Neil Alden Armstrong przyszedł na świat w Wapakoneta, 5 sierpnia 1930 roku. Zmarł w Cincinnati 25 sierpnia 2012 roku. Był amerykańskim astronautą, dowódcą misji Apollo 11. 21 lipca 1969 został pierwszym człowiekiem, który stanął na Księżycu.
Krótki życiorys Neil’a Armstrong’a
Neil Alden Armstrong był amerykańskim astronautą, członkiem misji Apollo 11. Był pierwszym człowiekiem, który postawił stopę na Księżycu 21 lipca 1969, wygłaszając stamtąd słynne słowa: „To jest mały krok człowieka, ale wielki krok ludzkości”.
Neil Armstrong od swych najmłodszych lat był pasjonatem lotnictwa. Jego lotnicze inklinacje sprawiły, że już w roku 1946 zdobył swoją pierwszą licencję lotniczą. Natomiast po ukończeniu szkoły średniej, Armstrong rozpoczął studia na Purdue University. Tymczasem wybuchła wojna w Korei, więc studia jego zostały przerwane a on oddelegowany do służby nad Koreą. Wykonał w Korei 78 lotów bojowych i raz zostając zestrzelonym. Życie uratował mu wówczas ewakuacyjny skok ze spadochronem.
Do studiów wrócił i ukończył je w roku 1955, by potem móc rozpocząć pracę w NACA i w NASA będąc pilotem doświadczalnym. Wziął również udział w misji Gemini 8 oraz w misji Apollo 11.
Był żonaty trzykrotnie, mając dwóch synów i córkę. Zmarł 25.08.2012 w Cincinati na skutek komplikacji po operacji serca.
Biografia rozszerzona Neila Armstronga
Był absolwentem uniwersytetu w Purdue. Armstrong studiował inżynierię lotniczą, płacąc czesne za studia w Marynarce Wojennej USA, w ramach planu Hollowaya. W 1950 r. został lotnikiem marynarki wojennej. Brał udział w wojnie koreańskiej, latając Grumman F9F Panther z lotniskowca USS Essex. We wrześniu 1951 r. został trafiony ogniem przeciwlotniczym podczas wykonywania bombardowań o niskiej sile i został zmuszony do ratowania się katapultacją. Po wojnie ukończył studia licencjackie w Purdue i został pilotem testowym w Narodowej Stacji Doradczej ds. Lotnictwa (NACA) oraz w Stacji Lotniczej w Edwards Air Force Base w Kalifornii. Był pilotem projektu w myśliwcach z serii Century i latał na północnoamerykańskim X-15 siedem razy. Uczestniczył także w programach lotów kosmicznych USA – w X-20 Dyna-Soar.
Armstrong dołączył do Korpusu Astronautów NASA w drugiej grupie, która została wybrana w 1962 r.. Swój pierwszy lot kosmiczny wykonał jako pilot dowódcy Gemini 8 w marcu 1966 r., stając się pierwszym cywilnym astronautą NASA zdolnym do latania w kosmosie. Podczas tej misji z pilotem Davidem Scottem wykonał pierwsze dokowanie dwóch statków kosmicznych; misja została przerwana po tym, jak Armstrong wykorzystał część swojego paliwa kontrolnego, aby ustabilizować niebezpieczny rzut spowodowany zablokowanym pędnikiem. Podczas treningu drugiego i ostatniego lotu kosmicznego Armstronga jako dowódcy Apollo 11, musiał wyrzucić ponownie paliwo kontrolne z pojazdu badawczego Lunar Landing na chwilę przed mającą mieć miejsce po chwili katastrofą.
W lipcu 1969 r. Buzz Aldrin, Armstrong w Apollo 11 Lunar Module, jako pierwsi wylądowali na Księżycu i spędzili dwie i pół godziny poza statkiem kosmicznym, podczas gdy Michael Collins pozostał na księżycowej orbicie w module dowodzenia i obsługi. Kiedy Armstrong wszedł na powierzchnię Księżyca, powiedział: „To mały krok dla człowieka, jeden wielki skok dla ludzkości”. Wraz z Collinsem i Aldrinem, Armstrong został odznaczony Prezydenckim Medalem Wolności przez Prezydenta Richarda Nixona. Prezydent Jimmy Carter przedstawił Armstronga w Kongresie w ramach Kosmicznego Medalu Honoru w 1978 roku. Armstrong i jego byli towarzysze w sławnej misji otrzymali Złoty Medal Kongresu w 2009 roku.
Po rezygnacji z NASA w 1971 r. Armstrong wykładał w Wydziale Inżynierii Lotniczej na Uniwersytecie Cincinnati do 1979 r.. Służył w dochodzeniu w sprawie wypadków Apollo 13 oraz w Komisji Rogers, która badała katastrofę promu kosmicznego Challenger. Wystąpił jako rzecznik kilku firm i pojawił się w reklamie motoryzacyjnej marki Chrysler od stycznia 1979 roku.
Był żonaty trzykrotnie, mając trójkę dzieci, dożywając do końca swych dni w trzecim małżeństwie. Zmarł na serce 25.08.2012 w Cincinati.
Ciekawostki o Neilu Armstrongu
- Astronauta NASA Neil Armstrong został pierwszym człowiekiem, który kiedykolwiek postawił stopę poza naszą atmosferą.
- Podczas wojny koreańskiej Armstrong zdążył odbyć 78 misji bojowych, w tym jedną, w czasie której został strącony przez wrogi ogień przeciwlotniczy.
- W 2005 roku Neil Armstrong założył sprawę sądową swojemu fryzjerowi. Powodem była sprzedaż pukla włosów Armstronga bez jego wiedzy za niebagatelne $3000. Zażądał wówczas zwrotu włosów, lub wpłaty równowartości tej kwoty – na cele charytatywne.
- Prezydent Jimmy Carter w roku 1978 wręczył Armstrongowi Honorowy Medal Przestrzeni Kongresu, a oprócz tego Armstrong i jego koledzy z załogi Apollo 11 otrzymali w 2009 roku Złoty Medal Kongresu.
- Był również, o czym się zapomina, pilotem testowym jak i profesorem uniwersyteckim.
- Neil Armstrong był bez wątpienia najwyżej opłacanym astronautą NASA. Jako że ubezpieczenie astronauty było niezwykle kosztowne, więc około miesiąca przed startem Apollo 11 Neil Armstrong wraz z Buzzem Aldrinem i Michaelem Collinsem zdążyli podpisać setki pamiątkowych plakatów. Pieniądze w ten sposób uzyskane ze sprzedaży miały za cel ewentualną pomoc rodzinie Armstronga.
- Torba z księżycowym pyłem który Neil Armstrong zabrał na Ziemię została przypadkowo sprzedana i to na aukcji rządowej – za jedyne 995 dolarów.
Cytaty Neila Armstronga
„Dla człowieka to jeden mały krok, dla ludzkości skok ogromny.”
„To było wyjątkowe i niezapomniane przeżycie, ale trwało zaledwie chwilę, ponieważ mieliśmy dużo pracy do wykonania. Widoki były po prostu nadzwyczajne.”
„Houston, tu Baza Spokoju. „Orzeł” wylądował.”
„Nie jesteśmy tu sami.”
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
https://pl.wikipedia.org/wiki/Neil_Armstronghttps://en.wikipedia.org/wiki/Neil_Armstrong
https://biografia24.pl/neil-armstrong/
https://fajnepodroze.pl/neil-armstrong-ciekawostki-informacje-fakty/
https://pl.wikiquote.org/wiki/Neil_Armstrong
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: