Władysław Kosiniak-Kamysz (ur. 1981) jest polskim lekarzem, samorządowcem i politykiem, doktorem nauk medycznych. W latach 2011-2015 był ministrem pracy i polityki społecznej, od 2015 prezes PSL oraz poseł na Sejm VIII i IX kadencji. Jest kandydatem na prezydenta RP w wyborach w 2020 roku.
Wzrost: ok. 190 cm
Spis treści
Władysław Kosiniak-Kamysz – biografia
Władysław Kosiniak-Kamysz urodził się 10 sierpnia 1981 roku w Krakowie.
Rodzina, pochodzenie
Wychowywany był w tradycji ruchu ludowego. Jego dziadek Władysław walczył w partyzantce 13. Pułku Ułanów Wileńskich podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku. Po wojnie wrócił do rodzinnych Bieniaszowic, gdzie razem z jego babcią prowadził gospodarstwo. Tam też urodził się jego ojciec Andrzej, który został doktorem medycyny, lekarzem, ministrem zdrowia i polityki społecznej w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Rolnikami byli również rodzice jego mamy, którzy prowadzili gospodarstwo w Sieteszy w woj. podkarpackim.
Władysław Kosiniak-Kamysz dorastał na Powiślu Dąbrowskim i został ukształtowany przez tradycję. Jego rodzina po dziś dzień spotyka się na Ojcowiźnie z sąsiadami i przyjaciółmi przy figurze Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Wykształcenie
Władysław Kosiniak-Kamysz przeniósł się z rodzicami do Krakowa i tam ukończył II Liceum im. Króla Jana III Sobieskiego oraz studia medyczne na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pragnął być lekarzem, aby pomagać innym i ratować ich życie.
W 2010 roku Władysław Kosiniak-Kamysz obronił pracę doktorską. Prowadził badania naukowe m.in. w Stanach Zjednoczonych. Pierwszą pracę podjął w Klince Chorób Wewnętrznych i Medycyni Wsi Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Działał również w krakowskim Stowarzyszeniu Wolontariatu św. Eliasza przy klasztorze Ojców Karmelitów.
Początki polityczne
Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że z Polskim Stronnictwem Ludowym był związany od zawsze. Współtworzył młodzieżówkę PSL – Forum Młodych Ludowców. Razem reprezentowali ludowców w programie TVP “Młodzież Kontra”, w którym przepytywali polityków. W ten sposób zdobywali pierwsze szlify w polityce.
Władysław Kosiniak-Kamysz brał udział w 12 kampaniach wyborczych Ludowców. Po raz pierwszy miało to miejsce podczas wyborów prezydenckich w 2000 roku, kiedy to pomagał w sztabie Jarosława Kalinowskiego poprzez roznoszenie ulotek, rozwieszanie plakatów czy zbieranie podpisów pod listami wyborczymi.
Wielka polityka
W 2008 roku Władysław Kosiniak-Kamysz został sekretarzem Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL. W 2010 roku został wybrany do Rady Miasta Krakowa, gdzie zajmował się polityką społeczną oraz ochroną zdrowia. W 2011 roku otrzymał propozycję od premiera Waldemara Pawlaka, aby objąć tekę ministra pracy i polityki społecznej. Podjął to wyzwanie, gdyż mówi, że rodzice wychowali go tak, aby dobro Polski i Polaków zawsze stawiać ponad aspiracje osobiste.
Za najważniejsze zadanie swojej kadencji Władysław Kosiniak Kamysz uznał – obok walki z bezrobociem – politykę senioralną. Był zaangażowany w takie działania jak: wydłużenie urlopów rodzicielskich, program budowy domów seniora, karta dużej rodziny, kwotową waloryzację emerytur, reformę urzędów pracy, świadczenia rodzicielskie i wiele innych.
Niedługo po objęciu sterów w resorcie pracy, Władysław Kosiniak-Kamysz 1 grudnia 2012 został wiceprezesem PSL. Stanął również na czele Trójstronnej Komisji, w której razem z przedstawicielami rządu zasiadali reprezentanci ogólnopolskich związków zawodowych oraz organizacji pracodawców i wspólnie stworzyli Radę Dialogu Społecznego.
Dnia 2 września 2014 Władysław Kosiniak-Kamysz ponownie objął stanowisko ministra pracy i polityki społecznej w ramach rządu Ewy Kopacz, a pełnienie tej funkcji zakończył 16 listopada 2015 roku.
Dnia 7 listopada 2015 roku został powołany przez Radę Naczelną PSL na stanowisko prezesa partii, a wraz z początkiem nowej kadencji parlamentu wybrano go także na przewodniczącego klubu parlamentarnego PSL. W 2016 roku został ponownie wybrany prezesem PSL. Dnia 22 kwietnia 2017 wybrano go w skład zarządu PKOl. W lutym 2018 roku stanął na czele klubu poselskiego PSL-UED, klubu, który zaistniał w wyniku połączenia klubu PSL z kołem Unii Europejskich Demokratów. Następnie w lipcu 2019 roku przekształcono go w klub parlamentarny PSL – Koalicja Polska.
W wyborach w 2019 roku Władysław Kosiniak Kamysz został wybrany posłem na Sejm IX kadencji. Dnia 12 listopada 2019 stanął na czele klubu parlamentarnego swojego ugrupowania, które od tego dnia zmieniło nazwę na „Koalicja Polska – Polskie Stronnictwo Ludowe – Kukiz’15”.
W grudniu 2019 Władysław Kosiniak-Kamysz zadeklarował, że będzie ubiegał się o urząd prezydenta RP w wyborach w 2020 roku.
Władysław Kosiniak-Kamysz – program i poglądy
Na czele sztabu wyborczego Kosiniaka-Kamysza stanęła była dziennikarka TVP Magdalena Sobkowiak. Oficjalna inauguracja kampanii kandydata PSL na prezydenta ma odbyć się podczas Krajowej Konwencji Wyborczej PSL końcem lutego w Jasionce koło Rzeszowa.
Władysław Kosiniak-Kamysz ogłosił w grudniu 2019 start w wyborach prezydenckich jako kandydat PSL. Zadeklarował, że jako głowa państwa chciałby zrealizować postulaty, które w ostatnich wyborach parlamentarnych wnosiła jego partia. Polityk podczas konferencji prasowych zdradzał pierwsze postulaty ze swojego programu politycznego. Wśród nich są:
- Najważniejsze zadanie jakie wskazał dla swojej prezydentury to przywrócenie wspólnoty narodowej
- Podkreślił, że będzie samodzielnym prezydentem, bez prezesa czy przewodniczącego nad sobą
- Jako lekarz znakomicie rozumie problemy służby zdrowia. Chciałby realizować pakt dla zdrowia, zwiększyć finansowanie służby zdrowia do 6,8% PKB, skrócić ścieżkę specjalizacyjną, przyśpieszyć nostryfikację dyplomów
- Chciałby podnieść kwotę wolną od podatku do 8 tys. złotych (dla wszystkich), wprowadzić ustawę antykorupcyjną oraz dobrowolny ZUS dla samozatrudnionych.
Władysław Kosiniak-Kamysz – żona i dzieci
W 2009 roku Władysław Kosiniak-Kamysz poślubił Agnieszkę, lecz rozwiedli się 7 lat później. Władysław bardzo przeżył rozstanie z ówczesną żoną i skupił się na pracy. W sierpniu 2018 „Fakt” informował, że Władysław Kosiniak-Kamysz jest w szczęśliwym związku z Pauliną Wojas, z którą znali się już od kilkunastu lat, lecz dopiero w 2018 roku zaczęli tworzyć szczęśliwy związek. W lutym 2019 stanęli na ślubnym kobiercu, a w maju przywitali na świecie córeczkę Zofię.
Paulina Kosiniak-Kamysz pochodzi ze wsi Podolany (woj. małopolskie). Ma 32 lata i jest dyplomowanym stomatologiem-ortodontą od 2012 roku. Pracuje w dwóch warszawskich klinikach i czynnie angażuje się w działalność Fundacji Wiewiórki Julii, która zapewnia kompleksową opiekę stomatologiczną chorym dzieciom. W ramach pracy w tej Fundacji opiekowała się podopiecznymi z Kliniki Budzik.
Paulina Kosiniak-Kamysz pasjonuje się sportami ekstremalnymi oraz była wolontariuszką w wyjazdach zagranicznych, w których odpowiedzialna była za pomoc dentystyczną dla niepełnosprawnych dzieci. Z taką misją była m.in. w Armenii. Podobno to właśnie pomoc potrzebującym zbliżyły do siebie Władysława i Paulinę. Warto przypomnieć, że Władysław Kosiniak-Kamysz jako lekarz bezinteresownie pomagał pielgrzymom podczas Światowych Dni Młodzieży.
Władysław Kosiniak-Kamysz – ciekawostki
Władysław Kosiniak-Kamysz otrzymał statuetkę Mistrza Riposty 2018 za zwycięstwo w plebiscycie Szkła kontaktowego. Podczas odebrania nagrody mówił: „Obawiam się rachunku, jaki mama nabiła, wysyłając SMS-y”.
W 2014 roku bez powodzenia ubiegał się o mandat eurodeputowanego.
Deklaruje się jako katolik.
Władysław Kosiniak-Kamysz – cytaty
Mnie ojciec uczył jednego – to najważniejsza zasada jaką mi wpoił: „Kto nienawiść i zawiść nosi w sercu ten zawsze przegrywa”. Może nie na początku, ale po czasie.
Co jest dzisiaj deficytem? Deficytem jest prawda, odnalezienie prawdy. Jest tak dużo impulsów i dlatego jest ten problem z młodzieżą. Młodzież ma tak wiele impulsów internetowych, obrazkowych, treści i się gubimy w tym, gdzie jest prawda.
Siłą państwa jest zawsze współpraca, rozmowa i zjednoczenie ludzi wewnątrz, czyli wspólnota. Albo jest, albo jest w rozpadzie. Jak jest w rozpadzie to państwo upada. Tak upadaliśmy historycznie. Rozbiory zostały wykonane dlatego, nie że byliśmy tylko słabi militarnie, tylko że podział wewnętrzny był ogromny. Sanacja do czego doprowadziła? Do ogromnego podziału wewnętrznego.
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu Flickr.com. Jego autorem jest Piotr Drabik. Zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY 2.0.
kosiniakkamysz.plpl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82adys%C5%82aw_Kosiniak-Kamysz
tvn24.pl/kultura-i-styl/szklo-kontaktowe-mistrz-riposty-2018-wladyslaw-kosiniak-kamysz-ra890234-2326255
plejada.pl/newsy/paulina-kosiniak-kamysz-zona-kosiniaka-kamysza-wezmie-udzial-w-kampanii-prezydenckiej/sf5wq6x
www.youtube.com/watch?v=yb29J-5oZNE
www.radiozet.pl/Co-gdzie-kiedy-jak/PROGRAM-WYBORCZY-I-POLITYCZNY-Wladyslaw-Kosiniak-Kamysz-wybory-2020-wiek-wzrost-kontakt
www.wnp.pl/parlamentarny/ludzie/wladyslaw-kosiniak-kamysz-z-kampania-startuje-pod-koniec-lutego,53845.html