Paul Walker (1973-2013) był amerykańskim aktorem, znanym z serii filmów „Szybcy i wściekli”. Założył organizację pomagającą ofiarom kataklizmów. Zginął w wypadku samochodowym w wieku 40 lat.
Paul Walker – rodzina, rodzeństwo, wczesne lata
Paul William Walker IV przyszedł na świat 12 września 1973 roku w kalifornijskim Glendale w rodzinie emerytowanego fotografa i krawca, Paula Williama Walkera i modelki Cheryl Crabtree. Para doczekała się pięciorga dzieci – trójki chłopców – oprócz Paula jeszcze Caleba oraz Cody’ego i dwóch dziewczynek – Ashlie i Amie. Wszyscy byli mormonami, wyznawcami Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich.
W rodzinie nie było aktorskich tradycji, a raczej sportowe, po dziadku Williamie „Irlandczyku” Walkerze, zawodowym bokserze i uczestniku wyścigów samochodowych.
Być może na drodze zawodowej przyszłego aktora zaważyło dzieciństwo, które spędził niedaleko Los Angeles…
Został zauważony już jako dwulatek i zaangażowany do… reklamy pampersów.
Szkołę średnią – Village Christian High School w Los Angeles ukończył w 1991 roku. Fascynował się oceanografią i aktorstwem. Rozpoczął nawet studia na kierunku biologia morska, ale ostatecznie wybrał ekran.
Paul Walker – na ekranie i na wybiegu
Minęło dziesięć lat od reklamowego debiutu dwulatka, kiedy Paul zagrał Todda Bryanta w serialu NBC „Autostrada do nieba”. Dwa lata później otrzymywał już całkiem poważne filmowe role w: „Potwór w szafie” i „Rozkaz zabijać”. W disnejowskiej komedii „Postrzelone bliźniaki” (1998) pływał na desce surfingowej.
Na początku parał się też modelingiem. Wysportowana sylwetka, wysoki wzrost (mierzył 188 cm) sprawiły, że powierzono mu rolę koszykarza w filmie „Miasteczko Pleasantville” (1998). To była ważna propozycja w jego karierze. Następnie pojawiły się kolejne nowe filmy. Kilkanaście miesięcy potem widzowie poznali w Paulu Deana Sampsona z komedii „Cała ona”. W produkcji „Luz Blues” znów wcielił się w sportowca; tym razem zagrał zawodnika futbolu amerykańskiego, co wymagało od aktora innej rzeźby ciała. Rozpoczął regularne ćwiczenia z ciężarami, zażywał kreatynę, aż osiągnął pożądaną wagę około 100 kg. Nie zamierzał jednak pozostać gruby; po zakończeniu pracy nad filmem szybko zrzucił zbędne kilogramy, wracając do swojej wagi – 88 kg.
Pomogła pasja surfingowa, która – jak mówił sprawia, że twardo stąpa po ziemi. „Jest przeciwieństwem mojej pracy: jest prosty i prawdziwy. Kiedy życie mi się komplikuje, idę surfować. Wtedy jestem sobą”. Wysiłek sportowy uważał za doskonały sposób na odstresowanie nawet po ciężkim dniu.
Paul Walker – miłośnik zwierząt i szybkich aut
Pasjonował się szybkimi samochodami. Lubił prędkość. Sam chętnie uczestniczył w wyścigach Redline Time Attack, gdzie jeździł BMW M3 E92 i był sponsorowany m.in. przez: Hankook, Etnies, Volk i Os Giken. Z czasem wszedł w posiadanie imponującej kolekcji samochodów. W garażach aktora można znalazło się miejsce dla wielu marek – starych Chevroletów z 1964 i 1967 roku, Impali z 1964, dwudrzwiowych Chevelle i Malibu z 1964 roku. Miał też i nowsze auta: siedem egzemplarzy marki BMW, porsche GT3 RS 3 i pięć nissanów Skyline.
Ponoć kiedy w 2000 roku kręcili film „Sekta”, wspomniał reżyserowi Robowi Cohenowi, że marzy o roli tajnego agenta, i nielegalnych wyścigach na ekranie. Niedługo potem marzenie się spełniło. Do akcji szykowali się już „Szybcy i wściekli” (2001), a wraz z nimi Brian O’Conner o twarzy Paula Walkera. Aktor dbał o autentyczność filmowego przekazu i nawet prywatnie zgłębiał tajniki samochodów. Szczególnie zaś lubił grać w takich filmach, które łączyły się z jego prywatnymi pasjami.
Nie było tajemnicą, że kochał zwierzęta, szczególnie psy. Kiedy zagrał Gerrego w filmie „Przygoda na Antarktydzie”, był szczęśliwy, że bohater chce uratować swoje czworonogi. W „Błękitnej głębi” partnerowała mu Jessica Alba, a towarzyszył własny pupil Boony, Chesapeake Bay Retriever.
Kolejnym krokiem w karierze był etap producencki – zadebiutował filmem „Szampańskie życie” (2006), a następnie kinem akcji „Podwójna tożsamość” (2007). Zagrał w nim główną rolę. Wyprodukował też obraz „Shelter (2009).
Rok 2009 to powrót do roli agenta FBI, Briana O’Connera w „Szybko i wściekle”. Tym razem przestępca i tropiący go agent przenikają do gangu narkotykowego, by zidentyfikować przywódcę grupy.
Jako miłośnik wody i morza, bez problemu dał się namówić na kreację dokumentalną w „Badacze rekinów”, filmu na zamówienie National Geographic.
Rok później zagrał w filmie „Chętni na kasę”.
Kolejne lata to znów kolejne części „Szybkich i wściekłych” z udziałem aktora. W 2011 roku nakręcono piątą część, a w 2013 powstała szósta. Zagrał główną rolę w filmach „Vehicle 19” i „Hours” (o huraganie Katrina), skończył pracę na planie „Brick Mansions” i kontynuował zdjęcia do „Szybkich i wściekłych 7”.
W wywiadach mówił, że aktorzy z filmów o nielegalnych wyścigach są dla niego jak rodzina.
Paul Walker – aktor o anielskim sercu
Aktor chętnie włączał się w działania charytatywne. Pomagał ofiarom kataklizmów, brał osobiście udział w wielu akcjach. Organizował zbiórki pieniędzy na pomoc poszkodowanym. Po trzęsieniu ziemi na Haiti założył organizację Reach Out Worldwide (2010), a w pomaganiu innym widział cel swojego życia. Miał nawet ulubione powiedzenie: „Bądź wielki albo wracaj do domu”. Założona przez aktora organizacja kierowała ekipy ratunkowe w dotknięte przez żywioł rejony świata.
Paul Walker – żona, córka
Aktor mieszkał w Santa Barbara w Kalifornii. Uwielbiany przez kobiety, w młodości związał się z dziewczyną z Haiti – nazywała się Rebecca Soteros. Spotkali się w 1988 r., Paul miał wtedy zaledwie 25 lat i nie był jeszcze gotowy na założenie rodziny. Ona tymczasem widziała siebie jako przyszła żona gwiazdora. Ostatecznie do ślubu nie doszło, ale 4 listopada 1998 roku na świat przyszła córka pary – Meadow Rain. Początkowo dziewczynka mieszkała z matką na Hawajach, później przeniosła się do ojca, w którego życiu pojawiła się już Jasmine Pilchard-Gosnell.
Poznali się, gdy ona była zaledwie 16-latką. Los jednak nie złączył ich od razu, lecz Jasmine spędziła z aktorem ostatnie lata jego życia. Byli parą ponad siedem lat.
Paul Walker – śmierć przyszła za wcześnie
Zaangażowany w akcje charytatywne, tym razem zbierał pieniądze na rzecz ofiar tajfunu Haiyan. Przygotowywał akcje dobroczynne, jak ta z 30 listopada 2013 roku w Santa Clarita. Główną atrakcją aukcji było Porsche Carrera GT, którym tamtego feralnego dnia udali się na przejażdżkę z Rogerem Rodasem, doradcą finansowym i współzałożycielem organizacji.
Około godziny 15.30, kiedy wracali z wystawy samochodowej, wydarzył się tragiczny wypadek – na skutek nadmiernej prędkości (śledczy ustalili, że auto poruszało się z prędkością około 160 km na godzinę, do wypadku doszło, kiedy wchodzili w zakręt), kierujący autem Rodas stracił panowanie nad kierownicą, uderzając w latarnię i przydrożne drzewo. Auto stanęło w płomieniach, a obaj ponieśli śmierć na miejscu.
Fani długo jeszcze nie mogli uwierzyć w to, jak zginął ich idol. Okazało się, że przyczyną śmierci były nie tylko obrażenia odniesione w wypadku, ale poparzenia w płomieniach palącego się auta. Samochód został doszczętnie zniszczony.
Tuż przed feralnym wypadkiem Paul i jego dziewczyna odpoczywali na Hawajach, nie spodziewając się niczego złego. Jasmine mocno przeżyła śmierć aktora. Zemdlała na wieść o tragedii i długo nie mogła dojść do siebie. Opiekę nad jego fundacją przejęła zaś córka Meadow Rain Walker.
Chcąc oddać hołd tragicznie zmarłemu aktorowi, kilkadziesiąt godzin po wypadku, miejsce gdzie doszło do tragedii odwiedzili Vin Diesel i Tyrese Gibson.
Kondolencje składali wszyscy; i ci, którzy znali aktora osobiście, i ci, którzy poznali go za pośrednictwem ekranu. Sześć dni po śmierci, w serwisie YouTube, pokazano oficjalny film, oddający hołd Walkerowi. Aktor zmarł 30 listopada 2013 roku, mając zaledwie 40 lat.
Kiedy wydarzył się wypadek, zdjęcia do siódmej części „Szybkich i wściekłych” nie zostały jeszcze zakończone (aktor miał do zagrania jeszcze kilka kluczowych scen produkcji). W czasie żałoby produkcję tymczasowo wstrzymano, a reżyser zdecydował się ukończyć film dopiero po pewnym czasie. Później do scen, w których powinien wziąć udział Walker, zaangażowano jego młodszych braci, a całość zmontowano wykorzystując techniki komputerowe, za pomocą których obrobiony został obraz i głos nieżyjącego aktora. Grana przez niego postać Briana O’Connera została odtworzona dzięki możliwościom techniki.
Paul Walker – ciekawostki
Po śmierci aktora Toyota Supra, którą jeździł w pierwszej części „Szybkich i wściekłych” została sprzedana na aukcji w Las Vegas za imponującą cenę 550 tys. dolarów.
Pod młotek poszło też inne auto, którym jeździł na planie „Szybkich i wściekłych” – Nissan Skyline GT-R. Cenę wywoławczą ustalono na 1 milion euro. Auto miało przebieg zaledwie 6000 km. Połowa zysku ze sprzedaży miała trafić na rzecz fundacji założonej przez aktora.
Za działalność organizacji Reach Out Worldwide pośmiertnie odznaczono Paula nagrodą The Noble Award (2015). Wyróżnienie odebrał brat Cody.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
https://pl.wikipedia.org/wiki/Paul_Walkerhttps://www.filmweb.pl/person/Paul+Walker-5953/biography
https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/aktualnosci/toyota-supra-z-szybkich-i-wscieklych-sprzedana-za-zawrotna-cene/6m2crep
https://pl.celeb-true.com/rebecca-soteros-ex-girlfriend-late-paul-walker-lets-take-look
https://www.motortrend.com/news/fast-and-furious-paul-walker-toyota-supra-auction-sale/
https://www.nytimes.com/2013/12/02/movies/paul-walker-screen-actor-is-dead-at-40.html
http://www.filmreference.com/film/0/Paul-Walker.html
Zdjęcie pochodzi z portalu Flickr.com. Autorem jest Andre Luis. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0.
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera:
Ja się dalej po tylu latach nie mogę pogodzić z jego śmiercią :/ tzn mam jakąś małą nadzieje, że to upozorował by „odpocząć” kd fanów i zająć sie swoim prywatnym życiem(?) Były już takie przypadki, że znani ludzie upozorowali swoją śmierć. Jedno mnie zastanawia, a konkretnie zdjęcie Paula, które krąży po internecie jak jest ubrany w ciemną koszule w krate, jeansy, okulary i zieloną czapke (okulary i czapka jakby się ukrywal) i na tym zdjęciu tak kątem oka spogląda na osobę robiącą zdjęcie, siedzi naprzeciw Jasminy i jakiegoś typa w bordowym t-shircie, no dziwnie i właśnie to podtrzymuje te moją nadzieje, że on żyje