Remigiusz Mróz (ur. 1987) to polski pisarz, autor bestsellerowych powieści kryminalnych, m.in. cyklu „Chyłka”, „W kręgach władzy”, seria z komisarzem Forstem itd. Z wykształcenia prawnik, publikował również pod pseudonimem Ove Løgmansbø. Biegacz i smakosz zielonej herbaty.
Instagram: @remigiuszmroz
Remigiusz Mróz – życiorys
Remigiusz Mróz urodził się 15 stycznia 1987 roku w Opolu. Mieszkał tam w blokowisku i jak każdy chłopak szalał na rowerze, grał w kapsle, zdzierał kolana na betonowej tafli pseudoboiska i błyskawicznie zaprzyjaźniał się z kolejnymi odsłonami przeglądarki internetowej. Słuchał opolskich koncertów z polskimi przebojami i… jeszcze w podstawówce, zaczął pisać książki. Bohaterami były superzwierzaki, obdarzone nieziemską mocą.
Z dalszego pisania pewnie byłyby nici, gdyby nie fakt, że któregoś wieczoru zawiodła technika. Zepsuł się komputer, więc mając kilkanaście lat odkrył, że poza słowem wyświetlonym istnieje jeszcze słowo napisane dzięki wynalazkowi Guttenberga.
„Ustawiłem się przed przepastnymi zbiorami domowymi, które zajmowały całą ścianę w jednym z pokoi, po czym zacząłem toczyć wzrokiem po grzbietach książek – i przepadłem. Nie pamiętam, co wpadło mi do ręki jako pierwsze, może jakiś Follett. W ciągu następnych dwóch tygodni połknąłem 14 książek, chociaż monitor zdążył już wrócić na swoje miejsce” – mówił w rozmowie z dziennikarką „Urody życia”.
W Opolu ukończył I Liceum Ogólnokształcące, ale na poważnie jeszcze nie myślał o pisaniu. Planował raczej zostać lekarzem, jak rodzice, albo rozpocząć karierę dziennikarską. Póki co jednak zdał na studia administracyjne na warszawskiej Akademii Leona Koźmińskiego. Stolica go przygarnęła, nauka szła nieźle, więc zdecydował się jeszcze na studia prawnicze. Ukończył je z wyróżnieniem, a następnie obronił doktorat z prawa konstytucyjnego, z zakresu „Cyfryzacji sfery władztwa publicznego” (2015). Publikował teksty naukowe, został laureatem konkursu Krajowej Izby Gospodarczej „Polska Cyfrowa 2020+”.
Rodzina spodziewała się, że dołączy do jakiejś szanowanej kancelarii prawniczej albo otworzy własną. On tymczasem… wrócił do Opola i postanowił, że zacznie pisać. Rodzice nie mogli uwierzyć, ale ostatecznie postanowili syna wesprzeć. Opłaciło się. Wkrótce zaczął odnosić sukcesy jako pisarz.
Dziś nadal realizuje swój cel, tyle że we własnym domu niedaleko Opola. Został pierwszym polskim pisarzem podwójnie nominowanym (w 2016 roku) do Nagrody Wielkiego Kalibru Międzynarodowego Festiwalu Kryminalnego za książki „Kasacja” i „Zaginięcie”.
Sukces zawdzięcza uporowi i tytanicznej pracy. Dał sobie na to 12 miesięcy. Gdyby się nie udało, postanowił zrezygnować. Na szczęście dla niego i czytelników, nie było takiej potrzeby. Co rano zasiada do pisania około dziesiątej i przez cztery-pięć godzin nie odchodzi od biurka. W koncentracji pomagają dwa litry zielonej herbaty, bo kawy nie pije. Nie przegląda wtedy Facebooka, nie surfuje po internecie. Ścisły reżim i tylko praca. Sam narzuca sobie ten rytm – efektem musi być 10 napisanych stron. Później jest czas na przerwę. Biega tyle samo co napisał, zazwyczaj przy dźwiękach rockowo-metalowych kawałków, aby oczyścić umysł i ciało albo piecze ciasto orkiszowe na pizzę, ogląda seriale i spotyka się ze znajomymi. Choć przyznaje, że na wspólne wyjścia na piwo ma coraz mniej czasu. Po południu, około osiemnastej znów wraca do pisania i odchodzi od monitora dopiero przed północą.
Po pracowitym dniu chętnie relaksuje się z książką, którą… napisał ktoś inny.
Mówi o sobie, że jest pracoholikiem i zamiast dalekich podróży wybiera towarzystwo postaci ze swoich książek. Bo „pisanie to pasjonująca podróż”. To wymyślani przez niego bohaterowie pozwalają mu „żyć tysiącami żyć”, podobnie jak aktorom pomagają w tym różnorodne role filmowe i teatralne.
Remigiusz Mróz – prawnik i pisarz
Remigiusz Mróz uchodzi za pisarza, który umiejętnie łączy różne gatunki literackie: powieść historyczną z kryminałem, thriller prawniczy z elementami science fiction. Wszystkie sprzedają się „na pniu”, niczym przysłowiowe „ciepłe bułeczki”. Dwa lata temu wyznał w programie Kuby Wojewódzkiego, że pierwszy milion zarobił jeszcze przed 30-tką. Sprzedał półtora miliona książek, czym przebił nawet nagrodzoną Noblem Olgę Tokarczuk. Niektórzy nie mogą uwierzyć, że średnio co półtora czy dwa miesiące wydaje nową książkę. Chcą sprawdzić, czy pisarz istnieje naprawdę, a pod szyldem „Remigiusz Mróz” nie kryje się jakaś utalentowana grupa twórcza.
Jego powieści charakteryzują się wartką akcją i intrygującymi zagadkami. Autor nie ucieka od tematów społecznych dotyczących uchodźców, mniejszości, a nawet przemocy domowej.
Proces twórczy określa jako przyjemny, ale wyczerpujący, od którego nie sposób oderwać się nawet we śnie. Pisze na bieżąco i nie planuje, co się wydarzy na kolejnych stronicach. „Dla mnie pisanie z wcześniej przygotowanym planem byłoby jak przyjście na pierwszą randkę z listą rzeczy, które chcę powiedzieć – oczywiście mógłbym to zrobić, ale przez to spotkanie raczej nie będzie należało do udanych” – mówi w wywiadzie dla „Monitora Kulturalnego”.
Gdy już zakończy pracę nad książką, cieszy się, że po trudnym maratonie dotarł do mety. Niekoniecznie chce jednak wspominać przebytą drogę. Czasem coś wpadnie do głowy po fakcie, to jest po wydrukowaniu, a wtedy wykorzystuje te elementy w kolejnych powieściach.
Historie o których opowiada są całkowicie fikcyjne, ale nie ukrywa, że nasłuchuje co dzieje się dookoła i czasem coś go zainspiruje. Jest trochę jak gąbka, chłonie emocje i wydarzenia. Dba o wiarygodność informacji, o których pisze, ale przypomina, że tworzy jedynie literacką fikcję.
Zaczynając pisanie pierwszej Chyłki wiedział tylko, że główna bohaterka lubi słuchać Iron Maiden i zajada się krwistym stekiem. Resztę tworzył na bieżąco.
W „Listach zza grobu”, które rozpoczynają cykl z Sewerynem Zaorskim przy końcu przygody pokusił się o fabularny twist, który przewraca wszystko do góry nogami. „Przy odrobinie szczęścia czytelnik sądzi, że to już koniec, tymczasem czeka go jeszcze jeden zwrot akcji, znów stawiający wszystko w zupełnie nowym świetle. Kiedy odbiorca jest już pewien, że nic mu nie grozi, nadchodzi trzeci i ostateczny twist. To sytuacja idealna, ale oczywiście nie zawsze udaje się taką osiągnąć” – mówił w „Monitorze Kulturalnym”.
W „Behawioryście” nasuwa się skojarzenie z zamachem w Biesłanie, w Osetii Północnej, gdzie terroryści zabili 300 uczniów z miejscowej szkoły. Zaznacza jednak, że nie odwoływał się świadomie do tego wydarzenia, ale do zajęć z negocjacji i mediacji na uczelni.
W swoich książkach nie ucieka od specyficznych kodów, symboli, które czytelnicy poznali w poprzednich powieściach.
Wydał ich ponad trzydzieści. Najbardziej rozbudowana, aż 12-częściowa jest seria z Joanną Chyłką (2015-20). Pięć części liczy seria z komisarzem Forstem (2015-20), po trzy części „Parabellum” (2013-16) oraz cykl „W kręgach władzy” (2017-18) i seria z Sewerynem Zaorskim (2019-21). Seria z Damianem Wernerem (2018-19) jest dwuczęściowa, podobnie jak z Gerardem Edlingiem (2016, 2019).
„W kręgach władzy” naszkicował fikcyjną scenę polityczną, wykorzystując wiedzę na temat europejskich systemów partyjnych. Chciał, żeby odnalazł się tam każdy czytelnik – „ten, który brzydzi się polityką i ten, który nie potrafi bez niej żyć”.
Zapytany o wykorzystanie informacji z rozprawy doktorskiej w pracy pisarza, zauważa, że „sama wiedza jest absolutnie nieprzydatna”. Chyba że kiedyś napisałby thriller ze współczesnymi aspektami prawa konstytucyjnego. „Ale praca nad rozprawą doktorską z pewnością pomogła mi w tym sensie, że nauczyła mnie odpowiedniego researchu, sprawdzania źródeł, dłubania w nich do skutku i… co tu dużo mówić, po prostu wytrwałości w mozolnym pozyskiwaniu potrzebnych danych” – mówił na łamach „Monitora kulturalnego”.
Ma również na koncie literaturę z gatunku science fiction: „Chór zapomnianych głosów” (2014) i „Echo z otchłani” (2020).
Jest autorem cyklu publicystycznego „Kurs pisania”. Niektórymi tajnikami warsztatu podzielił się w książce „O pisaniu. Na chłodno”. W 2017 roku opublikował trzy powieści pod pseudonimem Ove Løgmansbø.
Remigiusz Mróz – książki na ekranie
Powieści Remigiusza Mroza cieszą się dużym zainteresowaniem reżyserów. Pod koniec grudnia 2018 roku na platformie Player.pl pokazano trzy pierwsze odcinki serialu „Chyłka: Zaginięcie” na podstawie książki Mroza. Ostatecznie na serial w reżyserii Łukasza Palkowskiego złożyło się siedem odcinków, a tytułową rolę adwokat Joanny Chyłki zagrała Magdalena Cielecka. Rok później zaczęły się zdjęcia do kolejnego sezonu „Chyłka: Kasacja”, a później produkcja trzeciego sezonu „Chyłka: Rewizja”. Przy tej ekranizacji dał twórcom zielone światło na zmiany, bo – jak mówi – film czy serial to nie to samo medium co powieść. Najważniejsze, by oddać atmosferę zapisaną na kartach książki. W ekranowej „Chyłce” obyło się co prawda bez zmian fabuły i dodawania nowych bohaterów, ale pisarz nie miałby nic przeciwko nim.
Ilekroć oddaje książkę w ręce scenarzystów, mówią, że to gotowy scenariusz. Pewnie dlatego stacje telewizyjne wykupiły też prawa do ekranizacji innych powieści autora, m.in.: serii z komisarzem Forstem, z Gerardem Edlingiem, z Damianem Wernerem oraz z Sewerynem Zaorskim. Ekranizacji doczeka się także prawdopodobnie trzyczęściowy cykl „W kręgach władzy”, jako że prawa do tej powieści również zostały sprzedane.
Remigiusz Mróz – życie prywatne, Katarzyna Bonda
Mówi o sobie, że prawie nie ma życia prywatnego. Na początku 2019 roku media obiegła wiadomość, że jest w związku ze starszą o 10 lat Katarzyną Bondą, co czyniło pisarzy „najgorętszą parą polskiego kryminału”. Z końcem 2019 roku pojawiła się jednak informacja, że się rozstali. Rozstanie przebiegło w pokojowej atmosferze, bo pisarka zadedykowała Remigiuszowi jedną ze swoich ostatnich książek. Dzieci nie posiada.
Remigiusz Mróz – ciekawostki
Jest ambasadorem kampanii przeciwko przemocy wobec kobiet „Kocham. Szanuję”.
W 2019 roku został najpopularniejszym polskim pisarzem, a w latach 2017-2018 trafił do pierwszej trójki rankingu badań czytelnictwa Biblioteki Narodowej.
W 2019 roku tygodnik „Wprost” uznał go za najlepiej zarabiającego polskiego pisarza.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
Zdjęcie: wikimedia.org | Autor: Cezary Piwowarski | Licnecja: CC BY-SA 4.0
https://jolantatokarczyk2.wixsite.com/copyprint/portfoliohttps://urodazycia.pl/kultura/remigiusz-mroz-zawarlem-ze-soba-umowe-124698-r1/
https://remigiuszmroz.pl/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Remigiusz_Mr%C3%B3z
https://www.instagram.com/remigiuszmroz/?hl=pl
https://www.gala.pl/artykul/remigiusz-mroz-i-katarzyna-bonda-rozstali-sie-pisarka-oglosila-to-w-wywiadzie-191215063633
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: