotyka się na planie obrazu „Wszyscy mówią: kocham cię!” (1996) jako Laura Dandridge.
Choć schyłek ubiegłego stulecia niewątpliwie należy do Portman, ona nie wszystkie role przyjmuje. Nie decyduje się zagrać w filmie „Lolita” w reżyserii Lyne’a, ponieważ jako 13-latka byłaby niewiarygodna w miłosnych uniesieniach z grającym partnera, 21-letnim wtedy Leonardo DiCaprio. Nie przyjmuje też roli tytułowej bohaterki w nowej wersji „Romea i Julii” Luhrmanna, ponieważ wybiera teatr na Broadwayu i „Dziennik Anny Frank”, gdzie gra główną rolę. Intuicja jej nie zawodzi, sztuka odnosi międzynarodowy sukces.
Teraz już Natalie może bez przeszkód wrócić na wielki ekran. Wybór pada najpierw na trzy części „Gwiezdnych wojen”, tj. „Mroczne widmo” (1999), „Atak klonów” (2002) oraz „Zemsta Sithów” (2005), gdzie staje się królową Amidalą. Nie przyjmuje wszystkich propozycji, ostrożnie wybiera scenariusze. W dramatach „Wszędzie, byle nie tu” (1999), początkowo nie chce grać po tym, jak okazało się, że w scenariuszu zapisano pikantne sceny z jej udziałem. Dopiero gdy filmowa mama – aktorka Susan Sarandon interweniuje u producentów, zapisy scenariusza zostają zmienione. Dzięki temu filmowi aktorka staje się właścicielką pierwszego w życiu Złotego Globu. Kolejne filmy z jej udziałem: „Gdzie serce twoje” (2000) czy historyczne „Wzgórze nadziei” (2003), wypadają doskonale.
Na początku nowego tysiąclecia Portman jest już aktorką bardzo liczącą się w świecie filmu. W tragikomedii „Powrót do Garden State” (2004), kreuje Sam – dziewczynę, której ambicją jest zmienić życie głównego bohatera. Później gra striptizerkę Alice u Mike’a Nicholsa w filmie „Bliżej” (2004). Za tę odważną kreację otrzymuje Złoty Glob dla najlepszej aktorki drugoplanowej. W filmie „Zakochany Paryż” (2006) gra Francine.
O jej osobę zabiegają nie tylko reżyserzy i producenci, lecz także selekcjonerzy festiwali filmowych. W 2008 roku aktorka daje się skusić zaproszeniem do Jury konkursu głównego prestiżowego festiwalu w Cannes.
Prawdziwy sukces przychodzi dwa lata później wraz z główną rolą Niny Sayers w filmie „Czarny łabędź” (2010) Darrena Aronofskiego. Natalie przygotowuje się przez prawie rok, pobierając lekcje baletu. Traci 9 kg na wadze. U Mary Hahn Bowers z New York City Ballet pobiera dodatkowe lekcje ćwiczenia palców, milę dziennie pływa na basenie, aby jej wygląd nie odbiegł od sylwetki baletnicy. Trud się opłaci; kreacja przynosi aktorce upragnionego Oscara, nagrodę BAFTA oraz kolejny Złoty Glob.
Rok później zostaje zaproszona do udziału w „Thor” (2011) jako Jane Foster, a dwa lata później kreuje tę samą postać w „Thor: Mroczny świat” (2013). Jako jedną z najbardziej wymagających i wyczerpujących, określa jednak kreację Jacqueline Kennedy – wdowy po amerykańskim prezydencie, która staje się świadkiem morderstwa swojego męża. Mowa o filmie „Jackie” (2016), który jest rekonstrukcją trzech dni z życia wdowy, przygotowującej się do pogrzebu.
Trzy lata później gra Jane Foster w „Avengers: Koniec gry” (2019). W 2022 roku producenci stawiają na kolejną odsłonę „Thor: Love and Thunder”, gdzie aktorka znów zagra Jane Foster.
Natalie ma również na koncie pracę reżyserki i scenarzystki („Zakochany Nowy Jork” – 2009) oraz producentki („Miłość i inne komplikacje” – 2009).
Natalie Portman – mąż Benjamin Millepied, dzieci
Podobnie jak ostrożnie dobiera filmowe role, tak również stroni od zbędnego rozgłosu w życiu prywatnym. 4 sierpnia 2012 roku staje na ślubnym kobiercu – mąż Benjamin Millepied jest tancerzem. Para poznała się na planie filmu „Czarny Łabędź” i doczekała się dwójki dzieci. Syn Aleph urodził się w 2011 roku, a córka Amalia Millepied w 2017. Aktorka nie ukrywa, że ważne jest dla niej religijne wychowanie dzieci – w duchu judaizmu. Mimo że posiada podwójne, amerykańsko-izraelskie obywatelstwo i wszystko, co najważniejsze osiągnęła w Stanach, mówi, że jej „serce pozostaje w Jerozolimie. To tam czuje się jak w domu”.
Natalie Portman – ciekawostki
Aktorka słynie z poświęcenia dla ról, które ją interesują. Dla filmu „V jak Vendetta” ogoliła głowę na łyso, bardzo schudła i nauczyła się mówić z brytyjskim akcentem. Do filmu „Duchy Goi” nauczyła się grać na fortepianie oraz pobierała lekcje dyrygentury.
Od 8. roku życia nie je mięsa, za to jest gorącą orędowniczką obrony praw zwierząt. Prowadzi też firmę produkującą syntetyczne obuwie. Część zysków ze sprzedaży kolekcji wspiera organizację The Nature Conservacy.
Może poszczycić się jednym z najwyższych IQ w Hollywood.
Chętnie uczestniczy w niezależnych produkcjach filmowych i niezależnych festiwalach oraz warsztatach, na których prowadzi wykłady i zajęcia.
W 2015 roku polski operator Sławomir Idziak zaprosił aktorkę do Krakowa na wykłady w ramach prowadzonych przez niego warsztatów Film Spring Open. Wcześniej Idziak pracował nad jej debiutem reżyserskim „Opowieść o miłości i mroku”.
Natalie Portman była brana pod uwagę do roli Lady Marion w filmie „Robin Hood”. Ostatecznie otrzymała ją Cate Blanchett.
W 2012 r. znalazła się na pierwszej pozycji wśród aktorów, którzy przynoszą największe dochody hollywoodzkim studiom. Każdy dolar, który zarobiła Natalie, producentom przyniósł niemal 43 dolary zysku. Ranking przeprowadzono na zlecenie magazynu „Forbes”.
Wielbiciele portali o życiu gwiazd zauważają, że Natalie Portman i Keira Knightley są do siebie bardzo podobne, a przy odpowiednim stroju i fryzurze, wyglądają niemal identycznie.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
https://pl.wikipedia.org/wiki/Natalie_Portmanhttps://www.vanityfair.com/style/2017/03/natalie-portman-daughter-amalia-millepied
https://www.gala.pl/gwiazda/natalie-portman
https://www.polishexpress.co.uk/natalie-portman-czy-to-polskie-korzenie-daly-jej-talent-aktorski
https://www.filmweb.pl/person/Natalie+Portman-316
Zdjęcie: wikimedia.org | Autor: Siebbi | Licencja: CC BY-SA 3.0
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: