Wołodymyr Zełenski (ur. 1978) jest ukraińskim politykiem, który od 2019 roku piastuje urząd prezydenta Ukrainy. Z wykształcenia jest prawnikiem. Przed sprawowaniem urzędu państwowego był satyrykiem, aktorem, scenarzystą, prezenterem telewizyjnym, producentem filmowym i przedsiębiorcą.
Wołodymyr Zełenski – wiek, wzrost, podstawowe informacje
Wiek: 46 lat(a)
Wzrost: 170 cm
Żona: Ołena Zełenska (od 2003)
Dzieci: Ołeksandra Zełenska (ur. 2004), Kirył Zełenski (ur. 2013)
Wołodymyr Zełenski – pochodzenie, rodzice, wykształcenie
Wołodymyr Zełenski urodził się 25 stycznia 1978 roku w Krzywym Rogu, czyli w rosyjskojęzycznej części Ukrainy. Przyszedł na świat w rodzinie ukraińskich Żydów. Jego matka Rimma była inżynierem, natomiast jego ojciec Ołeksander był profesorem cybernetyki na lokalnym uniwersytecie. Gdy Wołodymyr miał cztery lata przeprowadzili się do Mongolii, gdyż jego ojciec otrzymał tam dobrze płatną pracę. Po czterech latach wrócili do górniczego miasta, jakim był Krzywy Róg i Wołodia chodził tam do szkoły podstawowej.
Biografia Wołodymyra Zełenskiego autorstwa Wojciecha Rogacina dostarcza wiele ciekawostek na jego temat. Dowiadujemy się z niej, że od dziecka był niezwykle empatyczny. Interesował się z niezwykłą szczerością samopoczuciem kolegów z klasy, przyjaciół, znajomych. To zainteresowanie sprawami innych sprawiało, że traktowano go jako kogoś wyjątkowego, komu można opowiedzieć o czymś osobistym i ważnym dla siebie.
Jego znajomi z późniejszych lat podkreślali jego niezwykłą charyzmę oraz dar przekonywania. Autor książki pt. „Zełenski” pisze, że brało się to zapewne z tego, że od najmłodszych lat potrafił słuchać innych. Wołodymyr zawsze chciał być we wszystkim pierwszy i pomimo jego wielkich ambicji był lubiany przez rówieśników ze względu na swój urok i empatię. W szkole cieszył się sympatią i był liderem. Z książki Rogacina dowiadujemy się, że od najmłodszych lat był niesamowicie wygadany i był zupełnie pozbawiony hipokryzji – zawsze mówił głośno to, co myśli.
Wołodymyr uczył się w gimnazjum nr 95 w rodzinnej miejscowości, a następnie ukończył studia prawnicze w Krzyworoskim Instytucie Ekonomicznym (filii Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Ekonomicznego), jednakże w zawodzie prawniczym nie pracował. W międzyczasie jego zainteresowania skierowały się w stronę aktorstwa i grał w amatorskich przedstawieniach teatralnych.
W jednym z wywiadów Wołodymyr określił swoich rodziców jako „wielkie osobowości”, którzy wpoili mu poczucie prawdy i sprawiedliwości. Przed ślubem z Ołeną rodzice byli dla Wołodymyra „najważniejszymi osobami”.
Wołodymyr Zełenski – działalność aktorska i reżyserska
Podczas studiów na dobre wciągnął go studencki kabaret. Zełenski był liderem zespołu kabaretowego i autorem tekstów. Jego zespół wygrywał międzynarodowe konkursy i stał się popularny w Rosji. Po studiach kontynuowali występy jako grupa „Kwartał 95”. Wystawiali spektakle na żywo w rosyjskiej i ukraińskiej telewizji. Ich honorarium wynosiło 20 tys. euro.
W 2006 roku zwyciężył wraz z Ołeną Szoptenko w 1. edycji programu tanecznego Tanci z zirkamy (program produkowanegona podstawie formatu Dancing with the Stars). Finał zgromadził ponad 87% widowni kanałów ukraińskich, a zwycięstwo zapewniło mu wzrost popularności.
Wołodymyr zaczął grać w rosyjskich komediach romantycznych. Założył firmę producencką, która przygotowywała co roku 1-2 filmy fabularne i wiele programów telewizyjnych. Był autorem scenariuszy oraz pomysłodawcą kilku seriali komediowych. Prawa autorskie do wymyślonych przez siebie programów sprzedawał do wielu krajów. Jeden z występów, który szczególnie zapadł mu w pamięci to był występ przed ówczesnymi prezydentami Dmitrijem Miedwiediewym i Wiktorem Janukowyczem. Występował także m.in. przed Aleksandrem Kwaśniewskim.
Jego grupa kabaretowa „Kwartał 95” często poruszała kwestie polityczne. Zełenski w 2014 roku po aneksji Krymu i ustanowieniu separatystycznych republik w Donbasie zaprzestał współpracy z Rosją. Potępił publicznie działania Rosji i podkreślił, że zabrane tereny należą do Ukrainy. Cieszył się ogromną popularnością wśród Rosjan, dlatego tamtejsi oligarchowie oferowali mu nawet 250 tys. dolarów za jeden występ, jednak Zełenski odmawiał. „Zawsze czułem wewnętrzną barierę, by pojawiać się przed tymi ludźmi po 2014 roku” – mówił.
Wołodymyr Zełenski jako prezydent Ukrainy
Impulsem dla Zełenskiego do ubiegania się o prezydenturę mógł stać się serial polityczno-komediowy „Sługa naroda” („Sługa ludu”), w którym Wołodymyr zagrał… prezydenta. Głównym bohaterem produkcji jest skromny nauczyciel historii, który jest rozwiedziony i wciąż mieszka z rodzicami. Ma dość otaczającej go rzeczywistości i wściekły wylewa swoje żale koledze. Uczeń z jego klasy potajemnie nagrywa tę rozmowę telefonem komórkowym, a następnie wrzuca ją do internetu. Nagranie ogląda miliony obywateli, dzięki czemu Gołobrodko staje się popularny i za namową kolegów oraz uczniów wysuwa własną kandydaturę w nadchodzących wyborach prezydenckich. Wybory te wygrywa, a następnego ranka po wygranym wyścigu prezydenckim do jego zwykłego kijowskiego mieszkania przybywają premier i inni oficjele. Ten prosty nauczyciel historii rozpoczyna zupełnie nowe życie…
W 2016 roku, czyli mniej więcej rok po wejściu na ekrany pierwszego sezonu „Sługi narodu” zadzwonił do niego Andrij Bohdan, prawnik i przedstawiciel oligarchy Ihora Kołomojskiego do którego należała stacja telewizyjna 1+1. Od kilku lat Studio Kwartał 95 produkowało dla tej stacji programy i filmy, w tym serial „Sługa narodu”. To Bohdan, który miał też doświadczenie w pracy dla wielu poprzednich przywódców Ukrainy, próbował nakłonić Zełenskiego do tego, aby wystartował w wyborach prezydenckich.
– „Serialem »Sługa narodu« dałeś ludziom nadzieję. Jeśli teraz nawet nie spróbujesz, będą rozczarowani: spotka ich kolejny zawód. Jeżeli nie wygrasz, nikt cię nie będzie winił, ale jeśli nawet nie spróbujesz, wtedy tak. Ja sam będę zawiedziony” – przekonywał Bohdan. Zełenski przyjął te słowa z powagą. – Myślę, że silnie na niego wpłynęły – opowiadał.
Wtedy, w 2016 roku Zełenski jednak nie zdecydował się kandydować. Rozważał tę decyzję i rozmawiał na ten temat ze swoją rodziną. W 2017 roku jeszcze do końca nie zdecydował, a przynajmniej nikomu tego nie powiedział, jednak zaczął działać tak, aby możliwość kandydowania pozostawała kwestią otwartą.
W 2017 roku współpracownicy Zełenskiego rejestrują partię polityczną, której nadają nazwę „Sługa ludu”. Kiedy w sylwestrową noc 2018 roku szczerze ogłosił, że będzie kandydował na prezydenta Ukrainy, dla wielu Ukraińców było to ogromne zaskoczenie, a klasę polityczną wprawiło to w konsternację. Część osób przyjęła to nawet jako kolejny żart słynnego kabareciarza.
Jednakże to właśnie z ramienia partii „Sługa ludu” dnia 21 kwietnia 2019 roku Wołodymyr Zełenski zwyciężył w drugiej turze wyborów prezydenckich z ubiegającym się o reelekcję Petrem Poroszenką. Otrzymał wówczas 73,2% głosów.
Przed 24 lutego 2022 roku przywódca Ukrainy był postrzegany jako aktor udający prezydenta, wypominano mu przeszłość komediową i traktowano z lekceważeniem. Po wybuchu wojny i zastosowaniu przez jego kraj skutecznej obrony przed rosyjskim imperializmem, Wołodymyr Zełenski stał się rozpoznawalnym na świecie symbolem walk o demokratyczne wartości. Przez ostatnie pół roku dał się poznać jako prawdziwy mąż stanu, który w trudnych warunkach wykazuje się opanowaniem i odwagą. Swoimi częstymi apelami poderwał do skoordynowanego działania społeczność międzynarodową, co wydatnie przyczyniło się do zatrzymania wrogiego marszu na Kijów i sukcesu podczas pierwszej fazy wojny z Rosją.
Wołodymyr Zełenski – rodzina, żona, dzieci
Wołodymyr Zełenski zawarł związek małżeński z Ołeną z domu Kijaszko dnia 6 września 2003 roku. Uczęszczali do równoległych klas tej samej szkoły, jednak znajomość nawiązali dopiero na studiach, gdy Ołena zajmowała się pisaniem tekstów do jego grupy kabaretowej „95-j kwartał”. Z żoną łączy go czułość i miłość. W jednej z rozmów powiedział: „Ołena jest częścią mnie. Jest dla mnie jak ręka, bez której nie mógłbym funkcjonować”. Podkreślał w grudniu 2018 roku, że jest ona jego najlepszym przyjacielem i jeśli wygra wybory, będzie się radził żony w wielu sprawach.
Wołodymyr i Ołena mają dwoje dzieci. Córka Ołeksandra urodziła się w 2004 roku. Z kolei ich syn Kirył przyszedł na świat w 2013 roku. Wołodymyr ze wzruszeniem wspomina ten moment, gdyż był obecny przy porodzie. Stało się tak, gdyż lekarz oszukał go i powiedział mu, że jest już po wszystkim, kiedy w rzeczywistości poród jeszcze trwał. Wołodymyr jest bardzo wdzięczny lekarzowi, gdyż dzięki temu widział, jak rodzi się jego syn.
Po rozpoczęciu w 2022 roku przez Rosję inwazji na Ukrainę Wołodymyr zaczął przywoływać publicznie swoje żydowskie pochodzenie oraz śmierć kilku krewnych podczas Holokaustu. Mówił także o swoich krewnych walczących z Niemcami podczas II wojny światowej (w tym dziadka, weterana Armii Czerwonej, który został dwukrotnie odznaczony Orderem Czerwonej Gwiazdy).
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
Wołodymyr Zełenski, https://pl.wikipedia.org/wiki/Wo%C5%82odymyr_Ze%C5%82enski, dostęp: 26.08.2022
Biografia prezydenta Ukrainy. Wołodymyr Zełenski był klasowym psychoterapeutą, szczerym, ambitnym człowiekiem, https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1245571%2Cbiografia-prezydenta-ukrainy-wolodymyr-zelenski-byl-klasowym, dostęp: 26.08.2022
Violetta Wiernicka, Wołodymyr Zełenski – biografia, https://ciekawostkihistoryczne.pl/2022/03/09/wolodymyr-zelenski-biografia/, dostęp: 26.08.2022
Zełenski nie od razu chciał być prezydentem. Matka mówiła: Wowa, to ci absolutnie niepotrzebne [FRAGMENT KSIĄŻKI], https://kultura.onet.pl/fragmenty-ksiazek/zelenski-biografia-autorstwa-wojciecha-rogacina-kim-jest-wolodymyr-zelenski/nn1ls68, dostęp: 26.08.2022
Spisano biografię prezydenta Zełenskiego. Ile wiemy o przywódcy Ukrainy?, https://www.wprost.pl/literatura/10722862/spisano-biografie-prezydenta-zelenskiego-ile-wiemy-o-przywodcy-ukrainy.html, dostęp: 26.08.2022
Grafika autorstwa President.gov.ua, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=84298249
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: