Zdzisława Sośnicka (ur. 1945) to niezwykle popularna polska wokalistka, której szczyt popularności przypadał na lata 70. i 80.
Zdzisława Sośnicka – wiek
Zdzisława Sośnicka – data urodzenia, rodzice, wykształcenie
Zdzisława Barbara Sośnicka-Bajer urodziła się 29 sierpnia 1945 roku w Kaliszu, jako córka Romana i Kazimiery Sośnickich. Jej rodzice nie byli związani zawodowo z muzyką, jednakże muzyka była nieodłącznym elementem ich życia. Jej mama marzyła, by grać na fortepianie, z kolei tata był wojskowym, absolwentem Szkoły Podchorążych w Wilnie oraz solistą tamtejszego chóru. Roman Sośnicki znał marzenie swojej żony o pianinie i postanowił je spełnić. Kazimiera Sośnicka postanowiła podzielić się miłością do muzyki z córkami: Zdzisławą i Ewą. Gdy Zdzisława miała 7 lat, jej mama zaprowadziła ją na egzamin do Szkoły Muzycznej.
Zdzisława Sośnicka ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu w klasie fortepianu. Gdy miała 16 lat otrzymała pierwsze w życiu wyróżnienie – Stypendium Chopinowskie. Jej zainteresowania już wtedy wykraczały poza grę na jednym instrumencie. Zdawała do PWSM w Poznaniu na Wydział Teorii Muzyki, zainteresowana kompozycją i dyrygenturą, jednak zabrakło jej kilka punktów. Podjęła studia na Wydziale Wychowania Muzycznego Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu, które zakończyła dyplomem. Kształciła się w dyrygenturze chóralnej i instrumentalnej. Podczas studiów współpracowała z zespołem Huberta Szymczyńskiego, Studenckim Teatrem Nurt w Poznaniu oraz grupami Tramp i Bizony.
Zdzisława Sośnicka – kariera wokalna, przeboje
Po studiach Zdzisława Sośnicka nie była pewna czy powinna śpiewać. Dała sobie dwa lata, aby zaistnieć w branży rozrywkowej, jednak w tym czasie nie zdarzyło się nic szczególnego. Tuż po tym terminie podczas koncertu na molo w Sopocie pojawił się reżyser TV Polskiej, Janusz Rzeszewski. Została zaproszona na koncert pokazowy dużej grupy artystów, którzy wyjeżdżali za granicę. Zdała egzamin i wyjechała z tą grupą na trwające dwa miesiące tournée. Od tego momentu brała udział w prawie wszystkich programach Pana Janusza. Podczas jednego z nich zobaczył ją Marek Sewen i jak sama mówiła – „Tak zaczyna się najważniejsza historia w moim życiu zawodowym„. Podczas pierwszego ze spotkań rozpoczęli rozmowę o piosence „Dom, który mam”, który nagrała w rekordowym tempie. Pierwsza wersja tego utworu została nagrana z Radiową Orkiestrą Stefana Rachonia.
W 1971 roku za wykonanie tej piosenki na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie zajęła 3. miejsce, a jeszcze bardziej została doceniona przez publikę – zdobywając nagrodę publiczności. Jej życie zupełnie się zmieniło. Polskie Nagrania rozpisały konkurs na piosenki dla niej – na nową płytę, których przyszło aż 200. Wybrano dwanaście z nich i artystka w 1971 roku nagrała płytę, która w kilka tygodni została „złotą płytą”. Pierwsza płyta artystki pt. „Zdzisława Sośnicka” sprzedała się w imponującej liczbie 750 tysięcy egzemplarzy!
W 1972 roku Zdzisława Sośnicka wzięła udział w festiwalu MIDEM w Cannes, a następnie uczestniczyła w festiwalu w Caracas. W lutym w Caracas było 38 stopni Celsjusza, jednak jej walizka poleciała do Tokio, dlatego musiała paradować w kozakach i zamszowym kostiumie, czym wzbudzała zainteresowanie. Z tego festiwalu przywiozła Pierwsze Wyróżnienie. Z kolei na festiwalu Złoty Orfeusz w Bułgarii zdobyła pierwszą nagrodę, a z World Popular Song Festival w Tokio przywiozła srebrny medal.
Lata 70. XX wieku były dla niej najbardziej twórczym i aktywnym okresem. Wydawała płyty, nieustannie koncertowała w Polsce i za granicą – od Wenezueli po Japonię. Współpracowała z największą europejską rewią „Friedrichstadtpalast” w Berlinie. Z każdego festiwalu wracała z nagrodą lub wyróżnieniem. W końcu, w 1979 roku udało jej się zwyciężyć także w Opolu.
W latach 80. piosenkarka dała się poznać z aktorskiej strony. Zagrała Smutną Księżniczkę w filmowej adaptacji książki Jana Brzechwy pt. „Akademia Pana Kleksa” (1983), gdzie wykonała jedną ze swoich najbardziej znanych piosenek, czyli „Pożegnanie z bajką”.
W latach 70. i 80. była wielką gwiazdą, uwielbianą tak samo, jak Maryla Rodowicz czy Urszula Sipińska. Wylansowała wiele przebojów. Z niektórymi piosenkami miała przygody, np. piosenki „Julia i ja” z 1979 roku nie chciało grać Polskie Radio, gdyż ktoś uznał, że jest to utwór o lesbijkach.
Nie sposób nie wspomnieć o wielkim przeboju artystki do którego muzykę skomponował Romuald Lipko. Utwór „Aleja Gwiazd” to ponadczasowy hit, który urzeka do dziś.
Zdzisława Sośnicka poprzez swoją twórczość wielokrotnie zaskakiwała i czuła się dobrze w każdym repertuarze – od bardzo tradycyjnych kompozycji, przez disco, aż po piosenki musicalowe w stylu „Nie czekaj mnie w Argentynie”.
Zdzisława Sośnicka i jej mąż, Jerzy Bajer. Czy mają dzieci?
Zdzisława Sośnicka poznała Jerzego Bajera będąc na pierwszym roku Akademii Muzycznej. Przyznała, że była to dla nich obojga miłość od pierwszego wejrzenia. Jerzy studiował wtedy technologię drewna. W 1964 roku wzięli ślub. Później Jerzy był jej menedżerem.
„Mąż mnie ukształtował i nauczył życia. Nigdy nie narzucał mi swojej woli, lecz delikatnie dawał do zrozumienia, co sądzi na dany temat. Ktoś taki dla wrażliwej artystki to prawdziwy skarb!” – mówiła artystka.
Kiedy zbliżyła się do sześćdziesiątki, postanowiła zakończyć karierę i przestać żyć w trasie. Mieszkali z mężem w bloku na warszawskich Stegnach, jednak postanowili stworzyć swój azyl pod Warszawą. Kupili ziemię w Klarysewie (dzielnica Konstancina k. Warszawy) i tam w zacisznym miejscu zbudowali dom. W domu był też pokój dla dziecka, lecz to marzenie nigdy się nie spełniło. O swoim życiu w Klarysewie Zdzisława Sośnicka pisała:
„Przepełnia mnie spokój, siedzę w ogrodzie i patrzę na sosny, które sięgają nieba. Stoją na skarpie i mają podobno dziewięćdziesiąt – sto lat. Mieszkam tu już od kilku lat, jest to moje ukochane miejsce”.
W 2014 roku piosenkarka wydała wznowienia wszystkich studyjnych albumów (z wyjątkiem Musicals), zawierające podstawowe nagrania, jak i w przypadku większości płyt, również nagrania dodatkowe. W 2015 roku wydała nową płytę – „Tańcz choćby płonął świat”. Miała wrócić na scenę, jednak ostatecznie nie zdecydowała się na to. Występuje sporadycznie, np. w 2018 wystąpiła na koncertach „Tribute to Zbigniew Wodecki”. Podczas rozmowy z Tomaszem Raczkiem powiedziała, iż jej czas minął i nie wie, czy dzisiaj odnalazłaby się w show-biznesie. W swojej biografii napisała:
„Zmieniały się style, muzyka, autorzy, kompozytorzy, ale jedna osoba była przy mnie i jest – menedżer, opiekun, dla mnie człowiek opoka – Jerzy Bajer. Dziękuję… Bardzo”.
Zdzisława Sośnicka – ciekawostki
Jeśli w Radiu nie przyjmowali jakiejś piosenki to była przekonana, że jak zaśpiewa ją na koncercie to przekona do niej publiczność, i tak też wielokrotnie się działo.
Jej głos liczy ponad 2,5 oktawy.
Zdzisława Sośnicka nie tylko śpiewała, ale także z powodzeniem komponowała. Pod pseudonimem Barbara Bajer napisała muzykę do kilku swoich przebojów, m.in. do: „Kochać, znaczy żyć” i „Taki dzień się zdarza raz”.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
Radio Pogoda, Urodziny Zdzisławy Sośnickiej!, https://radiopogoda.pl/7_156772_26250622_urodziny-zdzislawy-sosnickiej, dostęp: 13.12.2022
VIVA.pl, Konrad Szczęsny, „Ktoś taki dla wrażliwej artystki to prawdziwy skarb”, mówi o mężu Zdzisława Sośnicka, https://viva.pl/ludzie/newsy/zdzislawa-sosnicka-i-jerzy-bajer-jak-przezyc-razem-57-lat-136474-r1/, dostęp: 13.12.2022
Sosnicka.com, Zdzisława Sośnicka – Biografia, http://www.sosnicka.com/biografia-c-d, dostęp: 13.12.2022
TVN.pl, Kulisy Sławy Zdzisławy Sośnickiej, https://uwaga.tvn.pl/reportaze,2671,n/kulisy-slawy-zdzislawy-sosnickiej-oficjalna-strona-programu-uwaga-tvn,146397.html, dostęp: 13.12.2022
Wikipedia, Zdzisława Sośnicka, https://pl.wikipedia.org/wiki/Zdzis%C5%82awa_So%C5%9Bnicka, dostęp: 13.12.2022
Grafika: Zdzisława Sośnicka na okładce nieistniejącego polskiego magazynu muzycznego „Non Stop” (jeszcze jako dodatek do „Tygodnika Demokratycznego”), nr 4 sierpień-wrzesień 1972.
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: