Paluch, a właściwie Łukasz Paluszak, przyszedł na świat w Poznaniu 1 października 1985 roku. Jest polskim raperem. Był członkiem zespołu Aifam. Współtworzy artystyczny kolektyw DIIL Gang oraz popularne trio Syntetyczna Mafia. Od 2004 roku prowadzi jednak solową działalność artystyczną.
Biografia i życiorys Palucha
Debiutował w 2004 roku materiałem zatytułowany „Życie jest piękne”, który zrobił razem z Julasem. Wkrótce dołączył do składu Aifam, z którym nagrał album wydany w grudniu 2005 a zatytułowany „Nasza rewolucja”. Później zaczął prace nad swym materiałem solowym. Jego twórczością w końcu zainteresowała się wytwórnia Druga Strefa Records, pod której to banderą ukazał się nowy krążek Palucha i Julasa, pod tytułem „Biuro Ochrony Rapu”. W 2009 wyszedł tymczasem album „Pewniak”, a to nakładem Fonografiki, na której również znaleźli się min. Kaczor, Onar oraz Peja. Jest Paluch reprezentantem poznańskiego Piątkowa, o tym też często przypomina w swoich numerach. Paluch zaczął wreszcie później pracować nad swym czwartym solowym materiałem, który otrzymał tytuł „Bezgranicznie oddany”, czyli album z 10 października 2010 roku. Był to z kolei drugi legalny album rapera a zarazem pierwsza płyta wydana w jego wytwórni B.O.R. Records. Promo odbyło się kawałkami jak „Bezgranicznie oddany” z Bob One, czy też „Nowy Trueschool” oraz „Teraz to wiem” z Gedz, co ważne, do każdego z wymienionych powstał klip. Nie cały rok później przyszedł czas na kolejną solową produkcje Palucha pt „Syntetyczna mafia” – album wypromowały takie piosenki i teledyski jak „Pan życia”, „Psychofan”, „Na otarcie łez” i „Zostawić coś po sobie”. 6 października 2012 roku wyszedł wreszcie jego album pt „Niebo”, wraz z wypuszczonymi już trzema teledyskami promującymi album.
23 kwietnia 2011 roku wyszła składanka Palucha pt. „Grube jointy 2: karani za nic”. Następna była „Syntetyczna mafia”, i razem z tym pierwszy sukces komercyjny. Album dotarł wówczas do 18. miejsca zestawienia OLiS. W międzyczasie raper opuścił skład Aifam.
W czerwcu 2013 roku ukazał się wspólny krążek Palucha nagrany wraz z Kalim pt. „Milion dróg do śmierci”. Nagrania ukazały się dzięki udanej kooperacji Ganja Mafia Label i B.O.R. Records. Materiał dotarł do świetnego 3. miejsca polskiej listy przebojów OLiS. Natomiast następny album Palucha pt. „Lepszego życia diler” zadebiutował już na 2. miejscu zestawienia OLiS.
Ciekawostki o Paluchu
- Paluch współpracował z takimi jak Borixon, Buczer, Bosski Roman, Firma, Kaczor, Hemp Gru, Kajman, Kali, Lukasyno, Kobra, Miuosh, Onar, Mrokas, O.S.T.R., Shellerini, PTP, Slums Attack, Sobota, Quebonafide, Tau oraz WSRH.
- Poza działalnością artystyczną Paluch prowadzi popularną wytwórnię płytową B.O.R. Records.
- Jego albumy rozeszły się w nakładzie ponad 260 tys. egzemplarzy na terenie Polski, co tym samym dało mu 5. miejsce na liście najlepiej sprzedających się wykonawców muzyki rap w Polsce.
Cytaty Palucha
„Każde pokolenie ma swoje pięć minut”
„(…) ja mimo wszystko traktuję rap jako muzykę podziemną. Zauważam na koncertach dużo nowych odbiorców i sezonowców, którzy krzywią się przy każdym rzuconym przekleństwie ze sceny. Dziwne się to wszystko robi. Rap staje się popem, nie tylko przez to, że jest popularny, ale także przez to, że raperzy częściej wcielają się w rolę piosenkarzy i wokalistów niż… raperów. Większość z nich jest wykonawcami z wykreowanym wizerunkiem.”
„Podstawową kwestią jest to, że my zarabiamy w złotówkach, a koledzy z Francji i Niemiec w euro. Tego nie przeskoczymy nigdy. Wiem, jaka dzieli nas przepaść. Polscy raperzy nie są biedni jak na polskie warunki, ale jeśli chcemy się porównywać do Francuzów, to zawsze będziemy wypadać blado.”
„Obecnie czekamy na trzecie pokolenie raperów z Poznania i na razie nie możemy się doczekać.”
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Paluch_(raper)
- https://teksciory.interia.pl/paluch,a,28991.html
- https://www.last.fm/pl/music/Paluch/+wiki
Prawa autorskie do zdjęcia
Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Natalia Kiszczak PhotoVision. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0.