Beata Pawlikowska, czyli polska podróżniczka, tłumaczka, pisarka, dziennikarka, fotograf, ilustratorka książek oraz prowadzącą programy radiowe i telewizyjne. Była felietonistką takich tytułów jak „Rzeczpospolita”, „Polityka”, „Focus”, „Playboy”, „Cosmopolitan” i „Poznaj Świat”.
Spis treści
Krótki życiorys Beaty Pawlikowskiej
Beata Pawlikowska urodziła się w Koszalinie 11 czerwca 1965 roku. Jest polską podróżniczką, pisarką, tłumaczką, dziennikarką, ilustratorką książek i fotografem. Pisała felietony do „Rzeczpospolitej”, „Polityki”, „Playboy”, „Poznaj Świat”, „Cosmopolitan”, czy też „Focus”. Prowadziła programy radiowe, obecnie na pierwszym planie jednak są jej książki podróżnicze. W 1994 prowadziła w TVP1 program muzyczny „Be-bop-a-lula”. Autorka przygodowego reality show „Zdobywcy” w TVP2.
Udzielała się w Polskim Radiu Koszalin, prowadząc kurs radiowy języka angielskiego. W ślad za tym miał miejsce jej autorski program muzyczny. Następnie była korespondentem Polskiego Radia w Londynie, współpracując z audycją „Tam-Tam” w radiowej Trójce. Przyszedł wkrótce czas również na jej „Listę hitów dla emerytów” w Radio Kolor, który to program odnalazł wkrótce swą kontynuację jako „Lista przebojów dla oldboyów” w Programie Polskiego Radia. Zastępowała też Marka Niedźwieckiego w jego programie, prowadzą także audycję „Internoc”.
W roku 1994 wyszła za Wojciecha Cejrowskiego – co istotne w przypadku Cejrowskiego, ślub był kościelny, natomiast rozchodząc się później z Pawlikowską Cejrowski uzyskał kościelne unieważnienie ślubu. Przyszedł też wtedy czas na „Świat według blondynki” w Radio Zet, dzięki czemu przyznano jej nominację do nagrody Grand Press. Prowadziła też audycje radiowe podróżnicze – zarówno w programie I jak i III Polskiego Radia. Dzięki nawiązanej współpracy z Krzysztofem Skibą mogła następnie poprowadzić „Podróże z żartem” – mianowicie program telewizyjny. Od roku 2009 ukazuje się jej program „Zagadkowa blondynka”. Trzeba też wspomnieć o dokonaniach literackich Pawlikowskiej, które opiewają na takie tytuły jak „Blondynka w Meksyku”, „Blondynka na czarnym lądzie”, „Blondynka na Kubie”, czy też „Blondynka w dżungli”. Jest oprócz tego wdzięczną felietonistką.
Już w wieku 18 lat napisała swą pierwszą książkę, była to, jak sama określa, „powieść z nurtu realizmu magicznego”, której czytania odbyły się w odcinkach w Programie III Polskiego Radia. Jej szczególne zainteresowania dotyczą życia w Amazonii, tam też wielokrotnie się udała, a według sprawozdania Cejrowskiego, przeszła piechotą przez „najbardziej malaryczną dżunglę świata”. Jest ponadto pasjonatem dobrej diety, jak choćby diety według chińskiej filozofii pięciu przemian.
Biografia rozszerzona Beaty Pawlikowskiej
Beata Pawlikowska urodziła się w Koszalinie 11 czerwca 1965 roku. Odebrała wykształcenie średnie, by następnie studiować anglistyke i hungarystyke. Zanim jednak podjęła studia, napisała swą pierwszą książkę, jak sama podkreśla – „powieść z nurtu realizmu magicznego”, pozycje literacką, która doczekała się później czytań na falach radiowych Programu III Polskiego Radia. Ubiegamy zatem nieco fakty, natomiast jest to o tyle istotne w jej biografii, ponieważ to właśnie pisarką jest Pawlikowska chyba najlepszą, posiadając pióro sprawne i wyobraźnie właściwą do opisywania światów zwiedzonych, oddając wspaniałe kolory kulturowe społeczności zamieszkujących najodleglejsze zakątki świata. Tymczasem warto dodać, że studiów nie ukończyła, natomiast następnie poprzez zaangażowanie w działalność Polskiego Radia Koszalin mogła prowadzić tam radiowy kurs języka angielskiego. Wkrótce otrzymała także możliwość prowadzenia autorskiego programu muzycznego. Był to ten moment, w którym przed Pawlikowską otworzyły się nowe możliwości, na przykład ruszył jej autorski program muzyczny. Następnie pracowała w Londynie jako korespondent Polskiego Radia, współpracowała z audycją zatytułowaną „Tam-Tam” a obecną w radiowej Trójce. Wreszcie pojawiła się w Radio Kolor audycja Pawlikowskiej pt. „Lista hitów dla emerytów”, później w Polskim Radio jako „Lista przebojów dla oldboyów”. Współpracowała też z Markiem Niedźwieckim, niekiedy zastępując go w jego programie, prowadziła zatem „Internoc”. Ważny był dla Pawlikowskiej szczególnie rok 1994, bowiem wtedy oprócz tego, iż prowadziła w TVP1 program muzyczny „Be-bop-a-lula”, wyszła za Wojciecha Cejrowskiego – co istotne w przypadku Cejrowskiego, ślub był rzecz jasna kościelny. Natomiast warto podkreślić, że rozeszli się po latach, a Cejrowski, biorąc pod uwagę całokształt jego operatywności, uzyskał kościelne unieważnienie ślubu, co zdarza się rzadko, więc argumentacja musiała być również dobra ze strony Pawlikowskiej. W radio Zet prowadziła swój cykl programowy zatytułowany „Świat według blondynki”, dzięki czemu została nominowana do nagrody Grand Press. Zarówno w programie I jak i III Polskiego Radia prowadziła też audycje radiowe podróżnicze. Pracowała wówczas z Krzysztofem Skibą, z którym to poprowadziła program telewizyjny pt. „Podróże z żartem”. W roku 2009 ruszył program Pawlikowskiej zatytułowany „Zagadkowa blondynka”. Odbywało się to równolegle z udanymi działaniami literackimi tej wdzięcznej przecież felietonistki. Pośród jej książek odnajdujemy takie tytuły jak „Blondynka w Meksyku”, „Blondynka w dżungli”, „Blondynka na czarnym lądzie”, „Blondynka na Kubie”. Pawlikowska, co istotne, potrafi pisać dobre felietony i to w odniesieniu do nich niejako odbywały się pozostałe publikacje. Oznacza to sporą kreatywność, więc nie przypadkiem było to, że już w 1994 roku została na tyle zauważona, by zostać autorką przygodowego reality show „Zdobywcy” w TVP2.
Ciekawostki o Beacie Pawlikowskiej
- Jej szczególne zainteresowania dotyczą życia w Amazonii, tam też wielokrotnie się udała, a według sprawozdania Cejrowskiego, przeszła piechotą przez „najbardziej malaryczną dżunglę świata”.
- Jest ponadto pasjonatem dobrej diety, jak choćby diety według chińskiej filozofii pięciu przemian.
- Nie była wcale dobrą uczennicą, co powiedziała na łamach swej literatury. Była raczej osobą przeżywającą w czasach szkolnych silny okres buntu, więc zdarzały się wagary wcale nie rzadko.
- Już w wieku 18 lat napisała swoją pierwszą książkę, i była przy tym tak pewna jej treści, by po latach odbywać czytania fragmentów swojej twórczości na falach programu III Polskiego Radia.
- Studia na kierunku anglistyka podjęła, ale nie skończyła, natomiast umiejętności językowe nabyła na tyle dobrze, iż w Radiu Koszalin prowadziła kurs języka angielskiego.
Cytaty Beaty Pawlikowskiej
„Kochaj siebie jako człowieka, kochaj innych ludzi i kochaj boga, który Cię stworzył. Ucz się, czyli poszukuj wiedzy, rozwijaj się i bądź coraz lepszym człowiekiem. I pracuj bo praca uszlachetnia.”
„Ja uważam, że człowiek powinien dążyć do szczęścia, a nie narzucać sobie kolejne przymusowe obciążenie. Dlatego ludzie w małżeństwach tak często są nieszczęśliwi: bo mają świadomość braku odwrotu. Bycie z drugą osobą powinno być szczęściem, a nie więzieniem.”
„Mężczyźni to ciekawy gatunek. Cały świat uwierzył, że są wyjątkowi, tylko dlatego, że są facetami. Nawet kobiety w to uwierzyły – i to jest najśmieszniejsze.”
„Myślę, że czas zamknąć krwawy rozdział z przeszłości, bo jednym, czego może nas dzisiaj nauczyć, to chęć zemsty i nienawiść, czyli emocje, które są destrukcyjne, krzywdzą wszystkich – zarówno tych, którzy je w sobie noszą, jak i tych, wobec których mogą zostać skierowane.”
Książka Beaty Pawlikowskiej
„Życie jest wolnością” Beaty Pawlikowskiej jest książką, która dobrze ilustruje podejście Autorki do zagadnień filozofii życia.
Źródła
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Beata_Pawlikowska
- https://biografia24.pl/beata-pawlikowska/
- https://psycholog-pisze.pl/wyszlam-z-niemocy-i-depresji-pawlikowska/
Autor zdjęcia Beaty Pawlikowskiej: Jarosław Pijarowski