Richard Gere przyszedł na świat w Filadelfii w USA, 31 sierpnia 1949 roku. Jest amerykańskim aktorem i producentem filmowym. Z pochodzenia jest Irlandczykiem.
Biografia i życiorys Richarda Gere’a
Urodził się w rodzinie metodystów zostając drugim z pięciorga dzieci Doris Ann oraz Homera George’a Gere (agenta ubezpieczeń i farmera). W roku 1967 Richard Gere ukończył szkołę średnią w okolicy Nowego Jorku (w Północnym Syracuse). Początkowo wszystko wskazywało na to, że zostanie muzykiem, bo przejawiał zapał do muzykowania, ale gdy ukończył osiemnaście lat, otrzymawszy stypendium sportowe wybrał jednak wydział filozofii i dramatu Uniwersytetu Stanowego Massachusetts w Amherst (stan Massachusetts), gdzie mógł występować na studenckiej scenie. Nie zaprzestał bynajmniej prób muzycznych, wręcz przeciwnie – po dwóch latach studiów Richard Gere porzucił studia zakładając zespół rockowy Strangers, któremu pisane było szybko się rozpaść – w atmosferze wzajemnych pretensji jego członków. Wkrótce potem występował już na scenie i można go było zobaczyć w Provincetown Playhouse i Seattle Repertory Theatre.
Po raz pierwszy Gere pojawił się na małym ekranie w telewizyjnym dramacie stacji ABC, mianowicie w produkcji „Chelsea D.H.O.„ (1973). Dwa lata później mógł dzięki temu trafić na kinowy ekran grając w dramacie kryminalnym „Raport dla komisarza” (1975). Wystąpił również i gościnnie w jednym z odcinków popularnego serialu programu CBS pt. „Kojak” (1976). Został jednak dostrzeżony dopiero w roli podrywacza w dramacie „W poszukiwaniu idealnego kochanka (1977), gdzie jak podkreśliła krytyka – Gere emanował witalnością i zmysłowością, wręcz elektryzował spojrzeniem małych ale całkiem wyrazistych oczu, natomiast niepokoił pojawiającym się niekiedy uśmiechem drapieżnika. Stworzył następnie wyrazistą i bardzo sympatycznie wyciszoną kreację amerykańskiego żołnierza na planie melodramatu wojennego „Jankesi” (1979). Wyprzedzamy nieco czas, bowiem w 1978 roku Gere za rolę w filmie „Niebiańskie dni” został uhonorowany włoską nagrodą Davida. Tymczasem w 1979 aktor powrócił na Broadway w sztuce pod tytułem „Bent” jako ofiara Holocaustu i homoseksualny mieszkaniec obozu Dachau.
Zagrał w 1980 roku w thrillerze zatytułowanym „Amerykański żigolak” oddając dobrze postać utrzymanka bogatych matron, która jest oskarżona o zamordowanie jednej z nich. Nominację do nagrody Złotego Globu otrzymał za sugestywną i przemyślaną kreację nazwiskiem Zack Mayo, a to w melodramacie „Oficer i dżentelmen”. Z kolei w gangsterskiej opowieści „Cotton Club” w reż. Francisa Forda Coppoli zagrał Gere świetnie – zapowiadającego się dobrze muzyka jazzowego, który ratuje życie sławnemu gangsterowi. Ale były i produkcje z nim nieudane – przykładowo ekranowa biblijna postać Dawida w hollywoodzkiej produkcji pt. „Król Dawid” z roku 1985, czyli film, który otrzymał nominację do Złotej Maliny, pełniącej funkcje antynagrody. Później było już lepiej, ponieważ aktor zebrał przychylne recenzje za rolę policjanta skorumpowanego i bezwzględnego, mianowicie za rolę w thrillerze pt. „Wydział wewnętrzny” (1990). Niebywałym sukcesem została natomiast kreacja bogacza zakochanego w prostytutce, czyli ta jego rola w komedii romantycznej „Pretty Woman” (1990) za którą to dostał nominację do nagrody Złotego Globu. Złoty Glob jednak w końcu otrzymał, to za postać adwokata-mistrza manipulacji mediami i opinią publiczną w komedii muzycznej o charakterze kryminalnym pt. „Chicago” (2002).
Richard Gere zajął się także pracami dubbingowymi, m.in. podkładał głos do Clair Patterson w serialu zatytułowanym „Cosmos: A Spacetime Odyssey” (2014).
Pomimo, że Gere miał dziesiątki kobiet, a to jako dziewczyny lub życiowe partnerki to jednak w lutym 1996 związał się z Carey Lowell, modelką i aktorką, a szerzej znaną z roli Pam Bouvier w serii o agencie Jamesie Bondzie (wystąpiła w słynnej „Licencji na zabijanie”, 1989). Para wzięła ślub 9 listopada 2002. Ze związku urodził się syn Homer James Jigme. Jednak we wrześniu 2013, czyli po 11 latach małżeństwa, doszło do między aktorami do separacji, a 18 października 2016 w New York Supreme Court rozwiedli się. W kwietniu 2018 Richard Gere poślubił hiszpańską aktywistkę nazwiskiem Alejandra Silva. Ze związku zdążyło urodzić się już dziecko.
Ciekawostki o Richardzie Gere
- Ćwiczył przez pięć miesięcy sztukę stepowania, a to do sceny w „Tap Dance” w musicalu pt. „Chicago”.
- Odrzucił rolę Johna McClane’a w słynnym filmie „Szklana pułapka”, którą zamiast niego przejął Bruce Willis.
- W 1999 roku został wybrany i utytułowany przez magazyn „People” najseksowniejszym mężczyzną.
- Jako profesjonalny pianista i kompozytor, Richard Gere sam stworzył i zagrał sekwencję na pianinie w głośnym filmie „Pretty Woman”.
- W 1991 roku założył The Gere Foundation, czyli organizację, która zajmuje się roszczeniami humanitarnymi, ze szczególnym uwzględnieniem sprawy okupowanego Tybetu.
- Sąd w miejscowości Jaipur (w Indiach) nakazał aresztować aktora w związku z publicznym pocałunkiem z bollywoodzką aktorką podczas akcji propagującej walkę z AIDS wówczas odbywającej się w New Delhi.
Cytaty Richarda Gere
„Nie mam zbyt wiele energii, by ją marnotrawić. Życie jest ważniejsze od kina.”
„Wszyscy czujemy się nieswojo wobec Wszechświata, w którym żyjemy. Studiowałem buddyzm i on mnie bardzo poruszył, podarował mi właściwą drogę ku wolności. (…) Nie mówię, że to jedyna droga, ale każdy z nas musi aspirować do tej wolności.”
„Miałem ciekawe życie. Życie interesujące.”
„Wszyscy reagują na życzliwość. Na uprzejmość wszyscy odpowiadają.”
„To, co wszyscy mamy wspólnego, to docenienie dobroci i współczucia; wszystkie religie to mają. Wszyscy skłaniamy się ku miłości.”
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu wikimedia.org. Autorem jest Maximilian Buhn. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 4.0.https://pl.wikipedia.org/wiki/Richard_Gere
https://en.wikipedia.org/wiki/Richard_Gere
https://www.filmweb.pl/person/Richard.Gere/trivia
https://pl.wikiquote.org/wiki/Richard_Gere
https://www.brainyquote.com/authors/richard_gere
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: