Św. Oliwia z Brescii zginęła śmiercią męczeńską w 119 roku. Jest świętą Kościoła katolickiego oraz patronką dobrego zdrowia i szczęśliwej podróży.
Św. Oliwia z Brescii – życiorys
Postać św. Oliwii pojawiła się w starym martyrologium przechowywanym w Brescii. Opis jej męczeństwa skomponowano dość późno. Św. Oliwia z Brescii poniosła śmierć męczeńską za miłość do Jezusa Chrystusa.
Za panowania cesarza rzymskiego Hadriana, który piastował ten urząd w latach 117-138, prześladowano i zabijano chrześcijan. Uważano ich wówczas za winnych wszystkich niepowodzeń i prześladowano oraz zabijano ich dla przebłagania zagniewanych bogów. Rzym został wówczas dotknięty przez jeden z poważniejszych kryzysów w jego historii, który był związany z utrzymaniem coraz rozleglejszych granic. W związku z tym konieczna była ogromna ilość wyszkolonych i gotowych do walki żołnierzy. Armia pochłaniała coraz większą ilość pieniędzy, co odbijało się na sytuacji gospodarczej całego imperium. Tak samo jak za czasów Nerona, rolę kozła ofiarnego przypisano wzrastającym w sile i ilości wyznawcom chrześcijaństwa. Ofiara z nich złożona miała przebłagać Jowisza i sprowadzić do kraju powodzenie.
Jedną z tych głęboko wierzących osób, które znalazły się wśród umęczonych była Oliwia. Aresztowano ją i postawiono przed sądem za bycie chrześcijanką. Sędzia (namiestnik Brescii) domagał się, aby złożyła bogom ofiarę. Wówczas odpowiedziała, że uwielbia tylko jedynego Boga, stworzyciela nieba i ziemi. Wskutek tego poddano ją torturom, a następnie skazano na śmierć. Jak podaje legenda zginęła w swoim rodzinnym mieście w 119 roku.
Św. Oliwia z Brescii – patronka
Św. Oliwia z Brescii jest uznawana za patronkę dobrego zdrowia oraz szczęśliwej podróży. Chorzy zanoszą do niej modlitwy, prosząc o ulgę w cierpieniu.
Św. Oliwia z Brescii – kult
Relikwie św. Oliwii z Brescii odnaleziono w 1518 roku i przeniesiono do kościoła kapucynów. Kult Świętej przetrwał wiele wieków i jest znany do dnia dzisiejszego. Jej wspomnienie liturgiczne jest obchodzone 5 marca lub 18 kwietnia.
Źródła
https://pl.wikipedia.org/wiki/Oliwia_z_Bresciihttps://wypracowania24.pl/religia/2156/sw-oliwia-z-brescii
Grafika: Iris Li/Noun Project/CC-BY 3.0
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Zobacz także
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: