Edyta Górniak przyszła na świat w Ziębicach w 1972 roku. Jest polską piosenkarką, kompozytorką, autorką tekstów oraz producentem. Również reżyserem i aktorką musicalową.
Edyta Górniak – wiek, wzrost, waga
Wzrost: 175 cm
Waga: ok. 60 kg
Krótki życiorys Edyty Górniak
Edyta Górniak ma urodziła się 14 listopada 1972 roku w Ziębicach.
Edyta Górniak ma korzenie polsko – romskie. Ma wykształcenie niepełne średnie, ponieważ zarzuciła edukację w technikum na rzecz kariery muzycznej. Debiutowała jako aktorka musicalowa w warszawskim Teatrze Dramatycznym. Brała udział w musicalu „Metro”. Rok 1994 oznaczał dla Edyty Górniak konkurs Eurowizji z jej piosenką „To nie ja!”, zajęła wówczas niezwykle wysokie, drugie miejsce (wynik najlepszy w historii polskich startów w tej imprezie). Rok z kolei 1995 był naznaczony jej płytą zatytułowaną „Dotyk”, która to okazała się być multiplatyną. Płytą drugą była ta pt. „Edyta Górniak”, popularna także za granicą. W roku 1999 ukazał się następny album pt. „Live ’99”. Dwupłytowy album pt. „Perła” to następnie rok 2002, oznaczający sukces w kraju i Europie. Edyta Górniak ponadto jest dwukrotnym laureatem Fryderyka”. Natomiast nagrodę „Wiktora” wręczono jej w roku 1994. Podkreślmy również to, iż w Hiszpanii została „Najlepszym Głosem Europy”. W jej ręce trafiła też nagroda „Eska Music Award” i „VIVA Comet Awards”, odebrała wówczas nominacje do „Viva! Najpiękniejsi”. Była nominowana do „Superjedynek” i „Telekamer”. Rok 2010 dostarczył jej „Bursztynowego słowika”, natomiast w 2015 zdobyła „Złotą Karolinkę” i „Platynową Telekamerę”. Wzięła też udział jako jurorka w programie „Jak oni śpiewają” oraz „Bitwa na głosy” i „The Voice od Poland”. Później jeszcze był program „Hit Hit Hurra!” a także „The Voice Kids”.
Biografia rozszerzona Edyty Górniak
Edyta Górniak ma urodziła się 14 listopada 1972 roku w Ziębicach.
Udane debiuty
Miejscem debiutu Edyty Górniak był Teatr Dramatyczny w Warszawie, bowiem była aktorką musicalową. Występowała w musicalu „Metro”, który miał miejsce w teatrze Studio Buffo i na Broadway’u. Rok 1994 był dla Edyty Górniak przełomowy, wybrana została wtedy na reprezentantkę Polski w konkursie Eurowizja z piosenką „To nie ja!”, która zajęła w finale drugie miejsce. Był to wynik historyczny, ponieważ w historii polskich startów w wymienionym konkursie zdecydowanie najlepszy.
Kariera
Debiutowała płytą pod tytułem „Dotyk” z roku 1995, która osiągnęła nakład multiplatynowy, bo w wielkości pół miliona egzemplarzy. Natomiast rok 1997 przyniósł Edycie Górniak drugą płytę w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej, dzięki czemu mogła podbijać rynki zagraniczne. Zatytułowała tą płytę po prostu „Edyta Górniak”. Album wyszedł również w nakładzie pół miliona egzemplarzy. Szczególną popularność oprócz Polski album zdobyła na rynkach Skandynawii i Szwajcarii. Sławny okazał się wówczas singiel „One&One” czyniąc Edytę Górniak pierwszym polskim wykonawcą, który zaistniał w rankingu European Radio Top 50 pisma „Music & Media”. Wówczas kontynuowała dobrą passę koncertując, dzięki czemu w roku 1999 wyszedł album „Live ’99”, będący udokumentowaniem jednej z tras koncertowych. Album pt. „Perła” to z kolei rok 2002. To album dwupłytowy, w którym jeden krążek dedykowano odbiorcom ściśle w Polsce, drugi przeznaczony na rynki zagraniczne jako płyta pt. „Invisible”, odnajdując się znakomicie w Austrii, Niemczech i Czechach.
Nagrody i wyróżnienia
Dwukrotnie była laureatem „Fryderyka”, jako nominowana do nagrody aż pięciokrotnie. W ten sposób polski przemysł fonograficzny docenił starania Edyty Górniak. Natomiast „Wiktora” otrzymała w roku 1994. Została wówczas również w Hiszpanii „Najlepszym Głosem Europy”. Otrzymała też „Eska Music Award”. Wygrała w tym czasie nagrodę „VIVA Comet Awards”, będąc również nominowaną do „Viva! Najpiękniejsi”. Ma na swym koncie podobnie nominacje do „Superjedynek” i „Telekamer”. „Bursztynowy Słowik” znalazł się w jej dorobku w roku 2010, zaś w 2015 „Złota Karolinka” i „Platynowa Telekamera”.
Honorowa członkini
Edyta Górniak wystąpiła jako jury na przestrzeni lat 2007 – 2009 w programie „Jak oni śpiewają”, w roku 2012 w „Bitwie na głosy”, w latach 2013 – 2015 „The Voice od Poland”, w 2017 „Hit Hit Hurra!”, czy wreszcie w 2018 w „The Voice Kids”. Jest ponadto Członkinią Akademii Fonograficznej ZPAV oraz Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP. Jest też honorową obywatelką gminy Ziębice oraz Honorowym Ambasadorem Stolicy Polskiej Piosenki Opole.
Ciekawostki o Edycie Górniak
- Pochodzi z rodziny polsko – romskiej. Jej ojciec był gitarzystą w zespole Don Vasyla.
- Elżbieta Zapendowska była tą osobą, która dostrzegła talent młodej Edyty Górniak.
- Została pierwszą polską reprezentantką w konkursie Eurowizja.
- Była bliska usunięcia z konkursu Eurowizji, gdyż chora na zapalenie gardła piosenkarka, by nie nadwyrężać gardła zaśpiewała na próbie fragment utworu w języku angielskim, co było wówczas zakazane.
- Piosenka „To nie ja!” została uznana za największy przebój 1994 roku.
- Nad produkcją i doborem repertuaru na płytę „Edyta Górniak” czuwał Christopher Neil, odpowiedzialny za międzynarodową karierę Celine Dion. Piosenki natomiast napisali twórcy światowych hitów, tacy jak: Billy Steinberg, Simon Climie czy też George Merrill i Shannon Rubican. Album w Norwegii zyskał status złotej płyty, natomiast status srebrnej w Portugalii i Szwajcarii.
- Jeden z utworów Edyty Górniak zdobył „Złotą Kaczkę” dla „najlepszej piosenki filmowej 50-lecia” w konkursie magazynu „Film”. Inny z kolei utwór z zagranicznej płyty piosenkarki, „Perfect Moment”, nagrała z kolei po niej brytyjska debiutantka, którą przebój doprowadził w 1999 na szczyt brytyjskiej listy bestsellerów.
Cytaty Edyty Górniak
- „Honor to dla mnie jedna z największych wartości. Być może zawdzięczam to mojej cygańskiej krwi. Cyganie, chociaż nigdy nie mieli swojej ziemi, są ludźmi dumnymi. Jeśli przegrywają z lepszym – oddają mu honor. Jeśli ze słabszym – wstydzą się. Duma i pokora zarazem, które odziedziczyłam po rodzicach, mamie Polce i ojcu Cyganie, to mieszanka wybuchowa. Dlatego, choć zazwyczaj jestem rozważna, bywa, że mam „piekło w głowie”.”
- „Nie boję się upływu czasu. Być może dopiero kiedy będę starsza, odzyskam prawdziwy spokój. Lubię obserwować starych ludzi. Ich twarze są jak książki. Przeżycia pozostawiają na nich ślad, i to jest piękne.”
- „Nie ufam życiu, ale ludziom ufam do końca.”
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Książka o Edycie Górniak
„Edyta Górniak. Bez cenzury” to książka Piotra Krysiaka dobrze pokazuje Edytę Górniak na wielu płaszczyznach jej działalności.
Źródła:
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Edyta_G%C3%B3rniak
- https://biografia24.pl/edyta-gorniak/
- http://muzyka.wp.pl/aid,1302,title,Edyta-Gorniak,artysta_biografia.html?ticaid=11af0a
- https://www.filmweb.pl/person/Edyta+G%C3%B3rniak-236272/biography
Autor zdjęcia Edyty Górniak: Daniel Kruczynski (Flickr)
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: