Wojciech Cejrowski jako dziennikarz i podróżnik, w tym również pisarz, fotograf i satyryk, obecnie jest osobą bardzo rozpoznawalną, a to z uwagi na dokonania oraz poglądy. Światopoglądowo zaliczany do skrajnej prawicy, lecz jest również liberałem, co przypisuje go raczej do amerykańskiej odmiany prawego skrzydła.
Krótki życiorys Wojciecha Cejrowskiego
Wojciech Cejrowski przyszedł na świat pod Elblągiem 27 czerwca 1964 roku. Zdobył wpierw wykształcenie podstawowe i średnie, aby móc następnie studiować w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie, a równolegle historię sztuki na KUL (Katolickim Uniwersytecie Lublelskim). Nie były to jednak jego jedyne studia, ponieważ studiował także na Uniwersytecie Warszawskim socjologię i archeologię. Wojciech Cejrowski jest przy tym poliglotą władającym kilkoma językami. W telewizji Wojciech Cejrowski pojawiał się początkiem lat dziewięćdziesiątych, debiutował w programie „Non Stop Kolor” u boku Wojciecha Manna. Był ponadto regularnie w wielu krajach wszystkich sześciu kontynentów. Związany był z radiem KOLOR i Polskim Radiem. Ponadto realizował reportarze wprost z amazońskich zaułków. Zapadł wielu telewidzom w pamięć jako gospodarz programu „WC Kwadrans” oraz „Stajnia”. Cykl programów pt. „Boso przez świat” w TVP Puls 2 i TVP Puls dotarł do milionowej rzeszy telewidzów. Obecnie bywa w cyklu pt. „Minęła dwudziesta” emitowanym w TVP1.
Biografia rozszerzona Wojciecha Cejrowskiego
Krótki rys edukacyjno – zawodowy
Wojciech Cejrowski urodził się 27 czerwca 1964 roku najprawdopodobniej w Elblągu, lecz sam przeczy temu, zatem jest to też pewna ciekawostka w jego życiorysie. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie, łącząc to z historią sztuki na Katolickim Uniwersytecie w Lublinie; studiował także socjologię i archeologię na Uniwersytecie Warszawskim. Włada kilkoma językami. Dla zorientowanych nie jest tajemnicą, że w telewizji Wojciech Cejrowski pojawiał się po raz pierwszy w programie „Non Stop Kolor” u boku Wojciecha Manna. Był w 40 krajach na 6 kontynentach. W latach 1996-1997 zrealizował ponadto cykl trzydziestu reportaży z wypraw do Ameryki Południowej – „Podróżnik”. Prowadził słynną audycję „Aeroplan”, bowiem związany z Radiem KOLOR prowadził program wspólnie z podróżniczką Beatą Pawlikowską . Od 1999 roku datuje się współpracę Cejrowskiego m.in. z Polskim Radiem, nagrywając tam m.in. muzyczną „Audycję podzwrotnikową”.
Cejrowski na wielu falach
Jest członkiem The Explorers Club oraz kierownikiem artystycznym biblioteki Poznaj Świat. Widzom telewizyjnym połowy lat dziewięćdziesiątych dał się poznać jako sprawny prowadzący programu „WC Kwadrans”, emitowanego w TVP1. Dał się poznać też jako miłośnik muzyki country i wielki fan USA, co zademonstrował w programie chociażby „Stajnia..”, również w TVP. Związany następnie z telewizją RTL7. Zaskarbił sobie wielu fanów programem „Boso przez świat” nadawanego na falach TVP, który odnalazł też swój cykl „Po mojemu”. Wiązany też z TVN Style. Natomiast „Wojciech Cejrowski. Boso” emitowany jest w Puls 2 i TVP Puls. Od 2017 jest częstym gościem na falach TVP1 w cyklu „Minęła dwudziesta”.
Charakterystyczny typ prowadzącego
Programy podróżnicze przyniosły mu największą ostatnio popularność, mimo że niejednokrotnie znajdował się w ogniu krytyki. Posiada silną osobowość, do czego też się sam przyznał. Jego programy akcentują egzotykę miejsc zwiedzanych, przy czym Cejrowski posiada zazwyczaj swój punkt orientacyjny w interpretowaniu zachowań i zwyczajów, a jest nim kultura katolicka i cywilizacja europejska. Jakkolwiek Cejrowski potrafi bazować w temacie na stereotypowych wyobrażeniach miejsc, w których się znalazł, to trzeba jednocześnie przyznać, że czyni to z pewnym powabem i swojskością, która potrafi przyciągnąć telewidza do badanej przez niego i naświetlanej kwestii. A jeśli nawet dla niektórych programy Cejrowskiego są formą gawędy o szczególnym kolorycie, to trzeba przyznać prowadzącemu, iż posiada pewien typ zdolności operatywnych cechujących Polaka, łącznie z przekazem ewangelicznym, czy też w duchu pouczeń moralistycznych. Podróżując po całym globie Cejrowski ukazuje cechy szczególne wybranych cywilizacji i kultur w odniesieniu do pewnych powszechnie u nas przyjętych wyobrażeń na ich temat, co potrafi samo przez się zainteresować.
Ciekawostki o Wojciechu Cejrowskim
- W okresie PRL był represjonowany. Odbył trudne przesłuchania, w których zostały mu połamane palce dłoni.
- Bywając regularnie na wszystkich kontynentach odwiedził łącznie 40 krajów.
- U jednego z szamanów amazońskich zyskał przydomek „Kameleon”.
- The New York Festivals uhonorował Cejrowskiego tytułem w kategorii Najlepszy Program Podróżniczy.
- Należy do prestiżowego klubu Royal Geographical Society, jako jeden z zaledwie trzech Polaków.
- Zastanawia nieraz, jak Wojciech Cejrowski daje radę penetrować odległe zakątki na bosaka. Tym nie mniej jest to ciekawy chwyt marketingowy, zwłaszcza, że bliższe są Cejrowskiemu kowbojki.
Cytaty Wojciecha Cejrowskiego
„Afryka po wycofaniu się białych kolonizatorów zniszczyła sama siebie. Zniszczyli zasoby, drogi, mosty, szkoły; mordują się milionami, prześladują narodowo, religijnie i rasowo. Potworne zbydlęcenie człowieka. I regres cywilizacyjny. Od roku 1950 w Afryce doszło do 21 wojen, liczba ofiar to prawie 20 milionów. Rasistowska rzeź w Rwandzie – ponad 2 miliony ofiar w ciągu zaledwie kilku dni z powodu oskarżenia o czary!! Afrykanie sami dla siebie są największym zagrożeniem. Uważam, że doskonałym sposobem naprawy tego zła byłoby przywrócenie dyktatury białego człowieka na czas jakiś. (…) Biały człowiek ucywilizował Afrykę. Czarny człowiek zniszczył to dobro.”
„Aleksander Kwaśniewski, prymitywny bawidamek i pijak, który nawet nie umie się przyznać do tego, że ma chorobę alkoholową, tylko udaje, łże, że jakieś tabletki łyka tropikalne; upija się na grobach przodków naszych!”
„Brukowców nie należy czytać bo kłamią, a na dodatek są głupie. Moja babcia uczyła nas, że nie wypada plotkować – pisemka kolorowe zajmują się wyłącznie plotką, a więc nie wypada ich czytać.”
Książka Wojciecha Cejrowskiego
„Kołtun się jeży” jest książką Cejrowskiego, gdzie wykłada również swój punkt widzenia.
Źródła
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojciech_Cejrowski
- https://biografia24.pl/wojciech-cejrowski/
- https://cejrowski.com/
Autor zdjęcia Wojciecha Cejrowskiego: Przemysław Jahr
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Zobacz także
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: