Dorota Wellman jest polską dziennikarką, prezenterką, producentką programów telewizyjnych i radiowych. Od 2007 roku jest prezenterką śniadaniowego programu „Dzień Dobry TVN”.
Dorota Wellman – wiek, wzrost
Wzrost: 165 cm
Mąż: Krzysztof Wellman (od 1988 roku)
Dzieci: Jakub Wellman (ur. 1993)
Dorota Wellman – pochodzenie, rodzina, wykształcenie
Dorota Wellman (z domu Owczuk) urodziła się 2 marca 1961 roku w Warszawie.
Wychowywała się w Warszawie. Mieszkała z rodziną w jednym pokoju, a ich dom tętnił życiem towarzyskim. Żyli w skromnych warunkach, ale dzięki temu szybko nauczyła się doceniać małe rzeczy.
Jej rodzice nie należeli do zachowawczych i bojących się wszystkiego opiekunów. Mieli oni bardzo wyraźne poglądy oraz zdecydowanie potępiali komunistyczną władzę. W tej atmosferze silnego manifestowania swojego zdania i odwagi dorastała Dorota Wellman. Sama brała udział w nielegalnych zgromadzeniach i jako nastolatka ścierała się z milicją na warszawskim Barbakanie. Te zdarzenia zaznaczyły się także na jej ciele, gdyż ma szramę na nodze, która jest pozostałością po petardzie wystrzelonej przez milicję w stronę grupki osób. Nieraz dostała pałką po plecach, a siniaki ukrywała przed mamą, aby ta się o nią nie martwiła.
Dorota Wellman ukończyła II LO im. Stefana Batorego w Warszawie. Następnie została absolwentką Wydziału Filologii Polskiej i Historii Sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Obroniła pracę magisterską, która dotyczyła życia i twórczości Czesława Miłosza.
Dorota Wellman – kariera
Praca przy reżyserii filmów
Dorota Wellman pracowała przez kilka lat przy reżyserii filmów fabularnych. Pierwszym filmem była produkcja z 1983 roku pt. „Stan wewnętrzny”. W 1986 roku współpracowała przy produkcjach „Do domu” i „Szkoła kochanków, czyli Cosi Fan Tutte”. Przy trzech filmach pełniła funkcję drugiego reżysera. Były to: „Schodami w górę, schodami w dół” (1988), „Ostatni dzwonek” (1989) oraz „Stan strachu” (1989).
Działalność dziennikarska
Dziennikarską karierę rozpoczynała w Radiu „Solidarność”. Następnie była prezenterką i dyrektorem programowym Radia Eska, prowadziła autorską audycję Bulion w Radiu ZET, a w latach 2005-2006 była gospodynią audycji TOK o’clock w radiu TOK FM.
W Nowej Telewizji Warszawa prowadziła autorski program pt. Fotel, a w Polsacie talk-show Szpila.
W telewizji TVP była współtwórcą takich programów jak: „Goniec”, „Tylko w Jedynce” i „Bohaterowie, skandaliści i inni”. W latach 2002-2007 współprowadziła w duecie z Marcinem Prokopem poranny magazyn „Pytanie na śniadanie”. Poza tym razem prowadzili „Podróże z żartem” (2006-2007) oraz cykl koncertów TVP2 i Radia Eska Hity Na Czasie. Na przestrzeni lat 2004-2006 prowadziła w TVP2 program realizowany we współpracy z UOKiK pt. Konsument.
Pod koniec sierpnia 2007 roku Dorota Wellman i Marcin Prokop przeszli do stacji TVN, w której od września 2007 roku prowadzą poranny program Dzień dobry TVN. Są duetem, który od kilkunastu lat świetnie się dogaduje. „Ten duet to jeden wóz, dwa konie. Nie ma miejsca na gwiazdorzenie, ani moje, ani Marcina. Nigdy się nie pokłóciliśmy, ani nie mieliśmy cichych dni. Nie chcemy niszczyć tej wyjątkowej relacji. Gdy mamy gorszy czas, pomagamy sobie, a nie przeszkadzamy.” – mówiła Dorota Wellman dla Gali.
Z kolei, w lutym i marcu 2008 roku wspólnie prowadzili program edukacyjno-rozrywkowy pt. Clever – widzisz i wiesz.
Dorota Wellman prowadziła w latach 2008-2009 talk-show Ten jeden dzień, emitowany w TVN Style. Następnie prowadziła program literacki Czytam, bo lubię, a w marcu 2011 roku została współprowadzącą talk-show pt. Miasto kobiet. W ramach tego programu współpracowała najpierw z Magdą Mołek, a od września 2011 roku z Pauliną Młynarską. Od lipca 2018 roku współprowadzi na antenie TVN Fabuła program pt. A momenty były?.
Dorota Wellman pisała felietony dla czasopism: „Gala”, „Gala Filmowa”, „VIVA! Kino” i „Magazyn Wprost dla Kobiet” (dodatek do „Wprost”). W sierpniu 2006 roku pracowała w redakcji „Viva!”. Była współpracownicą „Fashion Magazine” i „Existence”.
Od kwietnia 2021 roku Dorota Wellman prowadzi autorski program w TVN Style pt. Inspirujące kobiety.
Książki
Owocem wywiadu i współpracy Doroty Wellman z pisarzem Januszem Leonem Wiśniewskim została książka pt. „Arytmia uczuć” (2008). Następnie razem z Pauliną Młynarską stworzyły publikację pt. „Kalendarzyk niemałżeński” (2013). Kolejno powstawały takie książki jak: Ja nie mogę być modelką?! (2014), Ryby są super (we współpracy z Karolem Okrasą, 2014), Jak zostać zwierzem telewizyjnym? (2015), Siedem lat później (współautor – Janusz Leon Wiśniewski, 2016), Jak być przyzwoitym człowiekiem (2017), Być jak Pągowski (współautor – Andrzej Pągowski, 2017), I ty możesz być modelką (2019) oraz #przyjaźń (2020).
Nagrody
Dorota Wellman jest laureatką licznych nagród, m.in. Wiktory w kat. Prezenter Telewizyjny 2010 roku, Europejska Nagroda Tolerancji 2014 czy InicjaTor 2015 (MediaTory). Rankingi Gazety Wyborczej i Wprost plasują ją w czołówce najbardziej wpływowych kobiet w polskich mediach. Stowarzyszenie Profesjonalnych Mówców nagrodziło ją Hortensją dla Kobiety roku 2017. W rankingu Forbesa została uznana najcenniejszą polską gwiazdą 2018 roku.
Życie prywatne Doroty Wellman – mąż, syn, choroba
Na planie filmu „Schodami w górę, schodami w dół” Dorota poznała fotografa, Krzysztofa Wellmana. On wykonywał zdjęcia, a ona wówczas pracowała w produkcji. Wzięli ślub w 1988 roku i są małżeństwem od 35 lat. Należy im pogratulować, gdyż taki staż małżeński jest rzadko spotykany w show-biznesie. W 1993 roku urodził się ich syn, Jakub.
Jakub Wellman ma już 30 lat. Dziennikarka jest dumna z syn i uważa, że udało jej się dobrze go wychować. „Od samego początku Kuba był uczony ogromnego szacunku do kobiet, jest nauczony współpracy z nimi, bo nigdy nie uważał, że do jakichś rzeczy się nie nadają albo nie powinny czegoś robić. Uczę go, że partnerstwo w naszym życiu jest konieczne. Kobieta i mężczyzna mają dokładnie takie sama prawa, więc nie powinny być w ich relacjach jakiekolwiek różnice” – mówiła w jednym z wywiadów.
Syn Doroty Wellman studiował dwa kierunki i szybko się usamodzielnił. „Akceptuję fakt, że mój syn się wyprowadził. Nie mam zamiaru go kontrolować. Ostatnio nić powiązań między nami robi się coraz cieńsza. On żyje własnym życiem. Cieszę się, że robi się samodzielny, pracuje, zarabia na siebie” – przyznała dziennikarka.
Problemy Doroty Wellman z wagą są efektem nieuleczalnej choroby. W tym przypadku problemem jest gospodarka hormonalna związana z ciążą i problem ten zostanie z nią do końca życia. „No albo można było mieć dziecko, albo zaburzenia hormonalne, to ja już wybieram dziecko i nawet nie dyskutuję” – mówiła Wellman w jednym z wywiadów. Dodaje, że bardzo stara się schudnąć, jednak niewiele może w tej kwestii zrobić. Już wielokrotnie poddawała się terapiom pod okiem lekarzy, dzięki czemu schudła przez wiele lat ponad 30 kg, jednak jak sama mówi – jej waga już dalej nie chce ruszyć.
Dorota Wellman – ciekawostki
Gdy współprowadziła z Marcinem Prokopem program śniadaniowy, dziewięciolatek zapytany na wizji o wymarzony zawód, odpowiedział „morderca”. Prezenterów zatkało, jednak szybko zapytali, dlaczego widzi się w tej roli. Okazało się, że gra w brutalne gry komputerowe, więc taka praca wydaje mu się zupełnie zwyczajna.
Prezenterka pokonała swoje bariery i spełniła niedawno swoje marzenie – nauczyła się latać samolotem.
Wystąpiła w dwóch reklamach, z których dochody przeznaczyła na cele charytatywne. Sens swojej pracy w telewizji dostrzega szczególnie w takich momentach, gdy np. dwie godziny po programie, na koncie rodziców, którzy potrzebują pomocy w leczeniu dziecka, jest kilka milionów złotych.
Od lat walczy o własny program na antenie TVN, w którym chciałaby pomagać kobietom, jednak na razie władze stacji nie dały jej takiej szansy. Chciałaby poprzez swój program kształcić i motywować kobiety, aby walczyły o swoje.
Zagrała epizodyczne role w serialach: Niania (2008), 39 i pół (2008) i Naznaczony (2009). Wystąpiła w 2011 roku w filmie Bokser, zrealizowanym w cyklu Prawdziwe historie. Zagrała również rolę Henryki Krzywonos w obrazie Andrzeja Wajdy pt. Człowiek z nadziei.
W ostatnich latach jednym z jej zajęć zawodowych jest prowadzenie wykładów motywacyjnych, podczas których ze słuchaczami dzieli się swoimi doświadczeniami, wiedzą i kompetencjami.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
Autor grafiki: Ralf Lotys | Licencja: CC-BY 4.0
https://viva.pl/ludzie/newsy/dorota-wellman-o-dziecinstwie-czasach-mlodosci-i-przemocy-114580-r1/https://www.plotek.pl/plotek/0,78882,398208420.html?tag=dorota+wellman
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dorota_Wellman
http://www.dorotawellman.com/
https://www.radiozet.pl/Rozrywka/Plotki/Dorota-Wellman-cierpi-na-nieuleczalna-chorobe-wyznala-prawde
Gala nr 19(679)
https://natemat.pl/460144,wellman-wspomina-trudne-dziecinstwo-jeden-pokoj-i-skromne-posilki
https://swiatseriali.interia.pl/telewizja/news-jakub-wellman-kim-jest-syn-znanej-prezenterki,nId,5894327
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: