Wojciech Szczęsny (ur. 1990) to polski bramkarz, zawodnik włoskiego klubu Juventus F.C. i reprezentacji Polski. Mąż piosenkarki Mariny Łuczenko.
Wzrost: 195 cm
Instagram: @wojciech.szczesny1
Wojciech Szczęsny – sportowe dzieciństwo
Wojciech Tomasz Szczęsny, urodził się 18 kwietnia 1990 roku w Warszawie. Jest synem byłego bramkarza reprezentacji Polski – Macieja Szczęsnego oraz Alicji Szczęsnej. W historii rodziny Szczęsnych jako wyjątkowy zapisał się rok 1987. To wtedy przyszedł na świat jego starszy o trzy lata brat Jan, ale też rodzinę dotknęła ogromna tragedia. Córka państwa Szczęsnych – Natalia zmarła w wyniku wypadku, do jakiego doszło na placu zabaw.
Mieszkali na warszawskiej Pradze, a okolica nie należała do najprzyjemniejszych. Dodatkowo ojciec, zajęty własną karierą piłkarską nie poświęcał synom zbyt dużo czasu. Był zawodnikiem najpierw klubu sportowego w Łodzi, potem w Krakowie, a do Warszawy przyjeżdżał co jakiś czas. Bywało, że przez dwa miesiące nie widział synów.
Na dodatek grał w łódzkim Widzewie, klubie najbardziej znienawidzonym przez kibiców warszawskiej Legii, przez co Szczęsny-junior nie miał łatwego życia.
To było przyczyną wielu chuligańskich napaści na rodzinę – była żona Alicja Szczęsna wspomina, że nieraz miała powybijane szyby w samochodzie, pozdejmowane koła czy zamazane czarnym sprayem lusterka.
Jako dziecko Wojtek chodził do szkoły sportowej, a jako 14-latek trafił do klubu sportowego Agrykoli Warszawa i początkowo grał tam jako napastnik. Po miesiącu został przesunięty na bramkę i odtąd rozpoczęła się jego kariera bramkarza.
Miał ku niej dobre warunki fizyczne i… psychiczne, a to nie mniej ważne. Był wysoki, szybki i zwinny, dobrze grał na linii bramki, nie było w nim maniery, jaką posiadają niektórzy inni sportowcy.
Wojciech Szczęsny – kariera na bramce
Mając zaledwie 14 lat, w 2004 roku wraz ze swoją drużyną zdobyli wicemistrzostwo Polski juniorów młodszych. W następnym roku 15-letni Wojtek został zawodnikiem Legii Warszawa. To z tym klubem, mając zaledwie 15 lat, znalazł się na obozie przygotowawczym na Cyprze.
Rok później (2006) został juniorem Arsenalu, a kiedy ukończył 18 lat, został zawodowym piłkarzem angielskiego klubu.
Przywitanie nie obyło się jednak bez problemów. W tym samym roku na treningu na siłowni, podnosząc sztangę stracił równowagę, a efektem było złamanie obu rąk. Prawie pół roku bez treningów to duża strata. Pierwszy zawodowy mecz w barwach Arsenalu rozegrał we wrześniu 2009 roku. Spełniło się jego marzenie, bo angielskiej drużynie kibicował już jako dzieciak i marzył, by kiedyś zagrać w jej barwach.
W wywiadzie wspominał swój pierwszy transfer: „Kiedy Arsenal zgłosił się po mnie w 2005 roku, mój świat zmienił się na zawsze. Rozpocząłem podróż jako 16-letni chłopiec w akademii, próbując kiedyś przebić się do pierwszego zespołu, trenując i biegając wieczorami po East Barnet z Jackiem Wilsherem. Nie sądziłem, że kilka lat później pokonamy Barcelonę w Lidze Mistrzów, ja będę miał numer 1, a on numer 10 na koszulce”.
Po 11 latach pożegnał się z klubem, wspominając, że wszystko co najlepsze osiągnął jako piłkarz Arsenalu, a drużynę Kanonierów, jak nazywany jest ten klub, będzie nosił w sercu do końca życia.
W sezonie 2015/2016 został wypożyczony do AS Roma i wspominał, że również w tym klubie czuje się znakomicie. Rok 2017 zaowocował kontraktem z Juventusem. Zdał sobie sprawę, że do Kanonierów już nie wróci, i było to trudne doświadczenie. Zdecydował się jednak dołączyć do turyńskiego klubu w którym występuje do dnia dzisiejszego.
„Zawsze uważałem, że golkiperzy muszą trzymać się razem, tworzyć odrębny zespół, ponieważ nikt nie rozumie myśli drugiego bramkarza lepiej od swojego kolegi po fachu. Zawsze wspieramy się wzajemnie” – mówił w wywiadzie.
W czasie swojej kariery w latach 2009 – 2021 rozegrał 53 mecze w reprezentacji Polski i nie strzelił żadnego gola… aż do teraz. Szerokim echem odbił się jego samobójczy gol do własnej bramki na Euro 2021, kiedy tak niefortunnie chciał obronić piłkę, że skierował ją do własnej bramki.
Wojciech Szczęsny – w biznesie i w mediach
Wojciech Szczęsny wraz z żoną inwestują w luksusowe nieruchomości, które kupują, a następnie wykańczają i sprzedają lub wynajmują.
Żona Marina jest piosenkarką, ale zajmuje się też wystrojem wnętrz nieruchomości, a Wojciech jest odpowiedzialny za aspekty biznesowe.
Jako osoba publiczna otrzymywał propozycje prowadzenia programów w telewizjach należących do klubów, w których grał. Tak było np. w Arsenal TV oraz w klubowej telewizji Roma. W programie ”The Szczesny Show” prowadził wywiady z kolegami z drużyny. Z kolei w 2017 roku gościł u Kuby Wojewódzkiego.
Znany z onetowego programu „Prosto w Szczenę”, gdzie z zawodowymi dziennikarzami komentowali wydarzenia piłkarskie, omawiali życie piłkarzy, przytaczali anegdoty ze świata sportu. Wojciecha Szczęsnego można też zobaczyć w produkcjach kanału „Foot Truck” na YouTube.
Wojciech Szczęsny – społecznik
Wojciech Szczęsny chętnie wspiera różne akcje społeczne. W 2017 roku został ambasadorem kampanii społecznej „Lubię ludzi” w Szlachetnej Paczce.
Rok później wsparł z Grzegorzem Krychowiakiem, kampanię adresowaną do dzieci i młodzieży pt. „Bądź kumplem, nie dokuczaj”.
Wspierał działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a podczas 28 finału WOŚP w 2020 roku wraz z żoną wylicytowali projekt zakopiańskiego domu w kwocie ok. 40 tys. zł.
W 2020 roku, w geście solidarności z dotkniętymi pandemią COVID-19 Włochami, napisał w mediach społecznościowych słowa poparcia i otuchy dla Włochów, oraz zaapelował o noszenie maseczek:
„Chociaż martwimy się o nasze rodziny i bliskich, modląc się, aby wirus ich nie dotknął, wciąż zadajemy sobie pytanie, jak to się stało i dlaczego. Pytania, na które nigdy nie znajdziemy odpowiedzi. Zastanawiamy się również nad przyszłością. Jak wpłynie to na nasze społeczeństwo? Czy wszystko wróci do normy? Ktoś może uważać się za nieszczęśliwego, że jest teraz we Włoszech – w kraju najbardziej dotkniętym koronawirusem. Ja się z tym nie zgadzam. Jestem dumny, że tu jestem, ponieważ wiem, że to kraj, który pokona tego wirusa jednością i pasją, z której słyną Włosi”.
Wojciech Szczęsny – żona Marina Łuczenko
Spotykał się z Sandrą Dziwiszek, jednak jego żoną została urodzona na Ukrainie, a wychowana w Polsce Marina Łuczenko. Zaręczyli się w 2015 roku, a rok później wzięli ślub.
Uroczystości odbyły się w Atenach, a dwa lata później urodził się syn pary – Liam (ur. 2018). Mówi o niej „Miłość mojego życia”.
Wojciech Szczęsny zna język angielski i włoski. Lubi dobre samochody, jeździł m.in. Porsche Cayenne Turbo S, Mercedesem i Bentleyem Bentayga.
Niestety piłkarz przyznał, że od kilku lat nie utrzymuje żadnych kontaktów ze swoim ojcem, Maciejem. Wcześniej omawiali wszystkie mecze piłkarskie Wojtka, ale poróżnili się, gdy Szczęsny-junior skończył 24 lata. Być może powodem stał się rozwód rodziców, bo to syn doprowadził do zerwania kontaktów i póki co nie ma woli naprawienia ich relacji z żadnej ze stron.
Mitem obrastają zarobki piłkarza, które wynoszą około 6,5 mln euro. Majątek sportowca wyceniany jest natomiast na 74 mln. zł.
Wojciech Szczęsny – ciekawostki
Umie grać na fortepianie. W 2017 r. napisał słowa do piosenki MaRiny, pt. ”I do”.
W 2017 roku na rynku wydawniczym ukazała się biografia ”Szczęsny. Chłopak, który odważył się być bramkarzem”.
W 2020 roku był jednym z bohaterów książki, pt. ”W krainie piłkarskich Bogów. O Polakach w Serii A”.
Na swoim profilu na Instagramie ma 2,8 mln. obserwujących.
Źródła
Zdjęcie: Flickr.com | Autor: Fryta 73 | Licencja: CC BY-SA 2.0
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojciech_Szcz%C4%99snyhttps://sportowefakty.wp.pl/pilka-nozna/940051/milosc-mojego-zycia-wojciech-szczesny-pokazal-dusze-romantyka
https://natemat.pl/323305,ile-zarabia-wojciech-szczesny-bramkarz-w-top-11-najbogatszych-pilkarzy
https://laczynaspasja.pl/wojciech-szczesny-szczerze-o-konflikcie-ze-swoim-ojcem-wbil-mu-zlosliwa-szpilke/
https://www.eska.pl/hotplota/news/wojciech-szczesny-mial-trudne-dziecinstwo-bal-sie-wracac-ze-szkoly-aa-SQs3-pox3-F1ir.html
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Zobacz także
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: