Wojciech Kilar urodził się we Lwowie, 17 lipca roku 1932. Odszedł w Katowicach 29 grudnia 2013 roku. Jako polski pianista, kompozytor muzyki poważnej i filmowej, został odznaczony m.in. Orderem Orła Białego w 2012 roku.
Biografia i życiorys Wojciecha Kilara
Ojciec Wojciecha, Jan Franciszek Kilar, trudnił się świadczeniem usług medycznych, z kolei matka imieniem Neonilla była aktorką teatralną. Młody Wojciech pobierał lekcje gry na fortepianie. Ze Lwowa jednak rodzinę Kilarów przymusowo wysiedlono zaraz po ukończeniu działań wojennych, więc na przestrzeni lat 1946–1947 młody Kilar był zdany na podejmowanie nauki z dziedziny muzyki w nowym dla siebie miejscu, mianowicie w rzeszowskiej Państwowej Średniej Szkole Muzycznej.
W roku 1947 wystartował Kilar w konkursie Młodych Talentów, zajmując świetne II miejsce. Później podejmował starania edukacyjne w krakowskim Państwowym Liceum Muzycznym w Krakowie, lecz nie była to placówka jego ostatnia, bo następnie uczył się w katowickim Państwowym Liceum Muzycznym Władysławy Markiewiczówny, również w klasie fortepianu. Ukończenie liceum było z kolei jednoznaczne u Kilara z podjęciem studiów, czyli akcesja w podwoje Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach. Studiował zatem tam u słynnej Władysławy Markiewiczówny, jak również byli jego pedagogami tacy jak Artur Malawski oraz Bolesław Woytowicz. Studia ukończył Wojciech Kilar w 1955 roku.
W przedziale lat 1955–1958 Wojciech Kilar podejmował wyzwania stojące przed asystentem krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej, natomiast W latach 1959–1960, jako stypendysta rządu francuskiego, mógł Kilar kształcić się w Paryżu, pod kierunkiem samej Nadii Boulanger.
Wreszcie w roku 1960 przypadła mu w udziale nagroda bostońskiej fundacji im. L. Boulanger. Wystąpił wprawdzie jako pianista, lecz także autor swych własnych utworów. W latach 1979-1981 piastował funkcje wiceprezesa Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich. Tym nie mniej jeszcze w latach 70. figurował Kilar jako członek-założyciel (wiceprezes) zakopiańskiego Towarzystwa im. Karola Szymanowskiego. Działał też będąc członkiem Związku Podhalan.
Związany był oprócz tego miejscami zacnymi, jak choćby Jasna Góra, gdzie m.in. obchodził święta swych urodzin. Świętowano tam wówczas tak zwany Dzień Kilara. Należał również Kilar do konfraterni tamże miejscowego zakonu paulinów.
Wojciech Kilar, co bardzo istotne, zasilał skład Rady Patronackiej Instytutu Jagiellońskiego. W 2005 roku był Kilar członkiem Honorowego Komitetu Poparcia Lecha Kaczyńskiego, natomiast podczas kampanii przed wyborami do parlamentu w 2007, Wojciech Kilar udzielił swego wsparcia partii politycznej Prawo i Sprawiedliwość. Był i wówczas jako Honorowy Przewodniczący Śląskiego Społecznego Komitetu Poparcia kandydatury Jarosława Kaczyńskiego, człowiekiem, który widział w tej kandydaturze poniekąd ratunek polityczny.
Wojciech Kilar zmarł z powodu wystąpienia u niego guza mózgu. Odszedł w Katowicach 29 grudnia 2013 roku.
Ciekawostki o Wojciechu Kilarze
- 4 marca 2002 został z nadania prezydenckiego odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, mianowicie w uznaniu wybitnego wkładu w kulturę narodową, ale i za same osiągnięcia w pracy twórczej.
- W 2005 otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” za wybitne osiągnięcia kulturalne poziomu międzynarodowego.
- Uhonorowano go Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, czego walnym orędownikiem był prezydent Lech Kaczyński.
Cytaty Wojciecha Kilara
„Kiedyś muzykę do filmów pisywali Krzysztof Penderecki, Grażyna Bacewiczówna czy Stefan Kisielewski. Ludzie z mojej rodziny poważnych kompozytorów symfonicznych. Teraz nastąpiła specjalizacja i pojawili się kompozytorzy, którzy zajmują się wyłącznie muzyką filmową. Często pozbawieni klasycznego wykształcenia.”
„Dziękuję Bogu, że jest Rzeszów, cudowne polskie miasto.”
Źródła
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojciech_Kilar
- https://ninateka.pl/kolekcje/kilar/biografia
- https://www.filmweb.pl/person/Wojciech+Kilar-300/biography
Prawa autorskie do zdjęcia
Zdjęcie pochodzi z portalu wikimedia.org. Autorem jest Cezary Piwowarski. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 4.0.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Zobacz także
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: