Zbigniew Religa był polskim lekarzem uznawanym przez środowisko lekarskie za osobistość formatu światowego, a to za sprawą nie tylko faktu, iż był profesorem, ale i prekursorem działań transplantacyjnych, ściślej – specjalistą w dziedzinie przeszczepów serca. Był również Ministrem Zdrowia.
Krótki życiorys Zbigniewa Religi
Zbigniew Religa urodził się w Miedniewicach 16 grudnia 1938 roku. Szkołę średnią ukończył w Warszawie. Następnie studiował w warszawskiej Akademii Medycznej. Rok 1963 oznaczał dla Religi ukończenie studiów na wydziale lekarskim. W ślad za tym odbył roczny staż, natomiast po nim odbył zasadnicza służbę wojskową. Miejscem jego pierwszej pracy po wojsku był Szpital Wojskowy w Warszawie. Miał okazje praktykować w Detroit koronując to tytułem doktora nauk, następnie habilitacją. Zajmował się chirurgią. Podjął dalsze kształcenie w Stanach Zjednoczonych, zdając egzaminy w Educational Commission for Foreign Medical Graduates. Od roku 1984 kierował zabrzańską Katedrą i Kliniką Kardiochirurgii Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii. Zdobył tytuł profesora Śląskiej Akademii Medycznej. Profesurę odebrał z nadania prezydenta RP.
Powołał do życia Fundacje Rozwoju Kardiochirurgii, której prezesował. Celem była działalność naukowo-badawcza wyposażona w szeroki program szkoleniowo-stypendialny dla polskich i zagranicznych kadr medycznych. Został rektorem Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach, pełniąc też funkcję jako krajowy specjalista ds. kardiochirurgii. W 2001 roku został dyrektorem Instytutu Kardiologii w Warszawie.
5 listopada 1985 roku był dla Religi wyjątkowy, bowiem wykonał pierwszy zabieg transplantacyjny. Wkrótce miało się okazać, że sam sposób wykonywania operacji jest dobry, przynosząc następne zabiegi już całkiem udane.
Zbigniew Religa był również zangażowany politycznie. W rządzie Kazimierza Marcinkiewicza oraz Jarosława Kaczyńskiego zajmował stanowisko Ministra Zdrowia. Był też marszałkiem seniorem, który otworzył posiedzenie Sejmu VI kadencji.
Zmarł na nowotwór 8 marca 2009 roku w Warszawie. Został pochowany 13 marca na Powązkach.
Biografia rozszerzona Zbigniewa Religi
Zbigniew Religa przyszedł na świat 16 grudnia 1938 roku, w małej miejscowości Miedniewice. Zmarł 8 marca 2009 roku w Warszawie. Zbigniew Religa był wybitnym polskim kardiochirurgiem, a także politykiem. Do zasług wiekopomnych Religi należy za pewne przeprowadzenie pierwszej operacji na sercu oraz dokonanie pierwszego w Polsce zabiegu transplantacyjnego serca. Był człowiekiem o niezwykłej charyzmie, którą potrafił zarażać pracujący z nim personel. Najlepiej opisuje to jedno ze zdjęć Religi, jakie niegdyś zrealizowano w ramach National Geographic – uchwycono na zdjęciu siedzącego po operacji, zmęczonego lekarza.
Edukacja w kierunku habilitacji
Swoją edukację rozpoczął dyplomem maturalnym zdobytym na koniec czteroletniego uczęszczania do szkoły im. Limanowskiego w Warszawie. Już wówczas był w stanie określić kierunek dalszego kształcenia, w ten sposób po zdanym egzaminie dojrzałości w 1956 kontynuował następnie naukę w warszawskiej Akademii Medycznej. Rok 1963 przyniósł Relidze ukończenie studiów wydziału lekarskiego. Rozpoczął wówczas roczny staż. W latach 1964 – 1966 przyszła kolej na służbę wojskową, by następnie rozpocząć pracę w Szpitalu Wojskowym w Warszawie. Zdobył też specjalizację w dziedzinie chirurgii, pracując do roku 1980. W trakcie miał miejsce czas kształcenia się Religi w USA – zdał tam egzaminy Educational Commission for Foreign Medical Graduates, otrzymując stypendium. W pierwszej połowie lat siedemdziesiątych miał okazję praktykować w Detroit, by w 1973 roku zdobyć stopień doktora nauk, który został ukoronowany habilitacją w 1981 roku.
Profesura
Pierwszą połowę lat osiemdziesiątych Zbigniew Religa przepracował w Warszawie w Instytucie Kardiologii, natomiast od roku 1984 objął kierownictwo zabrzańskiej Katedry i Kliniki Kardiochirurgii Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii. To bezpośrednio poprzedziło zdobycie uznania w wykonywanej dziedzinie, by następnie mógł przyjąć tytuł profesora Śląskiej Akademii Medycznej. Odebrał także w tym zakresie profesurę z nadania prezydenta RP.
Zakres działalności
Do szczególnych zasług Religi należy za pewne powołanie do życia Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii, której został prezesem. Chodziło bowiem o usprawnienie wdrażania najnowszych technik leczenia schorzeń serca. Była to i wciąż pozostaje także działalność naukowo-badawcza wraz z szerokim programem szkoleniowo-stypendialnym dla polskich i zagranicznych kadr medycznych.
Już jako rektor Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach, pełnił też funkcję krajowego specjalisty ds. kardiochirurgii. W 2001 roku objął stanowisko dyrektora Instytutu Kardiologii w Warszawie.
Pierwszy przeszczep
Pierwszej operacji na sercu dokonał 15 sierpnia 1985 , natomiast 5 listopada tegoż roku wykonał pierwszy zabieg transplantacyjny. W zabrzańskim szpitalu przeszczepił serce chorej osobie, która niestety wkrótce zmarła, jednak był to krok milowy, bowiem już wkrótce miało się okazać, że sam sposób wykonania operacji jest sprawny, przynosząc zabiegi już całkiem udane.
Polityka
Czas pierwszych rządów PiS był dla Religi dobry o tyle, że mógł zaangażować się politycznie. W rządzie Kazimierza Marcinkiewicza oraz Jarosława Kaczyńskiego zajmował stanowisko Ministra Zdrowia. Był też marszałkiem seniorem, który otworzył posiedzenie Sejmu VI kadencji.
Zmarł na nowotwór 8 marca 2009 roku w Warszawie. Został pochowany 13 marca na Powązkach.
Ciekawostki o Zbigniewie Relidze
- Był nałogowym palaczem. Mimo choroby nowotworowej, palił do końca, a palił jak smok.
- Miał okres sporych problemów z alkoholem.
- Był Ministrem Zdrowia w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza oraz Jarosława Kaczyńskiego.
- Był marszałkiem seniorem, który otworzył posiedzenie Sejmu VI kadencji.
- W wyjątkowych przypadkach był w stanie przemierzać wielkie odległości i pracować całe doby, aby tylko móc dokonać udanej transplantacji.
- Kształcił się w USA.
Cytaty Zbigniewa Religi
„Każdy musi umrzeć. Dla mnie śmierć jest niczym, śmierć jest snem. Tłumaczę to sobie jeszcze tak: miałem ukochane miejsce w świecie – Wyspy Zielonego Przylądka. Ukochane było dawno temu, kiedy nie było tam tych wszystkich hoteli, tłumu turystów, hucznych imprez, a ja mogłem łowić ryby. Ale mnie na tych Wyspach nie ma. Nie żyję tam, nie żyję i już. To samo dotyczy innych miejsc na świecie. I naturalną koleją rzeczy kiedyś nie będzie mnie też tu.”
„Moje przemyślenia są proste: nie ma człowieka, który by nie umarł. Łącznie z papieżem. Skoro jest to nieodwołalne i nieodwracalne, to nie ma się czego bać.”
Książka biograficzna o Zbigniewie Relidze
„Religa. Biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga” jest pozycją literacka obowiązkową dla zainteresowanych życiem Zbigniewa Religi.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Zbigniew_Religa
- https://biografia24.pl/zbigniew-religa/
- https://www.greatpoles.pl/index.php/historical-poles/20-zbigniew-religa
Autor zdjęcia Zbigniewa Religi: PiS
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: