Pola Negri (1897-1987) to pseudonim artystyczny Barbary Apolonii Chałupiec. Była polską aktorką i piosenkarką sceniczną oraz filmową, która zdobyła światową sławę podczas złotej niemej epoki Hollywood i europejskiego filmu. Wówczas była najczęściej obsadzana w roli femme fatale.
Krótki życiorys Poli Negri
Barbara Apolonia Chałupiec urodziła się w Lipnie 3 stycznia 1897 roku. Zanim ukończyła 10 lat, była już uczennicą warszawskiej Szkoły Baletowej. Debiutowała w wieku lat jedenastu, w „Jeziorze Łabędzim” Czajkowskiego. Taniec porzuciła jednak ze względów zdrowotnych. Podjęła edukację w kierunku aktorskim, by mogła udzielać się wkrótce w teatrach w Warszawie. Pola Negri debiutowała w słynnej sztuce do książki Fredry, mianowicie w „Ślubach panieńskich” w roku 1912 r. Związała się wówczas z aktorskim atelier o nazwie „Sphinx”, tam też z jej udziałem powstały pierwsze filmy, takie jak na przykład „Bestia”, „Studenci”, „Żona” czy też „Niewolnica zmysłów”. W tym właśnie czasie przyjęła ten jeden jedyny i niepowtarzalny pseudonim artystyczny.
Rok 1923 był dla Poli Negri przełomowy, gdyż otworzyły się przed nią podwoje samego Hollywood. W ślad za rolami w takich sztukach jak „Hiszpańska tancerka”, „Zakazany raj”, „Miłość aktorki” itd., zyskała szybko status gwiazdy kina niemego w USA. Nie bez znaczenia rzecz jasna były jej romanse z gwiazdami samego szczytu aktorskiego, takimi jak Charlie Chaplin, Rudolph Valentino czy nawet Margaret West. Wkrótce jednak okazało się, że kino dźwiękowe, które pojawiło się zamiast niemego z biegiem lat, wcale nie jest Poli Negri przychylne ze względu na brzmienie jej głosu i akcent. Natomiast pomógł jej w tym czasie Adolf Hitler, ponieważ zamiast Hollywood miała szansę zagrać role w Niemczech. Ostatecznie wraz z wybuchem II wojny światowej Pola Negri wróciła do USA. Nie było już mowy o regularnym gwiazdorstwie, raczej o rolach „z doskoku”. Rok 1965 był czasem jej ostatniej roli. Zmarła w San Antonio 1 sierpnia 1987 roku.
Rozszerzona biografia Poli Negri
Barbara Apolonia Chałupiec urodziła się w Lipnie 3 stycznia 1897 roku.
Dzieciństwo Negri, która wychowywała się w Królestwie Polskim, było naznaczone kilkoma osobistymi trudnościami. Po tym, jak jej ojciec został wysłany na Syberię, była wychowywana przez matkę w ubóstwie i jako nastolatka cierpiała na przewlekłą gruźlicę. Według Negri, jej matka pochodziła z zubożałej polskiej szlachty, a jej rodzina straciła fortunę na wsparciu działań Napoleona Bonapartego. Ojciec Negri, Jerzy Chalupec (zm. 1920 r.), był wędrownym blacharzem romsko-słowackim z Neslušy. Po tym, jak jej ojciec został aresztowany przez władze rosyjskie za działalność rewolucyjną i wysłany na Syberię, ona i jej matka przeniosły się do Warszawy, gdzie żyły w ubóstwie. Matka trudniła się wtedy posadą kucharza, będąc zmuszoną utrzymywać rodzinę ze skromnej pensji.
Po pierwsze – taniec
Barbara Chałupiec wychowała się w katolicyzmie, gdyż jej matka przez całe swe życie praktykowała to wyznanie. W młodości została przyjęta do warszawskiej Akademii Baletu Cesarskiego. Jej pierwszy występ taneczny odbył się w chórze małych łabędzi w Jeziorze Łabędzim Czajkowskiego. Jednak walka z gruźlicą zmusiła ją do porzucenia tańca. Została wówczas wysłana do sanatorium w Zakopanem, aby tam odzyskać siły.
Przez Niemcy do USA
Pola Negri wróciła do zdrowia i zaczęła studiować balet i aktorstwo w Warszawie, stając się tam dobrze znaną aktorką sceniczną. W 1917 roku przeniosła się do Niemiec, gdzie zaczęła występować w niemych filmach dla berlińskiego studia UFA. Jej występy filmowe dla UFA zwróciły uwagę hollywoodzkich dyrektorów z Paramount Pictures, którzy następnie zaproponowali jej kontrakt filmowy. Negri podpisała zatem kontrakt z Paramount w 1922 r., co uczyniło ją pierwszą europejską aktorką w historii, która zawarła podobny kontrakt w Hollywood. Większość lat 20. spędziła w Stanach Zjednoczonych, występując w licznych filmach dla Paramount, stając się jedną z najpopularniejszych aktorek w amerykańskim filmie niemym.
Bessa podyktowana głosem
W latach trzydziestych XX wieku, podczas powstawania filmu dźwiękowego, Negri powróciła do Europy, gdzie wystąpiła w wielu filmach dla Pathé Films i UFA. Nie było jej jednak po drodze z kinem dźwiękowym ze względu na barwę jej głosu. Nakręciła tylko dwa filmy po 1940 roku, z jej ostatnią rolą w filmie Walta Disneya pt. „The Moon-Spinners” („Księżycowe prządki”)(1964).
Pola Negri spędziła swoje późniejsze życie głównie poza sferą publiczną. Została naturalizowaną obywatelką USA w 1951 r., a resztę życia spędziła w San Antonio w Teksasie, gdzie zmarła na zapalenie płuc jako efekt postępującego guza mózgu, sukcesywnie odmawiając leczenia i hospitalizacji.
Zmarła w San Antonio 1 sierpnia 1987 roku.
Związki Poli Negri
Pierwszym mężem Poli Negri był w latach 1919-1922 Eugeniusz Dąmbski. W 1923 roku Pola Negri przybyła do Hollywood i wdała się w romans z Charlie Chaplinem.
Następnie związała się z Rudolfem Valentino, byli zaręczeni, jednak zmarł on niespodziewanie w wieku 31 lat u szczytu swojej kariery. W niecały rok po pogrzebie powiedziała sakramentalne tak gruzińskiemu księciu Serge Midvaniemu. Pola była w nim zakochana i zdecydowała się na dziecko, poświęcając karierę w Hollywood. Spodziewali się dziecka i wspominała, że były to wspaniałe chwile przygotowywania się do narodzin, jednak w 5 miesiącu poroniła. Przeżyła ból i smutek, a para niedługo po utracie dziecka rozstała się. Pisała w swoich zapiskach:
Po raz kolejny przegrałam z losem! Swoim bezlitosnym palcem wskazał nawet na moje nienarodzone dziecko, pokazując mi raz jeszcze, że nie uda mi się uciec przed katuszami, jakie miał dla mnie w zanadrzu
Kolejnym głośnym związkiem Poli Negri był ten z komandorem Glenem Kidstonem, który był sławnym sportowcem z Anglii i brał udział w wyścigach motocyklowych. Jego kaskaderskie pokazy przysparzały Poli wiele łez. W dniu w którym Pola miała wypłynąć do Hollywood jej kochanek zginął w wypadku samolotowym pod Capetown.
Ostatnie lata swojego życia spędziła mieszkając z Margaret West – kompozytorką i milionerką. Sugerowano, że nie była to tylko przyjaźń. Margaret zapisała Poli cały majątek. Ten majątek pozwolił jej ufundować kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w West Adows i żyć w dostatku aż do śmierci.
Ciekawostki o Poli Negri
- Pola Negri była brana pod uwagę do obsadzenia roli Pilar w filmie „Komu bije dzwon”, jednak przeciwnego zdania był Ernest Hemingway, który widział od początku w tej roli Katine Paxinou. Miała być również bohaterką filmu „Bulwar zachodzącego słońca”, lecz wtedy odstraszył reżysera filmu jej zdecydowanie cudzoziemski akcent.
- Pola Negri odrzuciła stanowczo ofertę zagrania w filmie „Sugarland Express”, mimo poważnych zapewnień reżysera Stevena Spielberga.
- Była pierwszą kandydatką, by zagrać w „Kwestii czasu” rolę matki głównej bohaterki, jednak propozycję odrzuciła, wskutek czego rolę zagrała Ingrid Bergman.
- Była narzeczoną samego Charliego Chaplina.
Cytaty Poli Negri
„Tak, byłam prawidłowo cytowana mówiąc, że to ja wprowadziłam seks w filmach w latach 20., ale to był seks w dobrym smaku i pozostawiał wiele do czyjejś wyobraźni..”
„Miłość? Nie ma słowa bardziej zohydzonego – i nie ma piękniejszego w języku ludzkim. Miłość może być wytartym liczmanem, przechodzącym przez setki rąk, i drogocennym kruszcem, utajonym przed oczyma wszystkich.”
„Kobieta nie powinna ukrywać swej piękności do tego stopnia, by utracić ludzki wygląd.”
„Gdy się ciągle żyje nad brzegiem przepaści, już się jej nie dostrzega.”
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
- https://culture.pl/en/artist/pola-negri
- https://en.wikipedia.org/wiki/Pola_Negri
- http://www.polanegri.com/bio.htm
- https://www.polacywewloszech.com/2015/12/09/pola-negri-i-falszywy-ksiaze-serge-mdivani/
- http://o-historii.pl/pola-negri-wielka-gwiazda-kina/
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: