Tadeusz Sznuk przyszedł na świat w Kielcach 16 lipca 1943 roku. Jest polskim dziennikarzem radiowym, prezenterem telewizyjnym, lektorem filmowym i pilotem, z wykształcenia jest elektronikiem. Swoją rozpoznawalność zawdzięcza programowi „Jeden z dziesięciu”.
Biografia i życiorys Tadeusza Sznuka
Tadeusz Sznuk pochodzi z Kielc. W tym mieście dorastał, natomiast liceum ogólnokształcące ukończył już w Warszawie, w roku 1960. Z kolei studia na Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej ukończył w roku 1970, zostając magistrem inżynierem elektronikiem. Zanim to jednak nastało, został lektorem i reporterem Rozgłośni Harcerskiej w latach 1959-1964. Później, bo od roku 1969 był Tadeusz Sznuk związany z pracą w Polskim Radio, będąc tam dziennikarzem i komentatorem – wpierw w redakcji Programu 3, lecz od 1973 roku zasilił skład Programu 1 – współtworzył tam audycję zatytułowaną „Sygnały dnia”. Późniejszą popularność wypracował natomiast poprzez udział w programie „Lato z Radiem”. Był również prowadzącym audycji „Muzykalny detektyw”, która ukazywała się co niedzielę w latach 70., w których to również był prezenterem w programie „Studio 2” w TVP1. Obsługiwał też wówczas Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu. Kolejną dekadę, czyli lat 80., przepracował m.in. jako współprowadzący Festiwalu Piosenki Radzieckiej. Lecz najlepsze miało dopiero nadejść, ponieważ w roku 1994 Tadeusz Sznuk pierwszy raz poprowadził niezwykle dziś popularny teleturniej nadawany przez TVP1, mianowicie „Jeden z dziesięciu”.
Od aktorstwa po licencję pilota
Poza tym Tadeusz Sznuk został lektorem również w filmach dokumentalnych. Gościnnie pojawił się w filmie „Niebieskie jak Morze Czarne” oraz w roku 1977 w produkcji „Sprawa inżyniera Pajdy”.
Warto zaznaczyć, że znany nam Tadeusz Sznuk to również pilot śmigłowców i samolotów, również był prowadzącym i komentatorem różnych imprez lotniczych.
Rzekoma współpraca z SB
Sznuk toczył też dość groźne dla swojego wizerunku około polityczne boje na froncie politycznym. W 2005 roku bowiem to jego nazwisko znalazło się na słynnej liście Wildsteina, czyli w spisie Instytutu Pamięci Narodowej ze 160 tys. nazwiskami rzeczywistych funkcjonariuszy, ale i agentów SB oraz osób wytypowanych do tamtej współpracy. Instytut stwierdził, że Sznuk zarejestrowany został w 1982 roku jako Tajny Współpracownik z otrzymanym pseudonimem „Arat”. Jego rzekomym zadaniem miało być wówczas, jak się wyrażono: „udzielanie informacji na temat sytuacji ogólnej w Komitecie RTV”.
Szybko okazało się jednak, że to mrzonki oraz całkowita bzdura. Dziennikarz wówczas to zareagował i pozwał IPN. Sąd przyznał dziennikarzowi rację.
Cenna dyskrecja
Warto przy tym podkreślić, iż internet nie jest wcale pomocny w kwestiach informacyjnych, takich jak choćby rodzina i dzieciństwo Tadeusza Sznuka. Wiadomo tylko na pewno o tym, że dziennikarz pochodzi z Kielc (ur. w 1943 roku) oraz że prowadzi dziś znany i lubiany teleturniej „Jeden z dziesięciu”.
Ciekawostki o Tadeuszu Sznuku
- W 1989 Tadeusz Sznuk kandydował w wyborach do Senatu PRL jako kandydat niezależny w województwie warszawskim, zdobywając 155 tysięcy głosów.
- Tadeusz Sznuk prowadził Air Show 2009 roku w Radomiu, a także Piknik Lotniczy w Płocku, Mazury AirShow w Giżycku i inne.
- Tadeusz Sznuk został członkiem Krośnieńskiego Klubu Seniorów Lotnictwa im. gen. Ludomiła Rayskiego przy Aeroklubie Podkarpackim. Z racji pasji, publikował również w czasopiśmie „Skrzydlata Polska”.
- W roku 2005 Tadeusz Sznuk otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, natomiast w 2011 Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.
- W roku 2013 Tadeusz Sznuk otrzymał Telekamerę w kategorii „Osobowość telewizyjna”.
Cytaty Tadeusza Sznuka
„Ten wspaniały teleturniej oprócz licznych zalet ma pewną wadę. Tylko jeden gracz wygrywa, a dziewięciu musi odpaść. Gdyby to ode mnie zależało, stworzyłbym teleturniej „Dziesięciu z dziesięciu” i… uniknęlibyśmy tej przykrości.”
„Poznaliśmy dzisiejszych gości, no i pewnie państwo spostrzegli, że są to sami panowie. Ba! Powiem więcej: zajrzałem na listę zaproszonych do dwóch kolejnych odcinków i tam też nie znalazłem ani jednej niewiasty. Często o tym mówimy, a także często państwo pytają, dlaczego u nas występuje więcej mężczyzn. Odpowiedź brzmi: nie wiem, choć się domyślam.”
„Dzień dobry. W jednym z elektronicznych listów wyczytałem: „Witam pana w najłatwiejszym teleturnieju polskiej telewizji”. Jeszcze na ten temat, jeżeli znajdzie się chwila, porozmawiamy.”
„Prowadzący: Ile nóg ma salamandra?
Zawodniczka: Trzy.
Prowadzący: To chyba kulawa…”
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
- Zdjęcie
- Fryta 73 (Flickr)
- Treść
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Tadeusz_Sznuk
- http://natemat.pl/160409,dzis-to-fenomen-a-niedawno-wyrzucono-z-pracy-bo-byl-jak-mily-glos-w-obozie-koncentracyjnym-5-historii-o-tadeuszu-sznuku
- https://biografia24.pl/tadeusz-sznuk/
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera:
Kultura, klasa, poziom, nienaganne maniery, inteligencją (kolejność przypadkowa). To jest dziennikarz – perła. Biały kruk (nawet się rymuje ze „Sznuk” 🙂
Niesamowicie inteligentny i mądry facet…. mało jest dziś takich osobowości telewizyjnych
Bardzo lubie ogladac program 1 z 10.Cieszy mnie tez ze Pan redaktor Tadeusz Sznuk ukonczyl szkole Im. Sniadeckiego w Warszawie do ktorej i ja uczeszczalem.Program jest bardzo ciekawy i na wysokim poziomie intelektualnym
Dlaczego w programie „jeden z dziesięciu” mało występuje kobiet? To proste! Faceci w tej grze są wredni! Zawsze chcą „wykopać” z gry kobiety!