Victor Lemoine (1823-1911) był znanym i płodnym francuskim hodowcą roślin i bylin, który stworzył wiele odmian bzu, pelargonii i fuksji, mieczyków, powojników, piwonii czy hortensji.
Życiorys
Trudno nam sobie wyobrazić świat ogrodnictwa na początku XIX wieku. Centra ogrodnicze uginają się obecnie od nadmiaru wielu roślin. Nie zawsze tak było. Ta olbrzymia obfitość została osiągnięta dzięki niezwykłemu wysiłkowi wielu oddanych ogrodników, a jednym z nich był właśnie Victor Lemoine.
Victor Lemoine urodził się 21 października 1823 roku w Delme (Lotaryngia) we Francji. Wywodził się z rodziny, która od wielu pokoleń zajmowała się ogrodnictwem oraz sprzedażą roślin. Jego ojciec i dziadek byli odpowiedzialni za ogrody wielkich posiadłości.
Po ukończeniu studiów przez kilka lat podróżował i pracował w wiodących placówkach ogrodniczych swoich czasów i uczył się od najlepszych. W wieku 17 lat udał się do mistrza ogrodnictwa E.A. Baumanna w Bolwiller. Następnie udał się do Louisa Van Houtte w Gandawie (Belgia). Van Houtte był jednym ze specjalistów, którzy otrzymywali rośliny od odkrywców z całego świata i był wykwalifikowanym ogrodnikiem, artystą i uczonym. Lemoine oceniał później, że to było dla niego najbardziej kształtujące ze wszystkich doświadczeń.
W 1850 roku Victor Lemoine osiedlił się w Nancy (Francja), gdzie został kwiaciarzem i ogrodnikiem. W 1852 roku wyprodukował Portulakę wielokwiatową, czyli pierwszy udokumentowany kwiat o pełnych kwiatach. W związku z tym po raz pierwszy pojawiła się o nim wzmianka w czasopiśmie ogrodniczym o nazwie Revue Horticole .
W 1854 roku Lemoine wyhodował pierwszego pięciornika o pełnych kwiatach (Gloire de Nancy) i pierwszą hybrydę skrętnika. Mniej więcej w tym samym okresie Lemoine zajął się fuksjami i wprowadził wiele ich odmian, w tym hybrydę Solferino o pełnych kwiatach. W 1862 roku wprowadził białą tawułę japońską, w 1866 oryginalne geranium o pełnych kwiatach (Gloire de Nancy), a w 1868 roku pierwszą ze swoich hybryd krzewuszki.
Victor Lemoine był niezwykle aktywny aż do lat 90. XIX wieku, lecz później zaczął stopniowo zwalniać. Prace kontynuował jego syn Emile. Podczas wojny francusko-pruskiej (1870-1871) rodzina Lemoine gromadziła się w pokoju dziecinnym i pracowała nad hybrydami roślin. Znajdowała w tym pocieszenie i uwolnienie od cierpienia. W późniejszych latach wydawano pod jego imieniem odmiany roślin, lecz tak naprawdę była to w większości praca jego syna Emile’a.
Począwszy od 1870 roku Victor Lemoine i jego potomkowie: Emile Lemoine (1862-1942) i Henri Lemoine (1897–1982), wprowadzili ponad 200 nowych odmian bzu. Victor Lemoine i jego syn byli znani ze swoich pelargonii i fuksji (około 450 form), mieczyków (590 odmian), powojników (prawie 90), piwonii (60), hortensji (40) i wielu innych roślin.
W 1876 roku Lemoine stworzył pierwszy lilak hiacyntowy. W ciągu ostatnich piętnastu lat swojego życia wyprodukował znakomite odmiany krzewów, roślin cebulowych i bylin, w tym Tawułki, Paciorecznika, Ostróżki, Żylistka, Mieczyka, Żurawki, Hortensji, Panstemona, Piwonii, Jaśminiowca czy Krzewuszki cudownej. Podejmował też mniejsze już wysiłki w wyprodukowaniu odmian Chryzantem, Dalii, Krokosmii, Floksa, Skalnicy i Tawuły.
Victor Lemoine był pierwszym obcokrajowcem, który otrzymał Wiktoriański Medal Ogrodnictwa Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego. Otrzymał również Biały Medal Honorowy George’a R. od Towarzystwa Ogrodniczego Massachusetts.
Zmarł 11 grudnia 1911 roku, w wieku 88 lat. Victor Lemoine nie pozostawił prawie żadnych zapisów i nikt tak naprawdę nie wie, dlaczego tak bardzo pasjonowało go tworzenie nowych odmian.
Ciekawostki
Victor Lemoine z synami stworzył 24 odmiany piwonii. Najważniejsze z nich to: Alice Harding, Primevere, Sarah Bernhardt i Solange. Piwonie swoje początki w Europie zawdzięczają Nicolasowi Lemonowi, który był na terenie naszego kontynentu pionierem ich hodowli. Victor Lemoine miał tylko rok, gdy piwonia Lemona’a 'Edulis Superba’ pojawiła się na rynku ogrodniczym.
Victor Lemoine był teściem Émile Coué, czyli znanego francuskiego psychologa i farmaceuty, który wprowadził popularną metodę psychoterapii i samodoskonalenia się opartą na optymistycznej autosugestii.
To właśnie Lemoine założył Towarzystwo Ogrodnicze Nancy na podstawie modelu Narodowego Towarzystwa Francuskiego z Paryża. Założenie tego rodzaju instytucji ma ogromne znaczenie dla rozwoju gałęzi nauki lub przemysłu.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
https://en.wikipedia.org/wiki/Victor_Lemoinehttps://en.wikipedia.org/wiki/%C3%89mile_Cou%C3%A9
http://forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/77-piwonie/97370-piwonia-chinska-edulis-superba
https://clever-geek.github.io/articles/3386554/index.html
https://www.horthistoria.com/articles/articles_articles/articles_articles_the_legacy_of_victor_lemoine/