Noe był patriarchą biblijnym. Postacie podobne do niego pojawiały się w mezopotamskich podaniach, lecz żadna z nich nie dorównywała mu etyczną wzniosłością oraz monoteistycznymi wizjami, które leżały u podstaw jego poczynań.
Kim był Noe?
Według biblijnej Księgi Rodzaju (Rdz 5, 28 – 10, 5) Noe był dziesiątym z przedpotopowych ojców, synem Lameka. W Księdze Rodzaju (Rdz 5, 28 – 31) czytamy:
Gdy Lamek miał sto osiemdziesiąt dwa lata, urodził mu się syn. A dając mu imię Noe, powiedział: «Ten niechaj nam będzie pociechą w naszej pracy i trudzie rąk naszych na ziemi, którą Pan przeklął». Lamek po urodzeniu się Noego żył pięćset dziewięćdziesiąt pięć lat i miał synów i córki. Umierając Lamek miał ogółem siedemset siedemdziesiąt siedem lat.
Dzieci Noego – synowie
Z powyższego tekstu dowiedzieliśmy się, że Noe miał rodzeństwo. Z kolei następny werset Księgi Rodzaju (Rdz 5, 32) udziela nam informacji o jego dzieciach:
A gdy Noe miał pięćset lat, urodzili mu się: Sem, Cham i Jafet.
Zapowiedź potopu i zbudowanie Arki
Dalsza część Księgi Rodzaju mówi nam o zapowiedzi potopu (Rdz 6, 5-8):
Kiedy zaś Pan widział, że wielka jest niegodziwość ludzi na ziemi i że usposobienie ich jest wciąż złe, żałował, że stworzył ludzi na ziemi, i zasmucił się. Wreszcie Pan rzekł: «Zgładzę ludzi, których stworzyłem, z powierzchni ziemi: ludzi, bydło, zwierzęta pełzające i ptaki powietrzne, bo żal mi, że ich stworzyłem».
[Tylko] Noego Pan darzył życzliwością.
Z kolejnych wersetów dowiadujemy się, że Noe był człowiekiem prawym, wśród współczesnych sobie ludzi wyróżniał się nieskazitelnością i żył w przyjaźni z Bogiem. Gdy nieprawość na ziemi przebrała miarę, Bóg postanowił ukarać ludzkość potopem. Noe otrzymał wówczas polecenie zbudowania dużego statku, zwanego Arką, i schronienia się w nim wraz z rodziną (Noe i jego żona, jego trzej synowie i trzy żony jego synów) oraz określoną liczbą zwierząt.
Potop i przymierze z Bogiem
Potop nastał, gdy Noe miał sześćset lat. Gdy dzięki Bożej pomocy ocaleli, Noe złożył dziękczynną całopalną ofiarę na ołtarzu zbudowanym dla Pana (Rdz 8, 20 – 9, 17). Wówczas Pan rzekł:
«Nie będę już więcej złorzeczył ziemi ze względu na ludzi, bo usposobienie człowieka jest złe już od młodości. Przeto już nigdy nie zgładzę wszystkiego, co żyje, jak to uczyniłem. Będą zatem istniały, jak długo trwać będzie ziemia: siew i żniwo, mróz i upał, lato i zima, dzień i noc».
Pan udzielił Noemu i jego synom błogosławieństwa. Bóg uczynił go ojcem odnowionej ludzkości, wyposażonej w nowe zalecenia, które nazwano przykazaniami noachickimi. Pan zawarł z Noem pierwsze przymierze, którego widomym znakiem stał się łuk tęczy.
Z dziewiątego rozdziału Księgi Rodzaju (Rdz 9, 18-29) dowiadujemy się, że Noe zajął się uprawą winorośli. W ten sposób został pierwszym winogradnikiem. W pierwszej chwili nieumyślnie odurzył się alkoholem, co spowodowało śmiech Chama i przekleństwo, rzucone na syna Chama – Kanaana.
Ile lat żył Noe?
Noe dożył wieku dziewięciuset pięćdziesięciu lat (wedle sposobu liczenia, który trudno rozszyfrować).
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
H. Fros, F. Sowa, Księga imion i świętych, tom 4, Wydawnictwo WAM, Kraków 2000.
Biblia Tysiąclecia – Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu – Rdz 5-10, https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=5
Grafika: wikimedia.org, Ofiara Noego, pomiędzy 1847 a 1853, Daniel Maclise (1806-1870), domena publiczna
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: