Piotr Żyła (ur. 1987) jest polskim skoczkiem narciarskim, indywidualnym brązowym medalistą i drużynowym złotym medalistą Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2017.
Wzrost: 176 cm
Waga: 59 kg
Instagram: @piotr_zyla_official
Piotr Żyła – życiorys
Piotr Paweł Żyła urodził się 16 stycznia 1987 roku w Cieszynie.
Rodzina, wczesna lata
Rodzicami Piotra są Ewa i Zbigniew Żyła. Jego siostrą jest Dorota Żyła, która również próbowała swoich sił na skoczniach, jednak jej prawdziwą pasją był snowboard. Z powodu dwukrotnego złamania nogi musiała z niego zrezygnować. Obecnie pracuje jako biolog.
Chociaż Piotr urodził się w Cieszynie, to prawie całe dzieciństwo spędził w Wiśle. Początkowo wydawało się, że zostanie piłkarzem. Grał w amatorskiej drużynie w Wiśle, strzelał dużo bramek, a piłka nożna sprawiała mu dużo radości.
Piotr zaczął skakać w wieku 8 lat i od pierwszych zajęć pokochał skoki. Do tego stopnia uwielbiał treningi, że uczęszczał na nie nawet, gdy był chory. Jego idolem był Adam Małysz, który w 1996 roku odniósł pierwsze zwycięstwo w Pucharze Świata.
Jeśli chodzi o szkołę, to Żyła nie lubił się uczyć, a sport zawsze był dla niego ważniejszy niż nauka. Nauczyciele do dziś pamiętają go jako żartownisia, który zawsze miał wokół siebie paczkę znajomych, na których mógł liczyć.
Piotr Żyła ukończył Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego. Szkoła ta słynie z przygotowywania do kariery młodych zawodników uprawiających sporty zimowe.
Pierwsze międzynarodowe występy
Piotr Żyła zadebiutował w zawodach Pucharu Kontynentalnego przed skończeniem 18. lat, 26 grudnia 2004 roku w Sankt Moritz. Po raz pierwszy w tym cyklu zdobył punkty 14 stycznia 2005 podczas turnieju w Sapporo. Zajął wówczas 19. miejsce.
W 2005 roku wystąpił na Mistrzostwach Świata Juniorów. Indywidualnie zajął 14. miejsce, zaś w konkursie drużynowym zdobył srebrny medal (wraz z Pawłem Urbańskim, Kamilem Stochem i Wojciechem Toporem).
W Pucharze Świata zadebiutował 21 stycznia 2006 podczas konkursu w Sapporo. Debiutancki start przyniósł mu także pierwsze w karierze punkty, gdyż uplasował się na 19. pozycji. Dwa tygodnie później zwyciężył w zawodach Pucharu Kontynentalnego w Villach.
Regularne starty w Pucharze Świata i kryzys
W sezonie 2006/2007 czterokrotnie punktował w Pucharze Świata. Z kolei w następnym sezonie nie zdobył żadnych punktów. W sezonie 2008/2009 dwukrotnie zajął 29. pozycję w PŚ w Zakopanem, a po słabym początku sezonu 2009/2010 został odsunięty od startów w Pucharze Świata. Nie szło mu także w Pucharze Kontynentalnym, gdyż tylko raz awansował do drugiej serii.
W sezonie 2010/2011 Piotr Żyła nie znalazł się w kadrze A polskich skoczków narciarskich i trenował w klubie, pod okiem Jana Szturca. Treningi te zaowocowały lepszymi wynikami w Pucharze Kontynentalnym i od konkursu w Sapporo zaczął regularnie startować w Pucharze Świata. 29 stycznia 2011 roku zdobył 3. miejsce w konkursie drużynowym w Willingen.
W sezonie 2011/2012 Żyła powrócił do kadry A. Startując w zawodach PŚ, zajmował zazwyczaj miejsca w drugiej dziesiątce. Po raz pierwszy w swojej karierze zajął miejsce w pierwszej dziesiątce podczas zawodów w Lillehammer, zdobywając 4 grudnia 2011 roku 7. miejsce. W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata za tamten sezon zajął z 267 punktami 19. miejsce.
Przebłyski geniuszu
W pierwszych sześciu konkursach sezonu 2012/2013 Piotr Żyła nie zdobył punktów. W kolejnych konkursach zaczął notować lepsze występy. W zawodach drużynowych Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2013 zdobył, wraz z Maciejem Kotem, Dawidem Kubackim i Kamilem Stochem, brązowy medal. 17 marca 2013 roku zwyciężył w zawodach Pucharu Świata w Oslo (ex aequo z Gregorem Schlirenzauerem). Było to jego pierwsze podium w karierze i to w dodatku stanął na jego najwyższym miejscu. Tydzień później podczas przedostatniego konkursu sezonu w Planicy zajął 3. miejsce. Ostatecznie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zdobył 485 punktów i zajął 15. miejsce.
W sezonie 2013/2014 Piotr Żyła trzykrotnie plasował się wśród pierwszych dziesięciu zawodników, jednak większość konkursów kończył w drugiej i trzeciej dziesiątce. Sezon Pucharu Świata zakończył z 343 punktami na 20. pozycji. Podczas Igrzysk Olimpijskich 2014 zajął 34. miejsce indywidualnie na dużej skoczni oraz 4. pozycję w drużynie.
W sezonie 2014/2015 wystąpił we wszystkich konkursach Pucharu Świata, siedmiokrotnie kończąc je w pierwszej dziesiątce. Sezon zakończył z 474 punktami na 19. miejscu. Podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2015 zdobył brązowy medal w drużynie.
W sezonie 2015/2016 w większości swoich startów nie zdobył punktów, a jego najlepszym wynikiem było zdobycie 12. miejsca.
Najlepsze lata kariery
W 65. Turnieju Czterech Skoczni rozgrywanym w sezonie 2016/2017, Piotr Żyła zajął 2. pozycję, ustępując jedynie Kamilowi Stochowi. Z Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2017 wrócił z dwoma medalami. Zdobył indywidualnie brąz na dużej skoczni, a drużynowo sięgnął po pierwszy w historii reprezentacji Polski złoty medal. W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zdobył 624 punkty i zajął 11. miejsce.
W sezonie 2017/2018 Piotr Żyła regularnie punktował w zawodach Pucharu Świata. Najlepszy jego występ miał miejsce 4 lutego 2018 roku w Willingen, kiedy to zajął 3. miejsce. Sezon zakończył z 402 punktami na koncie, co dało mu 16. miejsce. Podczas Mistrzostw Świata w Lotach Narciarskich 2018 zdobył brązowy medal w drużynie. Był w składzie reprezentacji Polski na Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2018, jednak nie wystąpił w żadnym z konkursów.
Sezon 2018/2019 Pucharu Świata był najbardziej udanym w jego dotychczasowej karierze. Dzięki znakomitym występom, które dawały mu regularne miejsca na podium, w klasyfikacji generalnej zajął 4. miejsce. W Pucharze Świata w lotach narciarskich za tamten sezon zajął 3. miejsce.
W pierwszym indywidualnym konkursie Pucharu Świata w sezonie 2019/2020 w Wiśle, Piotr Żyła zaliczył upadek, jednak na szczęście w jego wyniku nie odniósł poważnych obrażeń. W tamtym sezonie wielokrotnie zajmował miejsca w pierwszej dziesiątce, a 15 lutego 2020 roku podczas zawodów na mamuciej skoczni w Bad Mitterndorf po raz drugi w karierze odniósł indywidualne zwycięstwo. Sezon Pucharu Świata zakończył z 617 punktami na koncie, co dało mu 11. miejsce. Z kolei w Pucharze Świata w lotach narciarskich zajął 3. miejsce.
Piotr Żyła – żona, dzieci, nowa dziewczyna
Piotr Żyła poślubił Justynę Lazar, siostrę cioteczną Adama Małysza, w 2006 roku. Oboje mieli wtedy zaledwie 19 lat. Z ich związku na świat przyszło dwoje dzieci: Jakub (ur. 2007) i Karolina (ur. 2012). Syn skoczka od siódmego roku życia trenuje skoki narciarskie i chciałby pójść śladami swojego ojca. Piotr Żyła jest z niego bardzo dumny i trzyma kciuki za rozwój jego kariery.
Piotr Żyła i Justyna Lazar-Żyła rozwiedli się w listopadzie 2018 roku, otrzymując rozwód za porozumieniem stron.
Nową partnerką Piotra Żyły jest 23-letnia aktorka Marcelina Ziętek, która zdobyła popularność dzięki rolom w serialach TVN dla młodzieży: „Szkoła” i „19+”. Ponadto uczestniczyła w konkursach piękności, zdobywając tytuł Miss Południa Nastolatek oraz Miss Foto Południa Nastolatek. Jest aktywna na Instagramie (@marceepan), gdzie obserwuje ją prawie 60 tys. użytkowników.
Piotr Żyła – ciekawostki
W jednym z wywiadów opowiadał, że poczucie humoru odziedziczył po śp. dziadku. Przyznał się także, że w wieku ośmiu lat dziadek dał mu zapalić papierosa, jednak zaraz dodał, że od tamtego czasu nie pali.
Lubi wolny czas spędzać w sposób muzykalny, grając na gitarze.
W 2017 roku Piotr Żyła ukończył warszawską Wyższą Szkołę „Edukacja w Sporcie”. Tematem jego pracy licencjackiej była: „Pewność siebie w sporcie na przykładzie reprezentantów Polski kadry narodowej „A” w skokach narciarskich”.
Swój rekord życiowy ustanowił 24 marca 2019 roku. Skoczył wówczas na Letalnicy w Planicy 248 metrów.
Jest szczególnie znany ze swojego poczucia humoru. Do historii przeszły jego zabawne wypowiedzi, m.in. o połknięciu przez jego córkę kostki toaletowej czy postawieniu flaszki Martinowi Kochowi za zepsuty skok w Zakopanem.
Swoje pierwsze zwycięstwo w Pucharze Świata odniósł dokładnie 17 lat po pierwszym zwycięstwie Adama Małysza w PŚ. Na dodatek oba turnieje miały miejsce w Oslo.
W 2019 roku został odznaczony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia sportowe, za zasługi w działalności na rzecz propagowania i krzewienia kultury fizycznej.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu flickr.com. Autorem jest Sławek. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0. https://pikio.pl/czy-piotr-zyla-ma-rodzenstwo-080519https://sportowefakty.wp.pl/skoki-narciarskie/910879/dziadek-zawsze-mnie-tam-szkolil-nieznane-fakty-z-dziecinstwa-piotra-zyly
https://mrfashion.pl/piotr-zyla/
https://natemat.pl/244471,zycie-prywatne-piotra-zyly-ile-dzieci-ma-skoczek-ile-lat-maja
https://pl.wikipedia.org/wiki/Piotr_%C5%BBy%C5%82a
https://www.skijumping.pl/zawodnicy/916/piotr-zyla/
https://ews.edu.pl/czytaj/piotr-zyla-obronil-prace-licencjacka.html
https://www.eska.pl/cinema/news/marcelina-zietek-wiek-wzrost-zdjecia-miss-aktorka-19-chlopak-instagram-aa-vfUe-4WAk-NjoQ.html