Paweł Małaszyński (ur. 1976) jest polskim aktorem teatralnym, telewizyjnym i filmowym. Jest też założycielem zespołu Cochise, wokalistą, a także konferansjerem.
Wzrost: 182 cm
Instagram: @pawelmalaszynski
Paweł Małaszyński – Aktor w rodzinie wojskowych
Paweł Małaszyński przyszedł na świat 26 czerwca 1976 r. w Szczecinku w rodzinie wojskowych. Ojciec Mirosław był zawodowym żołnierzem, siostra Katarzyna pracuje w straży granicznej. Mieszkali też w Koszalinie, a kiedy miał sześć lat, rodzice przeprowadzili się do Białegostoku na osiedle Słoneczny Stok. Paweł nazywa siebie „chłopakiem z blokowiska”.
Był ponoć niesfornym dzieckiem, zdarzało się, że wybijał szyby sąsiadom albo eksperymentował z ogniem. Bywało, że dostał lanie, ale w domu nie było wojskowej dyscypliny, a rodzice szanowali jego decyzje.
Podstawówkę skończył w Białymstoku, a kiedy przyszedł czas wyboru szkoły średniej, zdecydował się na białostocki ogólniak (V LO im. Jana III Sobieskiego).
Jako nastolatek związał się ze słynnym białostockim klubem filmowym „Projektor”.
Niewiele brakowało, a zamiast na ekranie, zobaczylibyśmy go w todze sędziowskiej, bo studiował prawo na Uniwersytecie Białostockim. Po pół roku przerwał jednak naukę, gdyż uznał, że jego prawdziwym powołaniem jest aktorstwo. W latach 1997-1998 uczył się w krakowskim, policealnym studium aktorskim L’Art studiO. Do wrocławskiej filii Szkoły Teatralnej dostał się za trzecim podejściem. To był trudny czas, bo lata, kiedy nie udawało mu się zdać egzaminów oznaczały balangi i towarzystwo kolegów. Rodzice jakoś to przełknęli, bo w tzw. międzyczasie też pracował: jako kelner i urzędnik w biurze paszportowym. Ojciec zaproponował jednak, że jeśli za trzecim razem nie dostanie się na aktorstwo, pójdzie do wojska. Nie było konieczności. W dniu 22. urodzin znalazł swoje nazwisko na liście przyjętych. Szkołę ukończył w 2002 r.
Paweł Małaszyński na scenie
Pod koniec studiów aktorskich (w 2001 r.) zagrał Jakuba w sztuce Gorkiego „Letnicy”, a rok później Fisberta w przedstawieniu „Księżniczka na opak wywrócona” (2002).
Tuż po szkole otrzymał propozycję zastępstwa za Andrzeja Nejmana w „Szalonych nożyczkach” na scenie stołecznego Teatru Kwadrat. Zagrał policjanta, a później wystąpił w sztukach: „Nie teraz kochanie” i „Wszystko w rodzinie”. Na początku 2003 r. był już etatowym pracownikiem teatru. Z tego okresu pochodzi m.in. podwójna rola Trufaldina i Arlekina w „Słudze dwóch panów”. Później zagrał jeszcze w „Oślich latach” (2005), „Perfect Day” (2007) oraz w „Przyjaznych duszach”. Głośnym echem odbiła się rola młodego geja, mieszkającego przez ścianę ze starszą, samotną słuchaczką Radia Maryja (Ewa Kasprzyk) w sztuce „Berek, czyli upiór w moherze” (2008).
W teatralnej wersji komedii „Kiedy Harry poznał Sally” (2010) zagrał tytułowego Harry’ego, w „Ślubie doskonałym” (2012) był Billem, w „Medium” (2015) grał Witolda, w „Kłamstewkach” (2016) wystąpił w roli Billy’ego, w „Trzech sypialniach” (2017) dał się poznać jako Olaf, a w „Tydzień, nie dłużej…” (2018) wystąpił w roli Marca.
Paweł Małaszyński na ekranie
W czasie studiów aktorskich nie próżnował; wziął udział w ok. trzydziestu castingach, co zaowocowało m.in. rolą w filmie sensacyjnym Janusza Kijowskiego „Kameleon” (2001), gdzie zagrał ćpuna oraz w dramacie Polańskiego „Pianista” (2002), gdzie wcielił się w mężczyznę w getcie. Rok 2002 przyniósł też gościnny występ w serialu „Wiedźmin” oraz w „Na dobre i na złe”, a rok później w „M jak miłość” (2003). Po roli Damiana Przeździeckiego w dramacie Kwiecińskiego „Biała sukienka” (2003, z cyklu „Święta polskie”), recenzenci orzekli, że „będzie o Małaszyńskim głośno”.
I rzeczywiście wkrótce ich słowa potwierdziły się. U Dejczera startował w castingu do głównej roli w serialu TVP „Oficer” (2004), jednak ostatecznie musiał zadowolić się rolą cynicznego przestępcy – Granda.
Popularność przyniosła mu rola szarmanckiego prawnika – Piotra Korzeckiego w serialu „Magda M.” (2005–2007), gdzie partnerował Joannie Brodzik. W wywiadzie mówił, że „splendor go nieco przygniótł”, ale szybko dał sobie radę z popularnością.
Później pojawiły się kolejne seriale i filmy. Wystąpił w kontynuacjach „Magdy M.” i „Oficerów” (2006).
W 2007 zadebiutował na dużym ekranie rolą Marcina Kruka w „Świadku koronnym”, dubbingował żółwia Leonardo w „Wojowniczych Żółwiach Ninja”, pojawił się w serialu „Tajemnica twierdzy szyfrów” oraz nawiązał współpracę z Patrykiem Vegą i Magdą Walach w serialu „Twarzą w twarz” (2007–2008).
W 2007 r. Andrzej Wajda zaprosił go na plan „Katynia” do roli pilota Baszkowskiego.
Zagrał też w filmie słowackim „Latający mnich i tajemnica Da Vinci” (2008).
W 2010 r. powrócił na plan Patryka Vegi w roli Karolka w „Ciachu”, zagrał Oskara w „Skrzydlatych świniach” i agenta niemieckiego wywiadu w „Czasie honoru”.
W kolejnych latach nie stronił od kreacji telewizyjnych; w serialach „Lekarze” i „Misja Afganistan” (2012) oraz w dreszczowcu „Sęp”. Ma na koncie role komediowe w „Listach do M. 2” (2015), zagrał w serialu „Belle Epoque” (2017), a w 2020 r. był Arturem Morawskim w serialu „Przyjaciółki”.
Paweł Małaszyński na estradzie
Z powodzeniem realizuje się także jako muzyk. Od 1997 r. występował w zespole Apogeum, a w 2004 r. w Białymstoku założył zespół Cochise. Tamten czas wspominał w rozmowie z „Vivą”: „wszyscy marzyli, żeby gdzieś grać. Mieć gitarę i podrywać dziewczyny. Ja też tak chciałem, ale, kurczę, tak się złożyło, że nigdy nie nauczyłem się grać na gitarze. Mam drewniane palce”. Dlatego jest wokalistą i pisze teksty piosenek.
Zespół zdobył wyróżnienie na koncercie Rockfest w 2005 r., co zaowocowało nagraniem pierwszego demo i DVD z festiwalu.
W grudniu 2009 r. nagrali składankę promującą stolicę Podlasia – „Białystok muzyczny 2009”.
Na początku 2010 r. wydano pierwszy album zespołu pt. „Still Alive”. W 2012 r. ukazała się druga płyta „Back to Beginning”, a w 2014 r. – trzecia – „118”. W 2015 r. wydano czwartą studyjną płytę – „The Sun Also Rises for Unicorns”.
Paweł Małaszyński – żona, dzieci
Paweł Małaszyński jest żonaty (od 2002 r.), a jego wybranką jest Joanna Małaszyńska (z domu Chitruszko). Znają się od przedszkola, chodzili do jednej podstawówki i mieszkali 150 m od siebie, ale dopiero w liceum zwrócił na nią uwagę. Żona jest tancerką, choreografką i pedagogiem. Para doczekała się dwojga dzieci: syn Jeremiasz Małaszyński urodził się w 2004 r. Aktorowi spodobało się to imię i bywa, że dzisiaj znajomi mówią do niego „Jeremiasz”.
Córka Lea Małaszyńska przyszła na świat 10 lat później, w 2014 r. Ze swoimi dziećmi aktor jest bardzo związany. „Jestem w stanie oddać życie za swoje dzieci” – mówił w programie TVN.
Walczył przeciwko łamaniu praw człowieka. W 2008 r. miał biec w sztafecie olimpijskiej niosącej do Pekinu płomień na otwarcie Igrzysk Olimpijskich. Ponieważ jednak w tym czasie pojawiało się coraz więcej protestów przeciwko łamaniu praw człowieka w Tybecie, zrezygnował z udziału w sztafecie.
Dewizą aktora jest żyć w zgodzie z samym sobą oraz być oparciem dla najbliższych.
Końcem 2020 roku stracił bliską osobę. Nie powiedział kogo, ale z wpisu na Instagramie wynika, że żałoba bardzo boleśnie dotknęła aktora.
Paweł Małaszyński – ciekawostki
W 2005 r. otrzymał nagrodę „Viva Najpiękniejszy”.
W latach 2007–2008 zwyciężył w plebiscycie Telekamery, a rok później został laureatem Super Telekamery TeleTygodnia.
Jest honorowym ambasadorem miasta Białystok.
W 2010 r. ukazała się książka Dariusza Domańskiego pt. „Paweł Małaszyński. Aktorzy XXI wieku”. Małaszyński wydał też… własny tomik poezji.
Małaszyński jest również laureatem „Węża” dla najgorszego aktora za rolę Maxa w komedii kryminalnej Cezarego Pazury „Weekend” (2010).
Od 2011 r. jest posiadaczem dożywotniego biletu do kina „Helios” w Białymstoku. Sala nr 7 w tym kinie nosi jego imię.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
Zdjęcie: Flickr.com | Autor: Ja Fryta | Licencja: CC BY-SA 2.0
https://viva.pl/ludzie/wywiady-vivy/pawel-malaszynski-o-rodzinie-zonie-aktorstwie-i-bialymstoku-22791-r3/https://pl.wikipedia.org/wiki/Pawe%C5%82_Ma%C5%82aszy%C5%84ski
https://jastrzabpost.pl/newsy/pawel-malaszynski-dziekuje-fanom-za-wsparcie-w-zalobie_987600.html
https://gwiazdy.wp.pl/pawel-malaszynski-pokazal-rodzine-jak-wyglada-zona-syn-6519893475429056a
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: