Stevie Wonder, a właściwie Stevland Hardaway Morris, przyszedł na świat jako Stevland Hardaway Judkins w Saginaw 13 maja 1950 roku. Jest amerykańskim piosenkarzem soulowym, kompozytorem, producentem i multiinstrumentalistą. Człowiekiem, który według pewnych szacunków zdołał sprzedać na całym świecie łącznie około 100 milionów swych płyt.
Krótki życiorys Steviego Wondera
Stevie Wonder jest amerykańskim wokalistą pop, muzykiem i producentem, który urodził się 13 maja 1950 r. w Saginaw w stanie Michigan. Jest osobą niewidomą od urodzenia. W wieku 4 lat Stevie zaczął udzielać się wokalnie w chórze kościelnym w Detroit. Przejawiał wielki muzyczny polot, szybko nauczył się grać na przykład na pianinie, ale i na perkusji oraz harmonijce. 11-letniego Steviego Wondera zauważył na specjalnym koncercie szef wytwórni Motown, niemal z miejsca proponując mu podpisanie kontraktu płytowego. Jego pierwsza płyta pod pseudonimem Little Stevie ukazała się zatem w roku 1962, a była nią ta pt. „The Jazz Soul of Little Stevie”. Od 1966 roku artysta zaczął występować jako Stevie Wonder. W 1969 roku natomiast, zdołał wydać jedną ze swoich zdecydowanie najlepszych płyt, czyli „My Cherie Amour”, a w 1972 r. – absolutnie przebojowy album zatytułowany „Music of My Mind”. Zaczął wówczas koncerty m.in. z zespołem o wielkich rozmiarach jakim był i pozostaje The Rolling Stones. Piosenka „Living for the City” z 1974 roku zdobyła nagrodę Grammy. Kolejne 2 statuetki Grammy zdobył w 1978 roku – za płytę „Looking Back”. W 1982 z kolei Wonder zaśpiewał w słynnym później duecie z Paulem McCartneyem, wykonując piosenkę „Ebony and Ivory”. W latach 80. Stevie nagrał swój jakże znany hit hitów – „I Just Call To Say I Love You”. W latach 90. artysta wydał kolejne 3 świetne albumy: w roku 1991 „Jungle Fever”, w 1995 „Conversation Peace” oraz w 1995 „Natural Wonder (Live)”. Na kolejną płytę fani czekali jednak aż do 2005 roku.
Biografia rozszerzona Steviego Wondera
Życiorys lat wczesnych
Stevie Wonder przyszedł na świat będąc trzecim w rodzinie – jednym z sześciorga dzieci. Urodził się sześć tygodni przed terminem cierpiąc na retinopatie wcześniaczą, która dotyka średnio 10-15 procent wcześniaków. Przyczyną ślepoty został błąd personelu szpitalnego, który podał nadmierną ilość tlenu do inkubatora, co w efekcie wywołało utratę wzroku.
Tymczasem związek jego rodziców był przeciwieństwem ideału. Ojciec popijał i był w tym zbyt systematyczny, bił nawet żonę i, co szczególnie dotkliwe – zmuszał matkę Wondera do uprawiania prostytucji. Matka zatem zostawiła ojca, Stevland miał wtedy cztery lata. Razem z dziećmi matka przeniosła się wówczas do Detroit. Tam wyszła powtórnie za mąż zmieniając nazwisko na Morris.
Wkrótce odnalazł się w chórze kościelnym. Dał o sobie znać jego muzyczny geniusz. W wieku pięciu lat opanował gre na perkusji oraz harmonijke ustną, biorąc też lekcje gry na pianinie. Gra przychodziła mu bardzo łatwo, a nauczyciele nie wychodzili z podziwu. Na początku Wonder muzykował na ulicy, grał też specjalnie dla przyjaciół i wszystkich, którzy mieli ochotę poświęcić chwile na słuchanie. Pewnego dnia jego występ obejrzał Ronnie White, muzyk z popularnej kapeli The Miracles. Zachwycił się jego talentem dotego stopnia, że zorganizował mu prestiżowy koncert, na którym znalazł się m.in. właściciel poważnej wytwórni płytowej Motown. Ludzie z branży nadali mu wkrótce przydomek „Stevie Wonder” („Cudowny Stevie”) i serwując w ślad za tym podpisanie z nim kontraktu płytowego.
Po prostu muzyk dojrzały
Miał 11 lat gdy został muzykiem. Jednak jego pierwsze dwa longplay’e wydane pod szyldem Little Stevie Wonder nie były wcale wielkim sukcesem. Niektóre piosenki napisała mu mama, wspierająca go jak umiała. Utwór natomiast „I Call It Pretty Music, But the Old People Call It the Blues” zagościł na playlistach rozgłośni amerykańskich zostając pierwszym hitem Steviego. Druga płyta, pod tytułem „Tribute to Uncle Ray” była, jak się okazało, hołdem dla jego idola, czyli Raya Charlesa. Stevie pod wpływem idola posiadał zamiłowanie do swoistego eklektyzmu i w swojej muzyce mieszał gatunki muzyczne takie jak R&B, jazz, pop, funk, soul, reggae, rock and roll oraz muzykę afrykańską. Pierwszy wielki sukces przyszedł wreszcie wraz z ukazaniem się trzeciego krążka pt. „The 12 Year Old Genius”, z którego to pochodzi utwór „Fingertips (Pt. 2)”, mianowicie przebój numer jeden amerykańskich list.
We wrześniu 1970 roku Stevie ożenił się z Syreetą Wright, która była kompozytorką i jednocześnie byłą sekretarką Motown Records. Ich małżeństwo wytrzymało dwa lata, później bowiem wzięli rozwód, szczęśliwie, bo za porozumieniem stron. Przy kolejnym związku Wonder wykazał się już większą wstrzemięźliwością, i mimo, iż z Yolandą Simmons miał dwoje dzieci, nie zdecydował się stanąć z nią na ślubnym kobiercu. Uczucia towarzyszące narodzinom pierwszego dziecka z tego związku, Aishy Morris, Wonder odzwierciedlił w piosence „Isn’t She Beautiful”, który to numer zapisał się na długiej liście jego hitów. Aisha poszła po latach w ślady ojca, została więc również wokalistką. Odbyła z ojcem nawet trasę koncertową, wielokrotnie biorąc udział w nagraniach Wondera.
Absolutne szczyty
Stevie Wonder tymczasem w 1973 roku otrzymał zawrotną liczbę aż 5 statuetek Grammy. Uznanie jury dotyczyło utworu „Superstition”, później „You Are the Sunshine of My Life”, czyli hity światowej sławy do dzisiaj coverowane przez zastępy artystów, zwłaszcza podobnie było z albumem „Innervisions”. Dziś artysta na swoim koncie na absolutnie już zawrotną ilość 25 statuetek Grammy wliczając w to także nagrodę wręczoną mu za całokształt twórczości. W 1984 roku skomponował muzykę do komedii Gene’a Wildera pod tytułem „Kobieta w Czerwieni”. Tak właśnie powstał szlagier „I Just Called to Say I Love You”, rozpoznawalny pod pewnie każdą szerokością geograficzną do dziś. Za tę piosenkę otrzymał właśnie Oscara – w kategorii najlepszy utwór.
Stevie współpracował ze Stingiem, Andreą Bocellim, Busta Rhymesem, B.B. Kingiem czy Paul McCartney’em. Kolejne płyty już tylko umacniały jego sytuacje na rynku. W muzyce, tak jak i w innych odsłonach życia, właściwie nie było dla niego barier nie do pokonania.
Drugie małżeństwo – drugie życie
W 2001 roku Stevie stanął przed ołtarzem po raz drugi. Poślubił wtedy projektantkę mody. Kai Milla Morris urodziła następnie jego dwójkę dzieci – szóste i siódme. Najmłodszy syn urodził się w 55. urodziny wielkiego twórcy.
W 2006 roku, w wieku 76 lat, odeszła jego diva, czyli matka Steviego, Lula Mae Hardaway. Załamany jej śmiercią artysta odwołał wszelkie plany koncertowe i siedział w domu kilka miesięcy. Gdy powrócił w końcu na scenę oświadczył w wywiadzie prasowym, że zrobił to tylko dlatego, że matka przemówiła do niego we śnie.
Do wielkich fanów Steviego Wondera należy m.in. były prezydent Stanów Zjednoczonych, sam Barack Obama. Utwór „Signed, Sealed, Delivered I’m Yours” został wtedy wykorzystany podczas ofensywy wyborczej Obamy, w zasadzie w całej jego kampanii prezydenckiej.
Stevie otrzymał również prestiżową Nagrodę Biblioteki Kongresu, mianowicie wyróżnienie przyznawane przez rząd USA. Ceremonia wręczenia lauru odbyła się 25 lutego 2009 roku, mając miejsce na specjalnym koncercie artysty w Białym Domu.
Nie podlega pewnie żadnej dyskusji fakt, iż Wonder jest jednym z największych geniuszy muzycznych w całej historii muzyki popularnej. Mimo bezdyskusyjnych przeciwności losu, zawsze starał się napełniać swoje utwory nadzieją i dawka powalającego optymizmu.
Ciekawostki o Stevie Wonderze
- Istnieją ludzie, dla których nie ma rzeczy niemożliwych. To właśnie Stevie Wonder. Odważnie sięgał po swoje marzenia, słuchał głosu serca, a jego postawa budziła i budzi nadal podziw, szacunek i uznanie. Stevie Wonder to już właściwie żywa legenda amerykańskiej sceny muzycznej. Niektóre źródła podają, że sprzedał ponad 100 milionów płyt na całym świecie.
- Pierwotnie nazywał się Stevland Hardaway Judkins, jednak po powtórnym wyjściu za mąż jego matki zienił nazwisko na Morris, czyli swego ojczyma.
- Swojego kalectwa nigdy nie wykorzystywał i i nie robił z tego problemu, według niego bowiem zdolność widzenia w kategoriach zmysłu nie była mu potrzebna, by żyć życiem w jego całkowitej pełni.
- Gdy był małym chłopcem, matka zakazywała mu uczestniczyć w grach i podwórkowych zabawach z innymi dziećmi – w trosce o jego bezpieczeństwo. Wówczas to Wonder potrafił odkryć świat na własny sposób, ponieważ doświadczał piękna z płynących nut instrumentów jakie opanowywał.- Przeważnie leżałem na podłodze przy radiu, zasłuchując się w piosenki typu „Shake, Rattle and Roll” i inne hity z tamtych czasów – wyznał w jednym z wywiadów. – Wszystko mnie wtedy bardzo ciekawiło. Zastanawiałem się „jak oni to robią?”. Po czym sięgną po pierwsze dostępne mu instrumenty.
Cytaty Steviego Wondera
„Jeśli ktoś nie posiada zdolności widzenia, nie oznacza to wcale, że nie posiada wizji.”
„Nie możesz oprzeć swojego życia na oczekiwaniach innych ludzi.”
„Niebo pomoże różom, jeśli bomby zaczną spadać.”
„Kiedy poruszasz się w kierunku dodatnim, twój cel podróży jest najjaśniejszą gwiazdą.”
„Muzyka jest światem samym w sobie, z językiem, który wszyscy rozumiemy.”
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Stevie_Wonder
- https://www.goodreads.com/author/quotes/397584.Stevie_Wonder
- https://www.biography.com/people/stevie-wonder-9536078
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: