Sława Przybylska-Krzyżanowska przyszła na świat w Międzyrzecu Podlaskim 2 listopada 1932 roku. Jest polską piosenkarką i aktorką. Zasłynęła szczególnie ze swych ballad romantycznych.
Biografia i życiorys Sławy Przybylskiej
Jej okres dorastania i dojrzewania przypadł na czas zaraz po II wojnie. Była wówczas wychowanką Domu Młodzieży mieszczącego się w Krzeszowicach. Ukończyła w roku 1950 Zespół Państwowych Szkół Plastycznych, natomiast później obrała sobie kierunek studiów w Szkole Głównej Służby Zagranicznej – handel zagraniczny.
Pierwsze występy artystyczne odbyła na studiach, lecz jej szerszy debiut miał miejsce wraz z końcem lat pięćdziesiątych XX wieku. Udzielała się w Studenckim Teatrze Satyryków, później miała okazję śpiewać w słynnej Stodole. Wreszcie przyszedł czas roku 1957 i Sława Przybylska zajęła I miejsce w organizowanym przez Polskie Radio konkursie ogólnopolskim. Szczególny był dla niej rok 1958, kiedy to jej piosenka „Pamiętasz, była jesień” pojawiła się w filmie „Pożegnania” w reżyserii Wojciecha Hasa. Fani zapamiętali też jej wykonania w języku jidysz, na przykład te zatytułowane „Miasteczko Belz”. Swój talent aktorski natomiast ujawniła w filmie pt. „Zezowate szczęście” – tam tez wykonała numer pod tytułem „Kriegsgefangenenpost”.
Sława Przybylska zdobyła swe laury, została odznaczona na przykład przez prezydenta RP – przedmiotem dekorującym był słynny Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Jest też Sława Przybylska laureatką Diamentowego Mikrofonu oraz medalu „Pro Masovia”.
Ciekawostki o Sławie Przybylskiej
- W telewizyjnym konkursie „Zapraszamy na estradę” jako jedyna otrzymała od wszystkich jurorów maksymalną liczbę punktów i miano polskiej Edith Piaf. Niektórzy porównywali ją także do Juliette Greco.
- Zaśpiewała „Czerwone maki na Monte Casino” w filmie Andrzeja Wajdy pt. „Popiół i diament”.
- W 1960 roku wystąpiła w filmie Andrzeja Munka „Zezowate szczęście”, wykonując tam piosenkę „Kriegsgefangenenpost”.
- W 1987 roku została wyróżniona specjalnym dyplomem i nagrodą miasta Cleveland z okazji swego 15. tournée w USA.
Cytaty Sławy Przybylskiej
„Pochodzę z Międzyrzeca Podlaskiego, małego miasteczka, które przed wojną w większości było żydowskie. Nasz dom był zawsze otwarty, mieliśmy przyjazne kontakty z żydowskimi sąsiadami. Docierały do mnie echa ich pieśni i obrzędów. Śpiewaniem żydowskich piosenek chciałam wznieść osobisty pomnik pamięci tych ludzi.”
„Ja po prostu nie zwracam uwagi, czy czas płynie. Może i płynie, ale to właściwie my płyniemy, my przemijamy. Należy to robić radośnie. Każdy dzień powinien być dziełem sztuki, jak pisała pani profesor Maria Szyszkowska. Trzeba się starać, aby każdy dzień przeżyć pięknie, a wtedy to przemijanie jest jakby niezauważalne.”
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
- Zdjęcie
- Radosław Drożdżewski
- Treść
- https://muzyka.interia.pl/artykuly/news-slawa-przybylska-spotkalam-milosc-mojego-zycia,nId,2468754
- https://pl.wikipedia.org/wiki/S%C5%82awa_Przybylska
- https://culture.pl/pl/tworca/slawa-przybylska
- https://www.filmweb.pl/person/S%C5%82awa+Przybylska-141843/biography
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera:
Poznalem pania Slawe przez mistrzowskie wykonania piosenek Okudzawy.
Spotkalem ja osobiscie na wystempie koncertowym w Vancouver okolo piec lat
temu. Mimo aury narodowej artystki i gwiazdy wieczoru, byla przystepna kolezenska
i ciepla. Wspominam ten wieczor z rozzewnieniem i mam nadzieje ze jeszcze sie spotkamy.
Alex (Olek) Krasniak