Władysław Gomułka przyszedł na świat w Białobrzegach (na terenie dzisiejszego Krosna) w 1905 roku. Zmarł w Konstancinie w 1982 roku. Był działaczem komunistycznym, I sekretarzem KC PPR , później I sekretarzem KC PZPR.
Biografia i życiorys Władysława Gomułki
Miał korzenie ściśle robotnicze. Kończąc swą edukację w wieku 12 lat, rozglądał się już wówczas za robotniczym zajęciem, aby w wieku lat 14, podjąć pracę na stanowisku ślusarza. W 1926 roku Gomułka wstąpił do Komunistycznej Partii Polski. W połowie lat 30. opuścił Polskę i udał się do ZSRR, gdzie ukończył Międzynarodową Szkołę Leninowską. Po powrocie do Polski nosił się z zamiarem utworzenia Polski powojennej nieco na kształt, którego pomysłodawcą był w tym czasie jugosłowiański działacz Josip Bros Tito – mianowicie chciał Polski cieszącej się względną suwerennością, a w związku z tym pod koniec lat 30. Gomułkę skazano na więzienie za działalność dla Polski „szkodliwą” .
Warto podkreślić, iż w czasie II wojny Gomułka uciekł na tereny okupowane przez ZSRR, tam wstępując do bolszewików. W roku 1943 został zatem sekretarzem w łonie Komitetu Centralnego PPR. Tuż po wojnie Gomułka został wicepremierem i ministrem na ziemiach związanych wieczystym sojuszem z ZSRR. Z jego inicjatywy powstała wówczas Rada Narodowa. Pod koniec lat 40. został w związku z powyższym oskarżony przez swych politycznych konkurentów o odchylenia nazbyt prawicowe, co poskutkowało zwolnieniem go z wszelkich piastowanych stanowisk oraz osadzeniem go w więzieniu. W roku 1956 nastąpiła rehabilitacja w związku z postalinowską odwilżą, i w tym samym roku został mianowany I sekretarzem KC PZPR, jako również członek Rady Państwa. Był później wielokrotnym posłem na sejm. Podczas swych rządów walnie przyczynił się do udziału polskiego wojska w tłumieniu atmosfery niepodległościowej w Czechosłowacji, a także walnie przyczynił się do brutalnego stłumienia manifestacji polskich robotników, co miało miejsce na wybrzeżu w roku 1970. To wydarzenie miało decydujący wpływ na późniejsze odsunięcie Gomułki od władzy, po którym nie wrócił już do życia politycznego.
Władysław Gomułka zmarł w 1982 roku w Konstancinie.
Ciekawostki o Władysławie Gomułce
- Jakkolwiek był zapiekłym komunistą, to w początkach piastowania wysokich urzędów na terenach wyzwolonych przez ZSRR opowiadał się za statusem Polski dość niezależnej, a takiej na przykład, jaką widział w odniesieniu do swego kraju chociażby Josip Bros Tito. To właśnie zadecydowało o jego uwięzieniu, podczas którego przeżył konwersje na dyskurs polityczny już całkiem powolny decyzjom Kremla. Mógł zatem powrócić do władzy zapewniając towarzyszy radzieckich, iż nic istotnego bez ich woli i decyzji nie odbędzie się w Polsce po roku 1956.
- Władysław Gomułka był typem komunistycznego minimalisty. Otóż żył w dość skromnym mieszkaniu, nie korzystając zarówno z towarzystwa pań, jak i wszechobecnego wówczas alkoholu (spożycie alkoholu wysokoprocentowego w latach jego panowania przewyższyło konsumpcje w okresie międzywojnia kilkakrotnie). Wprawdzie miał swojego szofera, natomiast chciał korzystać ze zdobyczy motoryzacyjnych polskich, lub najwyżej sowieckich.
- Przemówienia Gomułki były i pozostają wdzięcznym tematem satyry, bowiem uwypuklała się podczas jego wystąpień edukacja Gomułki ukończona zaledwie w wieku lat dwunastu.
Cytaty Władysława Gomułki
„Partia marksistowska musi być partią narodową. Upraszczając zagadnienie można by powiedzieć, że partię naszą należy nauczać marksizmu polskiego.”
„Niech ludzie myślą o pracy, a nie o odpoczywaniu. A jeździć to mogą autobusami.”
„Leć pan na skargę do Churchilla.”
„Co wy się burzycie, przecież w końcu robotnik szynki nie je, tak że was to nie dotyczy. Ja wam powiem, że ja jako robotnik miałem przed wojną 2 koszule, a wy na pewno macie teraz po 5–6 koszul co najmniej, więc jest postęp, czy nie ma postępu?”
„Wilcza natura imperializmu niemieckiego nie zmieniła się od czasów Ulricha von Jungingena do czasów Konrada Adenauera.”
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
- https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82adys%C5%82aw_Gomu%C5%82ka
- https://dzieje.pl/postacie/w%C5%82adys%C5%82aw-gomu%C5%82ka-ps-wies%C5%82aw-1905-1982
- https://pl.wikiquote.org/wiki/W%C5%82adys%C5%82aw_Gomu%C5%82ka
Prawa autorskie do zdjęcia
Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Kohls, Ulrich, extracted by Fredy.00. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0.
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: