Sławomir Mrożek przyszedł na świat w Borzęcinie 29 czerwca 1930 roku. Zmarł w Nicei 15 sierpnia 2013 roku. Był popularnym polskim dramatopisarzem, prozaikiem oraz rysownikiem.
Biografia i życiorys Sławomira Mrożka
Był absolwentem krakowskiego liceum. Jego debiut miał miejsce w 1950 roku, dotyczył aktywności rysowniczej – swoje cykle rysunków publikował następnie w „Przekroju”. Jednak zdecydował się również publikować opowiadania, w ten sposób ukazały się jego „Opowiadania z Trzmielowej Góry” i stanowiące literacki debiut także „Półpancerze praktyczne”. Do spraw dyskusyjnych dziś należy fakt, iż w roku 1953 Sławomir Mrożek podpisał Apel Krakowski, który wyrażał poparcie dla działań władz PRL, a dotyczących aresztowania duchownych katolickich.
Dramat „Policja” okazał się być jego pierwszą sztuką teatralną, natomiast dramat „Tango” z roku 1964 oznaczał już światową sławę Mrożka.
Sławomir Mrożek był uczestnikiem realizacji II spektaklu gdańskiego pt „Radość poważna”, teatru Bim-Bom, z roku 1956.
W 1963 Mrożek wyemigrował. W następnych latach miejscem jego pobytu był Paryż, następnie osiadł w USA, przebywając też w Niemczech, ale i we Włoszech oraz Meksyku.
W 1968 na łamach prasy francuskiej Sławomir Mrożek opublikował list protestujący przeciwko wejściu sił Układu Warszawskiego na terytoria Czechosłowacji, które odbyło się pod pozorem pomocy sojuszniczej. W ten sam sposób pisarz protestował w roku 1981, na znak solidarności z opozycją – przeciwko wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego.
Powrócił do Polski w roku 1996. Rok 2002 z kolei to choroba Mrożka, mianowicie przebycie udaru mózgu skutkującego późniejszymi trudnościami w mowie i piśmie. Również walka z choroba polegająca na kilkuletniej rehabilitacji znalazła się w jego autobiografii.
W 2008 roku wyjechał do Nicei, umierając tam w roku 2013. Pogrzeb pisarza odbył się w Krakowie.
Ciekawostki o Sławomirze Mrożku
- W 1962 roku Sławomir Mrożek otrzymał niezwykle prestiżową literacką Nagrodę Fundacji im. Kościelskich, zwaną polskim Noblem. Należał do czterech pierwszych laureatów tej zaszczytnej nagrody.
- Sławomir Mrożek napisał scenariusze do trzech filmów: „Wyspa róż”, „Amor” i „Powrót”.
- Został pochowany w Panteonie Narodowym podziemi kościoła świętych Piotra i Pawła znajdującego się w Krakowie.
- W 2000 roku Sławomir Mrożek otrzymał Doktorat honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego.
- W 2006 roku przyznano Mrożkowi literacką nagrodę imienia Samuela Bogumiła Lindego.
Cytaty Sławomira Mrożka
„Powtórzę to, co zawsze powtarzam, kiedy spotkam się z twierdzeniem, że wszędzie jest to samo i tak samo. A mianowicie: proponuję tym, którzy tak twierdzą, aby usiedli gołą dupą na blasze rozgrzanej do temperatury 30 stopni Celsjusza, a potem na blasze rozpalonej do temperatury 100 stopni Celsjusza – następnie zaś ocenili różnicę.”
„Ateista jest bezbronny wobec wierzącego, natomiast wierzący nie jest bezbronny wobec ateisty. Ateista musi udowadniać, co jest zajęciem samo w sobie trudnym, ulegającym niepewności, natomiast wierzący ma tylko piękne, czyste, swoje: ja wierzę, i nic do dodania.”
„Ja smukle prosty. Moja sytuacja to jakieś pół drogi do uświadomienia sobie, że człowiek jest przeraźliwie sam wobec wszystkiego, z czego może wyniknąć albo wielki strach, albo wielka siła i niejaka swoboda.”
„Jestem człowiekiem myślącym głębiej. Człowiek nie może żyć bezmyślnie, na zasadzie mechanicznych odruchów.”
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
- https://www.filmweb.pl/person/S%C5%82awomir+Mro%C5%BCek-165824/trivia
- https://pl.wikipedia.org/wiki/S%C5%82awomir_Mro%C5%BCek
- https://culture.pl/pl/tworca/slawomir-mrozek
- http://www.mrożek.pl/slawomir-mrozek-zyciorys.html
Prawa autorskie do zdjęcia
Zdjęcie pochodzi z portalu wikimedia.org. Autorem jest Mariusz Kubik. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0.
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: