Ryszard Rynkowski (ur. 1951) jest polskim piosenkarzem, kompozytorem, pianistą i aktorem. W latach 1978–1987 był wokalistą popularnego zespołu Vox, z kolei artystą solowym jest od 1987 roku. Jest autorem wielu ważnych dla polskiej muzyki utworów.
Krótki życiorys Ryszarda Rynkowskiego
Ryszard Rynkowski urodził się w 1951 roku w Elblągu. Jako dziecko uczył się gry na fortepianie w podstawowej szkole muzycznej. Następnie grał w zespołach amatorskich. W latach 1967-1970 uczył się w szkole średniej w Elblągu, gdzie prowadził kabaret. Jego grupa muzyczna El zadebiutowała w 1972 roku. W 1973 roku przeniósł się do Warszawy i rozpoczął współpracę m.in. z Teatrem na Targówku i Operetką Warszawską.
W latach 1977-1978 był wykonawcą bluesowym, jednocześnie pisał muzykę do sztuki „Rapsodia polska”, która została wydana w Pruszkowie pod Warszawą przez grupę teatru pod kierunkiem Bolesława Jastrzębskiego przy akompaniamencie Zespół VIP. Następnie pracował w zespole Victoria Singers, który w 1979 roku zmienił nazwę na VOX. Został w ślad za tym autorem wielu dzieł tego zespołu.
Ryszard Rynkowski to wielokrotny zwycięzca Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Wygrał festiwale w latach 1979, 1989, 1990 i 1994. W 2001 roku odebrał Fryderyka jako wokalista roku.
Jego pierwsza żona, Hanna, zmarła na raka. Z tego małżeństwa ma córkę Marta (ur. 1978). W październiku 2008 roku, z jego drugiego związku urodził mu się syn. Jego żoną jest Edyta (ur. 1973). Ma dwóch wnuków.
20 stycznia 2010 za wybitne osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odnowy Polski.
Biografia rozszerzona Ryszarda Rynkowskiego
Ryszard Rynkowski przyszedł na świat w Elblągu 9 października 1951 roku. Już we wczesnej młodości poświęcał czas swojej pasji, czyli muzyce, interesując się grą na instrumentach. Rozwijał się jako uczeń klasy fortepianu Państwowej Szkoły Muzycznej w Elblągu.
W szkole średniej został członkiem założonej wraz z kolegami grupy kabaretowej „Tak to bywa”, z którą zdobył lokalną popularność. Grupa ta dała udany występ w 1968 roku w ramach Przeglądu Zespołów Szkolnych Polski Północnej, zajmując tam drugie miejsce. Rynkowski występował również jako członek elbląskich zespołów muzycznych o charakterze półamatorskim.
W Olsztynie rozpoczął studia muzyczne na Wydziale Wychowania Muzycznego. Występował wtedy z grupą studencką zespołu El, który w 1972 roku wziął udział w olsztyńskim V Festiwalu Kultury Studenckiej.
Rok 1973 roku oznaczał dla Rynkowskiego przeprowadzenie się do Warszawy. Współpracował m.in. z Operetką Warszawską, jako korepetytor i akompaniator. Dla tej to też sceny komponował swoje własne utwory. Pierwszym zarejestrowanym nagraniem Rynkowskiego z tego okresu był utwór pt. „W tańcu zaczyna się miłość”.
Wkrótce znalazł oparcie finansowe. W latach 1977 – 1978 artysta występował jako pianista w zespole Grupa Bluesowa Gramine, z którym to następnie napisał i wykonał ścieżkę muzyczną do spektaklu „Rapsod polski”. Dołączył do składu Victoria Singers, w którym został wokalistą po odejściu ze składu Grzegorza Markowskiego. Zespół ten był obiecujący, do tego stopnia, że poznańska państwowa wytwórnia muzyczna o nazwie Estrada zapewniła muzykowi komfortowe warunki muzycznego rozwoju. Grupa ta zmieniła z czasem nazwę na Vox. Początkowo w planach zespół miał stare amerykańskie standardy jazzowe, dlatego artyści uczyli się np. angielskiego. Vox miał także, co ciekawe, zajęcia z choreografem oraz podobnież kontakt z kostiumologiem. Jak wspominał później Ryszard Rynkowski, przygotowania do debiutu tego zespołu były tak profesjonalne, że przypominały raczej sytuację zachodnich zespołów, a nie siermiężną polską rzeczywistość tamtego okresu.
Kolejnych 10 lat działalności Rynkowskiego nieodłącznie było związanych z aktywnością w zespole Vox. Zespół zadebiutował wiosną 1979 roku i szybko zdobył popularność, głównie dzięki występom na licznych festiwalach, ale i prezentując się na falach rozgłośni radiowych. Rynkowski był autorem tego sukcesu w dużym stopniu. Jego rola w zespole dotyczyła także komponowania. Największy przebój Vox i całych lat 80., czyli „Bananowy song” został skomponowany właśnie przez Rynkowskiego. Wraz zespołem Vox otrzymał kilka znaczących nagród, zarówno w kraju, jak i za granicą (np. Grand Prix festiwalu Bratysławska Lira, czy też na konkursie w mieście Rostock w NRD w 1982). Odbył z zespołem koncerty w kilkunastu krajach świata.
W połowie lat 80. Rynkowski chciał, aby zespół grał jazzowe kompozycje, zaś reszta zespołu wolała pop. W końcu w 1987 roku ogłosił odejście z zespołu. Wówczas chciał nawet zatrudnić się na statkach wycieczkowych, aby zdobyć tam solowe doświadczenie.
Rynkowski jako solista dość szybko osiągnął pierwsze sukcesy. W 1989 roku został zwycięzcą festiwalu w Opolu, na którym zaprezentował piosenkę „Wypijmy za błędy”, która stała się hitem. Zwyciężył jeszcze jeszcze trzy razy, kolejno w 1990, 1994 oraz w 1999 roku. Otrzymał także nagrodę festiwalu za całokształt swej twórczości.
W 1991 roku wydana została jego debiutancka płyta solowa „Szczęśliwej drogi już czas”.
We wczesnych latach 90. Rynkowski współpracował z Jackiem Cyganem. Artyści spotykali się nie tylko zawodowo, gdyż prywatnie są przyjaciółmi. Najbardziej znanym owocem ich współpracy jest utwór „Życie jest nowelą”, nagrany na potrzeby serialu pt. „Klan”.
W zasadzie wszystkie jego nagrane od połowy lat 90. albumy zostawały rynkowymi hitami i dzięki nim artysta osiągnął bardzo dużą popularność. Często nazywany bywa „polskim Joe Cockerem”, z którym zresztą wystąpił na wspólnym koncercie w 2001 roku.
Jego ostatnia płyta solowa pt. Razem została wydana w listopadzie 2012 roku i pokryła się platyną. W sumie ma na swoim koncie 12 albumów solowych.
Ciekawostki o Ryszardzie Rynkowskim
- Ryszard Rynkowski został uhonorowany Orderem Uśmiechu w uznaniu działań, jakie w czasie swojej kariery poczynił na rzecz najmłodszych. Jednym z warunków przyznania tejże nagrody jest wypicie do dna z uśmiechem szklanki soku cytrynowego.
- Rynkowski związany jest z Edytą młodszą o 22 lata, z którą pobrał się po 10 latach od śmierci pierwszej żony. Jesienią 2008 roku Rynkowski ponownie został ojcem, choć wcześniej przyznawał, że nie planuje już potomstwa. Zadowolenie płynące z jego życia osobistego zostało dopełnione wydaną w 2009 roku płytą pt. „Zachwyt”.
- Jest czterokrotnym zwycięzcą opolskiego Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej (1979, 1989, 1990, 1994).
- W 2001 roku artysta otrzymał Fryderyka w kategorii wokalista roku.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu flickr.com. Autorem jest Ja Fryta. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0.https://pl.wikipedia.org/wiki/Ryszard_Rynkowski
http://muzyka.wp.pl/aid,2975,title,Ryszard-Rynkowski,artysta_biografia.html?ticaid=11db7a&_ticrsn=3
https://www.last.fm/music/Ryszard+Rynkowski/+wiki
https://www.filmweb.pl/person/Ryszard+Rynkowski-84017/trivia
https://www.pomponik.pl/plotki/news-ryszard-rynkowski-jak-jego-zona-tlumaczy-jego-zachowanie,nId,2308798
https://pl.wikiquote.org/wiki/Ryszard_Rynkowski
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: