Vivien Leigh była niezwykłą, utalentowaną aktorką o nietuzinkowej urodzie. Nie była jednak próżna. Na swoją pozycję w świecie filmowym zasłużyła własną pracą. Niestety sukcesy zawodowe nie zawsze szły w parze z jej szczęściem osobistym oraz dobrym stanem zdrowia.
Vivien Leigh – dzieciństwo, młodość, początek kariery, pseudonim
W kontekście jej życiorysu interesujące jest już to gdzie urodziła się Vivien Leigh. Było to Darjeeling w Indiach w czasie, kiedy znajdowały się one we władaniu Wielkiej Brytanii. Vivien Leigh, a właściwie Vivian Mary Hartley przyszła tam na świat 5 listopada 1913 roku. Jeszcze zanim ukończyła 7 lat jej rodzice przenieśli się do Europy, w której w trakcie podróży po kolejnych państwach uczyła się w europejskich szkołach, chociaż edukację zaczynała w Convent of the Sacred Heart. Po powrocie do Londynu zadeklarowała, że chce zostać aktorką. Została więc zapisana do Royal Academy of Dramatic Art (RADA).
Na wielkim ekranie zadebiutowała w 1935 roku rolą w filmie „Things are Looking Up”. W tym też czasie zatrudniła agenta, który miał dbać o jej interesy. To również on zaproponował jej przyjęcie pseudonimu scenicznego (nazywała się wtedy Vivian Holman), jednakże zaproponowany przez niego (April Morn) został przez nią kategorycznie odrzucony. Ostatecznie postanowiono, że będzie występować jako Vivian Leigh, przy czym nazwisko było zapożyczeniem od pierwszego męża. Natomiast w imieniu „a” zostało zmienione na „e” już na późniejszym etapie.
Vivien Leigh – filmy
Ta nietuzinkowa aktorka zagrała w szeregu wielkich produkcji, za które to role słusznie otrzymała wiele nagród. To przede wszystkim Scarlett O’Hara z „Przeminęło z wiatrem” z 1939 roku, w którym wystąpił również Clark Gable. Vivien Leigh za tę rolę otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. W tej samej kategorii została nagrodzona również za rolę Blanche DuBois w „Tramwaju zwanym pożądaniem” z roku 1951. Za tę rolę otrzymała również analogiczną nagrodę BAFTA. Inne słynne filmy, w których zagrała to „Cezar i Kleopatra”, w którym oczywiście wystąpiła jako Kleopatra oraz „Anna Karenina”, w tym filmie zagrała rolę tytułową.
Vivien Leigh – mąż, dzieci, córka, choroba
W życiu Vivien Leigh obecnych było trzech poważnych partnerów.
W życiu Vivien Leigh obecnych było trzech poważnych partnerów. Pierwszym z nich był starszy od niej o 12 lat adwokat Herbert Leigh Holman, z którym wzięła ślub 20 grudnia 1932 roku. Nie podzielał on jednak jej zachwytu nad profesją aktorską i miał nadzieję, że Vivien zrezygnuje z tej drogi kariery. Stało się jednak wręcz przeciwnie. Ją samą fascynował słynny Laurence Olivier, który był wtedy żonaty z inna aktorką Jill Esmond. Oboje mieli się jednak ku sobie na tyle, że rozwiedli się ze swoimi małżonkami, aby związać się ze sobą. Pozostawili też pod ich opieką swoje dzieci – Olivier miał małego syna. Ich ślub miał miejsce 31 sierpnia 1940 roku. Przeżyli razem 20 lat, ale w 1960 roku Olivier postanowił ją porzucić. Rozwiedli się 2 grudnia. Kolejną żoną Oliviera została młodsza od niego o ponad 20 lat Joan Plowright. Vivien Leigh związała się potem z kolejnym aktorem. Jack Merivale nigdy jednak nie został jej mężem.
Jedyną córką Vivien, jeszcze z pierwszego małżeństwa, była Suzanne, która przyszła na świat 12 października 1933 roku. Suzanne w 1957 roku poślubiła o 5 lat starszego brokera ubezpieczeniowego Robina Neville’a Farringtona. Mieli trzech synów: Neville’a (ur. w 1958), Jonathana (ur. w 1961) oraz Ruperta (ur. w 1962). Ten ostatni związał się z Tessą Lucas. W 1987 roku urodziła się ich córka imieniem Ashua.
Przez znaczną część swojego życia Vivien Leigh zmagała się z poważnym schorzeniem natury psychicznej. Często zdarzały się jej napady histerii, które poprzedzały nerwowe okresy i przesadzone reakcje, w tym nawet pozytywne, jak śmiech. Już po ustąpieniu ataku nie była w stanie przypomnieć sobie kogo w tym czasie obraziła. Zapewne wpływ na jej późniejszy stan miał fakt, że w 1944 roku na skutek wypadku na planie poroniła, co sprawiło, że wpadła w depresję i zawiesiła swój udział w zdjęciach do „Cezara i Kleopatry”. Ponownie taka sytuacja spotkała ją 12 sierpnia 1956. Zdiagnozowano u niej psychozę maniakalno-depresyjną, objawy pasowały również do choroby dwubiegunowej. Nie pozostawało to również bez wpływu na jej pracę zawodową.
Śmierć Vivien Leigh. Na co zmarła?
W 1925 roku miała miejsce kanonizacja karmelitanki Teresy z Lisieux, która zmarła w 1897 roku na
gruźlicę. W tym roku Vivien Leigh jak i wiele dziewczynek zawierzyła jej swoje życie. Niestety pomimo
postępu w medycynie taki sam los spotkał samą Vivien Leigh. Z tą chorobą zmagała
się nie pierwszy raz, jednak ostatecznie tę walkę przegrała. 7 lipca 1967 roku Jack Merivale znalazł ją
martwą w jej sypialni. 5 dni później jej ciało zostało skremowane. Jej prochy Merivale
rozsypał nad jeziorem w należącej do Vivien posiadłości Tickerage Mill.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
G. Robyns, Light of a Star. The Career of Vivien Leigh, A. S. Barnes & Company, Nowy Jork 1970.
H. Vickers, Vivien Leigh, Little, Brown and Company, Boston 1988.
A. Walker, Vivien. The Life of Vivien Leigh, Weidenfeld & Nicolson, Nowy Jork 1987.
A. Wiejowska, Vivien Leigh, czyli… Przeminęła z wiatrem, „Głos Pomorza”, nr 151/1998.
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: