Stan Borys, czyli Stanisław Guzek, przyszedł na świat w Załężu 3 września 1941 roku. Jest polskim muzykiem, kompozytorem, wokalistą i poetą. Wydał lub współtworzył 12 albumów muzycznych. Jest także autorem zbiorów poezji.
Krótki życiorys Stana Borysa
Wykształcenie zdobywał w technikum rolniczym oraz budowlanym. W zakresie umiejętności muzycznych uczył się grać na gitarze, skrzypcach i klarnecie. Do zainteresowań należał też teatr – debiutował na deskach teatrów rzeszowskich w roku 1958, z początku jako rekwizytor i statysta, później aktor przedstawień.
Rok 1965 była dla Stana Borysa przełomowy ze względu na współtworzenie razem z Tadeuszem Nalepą zespołu Blackout. Natomiast od roku 1968 był związany z formacją Bizony, czyli z muzyką big bitową i jazzową, której założycielem był Zbigniew Bizoń. W roku 1969 wydał pierwsze solowe nagrania. Zagrał następnie w 1972 roku w debiucie reżyserskim Janusza Zaorskiego, czyli w filmie pt. „Uciec jak najbliżej”, gdzie Stan Borys zagrał samego siebie.
Prawie trzy następne dekady Stan Borys spędził na emigracji, mianowicie lata 1975 – 2004, mieszkając w Chicago w USA, później w kanadyjskim Toronto, czy też w Las Vegas. Ostatnimi czasy głośna była spraw fragmentu jego utworu „Chmurami zatańczy sen”, który wykorzystał raper Peja w refrenie swojej piosenki „Głucha noc”. Doszło wówczas (2001) do oskarżenia o kradzież własności intelektualnej. 1 września 2011 roku, sprawę w wymiarze publicznym zakończyło wygłoszenie przez obu zainteresowanych wspólnego oświadczenia, pokazujące raczej na niekompetencję menedżera Pei, niż jego celowe działanie wbrew prawom autorskim.
W 2004 Stan Borys został gwiazdą festiwalu odbywającego się w Syracuse, mianowicie największego polskiego festiwalu w północno-wschodniej części USA. Na uwagę zasługuje fakt, iż festiwal ten co roku gromadzi nawet do kilkudziesięciu tysięcy widzów. Od roku 2004 Stan Borys mieszka na zmianę w Łomiankach oraz w Las Vegas. Od roku 2006 udziela się wokalnie we wrocławskim zespole Imię Jego 44. 45-lecie pracy artystycznej obchodził w Filharmonii rzeszowskiej w roku 2006.
Biografia rozszerzona Stana Borysa
Stan Borys, którego pierwotne nazwisko brzmi Stanisław Guzek, przyszedł na świat 3 września 1941 roku w Załężu. Chodził do technikum rolniczego i budowlanego. Kształcił się jednocześnie na instrumentach, wśród których szczególnej jego uwagi dotyczyły trzy konkretne, mianowicie klarnet, skrzypce i gitara. Interesował się sztuką w szerokim tego słowa znaczeniu, łącznie z grą aktorską – w roku 1958 miał mijesce jego debiut w lokalnych teatrach rzeszowskich. Nie od razu jednak był aktorem, ponieważ początkowo był zaledwie statystą i rekwizytorem wspomnianych, by później móc zagrać w konkretnych przedstawieniach. Musiało minąć siedem następnych lat by Stan Borys doczekał się angażu muzycznego, ale tak też się stało – zespół Blackout założył on do spółki z Tadeuszem Nalepą. Końcówka lat sześćdziesiątych była dla Stana Borysa twórcza również ze względu na jego udział w formacji Bizony, która grała big bit oraz jazz (założycielem i pomysłodawcą grupy był Zbigniew Bizoń). Natomiast rok 1969 przyniósł Stanowi Borysowi jego nagrania solowe. Nie minęło całe trzy lata, gdy Stan Borys otrzymał od Janusza Zaorskiego angaż do jego filmu zatytułowanego „Uciec jak najbliżej”, w którym mógł zagrać siebie samego.
Prawie trzydzieści następnych lat Stan Borys spędził za granicą, mianowicie od roku 1975 aż do 2004, mieszkając w wielu miejscach, m.in. w Chicago w USA, później w Kanadzie, czy też odnajdując swe miejsce w samym Las Vegas. Całkiem niedawno opinię publiczną poruszyła sprawa fragmentu utworu Stana Borysa, mianowicie„Chmurami zatańczy sen”, który został wykorzystany przez rapera Peje, a ściślej w refrenie jego piosenki pod tytułem „Głucha noc”. Był to rok 2001, kiedy doszło z inicjatywy artysty do oskarżenia Peje o proceder kradzieży własności intelektualnej. 1 września 2011 roku, sprawę w wymiarze publicznym szczęśliwie mogło zakończyć oświadczenie wydane przez obu zaangażowanych – w zasadzie sprawa obnażyła działania pozaprawne menagera twórcy hip hopowego, który zignorował literę prawa autorskiego. Tymczasem nadszedł rok 2004 i Stan Borys mógł zostać gwiazdą odbywającego się w Syracuse festiwalu piosenki. Warto zaznaczyć, że festiwal ten jest największym polskim festiwalem w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Na uwagę zasługuje odnotowanie tego faktu z jednej prostej przyczyny, iż festiwal ten co roku potrafi gromadzić nawet widownie liczącą sobie do kilkudziesięciu tysięcy osób.
Od roku 2004 Stan Borys mieszka zarówno w Łomiankach, jak również w amerykańskim Las Vegas. Natomiast w roku 2006 artysta rozpoczął udzielanie się wokalne we wrocławskiej grupie o nazwie Imię Jego 44. 45-lecie pracy artystycznej obchodził w Filharmonii rzeszowskiej w roku 2006. Jest zatem Stan Borys wybitnym polskim muzykiem, osobą odpowiedzialną za powstanie wielu znakomitych kompozycji, również jako wokalista i poeta. W całej swej karierze wydał on lub współtworzył 12 albumów muzycznych. Jest także autorem zbiorów poezji. Jego utwory są recytowane lub śpiewane już przez kilka pokoleń odbiorców twórczości.
Ciekawostki o Stanie Borysie
- Zadebiutował jako poeta w 1965 w „Nowinach Rzeszowskich” .
- Trzykrotnie się żenił, a jego żoną była m.in. Agata Pilitowska.
- Regularnie uprawia jogę. Wyznaje taoizm religijny.
- Zagrał w filmie dokumentalnym „Historia polskiego rocka”.
- Otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
- Uważa aktywność sportową za coś, bez czego trudno wyobrazić sobie sprawne funkcjonowanie.
- Nie używa alkoholu, podobnie jak narkotyków.
Cytaty Stana Borysa
- „Miłość do pięknej kobiety, odwzajemniona, niesamowicie uskrzydla i odmładza”.
- „Z tym spełnieniem jest jak z pazernością u milionerów, „jeszcze jeden milion”.”
- „Droga jest symbolem mego życia i często pojawia się w moich piosenkach.”
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Książka Stana Borysa
„Daleko donikąd” jest pozycją Stana Borysa, w której wyjawia zagadkę między innymi swej poezji.
Źródła:
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Stan_Borys
- http://www.stanborys.com/display.cfm?view=biography
- http://www.se.pl/stan-borys,7292/
- http://www.polskirock.art.pl/stan-borys,z229,biografia.html
Autor zdjęcia Stana Borysa: Fryta 73 (Flickr)
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: