Jane Fonda (ur. 1937) to słynna amerykańska aktorka, producentka i działaczka społeczna. Dwukrotnie została wyróżniona Nagrodą Akademii Filmowej w kategorii najlepsza aktorka.
Wzrost: 173 cm
Instagram: @janefonda
Jane Fonda – rodzina i dzieciństwo
Jane Seymour Fonda urodziła się 21 grudnia 1937 roku w Nowym Jorku.
Aktorka była pierwszym dzieckiem Henry’ego Jaynesa oraz Frances Seymour. Matka Fondy była finansistką, z kolei ojciec – aktorem. Kobieta miała młodszego brata – Petera. Mężczyzna zmarł w 2019 roku w wyniku trudności z oddychaniem.
Dzieciństwo aktorki nie przebiegało sielankowo. Gdy miała 12 lat jej matka, w trakcie pobytu w szpitalu psychiatrycznym, popełniła samobójstwo. Niedługo później ojciec aktorki zdecydował się na kolejne małżeństwo. Jego wybranką została starsza zaledwie o dziewięć lat od Jane – Susan Blanchard.
W dzieciństwie i młodzieńczych latach była pewna siebie i butna. Nie potrafiła się podporządkować i nieustannie starała się postawić na swoim w każdej kwestii. Takie zachowanie sprawiało, że kilkukrotnie była zmuszona do zmiany szkoły. Była uczennicą Greenwich Academy w stanie Connecticut. Kolejnym przystankiem w jej edukacji był Vassar College w Poughkeepsie, skąd została wydalona. Wtedy zdecydowała o podjęciu lekcji z malarstwa, dlatego zdecydowała się wyjechać do Paryża.
Jane Fonda – debiut i początki kariery
Krótko po powrocie do Stanów Zjednoczonych rozpoczęła karierę modelki. Zwieńczeniem starań była sesja okładkowa dla magazynu Vogue.
Powrót z Europy wiązał się również z jednym z pierwszych występów aktorki. W 1954 roku, po długich namowach najbliższych, zdecydowała się wystąpić w przedstawieniu charytatywnym u boku ojca. „Dziewczyna z prowincji” wystawiona została w Omaha Community Theatre w stanie Nebraska. Decyzja o wspólnym wystąpieniu była dla kobiety trudna, ponieważ od 12 roku życia uważała, że ojciec jest całkowicie odpowiedzialny za śmierć jej matki.
Kilka lat później, w 1958 roku, zaczęła uczestniczyć w kursach dramatycznych w Actors Studio pod okiem Lee Strasberga. Krok ten przybliżył ją do ważnej roli. Wystąpiła na Broadwayu w „Tall Story”, a następnie w ekranizacji tego spektaklu w reżyserii Joshui Logana. Dzięki temu i kolejnym wystąpieniom zyskała spore grono fanów. Jednak rok 1963 i kolejne produkcje przyniosły jej niechciane wyróżnienie dla najgorszej aktorki.
Jane Fonda – pierwsze i drugie małżeństwo
Po niepowodzeniu projektu „In the Cool of the Day” zdecydowała się na powrót do Paryża. Tam też, w 1965 roku, poznała swojego pierwszego męża – Rogera Vadima. Okres kilkuletniego małżeństwa to czas narodzin pierwszego dziecka – Vanessy (Jej córka została reżyserką filmową). Trzy lata po poznaniu męża, aktorka miała okazję zagrać tytułową rolę w filmie „Barbarella”. Rola przyniosła jej ogromne grono fanów. „Barbarella” to ekranizacja komiksu dla dorosłych opowiadającego o zmaganiach superkobiety z przyszłości. Produkcje, w których brała udział, niezmiennie budziły kontrowersje. Aktorka śmiało rozbierała się na ekranie, czym zyskała sobie grono zwolenników i przeciwników. Jednak po kilku latach, wykreowany wizerunek nie zadowalał jej tak, jak na początku. Dlatego zdecydowała zmienić swoją aktywność.
Po rozstaniu z mężem zdecydowała się ponownie na powrót do USA. Aktywnie uczestniczyła w życiu społecznym i politycznym. Założyła, wraz z Donaldem Sutherlandem, organizację FTA – Free The Army. Swoim działaniem sprzeciwiała się między innymi wojnie wietnamskiej.
Początki działalności politycznej zaowocowały kolejnym związkiem małżeńskim. W 1973 poślubiła Toma Haydena – polityka i aktywistę.
Jane Fonda – wspaniałe lata 60. i 70.
Mimo wielu głosów krytycznych, lata 60. i 70. w karierze Jane Fondy to okres najlepszych produkcji. Właśnie w tym okresie, bo w 1962 roku, otrzymała nagrodę Złotego Globu w kategorii „Najbardziej obiecująca debiutantka”. Kolejna nominacja do Oscara w 1970 roku za rolę w filmie „Czyż nie dobija się koni” nie przyniosła wygranej. Jednak już dwa lata później, w 1972 roku została wyróżniona zarówno Złotym Globem, jak i Oscarem za rolę prostytutki w kryminale „Klute”.
Aktorka została wyróżniona także dzięki roli w filmach:
- „Julia” (1978 rok),
- „Powrót do domu” (1979),
- „Chiński syndrom” (1980).
Fonda otrzymała Złotą Palmę w 2007 roku za całokształt twórczości. Także jej role w serialach nie pozostają obojętne. Została laureatką Nagrody Emmy w kategorii najlepszej aktorki pierwszoplanowej w serialu „The Dollmaker”.
Lata 60. to także pierwsze spotkania aktorki z Robertem Redfordem. Wspólna praca nad filmem „Tall Story” przyniosła niespodziewane (jednostronne) uczucie. Przez te kilkadziesiąt lat para spotkała się na planie filmowym zaledwie kilka razy. Mimo to, za każdym razem współpraca przebiegała znakomicie. Rok 2017 przyniósł przełom w tej znajomości. Wtedy to, podczas wywiadu promującego film „Our Souls at Night” („Nasze noce”) aktorka przyznała się do skrywanego przez te wszystkie lata uczucia do mężczyzny. Redford nie krył zdziwienia. W wywiadzie udzielonym Britain Daily Telegraph wspomniał, że nigdy nie był świadomy uczuć Fondy.
Jane Fonda – działalność poza ekranem
Choć niemal od początku swojej kariery cieszyła się niemałą popularnością, nagle zdecydowała się zaangażować w inne działania. Przez kilka lat wydawała książki. Oprócz autobiografii, na uwagę zasługują układane przez nią ćwiczenia aerobiku. Jej nowa pasja – aktywność fizyczna, stała się niemal obsesją i doskonałym źródłem dochodu. Kobieta oprócz książek poświęconych ćwiczeniom, nagrywała również swoje treningi, które szybko znalazły się w domach wielu fanów Fondy.
Mimo stale rozwijającego się nowego hobby, aktywność polityczna nie poszła w zapomnienie. Zakończenie wojny w Wietnamie i koniec prezydentury Nixona sprawiły, że aktorka oddała się walce z dyskryminacją czarnoskórych i o prawa Indian. Jej działalność również była odczuwalna w naszym kraju. W 1987 roku, w geście poparcia dla Solidarności odwiedziła Polskę.
Te aktywne społecznie lata sprawiły, że jej małżeństwo z Haydenem chyliło się ku upadkowi. W 1990 rozwiodła się z mężem, a już rok później wyszła po raz kolejny za mąż za Teda Turnera – twórcę CNN. To właśnie w czasie ostatniego małżeństwa zdecydowała się porzucić karierę na dużym ekranie.
Druga połowa lat 90. to dla Fondy czas aktywności społeczno-politycznej. Aktorka angażowała się między innymi w:
- szerzenie świadomego rodzicielstwa,
- ochronę zwierząt,
- walkę z problemami Trzeciego Świata.
Wtedy także porzuciła aerobik – tłumacząc się tym, że robi on z kobiet niewolnice wyglądu fizycznego. Choć porzuciła maniakalną aktywność fizyczną, otwarcie przyznaje się do poddania się operacjom plastycznym. Równocześnie zaprzeczając, że nie zdecyduje się już na kolejne.
Jane Fonda – wielki powrót
Powrót aktorki na ekrany kinowe wiązał się nie tylko z przyjęciem chrześcijaństwa, ale także z kolejnym rozwodem. W 2005 roku, obok Jennifer Lopez zagrała w filmie „Sposób na teściową”. Wielki powrót aktorki nie był rozczarowaniem. Jej klasa i umiejętności aktorskie zadowoliły jej wszystkich fanów. Ostatnie lata w życiu zawodowym aktorki obfitują w znakomite produkcje. Mogliśmy ją podziwiać w filmach: „Kamerdyner”, Ojcowie i córki” czy „Młodość”. A od 2017 roku także w znakomitym serialu komediowym „Grace & Frankie”.
W 2018 roku, za sprawą reżyserki Susan Lacy, światło dzienne ujrzał film dokumentalny „Jane Fonda w pięciu odsłonach”. To dzieło jest intymną opowieścią o życiu Fondy. Widz może poznać wzloty i upadki słynnej aktorki, jeszcze raz przeżyć wszystkie kontrowersyjne i emocjonujące momenty w jej życiu. Aktorka w długim wywiadzie opowiada nie tylko o swoim życiu zawodowym, ale również prywatnym.
Choć większość z książek, które napisała aktorka były uzupełnieniem do nagrywanych treningów aerobiku, to Jane Fonda na początku XXI wieku zdecydowała się na wydanie własnej autobiografii. Książka, podobnie jak wspomniany wcześniej film, porusza wiele kwestii z życia zawodowego, społecznego, jak i prywatnego. Wiele miejsca autobiografii zostało poświęcone na podzielenie się własnymi doświadczeniami z życia, a nie tylko suchymi faktami. Książka „Moje życie…” może zaskoczyć czytelników zarówno dokładnością przekazu, jak i szczerością i otwartością w dzieleniu się swoimi wspomnieniami. Bez zawahania na łamach książki opowiada o rzeczach, których przez wiele lat się wstydziła. Czyli między innymi o zdradach męża – Rogera Vadima, operacjach plastycznych, na które zdecydowała się aby zaspokoić pragnienia ostatniego małżonka – Teda Turnera. Napisanie książki miało jeden cel. Fonda chciała opowiedzieć historię kobiety, która większą część swojego życia podporządkowała innym. Aktorka chciała przekazać każdemu, kto sięgnie po jej autobiografię, że poszukiwanie wewnętrznej siły i energii do uniezależniania się i postępowania zgodnie z własnymi pragnieniami to obowiązek każdego.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
Zdjęcie: wikimedia.org | Autor: Georges Biard | Licencja: CC BY-SA 3.0
https://kultura.onet.pl/film/wiadomosci/wiecznie-mloda-jane-fonda/6tw1zfg#slajd-20https://plejada.pl/newsy/od-aktorki-i-guru-fitnessu-do-zagorzalej-aktywistki-82-letnia-jane-fonda-wciaz/yyxjlk1
https://ksiazki.wp.pl/jane-fonda-6149080117327489c
https://www.film.gildia.pl/filmy/barbarella
https://www.filmweb.pl/film/Jane+Fonda+w+pi%C4%99ciu+ods%C5%82onach-2018-812537/descs
https://film.interia.pl/wiadomosci/news-jane-fonda-kochalam-roberta-redforda,nId,2446752
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/56616/moje-zycie
https://www.imdb.com/name/nm0000404/bio?ref_=nm_ov_bio_sm
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: