Piotr Żyła jest znakomitym polskim skoczkiem narciarskim, zdobywcą dwóch złotych medali indywidualnych mistrzostw świata (2021 i 2023). Skąd pochodzi? Jakie talenty wykazują jego dzieci? Jakie ma wykształcenie? W artykule poznasz odpowiedzi na te pytania, a także wiele innych ciekawostek z jego życia.
Piotr Żyła – wiek, wzrost
Wzrost: 176 cm
Waga: 59 kg
Instagram: @piotr_zyla_official
Piotr Żyła – rodzice, rodzeństwo, pochodzenie, wykształcenie
Piotr Paweł Żyła urodził się 16 stycznia 1987 roku w Cieszynie.
Rodzicami Piotra są Ewa i Zbigniew Żyła. Jego siostrą jest Dorota Żyła, która również próbowała swoich sił na skoczniach, jednak jej prawdziwą pasją był snowboard. Z powodu dwukrotnego złamania nogi musiała z niego zrezygnować. Obecnie pracuje jako biolog.
Chociaż Piotr urodził się w Cieszynie, to prawie całe dzieciństwo spędził w Wiśle. Początkowo wydawało się, że zostanie piłkarzem. Grał w amatorskiej drużynie w Wiśle, strzelał dużo bramek, a piłka nożna sprawiała mu dużo radości.
Piotr zaczął skakać w wieku 8 lat i od pierwszych zajęć pokochał skoki. Do tego stopnia uwielbiał treningi, że uczęszczał na nie nawet, gdy był chory. Jego idolem był Adam Małysz, który w 1996 roku odniósł pierwsze zwycięstwo w Pucharze Świata.
Jeśli chodzi o szkołę, to Żyła nie lubił się uczyć, a sport zawsze był dla niego ważniejszy niż nauka. Nauczyciele do dziś pamiętają go jako żartownisia, który zawsze miał wokół siebie paczkę znajomych, na których mógł liczyć.
Piotr Żyła ukończył w 2003 roku naukę w Zespole Szkół Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku. Trzy lata później został absolwentem SMS w Zakopanem. Z kolei w 2017 roku ukończył warszawską Wyższą Szkołę „Edukacja w Sporcie”. Tematem jego pracy licencjackiej była: „Pewność siebie w sporcie na przykładzie reprezentantów Polski kadry narodowej „A” w skokach narciarskich”.
Piotr Żyła – pierwsze międzynarodowe występy
Piotr Żyła zadebiutował w zawodach Pucharu Kontynentalnego przed skończeniem osiemnastu lat, 26 grudnia 2004 roku w Sankt Moritz. Po raz pierwszy w tym cyklu zdobył punkty 14 stycznia 2005 podczas turnieju w Sapporo. Zajął wówczas 19. miejsce.
W 2005 roku wystąpił na Mistrzostwach Świata Juniorów. Indywidualnie zajął 14. miejsce, zaś w konkursie drużynowym zdobył srebrny medal (wraz z Pawłem Urbańskim, Kamilem Stochem i Wojciechem Toporem).
W Pucharze Świata zadebiutował 21 stycznia 2006 podczas konkursu w Sapporo. Debiutancki start przyniósł mu także pierwsze w karierze punkty, gdyż uplasował się na 19. pozycji. Dwa tygodnie później zwyciężył w zawodach Pucharu Kontynentalnego w Villach.
Piotr Żyła – regularne starty w Pucharze Świata i kryzys
W sezonie 2006/2007 czterokrotnie punktował w Pucharze Świata. Z kolei w następnym sezonie nie zdobył żadnych punktów. W sezonie 2008/2009 dwukrotnie zajął 29. pozycję w PŚ w Zakopanem, a po słabym początku sezonu 2009/2010 został odsunięty od startów w Pucharze Świata. Nie szło mu także w Pucharze Kontynentalnym, gdyż tylko raz awansował do drugiej serii.
W sezonie 2010/2011 Piotr Żyła nie znalazł się w kadrze A polskich skoczków narciarskich i trenował w klubie, pod okiem Jana Szturca. Treningi te zaowocowały lepszymi wynikami w Pucharze Kontynentalnym i od konkursu w Sapporo zaczął regularnie startować w Pucharze Świata. 29 stycznia 2011 roku zdobył 3. miejsce w konkursie drużynowym w Willingen.
W sezonie 2011/2012 Żyła powrócił do kadry A. Startując w zawodach PŚ, zajmował zazwyczaj miejsca w drugiej dziesiątce. Po raz pierwszy w swojej karierze zajął miejsce w pierwszej dziesiątce podczas zawodów w Lillehammer, zdobywając 4 grudnia 2011 roku 7. miejsce. W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata za tamten sezon zajął z 267 punktami 19. miejsce.
Piotr Żyła – przebłyski geniuszu
W pierwszych sześciu konkursach sezonu 2012/2013 Piotr Żyła nie zdobył punktów. W kolejnych konkursach zaczął notować lepsze występy. W zawodach drużynowych Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2013 zdobył, wraz z Maciejem Kotem, Dawidem Kubackim i Kamilem Stochem, brązowy medal. 17 marca 2013 roku zwyciężył w zawodach Pucharu Świata w Oslo (ex aequo z Gregorem Schlirenzauerem). Było to jego pierwsze podium w karierze i to w dodatku stanął na jego najwyższym miejscu. Tydzień później podczas przedostatniego konkursu sezonu w Planicy zajął 3. miejsce. Ostatecznie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zdobył 485 punktów i zajął 15. miejsce.
W sezonie 2013/2014 Piotr Żyła trzykrotnie plasował się wśród pierwszych dziesięciu zawodników, jednak większość konkursów kończył w drugiej i trzeciej dziesiątce. Sezon Pucharu Świata zakończył z 343 punktami na 20. pozycji. Podczas Igrzysk Olimpijskich 2014 zajął 34. miejsce indywidualnie na dużej skoczni oraz 4. pozycję w drużynie.
W sezonie 2014/2015 wystąpił we wszystkich konkursach Pucharu Świata, siedmiokrotnie kończąc je w pierwszej dziesiątce. Sezon zakończył z 474 punktami na 19. miejscu. Podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2015 zdobył brązowy medal w drużynie.
W sezonie 2015/2016 w większości swoich startów nie zdobył punktów, a jego najlepszym wynikiem było zdobycie 12. miejsca.
Piotr Żyła – najlepsze lata kariery
W 65. Turnieju Czterech Skoczni rozgrywanym w sezonie 2016/2017, Piotr Żyła zajął 2. pozycję, ustępując jedynie Kamilowi Stochowi. Z Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2017 wrócił z dwoma medalami. Zdobył indywidualnie brąz na dużej skoczni, a drużynowo sięgnął po pierwszy w historii reprezentacji Polski złoty medal. W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zdobył 624 punkty i zajął 11. miejsce.
W sezonie 2017/2018 Piotr Żyła regularnie punktował w zawodach Pucharu Świata. Najlepszy jego występ miał miejsce 4 lutego 2018 roku w Willingen, kiedy to zajął 3. miejsce. Sezon zakończył z 402 punktami na koncie, co dało mu 16. miejsce. Podczas Mistrzostw Świata w Lotach Narciarskich 2018 zdobył brązowy medal w drużynie. Był w składzie reprezentacji Polski na Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2018, jednak nie wystąpił w żadnym z konkursów.
Sezon 2018/2019 Pucharu Świata był najbardziej udanym w jego dotychczasowej karierze. Dzięki znakomitym występom, które dawały mu regularne miejsca na podium, w klasyfikacji generalnej zajął 4. miejsce. W Pucharze Świata w lotach narciarskich za tamten sezon zajął 3. miejsce. W sezonach 2018/2019 i 2019/2020 stawał na najniższym miejscu podium w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w lotach narciarskich.
Podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2021 zdobył złoty medal w zawodach indywidualnych na skoczni normalnej. W 2023 roku obronił tytuł mistrza świata. Jest to tym bardziej niezwykłe, że po pierwszej serii konkursu w Planicy zajmował dopiero 13 miejsce. Jednakże w drugiej serii ustanowił rekord skoczni skokiem na 105 metr i tym samym po raz drugi został mistrzem świata na normalnej skoczni.
Życie prywatne Piotra Żyły – żona, dzieci, nowa dziewczyna
Piotr Żyła w 2006 roku poślubił Justynę Lazar, siostrę cioteczną Adama Małysza. Oboje mieli wtedy zaledwie 19 lat. Z ich związku na świat przyszło dwoje dzieci: Jakub (ur. 2007) i Karolina (ur. 2012). Syn skoczka od siódmego roku życia trenuje skoki narciarskie i chciałby pójść śladami swojego ojca. Piotr Żyła jest z niego bardzo dumny i trzyma kciuki za rozwój jego kariery. Syn Piotra ma już 16 lat, a jego córka 11.
Justyna Żyła w jednym z wywiadów w 2021 roku zdradziła, że ich córka Karolina pragnie być w przyszłości kosmetyczką. Ponadto Karolina jest bardzo utalentowana muzycznie i bardzo dobrze radzi sobie na lekcjach pianina.
Piotr Żyła i Justyna Lazar-Żyła rozwiedli się w listopadzie 2018 roku, otrzymując rozwód za porozumieniem stron.
Partnerką Piotra Żyły jest 25-letnia aktorka Marcelina Ziętek, która zdobyła popularność dzięki rolom w serialach TVN dla młodzieży: „Szkoła” i „19+”. Ponadto uczestniczyła w konkursach piękności, zdobywając tytuł Miss Południa Nastolatek oraz Miss Foto Południa Nastolatek. Marcelina Ziętek jest absolwentką Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego. Obecnie spełnia się bardziej jako modelka i influencerka. Jest aktywna na Instagramie (@marceepan), gdzie obserwuje ją prawie 100 tys. użytkowników.
Piotr Żyła i Marcelina Ziętek mieszkają w Ustroniu, gdzie niedawno wybudowali sobie piękny dom z basenem.
Piotr Żyła – ciekawostki
W jednym z wywiadów opowiadał, że poczucie humoru odziedziczył po śp. dziadku. Przyznał się także, że w wieku ośmiu lat dziadek dał mu zapalić papierosa, jednak zaraz dodał, że od tamtego czasu nie pali.
Lubi wolny czas spędzać w sposób muzykalny, grając na gitarze.
Swój rekord życiowy ustanowił 24 marca 2019 roku. Skoczył wówczas na Letalnicy w Planicy 248 metrów.
Jest szczególnie znany ze swojego poczucia humoru. Do historii przeszły jego zabawne wypowiedzi, m.in. o połknięciu przez jego córkę kostki toaletowej czy postawieniu flaszki Martinowi Kochowi za zepsuty skok w Zakopanem.
Swoje pierwsze zwycięstwo w Pucharze Świata odniósł dokładnie 17 lat po pierwszym zwycięstwie Adama Małysza w PŚ. Na dodatek oba turnieje miały miejsce w Oslo.
W 2019 roku został odznaczony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia sportowe, za zasługi w działalności na rzecz propagowania i krzewienia kultury fizycznej.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
Zdjęcie: Piotr Drabik, Flickr.com, licencja CC BY 2.0 https://pikio.pl/czy-piotr-zyla-ma-rodzenstwo-080519https://sportowefakty.wp.pl/skoki-narciarskie/910879/dziadek-zawsze-mnie-tam-szkolil-nieznane-fakty-z-dziecinstwa-piotra-zyly
https://mrfashion.pl/piotr-zyla/
https://natemat.pl/244471,zycie-prywatne-piotra-zyly-ile-dzieci-ma-skoczek-ile-lat-maja
https://pl.wikipedia.org/wiki/Piotr_%C5%BBy%C5%82a
https://www.skijumping.pl/zawodnicy/916/piotr-zyla/
https://ews.edu.pl/czytaj/piotr-zyla-obronil-prace-licencjacka.html
https://www.eska.pl/cinema/news/marcelina-zietek-wiek-wzrost-zdjecia-miss-aktorka-19-chlopak-instagram-aa-vfUe-4WAk-NjoQ.html
https://gazetakrakowska.pl/marcelina-zietek-i-piotr-zyla-ale-piekna-z-nich-para-kim-jest-partnerka-mistrza-swiata-w-skokach-27022023/ar/c2-15215636
https://sport.se.pl/sporty-zimowe/nie-uwierzycie-czym-zajmuje-sie-corka-piotra-zyly-justyna-wszystko-zdradzila-nie-mogla-ukryc-dumy-aa-FdAr-TwAL-giDr.html
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: