Tadeusz Rydzyk (ur. 1945) jest polskim duchownym rzymskokatolickim, redemptorystą, doktorem teologii, nauczycielem akademickim. Jest założycielem i dyrektorem Radia Maryja oraz Telewizji Trwam, współzałożycielem i prezesem fundacji Lux Veritatis oraz założycielem i byłym rektorem Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
Tadeusz Rydzyk – Życiorys
Tadeusz Rydzyk urodził się 3 maja 1945 roku w Olkuszu, czyli w roku zakończenia II wojny światowej.
Rodzice i rodzeństwo
Jest synem Stanisławy Rydzyk z domu Piątek i jej nieformalnego partnera Bronisława Kordaszewskiego.
Mąż Stanisławy, Franciszek Rydzyk, został zamordowany przez Niemców w obozie jenieckim w 1941 roku podczas II wojny światowej. Wiedząc, że nie przeżyje nakazał Bronisławowi Kordaszewskiemu zaopiekowanie się jego rodziną, czyli żoną i jeszcze wtedy czwórką dzieci. Kordaszewski miał w Olkuszu bardzo dobrą opinię i uchodził za dobrego człowieka. Zaopiekował się panią Rydzyk po ucieczce z obozu jenieckiego, a wkrótce w 1945 roku na świat przyszedł Tadeusz Rydzyk.
Ma czworo rodzeństwa: siostrę Marię oraz braci Stanisława, Mirosława i Zygmunta. W okresie dzieciństwa mały Tadeusz Rydzyk zamieszkiwał w Olkuszu. Były to trudne, powojenne czasy. Jego rodzina żyła skromnie, zamieszkując w okolicy fabryki naczyń emaliowanych. Z racji na liczne rodzeństwo i trudne czasy, wyżywienie tak licznej rodziny musiało nie być łatwe.
Kształcenie
Tadeusz Rydzyk uczył się w Wyższym Seminarium Duchownym Redemptorystów w Tuchowie. Następnie studiował teologię biblijną na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Nauka w Seminarium i Akademii zaowocowała złożeniem ślubów zakonnych dnia 1 lutego 1971 roku, a następnie przyjęciem święceń kapłańskich 20 czerwca tego samego roku.
Będąc młodym księdzem pracował jako duchowny nauczając religii w szkołach: w Toruniu, Szczecinku i Krakowie. Zajmował się również tzw. duszpasterstwem akademickim.
Wyjazdy zagraniczne
W latach 1986-1991 ojciec Tadeusz Rydzyk przebywał większość czasu poza granicami Polski. Sam niewiele mówi na temat tego okresu, a informacje na ten temat układane są ze strzępków wypowiedzi różnych osób.
W 1986 roku ojciec Tadeusz Rydzyk wyjechał do Włoch. Nie wiadomo w jakim celu i gdzie dokładnie przebywał. Wrócił po roku. Prawdopodobnie chodzi tutaj o zwyczajną posługę kapłańską.
Następnie o. Tadeusz Rydzyk wyjechał do RFN (Republiki Federalnej Niemiec), gdzie przebywał w latach 1987-1991. Pracował wówczas w roli kapelana w klasztorze kobiecym w Oberstaufen. To właśnie tam nauczył się jak prowadzić rozgłośnie radiową i przekonał się o tym, jak wielką siłę oddziaływania mają media. Nawiązał wtedy współprace z lokalnym Radio Maryja International w Balderschwang (diecezja augsburska). Tam poznał tajniki prowadzenia audycji, sporo dowiedział się o ówcześnie aktualnej technologii oraz odczuł, dlaczego media są nazywane czwartą władzą. Poza tym organizował również pielgrzymki do Medjugorje oraz wysyłki do Polski.
Dzieła zainicjowane przez o. Tadeusza Rydzyka
Ojciec Tadeusz Rydzyk wrócił do kraju bogatszy o bagaż wiedzy i doświadczeń, które niebawem zamierzał wykorzystać.
W 1991 roku zamieszkał w toruńskim klasztorze Redemptorystów. Jeszcze tego samego roku otworzył Radio Maryja. Ta niewielka rozgłośna bardzo szybko zyskała ogólnopolski zasięg oraz rzeszę stałych słuchaczy. Już w 1993 roku Radio Maryja rozpoczęło nadawanie satelitarne.
W 1998 roku ojciec Tadeusz Rydzyk powołał do życia Fundację Lux Veritatis, w której pełni funkcję prezesa Zarządu. Tego samego roku z jego inicjatywy powstał „Nasz dziennik”, czyli ogólnopolski dziennik o profilu katolicko-narodowym. Jest to jedyny w Polsce dziennik o profilu katolickim.
W 2001 roku ojciec Tadeusz Rydzyk założył w ramach Fundacji Lux Veritatis niepubliczną szkołę wyższą – Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
Kolejnym krokiem ojca Tadeusza Rydzyka było założenie Telewizji Trwam, który uzyskała koncesję w 2003 roku. Od 2014 roku telewizja jest nadawana w ramach naziemnej telewizji cyfrowej. Telewizja ta jest zarządzana przed fundację Lux Veritatis.
W 2009 roku obronił pracę doktorską na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
W 2012 roku ruszyła zainicjowana przez ojca Tadeusza Rydzyka budowa Sanktuarium pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu, która została konsekrowana 18 maja 2016 roku. Sanktuarium jest wotum wdzięczności za pontyfikat naszego Wielkiego Rodaka – św. Jana Pawła II.
W grudniu 2016 roku powołano w Toruniu przez fundację Lux Veritatis Instytut im. św. Jana Pawła II „Pamięć i tożsamość”.
Tadeusz Rydzyk – Ciekawostki
Ojciec Tadeusz Rydzyk jest człowiekiem o szerokiej wiedzy oraz charyzmie, która pozwoliła mu zostać swoistym człowiekiem – instytucją. Jest znany m.in. z zaangażowania w politykę. Na antenie rozgłośni nie raz występował prezydent Andrzej Duda, Antoni Macierewicz czy Jarosław Kaczyński.
Jako młody zakonnik prowadził młodzieżowy zespół muzyczny, w którym big-beat grał Jerzy Wanderlich. Polityk lewicy po latach wspominał: „Ojciec Tadeusz Rydzyk był moim pierwszym menagerem„.
W 2018 roku hitem internetu zostało nagranie z 2016 roku, w którym ojciec Tadeusz Rydzyk mówił, że bezdomny pan Stanisław z Warszawy ofiarował zakonowi redemptorystów dwa samochody. Historia wydawała się niewiarygodna, a Poseł Nowoczesnej Adam Szłapka zgłosił sprawę organom śledczym. Z ich ustaleń wynikło, że faktycznie pan Stanisław jesienią 2003 roku ofiarował duchownym dwa samochody marki Volkswagen. Okazało się, że bezdomny pan Stanisław z Warszawy wygrał w Sopocie pieniądze w totolotku. Wtedy w podzięce „za dobrą robotę dla Polski” przyjechał do Torunia zostawić redemptorystom „dwa małe golfy”.
Ojciec Tadeusz Rydzyk jako redemptorysta złożył śluby ubóstwa, więc może mieć jedynie rzeczy osobiste. Wszystko należy do fundacji Lux Veritatis. Reporterzy „Gazety Wyborczej”, Piotr Głuchowski i Jacek Hołub, przygotowali nieautoryzowaną biografię Tadeusza Rydzyka pt. Imperator (wyd. 2013), w której m.in. zdementowali doniesienia o luksusowym stylu życia zakonnika.
Ojciec Tadeusz Rydzyk był wielokrotnie nagradzany i odznaczany. Otrzymał od tygodnika katolickiego „Niedziela” Nagrodę Mater Verbi (2007) oraz nagrodę „Sursum Corda” (2010). W 2009 roku „Stowarzyszenie Pamięci Księdza Jerzego” przyznało mu medal „Zło dobrem zwyciężaj” za pracę dla Kościoła i dla Polski oraz za promowanie nauki ks. Jerzego Popiełuszki. Otrzymał także wiele innych wyróżnień. Warto wspomnieć, że z okazji obchodów 20-lecia Radia Maryja, papież Benedykt XVI wyraził w liście uznanie dla jego działalności ewangelizacyjnej i udzielił mu swego błogosławieństwa.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Piotr Drabik. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY 2.0.
https://noalejakto.pl/2019/06/19/rydzyk-maryja-torun-pieniadze/https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/ojciec-rydzyk-i-jego-historia-zycia-tego-nie-wiedziales-o-tadeuszu-rydzyku-aa-kFma-N2Cx-sEnA.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Tadeusz_Rydzyk
https://pl.wikipedia.org/wiki/Nasz_Dziennik
https://wiadomosci.onet.pl/kujawsko-pomorskie/o-rydzyk-i-samochody-od-bezdomnego-czy-historia-jest-prawdziwa/bfk46l6
https://natemat.pl/228145,samochody-ojca-tadeusza-rydzyka-czym-jezdzi-tadeusz-rydzyk