Nie wiadomo, ani kiedy przyszedł na świat, ani gdzie się dokładnie urodził. Jego dzieje w dostępnych źródłach rozpoczynają się w czasie wybrania go na funkcje diakona Kościoła.
Biografia i życiorys św. Szczepana
Apostołowie w odpowiedzi na propozycję św. Piotra dokonali wyboru siedmiu diakonów by usługiwać ubogim, aby w ten sposób zdobyć więcej czasu na głoszenie Ewangelii. W gronie tych właśnie siedmiu znalazł się Szczepan. Nie ograniczał się on jednak tylko do posługi ubogim.
Szczepan został później oskarżony przez Sanhedryn, że występuje przeciwko Prawu i Świątyni. W swej mowie obrończej Szczepan miał ukazać dzieje Izraela posługując się perspektywą chrześcijańską, konkludując przy tym, iż naród ten miał skłonnośc stałego lekceważenia woli Boga (Dz 6, 8 – 7, 53). Publicznie Szczepan jednak wyznał Chrystusa, za co został wkrótce ukamienowany (Dz 7, 54-60). Jest określany terminem „Protomartyr”, czyli pierwszy męczennik.
Ze źródeł wynika, że Szczepan nawracał swoich rodaków, do których przemawiał w ich własnym języku, czyli w języku greckim. Głosił, iż powołaniem narodu wybranego było przygotowanie świata na przyjście Zbawiciela. Żydzi tymczasem nie tylko sprzeniewierzyli się temu wielkiemu posłannictwu, ale nawet śmiertelnie ukrzyżowali Chrystusa. Stąd także oburzenie, jakie wyrwało się z ust Szczepana.
Autor Dziejów Apostolskich podkreśla z całą mocą, że przy śmierci Szczepana był obecny sam Szaweł, późniejszy wilki Apostoł Narodów, którego św. Łukasz został później uczniem. Pilnował szat oprawców. Był Szaweł oficjalnym świadkiem kamienowania, ponieważ to wtedy reprezentował Sanhedryn.
Jego grób odkryto dopiero w 415 roku. O znalezieniu tego grobu wspomina kapłan Lucjan. Miał mu się wówczas zjawić pewnej nocy sam Gamaliel, mianowicie nauczyciel św. Pawła, i wskazać grób swój i św. Szczepana w pobliżu Jerozolimy (Kfar Gamla, czyli Beit Jamal).
Z dniem św. Szczepana łączono na polskich terenach wiele zwyczajów. Wieczór 26 grudnia nazywano w ten sposób ”szczodrym”, gdyż służba dworska składała wtedy to właśnie panom swe życzenia i otrzymywała poczęstunek, a nawet prezenty.
Ciekawostki o św. Szczepanie
- Greckie imię „Stephanos” oznacza tyle, co “wieniec” i jest tłumaczone na język polski jako Stefan lub Szczepan.
- Według Dziejów Apostolskich, “pełen łaski i mocy Ducha Świętego” głosił Ewangelię z mądrością, której nikt nie mógł się przeciwstawić.
- Historycy do dziś dziwią się, jak mogło dojść do takiego samosądu na Szczepanie, bowiem Żydzi ukamionowali go bez stosownego uprawomocnienia kary. Oto sędzia, który był wówczas wymagany do tego został odwołany, a nowy jeszcze na miejsce nie przybył. W ten sposób jednak Żydzi obeszli literę prawa, by móc dokonać zabójstwa sprawnie i z pominięciem również oficjalnych ceremonii pochówkowych.
Źródła
- https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/12-26.php3
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Sanhedryn
- https://kosciol.wiara.pl/doc/490545.Swiety-Szczepan-pierwszy-meczennik