Bolesław Prus
Bolesław Prus, a właśc. Aleksander Głowacki herbu Prus (1847-1912) to powieściopisarz, nowelista, publicysta, krytyk literacki i społecznik. Jest jednym z najwybitniejszych polskich pisarzy drugiej połowy XIX wieku.
Bolesław Prus, a właśc. Aleksander Głowacki herbu Prus (1847-1912) to powieściopisarz, nowelista, publicysta, krytyk literacki i społecznik. Jest jednym z najwybitniejszych polskich pisarzy drugiej połowy XIX wieku.
Katarzyna Bonda (ur. 1977) – dziennikarka, autorka powieści kryminalnych, nazywana „Królową kryminału”. Żegluje, jeździ konno i sama wychowuje nastoletnią córkę Ninę.
Marzena Rogalska (ur. 1970) jest popularną polską dziennikarką telewizyjną i radiową, a także autorką powieści.
Jan Kochanowski (1530-1584) to najwybitniejszy przedstawiciel renesansu w Polsce. Na zadziwiających swą aktualnością utworach Kochanowskiego wzorowały się całe pokolenia pisarzy – od Mickiewicza po Tuwima.
Wisława Szymborska (1923-2012) była poetką, eseistką i felietonistką, laureatką literackiej Nagrody Nobla (1996).
Ignacy Krasicki (1735-1801) był dostojnikiem kościelnym, poetą, prekursorem polskiej powieści, głównym reprezentantem polskiego oświecenia. Nazywany „księciem poetów polskich”. Mistrz humoru, ironii i satyry. Był nie tylko poetą. Pisał felietony i artykuły do Monitora, powieści, komedie, rozprawy z zakresu teorii i historii literatury, eseje oraz hasła do własnej encyklopedii, noszącej tytuł Zbiór potrzebniejszych wiadomości.
Sofokles (496 – 406 p.n.e.) był wybitnym tragediopisarzem greckim, jednym z trzech wielkich tragików starożytnych (obok Ajschylosa i Eurypidesa). Uczestniczył także w życiu politycznym Aten.
Adam Mickiewicz (1798-1855) był polskim poetą, działaczem politycznym, publicystą, tłumaczem, filozofem, działaczem religijnym, mistykiem, organizatorem i dowódcą wojskowym oraz nauczycielem akademickim.
Józef Ignacy Kraszewski (1812-1887) był polskim pisarzem, publicystą, wydawcą, historykiem, encyklopedystą, działaczem społecznym i politycznym, współzałożycielem Macierzy Polskiej. Kraszewski to autor z największą liczbą wydanych książek i wierszy w historii literatury polskiej.
Juliusz Słowacki (1809-1849) to jeden z trzech wieszczów romantycznych, autor liryków, dramatów i poematów dygresyjnych. Przez historyków literatury zgodnie nazwany drugim, obok Mickiewicza, najwybitniejszym twórcą polskiego romantyzmu.