Sting, czyli brytyjski muzyk, multiinstrumentalista, kompozytor i piosenkarz o nazwisku Gordon Matthew Sumner. Przyszedł na świat w Wallsend 2 października 1951 roku. Jako członek grupy The Police, ale i artysta grający solo, został odznaczony tytułem komandora Orderu Imperium Brytyjskiego.
Biografia i życiorys Stinga
Miejscem jego nauki była z początku katolicka szkoła podstawowa St. Cuthbert’s. Następnie udało mu się zdać egzaminy wstępne otwierające bramy Uniwersytetu Warwick w Coventry, a to by móc studiować tam filologię angielską, lecz studiom tam poświęcił zaledwie jeden semestr, po czym podjął w Newcastle pracę fizyczna – na budowie.
Później podejmował zatrudnienie jako składowa administracji, mianowicie urzędnik w dziale, którego celem było zajmowanie się podatkiem dochodowym. Z nauki nie rezygnował, bowiem w latach 1971-1974 Sting uczęszczał do szkoły kształcącej przyszłych pedagogów. Następnie mógł w ten sposób przez dwa lata pracować będąc nauczycielem w szkole podstawowej rzymskokatolickiej w Cramlington.
Warto zaznaczyć, iż już od swych najmłodszych lat Sting chciał zostać właśnie muzykiem. Początkowo przyszło mu grywać z lokalnymi kapelami grającymi jazz, w tym takimi jak Last Exit, Phoenix Jazzmen, czy też The Newcastle Big Band. Czas zatem jego mijał dość konstruktywnie w tym kierunku, by mógł doczekać w końcu roku 1977, czyli momentu, w którym utworzył w Londynie razem z Stewartem Copelandem i Henrym Padovanim zespół o nazwie The Police. Z tym to właśnie zespołem Sting mógł wydać wiele całkiem popularnych albumów, zdobywając na początku lat 80. aż sześć nagród Grammy. Ostatni album, pod tytułem „Synchronicity”, ukazał się w roku 1983. Trzy lata później jednak zespół reaktywował się, mając na celu nagranie nowej wersji piosenki „Don’t Stand So Close to Me”. Niedługo później Sting mógł już rozpocząć swą karierę solową.
We wrześniu 1981 Sting mógł zadebiutować będąc solistą podczas czwartego koncertu granego dla Amnesty International. Zaśpiewał wówczas słynny numer pod tytułem „Roxanne”, ale i piosenkę pt. „Message in a Bottle”, by do repertuaru ostatecznie dołączyć również utwór Boba Dylana „I Shall Be Released”, rzecz jasna – we własnej aranżacji.
W 1982 roku Sting wydał solowy singiel zatytułowany „Spread a Little Happiness”, który odnalazł się znakomicie na ścieżce dźwiękowej do filmu pod tytułem „Syrop z siarki i piołunu”.
W tenże sposób w 1985 roku Sting wydał swój pierwszy solowy longplay pod tytułem „The Dream of the BlueTurtles”. Rok później natomiast wydał Sting swój album koncertowy pt. „Bring on the Night”.
Nadszedł i w końcu rok 1987, a wraz z nim jego album „…Nothing Like the Sun”, którego tytuł, ale i zawartość, były inspirowane twórczością Williama Shakespeare’a. W ten też sposób album zdobył w UK platynę, przy czym platyne dwukrotną w USA.
W 1991 roku wyszedł jego słynny album „The Soul Cages”, na który to wpływ miała śmierć ojca artysty. Longplay pokrył się w USA platyną, w UK i Finlandii złotem, notując równiez lokaty czołowe na listach rozgłośni całej Europy. Tymczasem jeszcze tego samego roku wydał Sting swój „live” z pięcioma utworami.
Później i wkrótce przeprowadził się do miejscowości Wiltshire, by w 1993 roku wydać album pod tytułem „Ten Summoner’s Tales”, czyli dwanaście utworów. Album doczekał się reedycji w 1998 roku, z teledyskiem do numeru pt. „If I Ever Lose My Faith In You” oraz piosenki „Everybody Laughed But You”.
W 1994 na rynku ukazała się kompilacja popularnych utworów Stinga, pod tytułem „Fields of Gold”, która to pokryła się świetna, bo dwukrotną platyną w USA, zaś potrójną na terenie WIlkie Brytanii oraz złotem – w Polsce.
Ciekawostki o Stingu
- Wersja piosenki Stinga pt. „It’s Probably Me” wykorzystano w filmie „Zabójcza broń 3”, zaś jego „Shape Of My Heart” w popularnym filmie „Leon Zawodowiec”.
- Zdarzyło mu się zagrać samego siebie w animowanym filmie z 2007 roku pt. „Film o pszczołach”.
- Jego sceniczna kreacja została inspiracją do powstania postaci o imieniu John Constantine – mianowicie głównego bohatera serii komiksów pt. „Hellblazer”.
- Debiutował w 1979 w filmie Franca Roddama „Ouadrophenia”. Następnie zagrał w produkcji „Syrop z siarki i piołunu”. Był to jednak zaledwie sam początek jego kariery aktorskiej – wystarczy wspomnieć, że następna była jego rola w „Diunie” Davida Lyncha. Później nadszedł i czas jego występu w filmie „Oblubienica Frankensteina, jak i w dramacie „Obfitość”, czy tez włoskim dramacie pt. „Julia i Julia”. W 1988 z kolei Sting zagrał w filmie Terry’ego Gilliama „Przygody barona Munchausena”, aby już z doświadczeniem pojawić się przed kamerami a na planie filmu „Groteska”. Zagrał też w „Burzliwym poniedziałku” czy też epizod w „Porachunkach”.
Cytaty Stinga
"Pływak jak motyl, żądło jak pszczoła".
"Nie licz dni."
"Jeśli mój umysł może to sobie wyobrazić, jeśli moje serce może w to uwierzyć - to mogę to osiągnąć."
"Jestem najlepszy."
"Człowiek, który nie ma wyobraźni, nie ma skrzydeł".
"Akceptacja śmierci daje ci większy udział w życiu, w życiu szczęśliwym, tak jak powinna być przeżywana. Żyć chwilą."
"Nigdy nie jest łatwo napisać piosenkę. To najtrudniejsza rzecz, jaką robię."
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
https://pl.wikipedia.org/wiki/Sting
https://www.filmweb.pl/person/Sting-6555/trivia
https://www.brainyquote.com/authors/sting
Prawa autorskie do zdjęcia
Zdjęcie pochodzi z portalu flickr.com. Autorem jest Raph_PH. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY 2.0.
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: