Tymon Tymański, a właściwie Ryszard Tymon Tymański, przyszedł na świat w Gdańsku 30 września 1968 roku. Jest polskim wokalistą, kompozytorem, prozaikiem, poetą i multiinstrumentalistą. Jest również twórcą terminu yass jako pojęcia na określenie stylu w muzyce.
Spis treści
Biografia i życiorys Tymona Tymańskiego
Tymon Tymański zasłynął głównie będąc kompozytorem, autorem tekstów i twórca zespołów takich jak Miłość, później też inne, jak Kury, Trupy, Czan, czy też The Transistors. Jednak muzyka nie jest jedyną jego pasją, bowiem Tymon Tymański spełnia się również w roli felietonisty, blogera, dziennikarza, aktora, filmowca.
Swą przygodę w muzyce rozpoczął w wieku zaledwie ośmiu lat, kiedy to zdecydował by uczyć się gry na gitarze. Jego zdolność do orientowania się wśród postaci muzyki światowej ujawniła się szybko, bo już w szkole podstawowej, a perfekcję w sztuce kojarzenia osób i zespołów osiągnął na studiach, czyli ucząc się na Uniwersytecie Gdańskim, kiedy to założył grupę o nazwie „Miłość”. Formacja z czasem mogła się stać najważniejszą grupą w świecie polskiego jazzu lat 90. (ubiegłego wieku). Największe triumfy ta grupa właśnie święciła w składzie razem z Mikołajem Trzaską, również z Maćkiem Sikałą, ale i Leszkiem Możdżerem oraz Jackiem. Miłość została wówczas czterokrotnie z rzędu najlepszą akustyczną grupą jazzową roku i ogłoszona najciekawszą grupą dekady (na podstawie choćby ankiety czytelników i krytyków Jazz Forum). Grupa ta uległa rozwiązaniu w lecie 2002 roku, a nagrała dotąd w sumie siedem albumów, w tym aż trzy z udziałem wręcz legendarnego amerykańskiego trębacza popularnej grupy ART ENSEMBLE OF CHICAGO, czyli Lestera Bowiego.
W międzyczasie, korzystając ze swoistej hossy muzycznej, Tymański założył grupę Kury, w składzie której weszli m. in. Jacek Olter oraz znakomity przecież gitarzysta Piotr Pawlak. Grupa nagrała w sumie trzy płyty, maksi-singiel oraz jeden udany i oficjalny bootleg koncertowy. Szczególnie druga ich płyta, mianowicie głośny “P.O.L.O.V.I.R.U.S.”, cieszyła się znaczną estymą polskich słuchaczy oraz krytyki, czego potwierdzeniem zostały liczne nagrody (m.in. Fryderyk w roku 1998).
Ważne, iż oprócz prowadzenia swych dwóch formacji podstawowych, Tymański udzielał się również w innych, a to jako lider lub członek takich grup jak Tymon i Trupy, później Czan, NRD, czy też The Users i Masło. Występował również jako aktor (film “Segment ’76”, w głośnym “Weselu”, w programach poetycko-satyrycznych Dzyndzylyndzy i Brzóska Show), założył także alternatywną, co nie znaczy słabą, wytwórnię płytową – Biodro Records, oraz ułożył kompozycje muzyki do filmów (takich jak “Sztos”, również “Przemiany”, czy wreszcie “Wesele”, jak i do spektakli teatralnych m. in. “Top Dogs”, następnie “Wszystkie dzieła Szekspira”, by w końcu udzielić się w tym zakresie w ramach słynnej “Monachomachii”, “Beztlenowcach”, “Matce”, “Letnikach”, w końcu w “Kształcie rzeczy”). W roku 2001 Tymon Tymański wydał mini-powieść “Chłopi 3”, którą stworzył wspólnie z poetą Zbigniewem Sajnogiem. Jego liczne inicjatywy zostały dostrzeżone a następnie nagrodzone Paszportem Polityki – to za całokształt twórczości.
Po rozwiązaniu Kur grał w rockowym Tymon & The Transistors oraz improwizującym bandzie o nazwie Tymański Yass Ensemble. Za muzykę z albumu Wesele, który został jednocześnie ścieżką dźwiękową do głośnego i obsypanego trofeami filmu w reż. Wojtka Smarzowskiego o tym samym tytule, Tymański dostał nagrodę Polskiej Akademii Filmowej Orzeł 2005 jak również prestiżową Złotą Kaczkę czasopisma Film.
Od lutego 2012 roku wraz z Piotrem „Kędziorem” Kędzierskim Tymon Tymański poprowadził codzienną audycję pod nazwą „Ranne Kakao” w Rock Radio. 24 czerwca 2016 roku, decyzją władz tejże rozgłośni, audycja jednak została zdjęta z anteny.
Ciekawostki o Tymonie Tymańskim
- Otrzymał Paszport Polityki w roku 2001.
- W 2013 roku wydał autobiografię “ADHD” – wywiad-rzekę przeprowadzony przez Rafała Księżyka.
- Wystąpił w kampanii reklamowej “Amnesty International – 50 lat w obronie praw człowieka”; następnie w quasi-reklamie “M za N” – Sordis Bank; później w akcji Amnesty International “Uwolnijmy Zmiciera Daszkiewicza”; wreszcie w konkursie językowym “Lepiej Żywca” piwa marki Żywiec; aż w końcu w reklamie smartfonowej kampanii społecznej “Operacja Chuligan” Radia Roxy i agencji Grey Group; by stosunkowo niedawno wystąpić w kampanii społecznej “Obywatele decydują”, jak również w akcji “Jestem 1 z 30” organizacji Greenpeace.
- Zaczął uczyć się gry na gitarze już w wieku swych ośmiu lat.
- Jest twórca pojęcia muzycznego yass.
- Jego muzyka nasycona niekiedy całkiem prześmiewczo przez jakiś czas cieszyła się znacznym wzięciem, zwłaszcza ostrze muzyki wymierzone w przesadę, którą to bywa nacechowane życie publiczne.
Cytaty Tymona Tymańskiego
Cała historia muzyki XX wieku to bezwstydna kopulacja prymarnego, żywiołowego, afrykańskiego rytmu z subtelną europejską harmonią i melodyką.
“„Czarna płyta” Brygady Kryzys, dwa pierwsze albumy Republiki, jedyna płyta Klausa Mitffocha, Warszawa Holy Toy – to najlepsze płyty rockowe tamtej epoki.”
“(…) hip-hop się zdegenerował. Widzę tłum ujaranych lalusiów, którzy chełpią się tombakowymi łańcuchami i bezmózgimi partnerkami. Bez zmartwienia pożegnam ich, bo z pewnością niedługo już trafią do lamusa.”
“(…) ja też czuję się kompilatorem – cóż może zrobić artysta w czasach post-postmoderny? Nowa jakość pojawia się dziś głównie ze stron najmniej oczekiwanych, jak mieszkanie hip-hopowca czy piwnica technomaniaka – od ludzi, którzy nie mają pojęcia o muzyce i to dzięki swej ignorancji odkrywają coś świeżego. Ludzie oczytani, osłuchani nie tworzą nowatorskich gatunków, bo za dużo wiedzą.”
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Silar. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 4.0. https://pl.wikipedia.org/wiki/Tymon_Tyma%C5%84skihttp://muzyka.wp.pl/aid,1755,title,Tymon-Tymanski,artysta_biografia.html?ticaid=11d394
https://www.filmweb.pl/person/Tymon+Tyma%C5%84ski-52606/trivia
https://pl.wikiquote.org/wiki/Tymon_Tyma%C5%84ski