Jane Austen: biografia i ciekawostki
Jane Austen (1775-1817) była angielską pisarką zwaną znawczynią psychiki płci pięknej. Była autorką powieści, które opisywały życie angielskiej klasy wyższej w początkach XIX wieku.
Jane Austen (1775-1817) była angielską pisarką zwaną znawczynią psychiki płci pięknej. Była autorką powieści, które opisywały życie angielskiej klasy wyższej w początkach XIX wieku.
Wojciech Młynarski jest autorem niezliczonej wręcz ilości piosenek, które najważniejsi polscy wykonawcy śpiewają już od dziesięcioleci. Jako wielokrotnie nagradzany artysta odniósł niewątpliwy sukces. Natomiast w życiu rodzinnym Wojciech Młynarski bywał, co też sam przyznawał, człowiekiem trudnym.
Homer był wybitnym poetą czasów starożytnych. Ze względu na skąpe informacje o nim uważany jest czasem za postać niemalże legendarną. To jednak jemu zawdzięczamy dwa słynne poematy epickie: „Iliadę” i Odyseję”. Kwestią sporną jest zaś to, czy – jak się czasem uważa – był niewidomy?
Hans Christian Andersen (1805-1875) był duńskim pisarzem, który znany jest na całym świecie jako autor przepięknych baśni. Uważane są przeważnie za utwory dla dzieci i młodzieży, choć Andersen tworzył je również z myślą o dorosłych czytelnikach, pragnąc przekazać w tej formie literackiej uniwersalne prawdy filozoficzne o świecie i życiu.
Marzena Rogalska jest popularną polską dziennikarką telewizyjną i radiową, a także autorką powieści. Jak wyglądała jej droga do kariery? Czy ma męża i dzieci? Odpowiedzi na te pytania i inne ciekawostki z jej życia poznasz dzięki temu artykułowi.
Bolesław Prus, a właśc. Aleksander Głowacki herbu Prus (1847-1912) to powieściopisarz, nowelista, publicysta, krytyk literacki i społecznik. Jest jednym z najwybitniejszych polskich pisarzy drugiej połowy XIX wieku.
Cyprian Kamil Norwid (1821-1883) to jeden z najwybitniejszych polskich poetów, autor wierszy, wspomnień, noweli, dramatów i esejów, a także filozof, malarz i rzeźbiarz. Był bardzo niedoceniany za życia, a jego los był bardzo nieszczęśliwy. Dopiero kilkadziesiąt lat po jego śmierci odkryto jego wielki talent.
Adam Mickiewicz (1798-1855) był polskim poetą, działaczem politycznym, publicystą, tłumaczem, filozofem, działaczem religijnym, mistykiem, organizatorem i dowódcą wojskowym oraz nauczycielem akademickim. Opisujemy krótki życiorys polskiego wieszcza oraz jego biografię rozszerzoną, a także rozwijamy temat twórczości Mickiewicza i przedstawiamy ciekawostki z jego życia.
Katarzyna Bonda (ur. 1977) – dziennikarka, autorka powieści kryminalnych, nazywana „Królową kryminału”. Żegluje, jeździ konno i sama wychowuje nastoletnią córkę Ninę.
Jan Kochanowski (1530-1584) to najwybitniejszy przedstawiciel renesansu w Polsce. Na zadziwiających swą aktualnością utworach Kochanowskiego wzorowały się całe pokolenia pisarzy – od Mickiewicza po Tuwima.