W istniejących martyrologiach można odnaleźć informacje o dwóch świętych o imieniu Patrycja. Są to św. Patrycja, męczennica z Nikomedii, żyjąca prawdopodobnie na przełomie II i III wieku oraz św. Patrycja z Neapolu, która żyła w VII wieku.
Św. Patrycja z Nikomedii – życiorys
Posiadamy mniej informacji na temat świętej Patrycji, męczennicy z Nikomedii, jednak można wywnioskować, że Henryk Fros i Franciszek Sowa uważają je za rzetelniejsze. Z dostępnej, skąpej wiedzy, która dotrwała do naszych czasów możemy wywnioskować, że była ona żoną kapłana Macedoniusza i matką świętej Modesty z Nikomedii. Wraz ze swoją rodziną umarła śmiercią męczeńską za wiarę. Nie jest jednak możliwe ustalenie dokładnego roku tego wydarzenia. Martyrologia podają tu jedynie datę dzienną, czyli 13 marca. Niektóre źródła podają w tym kontekście rok 304, jednakże nie jest podawane uzasadnienie tej informacji. Henryk Fros i Franciszek Sowa wspominają, że istniało Passio, w której dokładniej zostały opisane losy Patrycji z Nikomedii, niestety pasja ta nie przetrwała. W związku z tym dysponujemy przede wszystkim zapiskami kalendarzowymi, głównie z Breviarium syryjskiego.
Św. Patrycja z Neapolu – życiorys, patronka
Św. Patrycja z Neapolu (lub też z Konstantynopola) miała pochodzić z możnego rodu. Miała uciec z Konstantynopola przed małżeństwem, które chciał na niej wymusić panujący w latach 668-685 cesarz Konstantyn IV. Według części źródeł była wręcz jego siostrzenicą. Wspomina się, że w istocie w tamtym okresie wielu chrześcijan opuściło Bizancjum. Problemem jest jednak potwierdzenie wiarygodności źródeł informacji o Patrycji z Neapolu. Jedna z dostępnych na jej temat pasji została napisana przez kapłana Leona z klasztoru Nikandra i Marcjana, w którym też pielęgnowany był kult Patrycji, inna jest anonimowa, zaś jej autorem był niewymieniany z imienia Grek.
Trudno powiedzieć na podstawie której z tych pasji podawane są informacje dotyczące Patrycji na jednym z anglojęzycznych źródeł (The Life…). W każdym razie według niego w dość młodym wieku miała ona złożyć śluby czystości i właśnie to stało się przyczyną jej ucieczki z Konstantynopola. W tym czasie udała się m.in. do Rzymu, odwiedzając papieża. Do Konstantynopola powróciła dopiero po śmierci ojca. Rozdała wtedy swój majątek biednym. Wraz z towarzyszącymi jej osobami udała się następnie statkiem w rejs do Ziemi Świętej, jednakże silny sztorm zniósł go w przeciwnym kierunku, do Neapolu. Wylądowali w miejscu, w którym znajduje się obecnie Castel dell’ovo. Niestety po kilku miesiącach zachorowała i zmarła w wieku zaledwie 21 lat. Została pochowana w pobliżu klasztoru Nikandra i Marcjana. W 1864 jej szczątki zostały przeniesione do klasztoru St. Gregorio Armeno. Wymieniana była z datami 25 lub 26 sierpnia.
W 1625 roku została uznana za patronkę Neapolu. Niektóre strony internetowe podają także, że jest patronką pielgrzymów.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Bibliografia
H. Fros, F. Sowa, Księga imion i świętych, tom 4, Wydawnictwo WAM, Kraków 2000.
Saint Patricia of Nicomedia, https://catholicsaints.info/saint-patricia-of-nicomedia/, dostęp: 20.12.2021.
The Life of St. Patricia, Virgin, https://www.stpatriciaparish.com/life-of-st-patricia, dostęp: 12.20.2021.
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: