Rembrandt Harmenszoon van Rijn, przyszedł na świat w Lejdzie 15 lipca 1606 roku. Zmarł w Amsterdamie 4 października 1669 roku. Był holenderskim malarzem, rysownikiem i grafikiem. Uważany dość powszechnie za największego, a przynajmniej jednego z największych artystów świata.
Biografia i życiorys Rembrandta
Zaliczamy Rembrandta nieprzypadkowo do jednego z najlepszych artystów wieku siedemnastego, pomimo tego, że dopiero wiek XX przyniósł całkowity renesans jego twórczości.
Działalność artystyczną Rembrandta przyjęto dzielić na 4 następujące po sobie okresy. I tak oto pierwszy jego okres to czas młodości artysty, liczony do roku 1631 – był wtedy i tworzył w Lipsku. Okres z kolei drugi był czasem jego małżeństwa z Saskią van Uylenburgh i pobytu w stolicy, w Amsterdamie. To czas od rozpięty miedzy rokiem 1632 a 1643. Trzeci natomiast jego okres to już lata twórczości ukształtowanej i dojrzałej, liczone do roku 1656. Wreszcie okres czwarty, czyli jego twórczość późna, tym nie mniej bardzo w swym całokształcie interesująca – przypada ten okres na lata od 1657 aż do samej jego śmierci w roku 1669.
Swoje wykształcenie Rembrandt zdobył w Lejdzie, pod okiem sławnego wówczas J. van Swanenburga, ale nie tylko, bowiem również pod uwagą niezwykłej osobowości P. Lastmana, w Amsterdamie. To podczas nauki Lejdzie w dziełach Rembrandta przeważała zwykle tematyka biblijna. Stosował w swych ówczesnych dziełach popularną metodę światłocienia.
Najbardziej znanym obrazem, któremu Rembrandt zawdzięcza sławę, jest obraz zatytułowany “Lekcja anatomii doktora Tulpa”, a pochodzący z roku 1632. Obraz ten jest dziełem epatującym siłą wyrazu. W okresie amsterdamskim podjął bowiem tematykę rodem ze Starego Testamentu, malując wtedy przeważnie portrety.
Następnym nurtem Rembrandta jest okres malowania przez niego przepięknych pejzaży. W tej dziedzinie niezwykle cennym płótnem jest dzieło pochodzące z roku 1642, mianowicie “Wymarsz strzelców”. Płótno znane jest także pod nazwą “Straż nocna”. Jest to najbardziej charakterystyczny obraz o cechach sztuki barokowej.
Styl charakteryzujący obrazy Rembrandta to przede wszystkim obecność szerokich i ciężkich ciągnięć pędzla. W obrazach jego tymczasem nie dostrzegamy kolorowej i dekoracyjnej scenerii, panuje tam za to swoisty monumentalizm. Kolory to przewaga czerwieni i koloru żółtego.
Ciekawostki o Rembrandtcie
- Rembrandt namalował zawrotną ilość około 630 obrazów. Obecnie znajdujące się w muzeach na całym świecie, są celem pielgrzymek osób ciekawych jego wkładu w kulturę światową.
- Artysta podpisywał się jedynie samym imieniem, podobnie jak wielcy artyści renesansu: Michał Anioł, Rafael lub Tycjan.
- Pozostaje najważniejszym malarzem w sztuce holenderskiej „złotego wieku” – okresu, w którym wpływy polityczne Holandii osiągnęły apogeum.
- Był ósmym dzieckiem z dziewięciorga dzieci, za to jedynym tak utalentowanym malarsko.
- Artysta często uwieczniał żonę na swoich płótnach. Była mu muzą niezwykłą, której nie śmiał zdradzić mimo uczucia jakie żywił m.in. do dużo młodszej i pięknej fanki jego twórczości.
- Rembrandt zwany jest „malarzem duszy”, odzwierciedlającym dobitnie kondycje psychologiczną postaci, w przeciwieństwie do barokowego w pełnej krasie Rubensa, malarza ciała.
- Rodzina jego ukochanej żony, dobrze sytuowana, wychodziła z założenia, iż Rembrandt jest zwyczajnym łowcą posagów bez głębszych uczuć do małżonki.
- Rembrandta los nie szczędził tragedii ani życiowych perturbacji. Przykładem jest ogromny, piękny dom, który zakupił za wielkie pieniądze w centrum Amsterdamu, i który w ciągu kilku kolejnych lat doprowadził malarza do bankructwa ze względu na ogromne koszty utrzymania wielokondygnacyjnej budowli.
- Rembrandt żył w dostatku, jednak umarł w nędzy. Powody są dziś jasne – były nimi nieudane związki z kobietami.
Cytaty Rembrandta
“W uśmiechu kobiety tkwią wielkie tajemnice.”
“Wybierz tylko jeden wzorzec – Naturę.”
“Staraj się dobrze stosować w praktyce to, co już wiesz; robiąc to, w odpowiednim czasie, odkryjesz ukryte rzeczy, o które teraz pytasz. Ćwicz, co wiesz, a to pomoże ci wyjaśnić, czego teraz nie wiesz. Przestrzegając zasad nauki pod warunkiem, że są zgodne z prawdą, można zaoszczędzić wiele czasu. Ale uczeń pełen wątpliwości nie jest w stanie posunąć się naprzód i dobrze osądzić prawdę.”
“Nie mogę malować tak, jak oni chcą, żebym malował i oni też o tym wiedzą.”
Źródła
- https://wypracowania24.pl/historia/5185/rembrandt-biografia-zyciorys
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Rembrandt
- https://en.wikiquote.org/wiki/Rembrandt