Urszula Sipińska przyszła na świat w Poznaniu 19 września 1947 roku. Jest polską piosenkarką, kompozytorką, pianistką, jak i architektem wnętrz. W dorobku swym muzycznym ma koncerty na całym świecie oraz liczne związane z tym nagrody.
Krótki życiorys Urszuli Sipińskiej
Urszula Sipińska urodziła się 19 września 1947 roku. Jest polską piosenkarką, pianistką i kompozytorką. Na muzyce Urszula skoncentrowała się już w dzieciństwie. Pobierała naukę w Wielkopolskim Studium Muzycznym jako uczennica w klasie fortepianu. Na przedmiot studiów jednak zdecydowała się wybrać architekturę wnętrz. Już wtedy pojawiły się jej pierwsze występy publiczne, związała się również wtedy z zespołem Nurt. Pierwszym utworem Urszuli Sipińskiej był ten zatytułowany „Zapomniałam”, który artystka skomponowała wspólnie ze swoją siostrą. Kiedy piosenkarka wystąpiła z repertuarem w 1967 roku na Festiwalu Piosenki w Opolu, niemal od razu została artystką znaną w całym kraju. Ten sam rok oznaczał też jej rozbrat artystyczny ze wspomnianym zespołem Nurt. Początek lat 70. był natomiast jej okresem współpracy z Piotrem Figlem, z którym to piosenkarka nagrała właśnie niezapomniana iosenkę pt. „To był świat w naprawdę starym stylu” oraz „Idziemy ku sobie”. W 1982 roku Urszula Sipińska miała bardzo groźny wypadek samochodowy. Rok 1988 oznacza w biografii Sipińskiej nagranie przez nią ostatniego studyjnego albumu pt. „Nie zapomniała”, nie licząc rzecz jasna jej płyt z kolędami. Znalazł się na tymże longplay’u przebój „Cudownych rodziców mam”. W 1990 roku Sipińska ostatecznie zrezygnowała z kontynuowania kariery piosenkarskiej. Urszula Sipińska powróciła wówczas do zawodu architekta, prowadzi dzięki temu biuro architektoniczne w Poznaniu.
Biografia rozszerzona Urszuli Sipińskiej
Życiorys
Urszula Sipińska razem ze starszą siostrą Elżbietą i młodszym bratem Stanisławem wychowywała się na poznańskiej Wildzie. Muzyka zainteresowała ją jeszcze w czasach jej dzieciństwa. W związku z tym to właśnie Urszula Sipińska ukończyła później klasę fortepianu w Wielkopolskim Studium Muzycznym, jak również poznański Wydział Architektury Wnętrz PWSSP. W czasie swych studiów Sipińska współpracowała z poznańskim Studenckim Teatrem Nurt.
Jej debiut miał miejsce w roku 1965 na krakowskim Festiwalu Piosenki Studenckiej. Natomiast w 1967 roku, mianowicie na V Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, Urszula Sipińska wykonała swój niezwykle popularny później utwór „Zapomniałam”, którego to była współtwórczynią. Piosenka ta została wielkim radiowym przebojem. W 1968 roku piosenkarce udało się zdobyć I nagrodę za wykonanie utworu „Po ten kwiat czerwony”, a to podczas festiwalu sopockiego, z kolei dwa lata później odebrała laury uznania na festiwalach zagranicznych – najpierw w Szwajcarii, później na Teneryfie. Jej pierwszy longplay, zatytułowany „Urszula Sipińska”, został wydany w 1971 roku nakładem wydawnictwa Pronit. Rok później natomiast, dzięki swej piosence „Bright Days Will Come” artystka sięgnęła po główną nagrodę festiwalu w Meksyku, a w kraju tymczasem sporą popularnością cieszył się jej utwór zatytułowany „Jaka jesteś Mario”, nagrodzony w Opolu. Obie te piosenki znalazły się na drugim albumie artystki, „Bright Days Will Come”, wydanym w roku 1973. Zawierał tenże album także nagranie utworu zatytułowanego „To był świat w zupełnie starym stylu”, który okazał się jednym z największych przebojów w jej repertuarze.
W kolejnych latach występy Urszuli Sipińskiej miały miejsce w przeróżnych miejscach globu, na przykład w Tokio, ale i w Niemieckiej Republice Demokratycznej. W roku 1975 światło dzienne, a co za tym idzie i światło półek sklepowych ujrzał kolejny jej album, czyli „Zabaw się w mój świat”, z przebojem takim chociażby jak „Komu weselne dzieci”, do którego słowa napisała sama Agnieszka Osiecka. Piosenkarka dzięki temu zdobyła świetną II nagrodę w Palma de Mallorca w uznaniu za utwór „Wołaniem wołam cię”, a także nagrodę publiczności na kolejnym opolskim festiwalu. Wystąpiła także później na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Wówczas to lansowała piosenki takie jak np. pt. „Chłopak z drewna” oraz numer „Za wolno płynie czas”. W roku 1980 wyszedł jej kolejny album, „Są takie dni w tygodniu/Kolorowy film”, w którego skład weszły dwa różne programy umieszczone na oddzielnych stronach krążka. Rok później wyszła też jej płyta „W podróży”, której klimat dotyczy stylu country, z przebojami takimi jak „Są takie dni w tygodniu”, czy też „Chcę wyjechać na wieś”.
W 1982 roku, podczas pobytu za zachodnia granicą, Urszula Sipińska uległa groźnemu wypadkowi samochodowemu, który niemal trwale okaleczył artystkę. Wskutek tego to właśnie, Sipińska zdecydowała się wziąć dłuższą przerwę w toku swej kariery. W 1988 roku powróciła na listy przebojów z bardzo dobrym nagraniem „Mam cudownych rodziców”, które zostało jej pewnie największym przebojem. Z tą też piosenką artystka wystąpiła na kolejnym festiwalu w Opolu. Wydała też i album pt. „Nie zapomniałam…”, na którym znalazł się chociażby przebój niezapomniany, bo ten pt. „Gdzie ten świat 60-tych lat”. Z początkiem lat 90. Urszula Sipińska pożegnała się już trwale z estradą, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami o zakończeniu kariery – mianowicie po skończeniu swego 40. roku życia. Do rezygnacji z dalszej pracy piosenkarki bez wątpienia przyczyniło się także pojawienie się całkiem nowych trendów na estradzie i w show-biznesie, a to w okolicznościach mającej miejsce transformacji ustrojowej lat 90., które to zmiany dotknęły także polską branżę artystyczną. W 1992 roku zdołała wydać jedynie bożonarodzeniową płytę pt. „Białe święta”.
Artystka powróciła w latach 90. do swojego wyuczonego zawodu – i jako architekt wnętrz poprowadziła własne studio architektoniczne w Poznaniu. Ma w tym zakresie i na swym koncie projekt m.in. wnętrza Collegium Polonicum w Słubicach, Centrum Prasowego Międzynarodowych Targów Poznańskich, a także licznych placówek bankowych, supermarketów czy też hoteli. Napisała także później dwie pozycje książkowe: w 2005 bowiem ukazała się jej książka pt. „Hodowcy lalek”, w której autorka wdzięcznie opowiada historię kariery piosenkarki czasów PRL-u, natomiast później wyszła jej publikacja „Gdybym była aniołem”.
Ciekawostki o Urszuli Sipińskiej
- Ta jakże popularna w PRLu piosenkarka jest z wykształcenia projektantem wnętrz, lecz co najważniejsze – bardzo dobrym projektantem, który ma na swym koncie projekty wielu uznanych placówek społecznych jak i komercyjnych.
- W 1982 roku Urszula Sipińska cudem uniknęła trwałego kalectwa za sprawą bardzo groźnego wypadku samochodowego, który miał miejsce z jej to udziałem w Niemczech.
- Urszula Sipińska jako członek honorowego komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego brała udział w ten sposób w kampanii przed przyspieszonymi wyborami prezydenckimi roku 2010, ale i później – przed wyborami prezydenckimi w Polsce w 2015 roku.
- Do jej największych przebojów należą te znane i jakże uznane w przestrzeni radiowej, m.in. utwory takie jak „Mam cudownych rodziców”, „Zapomniałam” oraz „Są takie dni w tygodniu”, jak również „To był świat w zupełnie starym stylu”, czy też „Szalala, zabawa trwa”, „Chcę wyjechać na wieś” i „Weselne dzieci”.
Cytaty Urszuli Sipińskiej
„Są takie dni w tygodniu,
gdy nic mi się nie układa
i jak na złość wypada wszystko z rąk.
Zasłaniam wtedy okna,
w najdalszym kącie siadam
i sama z sobą chcę do ładu dojść.”
„Chcę, żeby czytelnik (moich książek) dowiedział się jak naprawdę wyglądało życie gwiazdy. I że wcale nie było tak słodko. Chcę też zburzyć wizerunek gwiazdy kreowany przez komunistycznych socjotechników; obraz lalki grzecznie odśpiewującej refreniki, i to najlepiej w reżimie od Opola do Opola. Mam świadomość, że niektóre środowiska mogą uznać, że to co piszę, pachnie skandalem. I wcale by mnie to nie zdziwiło! Już chyba każde dziecko wie, że w Polsce prawda jest skandalem, a skandal obyczajem!”
„Po studiach – jak już wspomniałam – wchłonęła mnie estrada. Pierwsze, z czym się zetknęłam, to absurd. Po agencjach estradowych rozniosła się wieść, że Sipińska skończyła studia, nie jest „zgrana”, więc można rozpocząć eksploatację gwiazdy. Tylko jak? Gwiazda nie ma zaświadczenia, że jest gwiazdą! A system dyktował: wszyscy na wszystko i niezależnie od wszystkiego muszą mieć papier!”
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Urszula_Sipi%C5%84ska
- http://usipinska.blogspot.com/2009/08/wywiad-z-urszula-sipinska.html
- https://pl.wikiquote.org/wiki/Urszula_Sipi%C5%84ska
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: