Tomasz Hajto (ur. 1972) to były polski piłkarz i trener piłkarski, wielokrotny reprezentant Polski. Obecnie komentator sportowy i ekspert piłkarski.
Wzrost: 190 cm
Tomasz Hajto – życiorys
Tomasz Nikodem Hajto urodził się 16 października 1972 roku w Makowie Podhalańskim.
Jego ojciec pracował w spółdzielni rękodzieła ludowego, natomiast matka jest profesorem muzyki. Będąc dzieckiem Tomasz uczęszczał do szkoły muzycznej.
Kariera klubowa
Pierwsze piłkarskie szlify zdobywał w klubie MKS Halniak Maków Podhalański. W meczu przeciwko zespołowi Górala Żywiec zdobył trzy bramki, po czym trafił właśnie do zespołu z Żywca. Po latach przyznał, że wystąpił w tym meczu pod innym nazwiskiem i po proteście zespołu żywieckiego w związkowej centrali, ukarano Halniaka walkowerem.
W klubie Górala Żywiec występował w sezonie 1990/91, a następnie trafił do Hutnika Kraków, który awansował do Ekstraklasy. W barwach tego zespołu rozegrał dwa i pół sezonu, występując w 33 meczach i zdobywając 2 gole.
W sezonie 1993/94 obrońca przeszedł do Górnika Zabrze, w którym spędził cztery lata. Rozegrał 105 spotkań, w których zdobył 8 bramek.
Solidna gra w obronie zaowocowała w 1997 roku kontraktem z MSV Duisburg – klubem występującym w Bundeslidze. Kontrakt opiewał na kwotę 650 tys. marek. W pierwszych dziewięciu meczach był aż 5-krotnie wybierany do jedenastki kolejki przez niemiecki magazyn Kicker. Występując w latach 1997-2000 w koszulce MSV Duisburg, rozegrał 80 spotkań i zdobył 8 bramek. Ostatni sezon przyniósł jego klubowi spadek do 2. Bundesligi. W 2000 roku Tomasz Hajto podpisał kontrakt z Schalke 04 Gelsenkirchen.
Okres gry w Schalke był najlepszym okresem w jego piłkarskiej karierze. W dwóch pierwszych sezonach zdobył z klubem Puchar Niemiec, a w sezonie 2000/2001 wicemistrzostwo Niemiec. Klub na finiszu ustąpił o 1 punkt Bayernowi Monachium. Wraz z Tomaszem Wałdochem stworzyli jedną z najlepszych formacji obronnych w Bundeslidze. Tomasz Hajto rozegrał w barwach Schalke 104 spotkania i zdobył 6 bramek. Po wielu latach został wybrany w głosowaniu do najlepszej jedenastki Schalke 04 Gelsenkirchen XXI wieku.
W maju 2004 roku Hajto przeszedł do FC Nürnberg. Spędził w klubie jeden sezon, pomagając mu utrzymać się w Bundeslidze. Przyczyną odejścia był konflikt z trenerem Wolfem, który stracił zaufanie do niego, gdy Hajto go skrytykował.
W Bundeslidze Tomasz Hajto spędził 8 lat, po czym trafił na Wyspy, do występującego na drugim poziomie rozgrywkowym Southampton. Wystąpił w 20 meczach, po czym w styczniu 2006 roku przeszedł na zasadzie wolnego transferu do zespołu z tej samej klasy rozgrywkowej – Derby County.
Po sezonie 2006/07 wrócił do Polski. Podpisał kontrakt z klubem z ekstraklasy – ŁKS Łódź, w którym objął także funkcję menedżera. W tej roli ściągnął do klubu swojego przyjaciela – Tomasza Kłosa. Ten duet miał być gwarancją stabilności sportowej klubu, jednak w wyniku pogarszającej się sytuacji ekonomicznej klubu Hajto postanowił opuścić zespół.
W lipcu 2007 roku Hajto podpisał 2-letni kontrakt z Górnikiem Zabrze. Dnia 22 marca 2008 strzelił wyjątkową bramkę. W spotkaniu z Polonią Bytom trafił do siatki z odległości 60 metrów! Z Górnika odszedł w grudniu 2008 roku.
W lutym 2009 roku wrócił do ŁKS Łódź, podpisując półroczny kontrakt. Po sezonie 2009/10, w wieku 38 lat, postanowił zakończyć profesjonalną karierę.
W sumie po powrocie w 2006 roku do Polski, wystąpił w 98 meczach Ekstraklasy i zdobył 5 goli. W seniorskiej karierze klubowej rozegrał w sumie 462 spotkania i zdobył 29 goli.
Pomimo oficjalnego zakończenia kariery, Tomasz Hajto okazjonalne występował w sezonie 2010/11 w okręgowej drużynie LUKS Gomunice, w którym grał także jego syn Mateusz Hajto.
Kariera reprezentacyjna
Tomasz Hajto zadebiutował w reprezentacji Polski, gdy jej trenerem był Antoni Piechniczek. Było to 27 sierpnia 1996 w meczu przeciwko Cyprowi (2:2). Najlepsze spotkanie rozegrał w meczu z Rosją, podczas którego zdobył 2 gole oraz zanotował asystę.
Największym jego osiągnięciem na polu reprezentacyjnym był awans z kadrą do Mistrzostw Świata w Korei i Japonii w 2002 roku. Podczas tego nieudanego dla Polski Mundialu zagrał w meczach przeciwko Korei oraz Portugalii.
Tomasz Hajto rozegrał w sumie 62 spotkania w reprezentacji Polski, podczas których zdobył 6 bramek. Często był karany kartkami – w sumie ukarany został 24 żółtymi i 1 czerwoną. Zdecydował pożegnać się z reprezentacją w 2005 roku. Jego ostatnim spotkaniem był przegrany 9 lutego 2005 roku mecz towarzyski z Białorusią (1:3).
Kariera trenerska
Po zakończeniu profesjonalnej kariery piłkarskiej, próbował swoich sił jako trener. Przygodę tą zaczął w 2011 roku jako szkoleniowiec LUKS Gomunice. Awansował z zespołem z „A” klasy do okręgówki.
Początkiem 2012 rok klub Jagielloni Białystok ogłosił, że do rundy wiosennej klub przygotuje duet Tomasz Hajto i Dariusz Dźwigała. Ze względu na brak uprawnień Hajty, pojawiły się problemy z oficjalnym objęciem przez niego funkcji szkoleniowca tego klubu. W trybie przyśpieszonym uzyskał licencję UEFA A, która uprawniła go do prowadzenia II ligi oraz Młodej Ekstraklasy. Następnie komisja związkowa udzieliła mu warunkowej zgody na objęcie funkcji pierwszego trenera, w terminie do 30 czerwca 2013 roku.
Pod jego wodzą Jagiellonia Białystok w sezonie 2012/13 zajęła 10. miejsce w lidzie. Władze klubu nie zdecydowały się na przedłużenie kontraktu trenerskiego.
Od 2014 do 2015 roku Hajto był trenerem pierwszoligowego klubu GKS Tychy. Zespół pod jego wodzą spadł w sezonie 2014/15 do II ligi, po czym Hajto został zwolniony.
Kariera komentatorska
Tomasz Hajto należał do polsatowskiej ekipy relacjonującej Euro 2008 i Euro 2016. Był również komentatorem meczów Bundesligi na kanale Eurosport 2. Od 2015 roku jest komentatorem oraz ekspertem piłkarskim w Polsacie Sport. Zasłynął m.in. wieloma zabawnymi wypowiedziami.
Tomasz Hajto – żona i dzieci
Żoną Tomasza jest Renata Sosin (po mężu Hajto). Renata Sosin to urodzona w 1968 roku lekkoatletka, która w 1990 roku w biegu na 400 m zdobyła Mistrzostwo Polski. Tomasz Hajto poznał ją podczas gry w Hutniku Kraków. Mają dwoje dzieci: 28-letniego syna Mateusza i 16-letnią córkę Wiktorię.
W jednym z wywiadów Tomasz Hajto opowiedział o bardzo trudnym momencie w jego życiu. Otóż, gdy grał w Duisburgu jego żona poroniła w trzecim miesiącu ciąży i przeszła zagrażającą jej życiu operację.
Tomasz Hajto – kontrowersje
Tomasz Hajto został posądzony o nielegalny handel papierosami w 2003 roku. W jednym z wywiadów tłumaczył, że jego sąsiad w Duisburgu przemycał papierosy do Niemiec, o czym wówczas nie miał pojęcia. Wiedział, że tanio sprzedaje papierosy, więc Tomasz zakupił od niego 40 kartonów, nie mając pojęcia, że handlarza podsłuchuje policja. Hajto tłumaczył, że te papierosy rozdał przyjaciołom z Polski, którzy nie zarabiali zbyt dużo, a wieczorem tego samego dnia przyjechała do niego policja z nakazem przeszukania i myśleli, że ma całą piwnicę z papierosami. Najpierw musiał zapłacić grzywnę 1200 euro organowi celnemu, a w kolejnym roku został prawomocnie skazany przez sąd w Essen na 43,5 tys. euro grzywny za nielegalny handel papierosami.
W 2007 roku Tomasz Hajto na przejściu dla pieszych potrącił śmiertelnie 74-letnią kobietę. Został za to skazany na karę dwóch lat więzienia w zawieszeniu na cztery lata, 7000 zł grzywny oraz otrzymał zakaz prowadzenia samochodów przez rok. Był trzeźwy, a zdaniem policji do wypadku doszło przez brak ostrożności kierowcy. Rodzina tragicznie zmarłej kobiety wybaczyła piłkarzowi, który przyznał w autobiografii, że był zdruzgotany tym, co się stało.
Tomasz Hajto w jednym z wywiadów przyznał, że podczas gry za granicą od czasu do czasu grywał w kasynie. Dodał, że po zakończeniu kariery stracił nad tym kontrolę.
Tomasz Hajto – ciekawostki
Przylgnął do niego przydomek „Gianni”, który nawiązuje do słynnego projektanta mody – Gianni Versace. Tomasz Hajto uwielbiał ubierać się w garnitury Versace i do dziś jest znany z dbałości o swój wygląd oraz nienagannych stylizacji. Piłkarz przyznał, że markowe ubrania, zegarki i luksusowe samochody pomagają mu podkreślić lepszy status materialny. Z rozrzewnieniem wspomina czasy gry w Niemczech, gdy rezygnował z apartamentu na rzecz domu z basenem oraz siedmioma samochodami.
Podobno przez przypadek został zaangażowany jako trener Jagielloni. Miało to mieć początek na weselu Kamila Grosickiego, gdzie bawił się ówczesny prezes Jagielloni Cezary Kulesza. Zaintrygowany osobowością Hajty i roztaczanymi przez niego wizjami postanowił zatrudnić go w swoim klubie.
Jest jednym z aktywistów kampanii prowadzonej przez Stowarzyszenie Nigdy Więcej pt. Wykopmy Rasizm ze stadionów.
W listopadzie 2020 roku premierę miała autobiografia piłkarza pt. Tomasz Hajto. Ostatnie rozdanie. Autobiografia.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
https://legendyfutbolu.com/tomasz-hajto/https://pl.wikipedia.org/wiki/Tomasz_Hajto
https://sportowefakty.wp.pl/euro-2020-2021/943720/tomasz-hajto-przezyl-rodzinna-tragedie-moja-zona-potrzebowala-wsparcia
https://sportowefakty.wp.pl/pilka-nozna/882861/tomasz-hajto-odniosl-sie-do-slynnej-afery-papierosowej-i-zrugania-mlodego-manuel
https://sportowefakty.wp.pl/pilka-nozna/908555/tomasz-hajto-oceni-mnie-bog
https://sport.fakt.pl/pilka-nozna/tomasz-hajto-o-wypadku-w-2007-roku/tw4jqvk
Zdjęcie: wikimedia.org | Autor: Roger Gorączniak | Licencja: CC BY-SA 3.0
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: