Robert Makłowicz (ur. 1963) jest ikoną kulinarnego dziennikarstwa: krytykiem kulinarnym, dziennikarzem, pisarzem, publicystą i podróżnikiem.
Robert Makłowicz – wiek, wzrost
Wzrost: 165 cm
Robert Makłowicz – rodzina, pochodzenie, wczesne lata, wykształcenie
Robert Witold Makłowicz urodził się 12 sierpnia 1963 roku w Krakowie, jako syn marynarza Włodzimierza Makłowicza i Beaty z domu Preiss. Jego rodzina ma korzenie polskie, ukraińskie, ormiańskie, węgierskie i austriackie.
Już w przedszkolu nauczył się czytać. Nie miał co robić, gdyż ze swoją młodszą siostrą Dominiką nie mógł się jeszcze bawić, w związku z tym czytał książki, których w domu było wiele.
Robert Makłowicz ukończył V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.
Studia były dla niego zabezpieczeniem przed pójściem do wojska. Gdyby został wzięty do wojska, odmówiłby przysięgi, gdyż braterstwo z Armią Radziecką nie przeszłoby mu przez usta i poszedłby do więzienia. W związku z tym studiował przez 10 lat. Na przestrzeni lat 1982-1989 studiował prawo, a następnie historię na Uniwersytecie Jagiellońskim, aż w końcu doczekał upadku PRL.
Robert Makłowicz – pierwsze prace, kariera
Jako student podejmował pracę zarobkową w Belgii, Niemczech i Wielkiej Brytanii. W Niemczech pracował w przetwórni owoców, natomiast w Wielkiej Brytanii pracował na budowie, gdzie zaczynał jako zamiatający, a skończył jako operator wózka widłowego. Ten pobyt w Londynie mocno wpłynął na jego życie. Wówczas wszystko co zarobił przejadł i przepił, wydając pieniądze w różnych kuchniach z całego świata. Nabył wielką wiedzę kulinarną, więc po powrocie do Polski, zaczął pisać do gazety oraz chodzić po restauracjach i je oceniać.
Robert Makłowicz był publicystą Gazety Wyborczej (1993-2004), tygodnika Wprost (2002-2005), Newsweek Polska (od 2005) oraz Przekroju. Felietony oraz książki zazwyczaj pisał wspólnie z Piotrem Bikontem.
Jego biznes jest biznesem rodzinnym, gdyż jego żona jest producentem programu. To ona powiedziała mu, żeby napisał projekt programu kulinarnego, na wzór programów Keitha Floyda. Keith robił programy dla BBC i był pierwszym kucharzem w historii telewizji, który wyszedł z kuchenką w plener. Robert Makłowicz napisał projekt własnego programu i został w 1998 roku gospodarzem popularnego niedzielnego cyklu reportaży Podróże kulinarne Roberta Makłowicza, który prowadził do 2008 roku. Następnie od marca 2008 roku do marca 2017 prowadził program Makłowicz w podróży. Był także przewodnikiem po kulinarnym świecie w programie Bake Off – Ale ciacho! (I i II edycja).
Dnia 16 marca 2017 roku TVP zerwała z nim współpracę i jeszcze tego samego roku nawiązał współpracę z TVN. Zaczął prowadzić na kanale Food Network program Makłowicz w drodze, a premiera programu miała miejsce 11 listopada 2017. Do tego momentu powstały już cztery sezony, a odcinki programu można oglądać na platformie internetowej.
W marcu 2020 roku Robert Makłowicz uruchomił autorski kanał na portalu YouTube, na którym publikuje filmy o tematyce kulinarnej i historycznej.
Na przestrzeni lat 2020-2021 prowadził autorską audycję muzyczną pt. Od Punk Rocka do Bartóka w internetowej rozgłośni Newonce.radio.
W roku 2022 został ambasadorem akcji Wrocławskiego Roku Dobrych Relacji, która ma na celu zwrócić uwagę na narastający problem samotności.
Robert Makłowicz – żona, synowie, dom
Jego żoną od 1991 roku jest producentka filmowa, Agnieszka Pogoda. Mają dwóch synów: Mikołaja (ur. 1992) oraz Ferdynanda (ur. 1996). Mikołaj Makłowicz skończył prestiżową szkołę w Szwajcarii, a następnie pracował w Ekwadorze i wielu krajach Europy. Jest restauratorem i sommelierem, z ojcem prowadzi firmę importującą wino. Ferdynand Makłowicz jest studentem prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Robert Makłowicz mieszka w Krakowie oraz w jednej z wiosek na półwyspie Peljesac w chorwackiej Dalmacji. W Chorwacji zamieszkuje w wiosce, w której na stałe mieszka pięć osób. „Nam się wydaje, kiedy tam jeździmy, z reguły robimy to tylko w wakacje, widząc ten lazur morza, palmy i góry do morza schodzące, że to jest miejsce, które stworzył Pan Bóg w momencie ekstazy i miejscowi musieli się czymś temu Panu Bogu zasłużyć. Tymczasem to było miejsce przez stulecia niemal przeklęte, straszliwie biedne. Ziemia to jest jeden kamień, wyłącznie winnice i oliwki.” – mówił w programie Magdy Mołek „W roli głównej”.
W programie opowiadał także o przyjaźni z miejscowymi: „Tam się z ludźmi rozmawia. To nie jest zdawkowe. Jak kogoś uchwycą to trzeba wszystko powiedzieć naprawdę. (..) Przeciętny, prawdziwy chorwacki wieśniak wypija 3 litry wina dziennie minimum, tylko, że piją to wino od rana do wieczora i piją je zawsze z wodą.„
W 2023 roku media obiegła informacja, że rodzina Makłowiczów planuje podbić rynek spożywczy. W tym celu podpisali umowę na 30 lat z doświadczoną firmą Pamapol. Mikołaj Makłowicz zdradził, że w ich ofercie znajdą się produkty rodzime i importowane. Syn Roberta Makłowicza zaznaczył, że zależy im by były to wysokiej jakości produkty spożywcze dostępne dla każdego. Ponadto rodzina Makłowiczów, a w głównej mierze drugi syn podróżnika, Ferdynand, chcą podbić rynek nieruchomości. Makłowiczowie rozpoczęli budowę domów na sprzedaż w Chorwacji, która jest ukochanym miejscem krytyka kulinarnego.
Robert Makłowicz – ciekawostki
Grał na perkusji w hardrockowym zespole.
W 2004 roku otrzymał polski Srebrny Krzyż Zasługi za propagowanie kultury regionalnej. Z kolei w 2021 roku został odznaczony przez Prezydenta Węgier Złotym Krzyżem Zasługi „w uznaniu za wieloletnią wybitną działalność w promowaniu węgierskiej gastronomii w Polsce„.
Należy do kościoła katolickiego obrządku ormiańskiego.
Jego wypowiedzi stanowią źródło dla wielu dzieł kultury, głównie remiksów. Twórca I_W_O stworzył utwór „Być jak Robert Makłowicz”, który znalazł się na płycie Mimimax.pl 2 Piotra Kaczkowskiego oraz był notowany przez 15 tygodni na Liście Przebojów Programu III.
Otrzymał takie nagrody jak: Wiktor (2004), Złoty Chmiel (2004), Oskar Kulinarny (2004, 2005) oraz Nagrodę Literacką Srebrny Kałamarz im. Hermenegildy Kociubińskiej za publikację Cafe Museum.
Robert Makłowicz – najczęściej zadawane pytania
Kim jest Robert Makłowicz?
Robert Makłowicz jest ikoną kulinarnego dziennikarstwa: krytykiem kulinarnym, dziennikarzem, pisarzem, publicystą i podróżnikiem.
Kiedy urodził się Robert Makłowicz?
Robert Makłowicz urodził się 12 sierpnia 1963 roku w Krakowie.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
https://player.pl/playerplus/programy-online/w-roli-glownej-odcinki,41/odcinek-5,S21E05,98350https://pl.wikipedia.org/wiki/Robert_Mak%C5%82owicz
https://newonce.net/artykul/co-takiego-ma-w-sobie-robert-maklowicz-ze-wszyscy-czekamy-na-jego-program-w-newonce-radio
https://www.plotek.pl/plotek/7,78649,20851374,mikolaj-maklowicz-to-syn-roberta-w-ddtvn-mowil-o-polskich.html
https://www.styl.pl/raporty/raport-show/ludzie/news-robert-maklowicz-zdradze-pani,nId,2465880
https://www.filmweb.pl/person/Robert+Mak%C5%82owicz-609720/trivia
https://culture.hu/pl/warszawa/artykuly/wegierskie-panstwowe-odznaczenie-dla-roberta-mak%C5%82owicza-2
https://www.well.pl/ludzie/154/robert_maklowicz_z_synami_zaklada_nowy_biznes_i_wchodzi_na_rynek_nieruchomosci,11495.html
Zdjęcie: Piotr Bieniecki (www.fototeo.pl), Wikimedia, CC BY-SA 4.0, obróbka: przycięcie i wyostrzenie
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: