Wojciech Młynarski (1941-2017) był popularnym autorem tekstów piosenek, rozpoznawalnym poetą, aktorem i satyrykiem, reżyserem, artystą kabaretowym, autorem librett i tłumaczem – znanym również z recital autorskich. Był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Biografia i życiorys Wojciecha Młynarskiego
Wojciech Młynarski urodził się w Warszawie w roku 1941. Prawdopodobnie talent dziedziczył po dziadku Emilu Młynarskim, który jako znany dyrygent oraz kompozytor, miał wpływ na inspiracje młodego Wojciecha Młynarskiego. Tym bardziej, że jego rodzice również posiadali predyspozycje w kierunku muzycznym. Lecz pomimo muzycznych korzeni młody Wojciech w swych wczesnych czasach, mianowicie szkoły podstawowej, bardziej mimo wszystko skłaniał się ku działalności poetyckiej. W czasach późniejszych był tym, który zakładał kabaret o nazwie „Hybrydy”, w których występował również chociażby popularny Jan Pietrzak. Wojciech Młynarski pisał również piosenki, jedną z nich w Opolu w roku 1963 mogła dzięki niemu zaśpiewać Janina Ostała. Młynarski poza tym występował w takich kabaretach jak Dudek i Owca. Utwory „Och ty w życiu” oraz „Jesteśmy na wczasach” sprawiły że urósł do postaci niezwykle popularnej. Młynarski objawił się publiczności jako ten o wielu talentach, ponieważ oprócz śpiewania, czy też pisania tekstów piosenek i występów w kabaretach, zajmował się również pracą przekładania zagranicznych piosenek z musicali „Chicago” oraz „Jesus Christ Superstar”. Zmarł po długiej chorobie 15 marca 2017 w Warszawie.
Ciekawostki o Wojciechu Młynarskim
- Przez niektórych autorów uznawany za najwybitniejszego twórcę tekstów w powojennej historii kabaretu literackiego w Polsce.
- Debiutował w początku lat 60. w studenckim kabarecie klubu „Hybrydy”.
- Był autorem przekładów piosenek musicalowych takich jak „Kabaret”, „Chicago” oraz, a może i przede wszystkim – „Jesus Christ Superstar”.
- Otrzymał łącznie aż 13 poważnych odznaczeń i wyróżnień, m.in. Złoty Krzyż Zasługi, SuperWiktora, Krzyż Oficerski Orgedu Odrodenia Polski, Diamentowy Mikrofon, muzycznego Fryderyka, czy tez Złote Berło.
- Nagrał łącznie niemal dwadzieścia płyt.
Cytaty Wojciecha Młynarskiego
„Dla mnie robić swoje, to po prostu porządnie robić coś, co się umie. Autor satyryczny niech tworzy porządną satyrę, a nie komercyjną. A szewc niech robi dobre buty.”
„Do momentu transformacji wzorcem było przyzwoite zachowanie. Było wiadomo, że się jest przeciwko bezprawiu, totalitaryzmowi, cenzurze. Po upadku komunizmu trzeba się deklarować precyzyjniej.”
„Gombrowicz, który jest dla mnie ideałem ostrego pisania, twierdził w „Dziennikach”, że literatura jest damą surowych obyczajów i nie lubi, jak jej się zagląda pod spódnicę. Pisarz powinien być dotkliwy. Stąd moja krytyczna ocena tego, co się dziś nazywa satyrą. To nie jest satyra robiona z przesłaniem, żeby coś zmienić, tylko po to, żeby dostać brawa i zainkasować pieniądze. Ale mam też faworytów: łodzianina Andrzeja Poniedzielskiego i Artura Andrusa.”
Źródła
- Zdjęcie
- Jarosław Kruk
- Treść
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojciech_M%C5%82ynarski
- https://culture.pl/pl/tworca/wojciech-mlynarski