Patryk Vega (ur. 1977) jest polskim reżyserem, scenarzystą i producentem filmowym, z wykształcenia socjologiem.
Patryk Vega – życiorys
Patryk Vega, a tak właściwie Patryk Sebastian Krzemienicki urodził się 2 stycznia 1977 roku w Warszawie.
Rodzice
Jest jedynakiem, który był wychowywany przez matkę. Jego ojciec zostawił rodzinę i wyjechał gdy Patryk miał dziewięć miesięcy, a następnie zamieszkał w Stanach Zjednoczonych. Patryk miał z nim kontakt w wieku piętnastu lat, a w wieku ponad 30 lat zaprosił go na ślub. W programie Magdy Mołek opowiadał o swojej relacji z ojcem: „Ty nie jesteś w stanie tej osoby kochać czy nienawidzić, po prostu nic do tej osoby nie czujesz, bo nic was nie łączy. I to jest przykre, czy też oczywiste, że nie da się zbudować żadnych relacji, bo po prostu ich nie ma.„
Wczesne lata
Wychowywał się w ubogich warunkach, mieszkając na warszawskim blokowisku. „Uświadomiłem sobie, że już całe życie ja będę się o te pieniądze bał. Ja mam po prostu plan, że muszę zabezpieczyć siebie do końca życia i moje dzieci, żeby im niczego nie zabrakło. Ja mam taki lęk, że wrócę gdzieś do tego ubóstwa z dzieciństwa, do tego świata z którego odszedłem, że myślę, iż się już tego nie wyzbędę, choćbym nie wiem jak wiele zarobił.„
Jako dziecko najpierw marzył o tym, żeby zostać piłkarzem, a później pragnął zostać wokalistą. Już w okresie szkoły podstawowej interesował się kinem i montażem. Pod koniec podstawówki rozpisywał pomysły na ujęcia, kręcił też swoje filmy z kolegami, którzy najczęściej grali gangsterów.
Od czternastego roku życia pracował zarobkowo, początkowo zajmował się handlem nielegalnym oprogramowaniem na jednej z warszawskich giełd. W nastoletnim wieku wpisano go do polskiej księgi rekordów Guinnessa, jako najmłodszego twórcę grafiki komputerowej.
W związku z tym, że nie miał męskiego wzorca, za wszelką cenę chciał udowodnić, że jest stuprocentowym facetem. Przykrywał swoją wrażliwość od najmłodszych lat oraz był bardziej brutalny i agresywny niż jego rówieśnicy. Od szkoły podstawowej bił się ze wszystkimi. Miał także konflikt z prawem, gdyż dostał wyrok za kradzież z włamaniem do perfumerii na promie do Szwecji. Zrobił to, ponieważ chciał ukraść perfumy dla swojej dziewczyny. W efekcie tego czynu w kajucie więziennej został deportowany do Polski.
Wykształcenie
Patryk Vega chciał pracować z seryjnymi mordercami i psychopatami, dlatego zdawał na resocjalizację, jednak spóźnił się na egzamin.
Ostatecznie został absolwentem socjologii na specjalizacji medialnej w Collegium Civitas w Warszawie. Pracę magisterską obronił na kanwie serialu dokumentalnego Prawdziwe psy, którego był reżyserem i współscenarzystą. Serial ten opowiadał o pracy warszawskiej policji.
Kariera
Gdy miał 18 lat postanowił zmienić nazwisko, gdyż był przeświadczony o tym, że zrobi karierę za granicą. Zainspirował się filmem Pulp Fiction, w którym jednym z bohaterów był Vincent Vega.
Patryk Vega nie ukończył żadnej szkoły filmowej. Swoje doświadczenie zdobywał na planie. Był mikrofoniarzem w „Klanie”, z którego został wyrzucony za spuszczenie mikrofonu na głowę aktorki. Próbował także być realizatorem dźwięku. Te doświadczenia pozwalają mu obecnie dobrze rozumieć problemy jego ekipy.
Historia jego debiutu jako scenarzysty w serialu Pierwszy milion jest zupełnie niesamowita. Gdy miał 18 lat napisał filmowy scenariusz i wymyślił, że główną rolę zagra Małgorzata Foremniak, w której był zakochany po „Radiu Romans”. Szczęśliwy traf sprawił, że jego mama spotkała aktorkę na spacerze w parku i powiedziała jej, że syn napisał scenariusz oraz dodała: „Niech się pani nie zdziwi, jak za parę lat przyjdzie do pani z propozycją zagrania głównej roli”. Małgorzata Foremniak odpowiedziała na to, żeby przyszedł do niej do teatru. Ubrał się w marynarkę, wziął różę i pojechał ze scenariuszem. Foremniak dała go do przeczytania Waldemarowi Dzikiemu, który był zszokowany dialogami i chciał się spotkać. Gdy zapytał co chce zrobić ze scenariuszem Vega odparł: „Zrobię film. Niech pan da mi milion dolarów, a ja zdobędę Oscara”. Pokiwał głową i zatrudnił go jako sekretarkę. Pewnego razu Patryk Vega zapytał go, czy mógłby popisać po pracy na próbę scenariusz jednego odcinka. Zgodził się, a Vega pisząc po nocach, ostatecznie doprowadził do wyrzucenia wszystkich scenarzystów i sam wszystko napisał.
Po napisaniu tego scenariusza odwiedził komendę policji w sprawie swojego kolejnego scenariusza. Na ścianie wydziału zabójstw zobaczył napis: „I zobaczywszy pracę naszą, Pan Bóg był zadowolony, a zapytawszy o zarobki nasze, usiadł i zapłakał” oraz akwarium ze skarbonką na utrzymanie rybek. Policjanci wskazując na rybki, powiedzieli, że teraz mają już dla kogo żyć. To był ten moment, w którym stwierdził, że wyrzuca scenariusz, z którym przyszedł i chce zrobić film o tych niezwykłych, nieprzystających do stereotypu policjanta facetach. W ten sposób narodził się pomysł na jego reżyserski debiut filmowy pt. Pitbull (2005). Poza filmem powstał także serial o tym samym tytule, który w latach 2005-2008 był emitowany w TVP2. Obie produkcje zostały uznane za kultowe.
Poza tym wyreżyserował autorskie seriale Kryminalni (2005) i Twarzą w twarz (2007-2008), które emitowane były w stacji TVN.
Życiowy kryzys
W wieku 28 lat Patryk Vega przeżywał kryzys co wiązało się z korzystaniem z kokainy i nadużywaniem alkoholu. Gdy miał 30 lat udało mu się pokonać te uzależnienia. W programie Magdy Mołek „W roli głównej” mówił: „Powodem była depresja spowodowana nie radzeniem sobie z dokumentacją związaną z tym ciemnym światem. Jestem przekonany, że pomógł mi Pan Bóg.„
Dalsze produkcje
Patryk Vega wyreżyserował serial Instynkt, który był emitowany w 2011 roku w TVP2.
W 2010 roku premierę miał wyreżyserowany przez niego film Ciacho, a w 2013 roku Last Minute. Oba zostały oparte na autorskim scenariuszu. Po wcześniejszych sukcesach tym razem te dwie produkcje zostały fatalnie ocenione przez krytyków, którzy nie zostawili na nich suchej nitki.
Kolejne filmy, które wyreżyserował na podstawie autorskiego scenariusza to Służby specjalne (2014), Botoks (2017) i Kobiety mafii (2018), które zostały także zrealizowane w formie seriali. Natomiast w 2016 roku Patryk Vega stworzył dwie kolejne części filmu Pitbull: Pitbull. Nowe porządki oraz Pitbull. Niebezpieczne kobiety.
Patryk Vega jest specjalistą od mocnego kina, które porusza, niepokoi i szokuje. Końcem listopada 2020 roku opublikował zapowiedź wstrząsającego filmu dokumentalnego o handlu dziećmi „Oczy diabła”. Wiadomo, że pracuje także nad filmem fabularnym „Small World”, który również będzie poruszał ten temat. W programie Magdy Mołek mówił na ten temat: „Przez lata miałem depresję obcując z całym okropieństwem w trakcie robienia jakiś dokumentów, teraz te rzeczy rozpuszczam w modlitwie i to mnie w taki sposób nie obarcza, jak wiele lat temu. Rzeczy z którymi się stykam są dość traumatyczne, przygnębiające. Teraz będę robił film o handlu dziećmi. W trakcie trzech lat spotykałem się z handlarzami ludźmi, pedofilami, prostytutkami, policjantami. Jest tak, że gdzieś zaglądasz w tą ciemność i musisz się bronić, żeby Cię to nie wchłonęło.„
Patryk Vega – żona i dzieci
W 2008 roku poznał Katarzynę Słomińską, dwa lata później wzięli ślub. Doczekali się trójki dzieci. Mają 8-letnią córkę oraz 3-letnich synów-bliźniaków.
Przy Katarzynie bardzo się zmienił. Ona pokochała go takim, jakim był, a rodzina zmieniła jego hierarchię wartości. Żona jest szefem produkcji filmów, które robi. Jest także biegła w kwestiach finansowych i księgowych, więc te sprawy zdejmuje mu z głowy.
Patryk Vega – ciekawostki
W trakcie kręcenia dokumentu o policji, policjanci zabrali go na akcję. Policja obsadziła budki telefoniczne, aby złapać wyłudzacza haraczy. Kiedy się z nim zetknęli, doszło do wymiany ognia, a między nimi z kamerą znajdował się Patryk Vega, który wszystko filmował.
Na łydce ma tatuaż Hannibala Lectera, a na klatce piersiowej gołębicę. „Nie doszukuję się jakiejś specjalnej filozofii w tych tatuażach, tylko głównie się kieruję wartością artystyczną, tzn. mam dużo kadrów z filmów: mam kadry z Odysei Kosmicznej, Ucieczki z Nowego Jorku…” – mówił o swoich tatuażach w programie Magdy Mołek „W roli głównej”.
Miał w życiu dwa wypadki samochodowe – jeden z dachowaniem, a drugi to zderzenie czołowe.
Patryk Vega – cytaty
„Najbardziej mnie bawi to, że jak jeżdżę szybkim samochodem typu Ferrari 50 km/h i wyprzedzają mnie Ople. Wtedy mam poczucie, że to jest prawdziwy substytut komfortu, bo wszyscy się śpieszą w dzisiejszym świecie i to wymaga rzeczywiście jakiejś wolności, by w środku dnia móc jechać takim samochodem 50 km/h.”
„Ja jestem bardzo wrażliwym człowiekiem, uczuciowym, który się wzrusza na kreskówkach, płacze na filmach. I tak naprawdę myślę, że jest tak, iż ja w tych swoich filmach trochę obłaskawiam koszmary, te wszystkie rzeczy, których sam się obawiam w życiu. Ja zdecydowanie nie jestem taki, począwszy od tego, że nie mam pitbulla, tylko yorka.”
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
Grafika: wikimedia.org | Autor: Serecki | Licencja: CC BY-SA 4.0
https://player.pl/playerplus/programy-online/w-roli-glownej-odcinki,41/odcinek-2,S21E02,98348https://viva.pl/ludzie/wywiady-vivy/przypomnienie-wywiadu-z-patrykiem-vega-z-kwietnia-2015-roku-98206-r1/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Patryk_Vega
https://wyborcza.pl/7,101707,26545738,patryk-vega-do-ursuli-von-der-leyen-opowiem-pani-jak-w-dzisiejszej.html
https://www.youtube.com/watch?v=kPwSycxnNAw
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: