Ryszard Horowitz przyszedł na świat w Krakowie 5 maja 1939 roku. Jest polskim fotografikiem tworzącym w Stanach Zjednoczonych, prekursorem komputerowego przetwarzania fotografii, współzałożycielem amerykańskiego APA (Stowarzyszenia Fotografików Reklamowych).
Biografia i życiorys Ryszarda Horowitza
Czas drugiej wojny światowej był dla Ryszarda Horowitza niezwykle dramatyczny, bowiem wraz z rodziną, pochodzenia żydowskiego, został osiedlony w krakowskim getcie, lecz następnie trafił do niemieckich obozów koncentracyjnych. Z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau Ryszard Horowitz ocalał, będąc jednym, o ile nie jedynym tak młodym, spośród tych, którzy przeżyli obozowy koszmar. Był Horowitz zatem najmłodszym z ponad tysiąca uratowanych za sprawą starań słynnego Oskara Schindlera. Po wojnie został odnaleziony przez matkę w sposób, co by nie mówić, całkiem filmowy, a to ponieważ matka rozpoznała go na jednym z kadrów wyświetlanego wówczas w Krakowie rosyjskiego filmu propagandowego.
Ryszard Horowitz podjął później naukę, kończąc krakowskie Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. Studiował następnie w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki. Lecz w 1959 mógł, więc wyjechał do Nowego Jorku, czyli tam, gdzie mógł zwłaszcza rozwinąć swe artystyczne skrzydła. W USA podjął edukacje w niezwykle prestiżowym Pratt Institute. Był wkrótce potem asystentem samego Richarda Avedona, pracując również z różnymi innymi agencjami, m.in. będąc dyrektorem artystycznym Grey Advertising.
Wreszcie w 1967, Ryszard Horowitz założył własną agencję fotograficzną, która rozpoczęła funkcjonowanie jako specjalizująca się w fotografii wydawniczej i reklamowej.
W 2010 Ryszard Horowitz był członkiem komitetu poparcia kandydata na prezydenta, Bronisława Komorowskiego.
Ciekawostki o Ryszardzie Horowitzu
- Po wojnie został odnaleziony przez matkę w sposób, co by nie mówić, całkiem filmowy, a to ponieważ matka rozpoznała go na jednym z kadrów wyświetlanego wówczas w Krakowie rosyjskiego filmu propagandowego.
- prekursor cyfrowego przetwarzania fotografii.
- Znalazł się na słynnej „liście Schindlera” i jest jednym z najmłodszych uratowanych więźniów Oświęcimia.
- Zdjęcia zaczął wykonywać już w wieku czternastu lat, ale jego droga do fotografii wiodła przez malarstwo.
- W dzieciństwie przez pewien czas wychowywał się razem z Romanem Polańskim
- Był rok 1958 kiedy Horowitz przygotował na wystawę w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie zdjęcie przedstawiające kobiecy akt, a zatytułowane „Nagi krajobraz”. Po kilku godzinach praca została jednak usunięta z ekspozycji z przyczyn obyczajowych.
Cytaty Ryszarda Horowitza
„Miałem ogromne szczęście, że w liceum sztuk plastycznych w Krakowie spotkałem Adama Hoffmana, artystę malarza, wybitnego pedagoga i wspaniałego człowieka, z którym przyjaźniłem się do końca jego życia (zmarł w 2001 roku). To on zaszczepił mi, młodemu chłopcu, miłość do sztuki, pokazał, jak powinienem postępować jako początkujący artysta. Profesor pokazywał nam sztukę klasyczną, uczył, jak kopiować mistrzów, uczyć się od nich kreski, kompozycji, zwracał naszą uwagę na to, co dzieje się ze światłem na trójwymiarowym przedmiocie.”
„Ja szedłem swoją drogą, trochę pod prąd, z nadzieją, że znajdę jakąś niszę, że klienci reklamowi na tyle mnie polubią, że dadzą mi zarobić na życie. Moja pierwsza, duża kampania reklamowa wyszła we Francji. To był Rodier, największy francuski producent włókien tekstylnych.”
„O ile zastanawiam się, czym jest moja sztuka, myślę, że na pewno jest to połączenie galicyjskiego surrealizmu i amerykańskiego szaleństwa. Tak mi się szczęśliwie ułożyło, że nie pozbyłem się korzeni. Byłem dobrze wykształcony w Polsce, miałem podstawę do tego, by znaleźć swoje miejsce w Ameryce. Zderzenie tych dwóch światów nadało styl mojej pracy.”
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
- https://marcinponikowski.natemat.pl/179529,zycie-niebywale-wspomnienia-fotokompozytora-ryszard-horowitz-2014
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Ryszard_Horowitz
- https://culture.pl/pl/tworca/ryszard-horowitz
Prawa autorskie do zdjęcia
Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Franciszek Vetulani. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0.
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: